Težak skandal u Severnoj Makedoniji! Kurti gura region u rat, pravi "veliku Albaniju"
Podeli vest
Takozvani "kosovski premijer" Aljbin Kurti ponovo gura region u rat!
Kurti je tokom posete Severnoj Makedoniji, u skopskom naselju Čair otvorio ulicu s imenom Adema Demaćija, u čast tog šiptarskog ekstremiste koji je 28 godina bio u zatvoru zbog rušenja ustavnog poretka SFRJ, da bi potom na skupu u Tetovu održao govori pod zastavama fašističke "velike Albanije"!?! Zbog tog ogromnog skandala reagovao je kabinet premijera Severne Makedonije Dimitra Kovačevskog, koji je ustvrdio da je Kurtijeva poseta toj zemlji bila privatna, dok je severnomakedonski predsednik Stevo Pendarovski pozvao da se kazne organizatori skupa u Tetovu!
Predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski zatražio je danas krivično gonjenje organizatora javnih skupova u Tetovu i Čairu u Skoplju, kojim je prisustvovao premijer tzv. Kosova Aljbin Kurti, zbog promovisanja velikodržavne šovinističke ideje.
Aljbin Kurti, premijer lažne države Kosovo, osim što svakodnevno pali vatru u južnoj pokrajini, otišao je korak dalje i doveo u opasnost čitav region! Tako se, prema oceni javnosti, može opisati njegov skandalozni potez od pre dva dana - poseta Tetovu i Čairu u Severnoj Makedoniji, gde je isticana zastava "velike Albanije", a on nazivan "premijerom svih Albanaca".
13.08.2023
16:07
Zahtevaju kazne
Kurti je izjavio da njegova poseta Severnoj Makedoniji "nije bila partijska, već nacionalna", čime je još jednom potvrdio da mu je glavna politika stvaranje "velike Albanije" i završetak etničkog čišćenja Srba s Kosova i Metohije.
Nekadašnja ministarka u Vladi Srbije Zorana Mihajlović otkada je izgubila tu fotelju ne libi se da na najgori način napada sopstvenu državu i predsednika Aleksandra Vučića, kako lično, tako i preko svojih saradnika, a ovog puta te napade slave Albanci lično!
Predsednik Saveta za strateške politike i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac prokomentarisao je posetu takozvanog premijera Kosova Aljbina Kurtija Severnoj Makedoniji.
12.08.2023
20:26
ANALITIČAR
Posetu Aljbina Kurtija Tetovu treba posmatrati kao nastojanje da pokaže svoj uticaj u Severnoj Makedoniji, kako bi to mogao da iskoristi u pregovorima sa Srbijom, jer bi svaki destabilizujući scenario na severu mogao da ima regionalne efekte.
- Posete su s povodom. Dakle, ova poseta nije partijska, ona je nacionalna. Ova poseta je na korist dveju zemalja i za dobrobit građana s obe strane granice - rekao je Kurti.
Zbog tog skandala reagovao je kabinet premijera Severne Makedonije Dimitra Kovačevskog, koji je saopštio da je Kurti "privatno" došao u Severnu Makedoniju i da je isticanje zastava koje nisu nacionalni simboli protivno protokolima i zakonima kojima se reguliše organizovanje događaja u prisustvu državnika stranih država.
"Ta vrsta ikonografije na manifestaciji u prisustvu visokog predstavnika strane države neprikladna je i nedozvoljena u državi članici UN i državi članici NATO, te s tim u vezi obaveštavamo da Tetovo preduzima mere za identifikaciju počinilaca i potpuno rasvetljavanje slučaja', naveli su u kabinetu Kovačevskog.
I predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski zatražio je da organizatori javnih skupova u Tetovu i Čairu budu kažnjeni zbog kršenja zakonskih odredaba u vezi s upotrebom državne zastave, himne i zastava i simbola zajednica, kao i potpunim ignorisanjem simbola države.
ILJIR MIRENA
ANALITIČAR
Zašto nam ne kažeš šta radiš, egoisto! Pokušao si da nam ugodiš i da nas nasmeješ, uzmimo to zdravo za gotovo. Ne dobije ni doručak, nego stavi glavu u piće i samo kaže 'baš sam dobar'.
