Vučić za „Fajnenšel tajms“ - Evropska unija nikada Srbiji nije pružala toliku podršku kao Ukrajini!
Evropska unija nikada nije Srbiji pružala toliku podršku kao Ukrajini, izjavio je predsednik Aleksandar Vučić za „Fajnenšel tajms“
17.09.2023
14:19
Aleksandar Jovanović Cile
Vesti
- Nemam ništa protiv Ukrajinaca. Međutim, nivo podrške EU Ukrajini, dodeljivanje statusa kandidata za članstvo u EU u roku od godinu dana od datuma podnošenja zahteva i moguće otpočinjanje pregovora o članstvu sledeće godine pokazuje nam da takva politička podrška nikada nije postojala za nas - rekao je Vučić.
Britanski list ukazuje da je Kijev podneo zahtev za članstvo u februaru 2022, nekoliko dana nakon početka sukoba u Ukrajini, a samo četiri meseca kasnije dodeljen je status kandidata. Nasuprot tome, Beograd je čekao više od četiri godine za početak pregovora o članstvu.
Stoga list konstatuje da su pojedini lideri Zapadnog Balkana frustrirani što Ukrajina prestiže njihove zemlje u pridruživanju EU.
Pregovori Srbije i EU su u zastoju zbog nekoliko pitanja, među kojima je i, kako piše „Fajnenšel tajms”, neuspeh Beograda da normalizuje odnose sa tzv. Kosovom. Osim toga, Srbija je jedina država Zapadnog Balkana koja nije uvela sankcije Rusiji, što je, kako se navodi u tekstu, umanjilo njene izglede za članstvo u EU.
List podseća i na još jedan bezuspešan sastanka u okviru dijaloga Beograda i Prištine u četvrtak u Briselu i ukazuje da je potom visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj rekao da „bez normalizacije neće biti evropske budućnosti ni za Kosovo, ni za Srbiju”.
Ipak, Vučić za „Fajnenšel tajms” kaže da odlaganje članstva ne odražava realnost u Srbiji, za koju ističe da je „u mnogo boljem stanju nego što su bile Rumunija i Bugarska 2007, kada su ušle u EU”.
Vučić je ukazao i na opadajuću sposobnost EU da primi nove članice.
- Najpre smo čuli za 2025, sada za 2030. Ko zna šta će se dogoditi za sedam godina? Apsorpciona moć EU nije veća nego što je bila - ocenio je Vučić.
U tekstu se pominje i nedavno održan 18. Bledski strateški forum sa kog je predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel poručio da Evropska unija mora da bude spremna na proširenje do 2030. godine, ističući da to podrazumeva zemlje Zapadnog Balkana, prenosi Sputnjik.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
07.06.2026
11:11
Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" večeras od 20h, jer vam donosimo zanimljive informacije.
06.06.2026
10:55
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
05.06.2026
16:31
U današnjoj emisiji "Da se ne lažemo" autor i voditelj emisije Novica Popović ugostiće Vladiku topličkog Petra.
05.06.2026
14:01
Danas je počeo Petrovski post, koji će trajati do 12. jula, kada SPC proslavlja Petrovdan, praznik posvećen svetim apostolima Petru i Pavlu. Teolog Aleksandar Đurđević napominje da ne moraju svi vernici da poste strogo na vodi, jer takav način posta pre svega praktikuju monasi.
08.06.2026
14:30
Povodom utapanja dva dečaka u Velikoj Moravi u mestu Stalać, Opština Ćićevac proglasila je 9. jun Danom žalosti.
08.06.2026
16:08
Sezona kupanja na Adi Ciganliji ove godine počinje 20. juna.
08.06.2026
16:00
Cena trešanja drastično su pale u odnosnu na početak sezone, pa se sada prodaju od 160 do 200 dinara po kilogramu. Najpoznatije sorte su, kažu prodavci, "Doktorka" i "Herc", a za razliku od prošle godine, roda ima na pretek.
08.06.2026
12:00
Šest pacijenata, uzrasta od 13 do 26 godina, dobilo je u Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj novi zalistak na plućnoj arteriji, i to bez hirurškog zahvata.
08.06.2026
16:45
Državljanin Srbije Mario Đolović iz Beograda ubijen je u nedelju uveče u pucnjavi u Barseloni.
08.06.2026
17:17
Na planini Prokletije pronađeno je telo državljanke Srbije (27), koja je stradala tokom planinarenja. Spasioci su uz pomoć helikoptera okončali višednevnu potragu na izuzetno nepristupačnom terenu.
08.06.2026
16:44
Sarajevska policija uhapsila je A.G. (29) zbog sumnje da je 07.06.2026. u Sarajevu pucao na Branislava J. i Sergeja F.
08.06.2026
16:37
Na Prokletijama kod Gusinja i danas je u toku velika akcija Gorske službe spašavanja Crne Gore i brojnih planinara-alpinista kako bi se pronašlo i izvuklo telo državljanke Srbije koja je poginula tokom planinarenja.
08.06.2026
15:40
U Mramorskoj ulici u Nišu, danas oko 15 časova, došlo je do požara u porodičnoj kući.
08.06.2026
15:43
Turske snage danas su ometale vojni avion koji je prevozio ministre odbrane zemalja članica Evropske unije na neformalni sastanak na Kipru, saopštila je kiparska vlada.
08.06.2026
16:00
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je tokom sastanka sa generalnim direktorom korporacije Ujedinjena brodogradilišta Andrejem Pučkovim da je neophodno učiniti sve kako ne bi došlo da kašnjenja u izgradnji dva serijska nuklearna ledolomaca "Lenjingrad" i "Staljingrad".
08.06.2026
15:30
U Sarajevu je privremeno ugašen plamen Večne vatre zbog radova na tekućem održavanju spomenika.
08.06.2026
15:19
Jedan grad u Japanu zatvorio je svih 94 osnovne i srednje škole nakon što je medved prvi put primećen na teritoriji grada, piše britanski list Gardijan.
08.06.2026
14:47
TS Media, multimedijalni segment Telekoma Srbija, u saradnji sa Sava Centrom, od 12. do 14. juna, organizuje besplatne večernje projekcije remasterizovanih domaćih filmskih klasika na krovu Sava Centra.
08.06.2026
14:13
Italijanska pevačica Sabrina Salerno (58) objavila je vrele fotografije u kupaćem kostimu sa plaže.
08.06.2026
13:21
Radoš Bajić dobitnik je nagrade "Zlatni vitez" na Međunarodnom filmskom festivalu u Sevastopolju za najbolju glavnu mušku ulogu u filmu "Čuvar ikone Svetog Đorđa".
08.06.2026
12:50
RTS je objavio spisak filmov akoje će emitovati u periodu od 13. do 19. juna na svojim kanalima.
08.06.2026
12:09
Glumac Aleksandar Berček kaže da ga je otac prijavio policiji kada se posle druge godine fakulteta pojavio isred njihove kuće sa automobilom.
08.06.2026
11:52
Meri Filips, poznata šminkerka mnogih slavnih dama, otkrila je trik koji pomaže da lice izgleda sveže i prirodno, a šminka ostane postojana od jutra do večeri.
08.06.2026
17:00
Grčka već godinama važi za omiljenu letnju destinaciju srpskih turista, a posebno se izdvaja Halkidiki. Pet je razloga zašto Srbi već godinama biraju ovu destinaciju.
08.06.2026
16:20
Jugoslovenske domaćice su imale male trikove kojima su poboljšavale ukus salate od paradajza i krastavca, a evo šta su dodavale od sastojaka.
08.06.2026
15:00
Stručnjak za baštovanstvo Patrik Martin je otkrio koje četiri biljke su idealne za one koji žele uređeno dvorište bez puno rada. Ne samo da olakšavaju održavanje, već i smanjuju potrošnju vode tokom leta.
08.06.2026
13:00
Amjuz buš je odličan izbor ukoliko želite da iznenadite goste neobičnim predjelom. Ovaj mali zalogaj budi apetit i predstavlja savršen uvod u obrok.
08.06.2026
12:00
Milan Ivanović, brat Mine Kostić oglasio se za Informer i otkrio u kakvom je stanju pevačica i ima li nekih promena.
08.06.2026
16:11
Instagram profil brata MMA borca Marka Bojkovića je zaključan u jeku skandala, a evo i kako izgleda ključni akter drame koja trese Srbiju!
08.06.2026
13:48
Glumica Srna Lango i majka mladog glumca Pavla Mensura, govorila je o ljubavnim izborima svog sina, te otkrila kako se u njegove odluke ne meša.
08.06.2026
12:50
Pevačica Edita Aradinović podelila je fotografiju oca i majke, a retko kada smo imali priliku da vidimo koliko pevačica podseća na majku Floriju.
08.06.2026
16:42
Pevačica Milica Jokić progovorila je o svojoj promeni boje kose, mentalnom zdravlju, stanju Mine Kostić, te otkrila da razmišlja da krene na psihoterapije.
08.06.2026
15:49
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.