- Isticanje provokativne nacionalističke ikonografije koja promoviše velikodržavne šovinističke ideje predstavlja rasplamsavanje etničke mržnje i netrpeljivosti. Način realizacije ideje o preimenovanju ulice u opštini Čair u suprotnosti je s principom demokratske rasprave i poštovanja istorijskog nasleđa svih zajednica u državi. U tom smislu, očekujem od nadležnih inspekcijskih službi da provere da li je pri donošenju odluke poštovan princip dvostruke većine, što treba da obuhvati i glasove zajednica koje nisu većinske u toj opštini - naglašava Pendarovski.
Podbunjuje ekstremiste
Komentarišući sve ove navode, direktor Kancelarije za KiM Petar Petković ocenjuje da je Kurti posetio Severnu Makedoniju kako bi promovisao fašistički projekat takozvane "velike Albanije".
- Kurti je u Severnu Makedoniju doputovao kako bi podbunjivao najekstremnije političke strukture Albanaca. Svoju ratobornu misiju sa Kosova i Metohije proširio je i na okolne teritorije koje smatra sastavnim delom svog suludog velikoalbanskog državotvornog projekta. I razumljivo je što iz Tetova, koje je u bliskoj prošlosti bilo žarište albanskog terorizma i separatizma u Severnoj Makedoniji, napada Beograd, jer Srbija je najdosledniji i najiskreniji prijatelj Severne Makedonije u regionu. Šta je još potrebno da bi se Kurtijevi sponzori u međunarodnoj zajednici prizvali pameti i shvatili da tetoše čudovište, koje će, ako mu se ne stane na put, razbuktati novi talas sukoba i uništenja na Zapadnom Balkanu - ističe Petković.antrfile
Vučić: Da nismo vojno snažniji, Kurti bi nas već odavno napao!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da je skandal nad skandalima to što je Aljbin Kurti u Severnoj Makedoniji promovisao ideju "velike Albanije" i da je to pretnja po ceo region.
- Ovo su zabrinjavajuće stvari. Da nismo snažniji u vojnom pogledu, jači i moćniji u tehnici, naoružanju i po svemu drugom, znate li koliko puta bi Kurti napao po svakom delu Srbije? Pogledajte njegovu ideologiju. Ne bi on napadao samo centralnu Srbiju, već i Severnu Makedoniju, Crnu Goru, a pitanje je šta bi bilo i s Albanijom... Kurti pokušava da podiže nemire uz neprimereno ćutanje, odnosno prećutnu podršku dela međunarodne zajednice. Moramo da pokušamo da čuvamo svoj narod i zemlju, dda prihvatamo kompromise, da popuštamo kada je moguće, da sačuvamo mir, ali uvek da snažimo svoju vojsku - kazao je Vučić gostujući na TV Pink.
Kompaniji Telekom Srbija neće biti ukinut signal na području Kosova i Metohije, niti mi planiramo dobrovoljno da ga ukinemo, rekao je u razgovoru za Euronews Srbija Vladimir Lučić, generalni direktor ove kompanije nakon što su prištinske vlasti kompaniji MTS d.o.o. poništile sertifikat o registraciji.
Lažna država Kosovo, koju sve češće otpriznaju zemlje sveta, u velikoj je panici, pa se hvata za svaku slamku. Zato je pokrenuta inicijativa kojom se od američke multinacionalne kompanije „Gugl“ traži da prizna tzv. Kosovo.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski zatražio je danas krivično gonjenje organizatora javnih skupova u Tetovu i Čairu u Skoplju, kojim je prisustvovao premijer tzv. Kosova Aljbin Kurti, zbog promovisanja velikodržavne šovinističke ideje.
Nemanja R. (30) poginuo je u Surčinu noćas oko 2 sata posle ponoći kada je, kako se sumnja, izleteo sa puta i udario u betonski krst, a policija upravo njega sumnjiči za ubistvo meštanina Uglješe T. (58).
"Srpski dnevnik" postavlja standarde kada je reč o informativnim emisijama i ponovo je najgledaniji na svim kablovskim televizijama bez nacionalne frekvencije.
Zvanično je počelo emitovanje Srpskog dnevnika, udarne informativne emisije u do sada neviđenom formatu. U našem Srpskom dnevniku čuje se glas naroda, a jedini prioritet je istina!
Voćari u Srbiji zbog nestabilnog vremena najviše strahuju upravo u ovom periodu. Kratkotrajni mraz može potpuno da uništi rod, kao što je bilo u većini regiona prošle godine sa kajsijom i trešnjom.
Odredbama Odluke o radnom vremenu zanatstva i trgovine na teritoriji Beograda uređuje se radno vreme trgovinskih formata i zanatskih objekata u vreme vaskršnjih praznika, podsetili su iz Sekretarijata za privredu.
Više od trideset najuspešnijih učenika uzrasta od 10 do 13 godina iz osnovnih škola sa Kosova i Metohije boravi na Kopaoniku od 3. do 8. aprila, u okviru tradicionalnog programa zimovanja koji MK Group realizuje u saradnji sa Kancelarijom za Kosovo i Metohiju.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture upozorava da je na delu pruge Zemun polje - Aerodrom "Nikola Tesla" - Nacionalni stadion pod visoki napon od 25.000 volti, uključena kontaktna mreža iznad pruge.
Nemanja R. (30) poginuo je u Surčinu noćas oko 2 sata posle ponoći kada je, kako se sumnja, izleteo sa puta i udario u betonski krst, a policija upravo njega sumnjiči za ubistvo meštanina Uglješe T. (58).
Maloletni B.P. (16) napao je i izbo svog dedu Milana P. (77) i njegovu partnerku Mirelu M. (51) u porodičnom lokalu u centru Obrenovca, a na mestu zločina se i danas mogu videti lokve krvi i tragovi nasilja.
Zorica R. (35) i Miroslava R. (24) osuđeni su danas na po pet i po gdina zatvora zbog trgovine ljudima u saizvršilaštvu jer su u toku 2023. godine i u toku 2024. godine oštećenog eksploatisali za prosjačenje, zloupotrebom njegovog poverenja, teških prilika, silom i pretnjama.
Ivan Jovanović (60) iz leskovačkog sela Rudare, pravnosnažno je osuđen zbog razbojništva u saizvršilaštvu na sedam godina zatvora, dok su njegovi saučesnici Dragan Stojković (31) iz sela Navalina i braća Vladica (46) i Ivica Jović (50) iz Leskovca dobili po šest godina robije.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je sinoć da ukrajinsko vojno osoblje učestvuje u konsultacijama o tome kako će funkcionisati Ormuski moreuz.
Sjedinjene Američke Države blisko će sarađivati sa Iranom, najavio je američki predsednik Donald Tramp, uz poruku da Vašington već razgovara sa Teheranom o ublažavanju tarifa i sankcija.
Cenu rata na Bliskom istoku platiće i građani Bosne i Hercegovine, kroz drastična poskupljenja osnovnih prehrambenih proizvoda koja bi do žetve mogla da iznose i do 70 odsto, upozoravaju poljoprivrednici.
Američki dolar je danas oslabio prema svim glavnim svetskim valutama nakon što su Sjedinjene Američke Države i Iran postigli dvonedeljno primirje, što je smanjilo potražnju za ovom valutom kao sigurnim utočištem i oborilo cene nafte.
Vlada Velike Britanije zabranila je Kanjeu Vestu dolazak u zemlju gde je trebalo da bude glavni izvođač na Vajrles festivalu u julu, u Londonu, javljaju britanski mediji.
Samsung je najavio da će aplikacija Samsung Messages prestati da funkcioniše u julu 2026. godine, pa korisnicima preporučuje prelazak na Google Messages.
Luna i Nina, ćerke densera Gagija Đoganija, priznale su da imaju problem u komunikaciji sa ocem, te da se sa njim dopisuju putem veštačke inteligencije, sa kojom se on svađa, jer ne kapira da priča sa robotom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar