NEMA ALBANCA KOJI NIJE U NEVERICI! Ovako su rukometaši Srbije proslavili plasman na Svetsko prvenstvo! (VIDEO)
118. 05. 2026. u 13:17
218. 05. 2026. u 13:17
mgsi
Vesti
Vesić je, gostujući na RTV-u, rekao da je plan da u Srbiji do 2027. godine bude izgrađeno 487 kilometara novih autoputeva i brzih saobraćajnica.
Naveo je da je, od kada je počela izgradnja autoputeva u našoj zemlji za vreme SFRJ, sve do 2012. godine ukupno izgrađeno 596 kilometara autoputeva, a da je od 2012. do danas pušteno u saobraćaj 468 kilometara, što autoputeva što brzih saobraćajnica.
Što se Vojvodine tiče, Vesić je rekao da su najznačajniji projekti autoput Beograd-Zrenjanin-Novi Sad dužine 105 kilometara i brza saobraćajnica “Osmeh Vojvodine” dužine 186 kilometara, čija je izgradnja počela.
Naveo je da će do 2027. godine biti završeno prvih 26 kilometara ovog autoputa, od Beograda do Kovačice, te podsetio da kada je u pitanju “Osmeh Vojvodine” reč o brzoj saobraćajnici koja počinje od Bačkog Brega, povezuje Sombor, Kulu, Vrbas, Srbobran, Novi Bečej, Bečej, Kikindu i završava se u Srpskoj Crnji.
Osim toga, Vesić je naveo da će se između Novog Bečeja i Zrenjanina raditi brza saobraćajnica koja treba da poveže ove dve saobraćajnice što, istakao je, znači da će Banat biti dobro premrežen mrežom puteva.
U prilog tome govori i to što će se, naveo je Vesić, raditi i autoput Beograd-Vršac-rumunska granica dužine 86 kilometara, čije je projektovanje u toku.
Osim toga, ministar je naveo da će do 2027. godine potpuno biti završen Fruškogorski koridor sa sva tri nova mosta u Novom Sadu i tunelom Iriški venac.
Nikada se toliko nije gradilo u Vojvodini kada je u pitanju drumska infrastruktura, rekao je Vesić.
- Da bi se gradili autoputevi, brze, saobraćajnice i mostovi država mora da ima novca. Bilo je vremena kada država nije imala dovoljno novca, sada ga ima. Osim novca, imamo i viziju predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji insistira na tome da izgradnjom saobraćajne infrastrukture suštinski stvaramo osnov za razvoj privrede - rekao je Vesić.
Naveo je da, gde god su urađeni put ili pruga, tu dolaze investicije koje znače više radnih mesta što znači veći životni standard, kao i razvoj lokalnih biznisa i turizma.
Vesić je, između ostalog, rekao da se krenulo sa projektovanjem brze saobraćajnice Bačka Palanka – Novi Sad koja je takođe važna.
Istakao je da je budžet resornog ministarstva ove godine veći nego prethodne i da će država ove godine, samo u infrastrukturu uložiti četiri milijarde evra, dok je prošle godine uloženo oko tri milijarde evra.
Vesić je rekao da je bila važna odluka predsednika Vučića da se ulaže u infrastrukturu i da sada treba iskoristiti ovu situaciju kada zemlja ima novca za izgradnju infrastrukture jer se time, kako je dodao, sustiže decenijska zaostalost naše zemlje.
Ministar je naglasio da je veoma značajno povezivanje sa susedima i naveo da ćemo imati tri jednako značajna granična prelaza sa Mađarskom, te da više Horgoš neće biti granični prelaz koji je najznačajniji.
- Širimo Kelebiju, radimo drugi deo Y kraka. Kroz ‘Osmeh Vojvodine’ ćemo omogućiti da Bački Breg bude čak i veći prelaz od Horgoša jer Mađari sa svoje strane rade autoput i most na Dunavu kod Mohača tako da će Bački Breg biti povezan i sa njihove strane, kao što i Rumuni rade sa svoje strane infrastrukturu do Srpske Crnje, pa ćemo se povezati i sa tom državom - rekao je Vesić.
Govoreći o ulaganjima u pruge, Vesić je rekao da se u železnicu ulaže mnogo jer je ona visokokapacitativna jer njome može da se preveze više ljudi, kao i da je to ekološki vid prevoza kojim se smanjuje broj automobila na putevima zbog čega je veoma važno da se grade pruge.
- Srbija je zemlja koja trenutno u Evropi gradi najviše kilometara brzih pruga - rekao je Vesić.
Podsetio je da je završena brza pruga između Beograda i Novog Sada, a da će do kraja ove godine biti završeno 108 kilometara brze pruge do Subotice koja će u saobraćaj biti puštena u martu ili aprilu sledeće godine, jer je potrebno tri do četiri meseca za njeno testiranje.
- Videćete koliko će to značiti ne samo za Suboticu već i za sva mesta koja se nalaze na samoj pruzi - rekao je Vesić.
Naveo je da će ove godine početi izgradnja brze pruge od Beograda do Niša koja će biti duga 230 kilometara tako da će, dodao je, Novi Sad biti povezan brzom prugom i sa Nišom, te da će kasnije nastaviti pruga prema Skoplju.
Vesić je istakao da se kreće i u rekonstrukciju regionalnih pruga.
- Imamo projekat koji se tiče Vojvodine, a to je rekonstrukcija oko 400 kilometara regionalnih pruga od kojih je prva banatska pruga koja kreće od Pančeva, pa ide kroz Kikindu i Zrenjanin sve do Subotice - rekao je Vesić.
Druga pruga je, kaže, pruga od Vrbasa do Sombora, a treća pruga Subotica-Sombor-Bogojevo-Sajlovo-Novi Sad.
- Kada tome dodamo prugu Beograd-Sarajevo koja nam je zajednički projekat sa BiH i prugu Beograd-Vršac-rumunska granica koja će biti finansirana kroz projekat Svetske banke, mi ćemo manje-više sve važne železničke pravce u Vojvodini rekonstruisati - istakao je Vesić.
- Ono što je takođe važno, to je da će naši mađarski prijatelji 2026. godine završiti svoj deo brze pruge do Budimpešte, tako nas uveravaju, što znači da bi 2027. Godine mogli da putujemo brzom prugom do Budimpešte - dodao je Vesić.
Istakao je da ta kombinacija železničkog i drumskog saobraćaja donosi dodatnu prednost i da je veoma važna jer to znači obnavljanje industrijskih koloseka pošto investitori traže i put i prugu.
Podsetio je na najave predsednika Vučića da će biti uloženo dodatnih dve milijarde evra, koje će se uzeti iz kredita, za rekonstrukciju državnih i važnijih lokalnih puteva.
Vesić je rekao da u Srbiji postoji skoro 16.000 kilometara državnih puteva od čega, kako se procenjuje, oko 5.600 nije baš u dobrom stanju.
- Mi inače, samo od našeg novca, svake godine u proseku obnovimo oko 500 kilometara što znači da u narednih pet godina možemo da rekonstruišemo sa dve milijarde evra oko 4.000 kilometara saobraćajnica, plus ono što ćemo raditi od našeg novca, oko 2.500 kilometara što je ukupno oko 6.500 kilometara saobraćajnica - rekao je Vesić.
To, podvukao je, znači da će svi državni putevi biti obnovljeni.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
16.05.2026
10:32
Nova epizoda "Na merama" sutra od 21.30h samo na Informeru!
15.05.2026
14:41
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
15.05.2026
11:21
Li Ming, ambasador NR Kine u Srbiji, gostuje u 09.45 časova na Informer TV.
13.05.2026
08:52
Vlada Srbije donela je odluku o privremenom smanjenju iznosa akciza na naftne derivate koja će važiti do kraja maja, objavljeno je u Službenom glasniku.
18.05.2026
10:46
U nemačkim supermarketima sve je češća pojava praznih polica sa tofu proizvodima, pa tako naglo rastuća potražnja i problemi u proizvodnji stvaraju ozbiljne poremećaje na tržištu.
18.05.2026
10:00
Nišlijka se razvodi od muža, ali jedno pitanje je i dalje muči! A nije reč o bivšem muškarcu, već o njegovoj majci.
18.05.2026
14:11
Poslednjih meseci haštag "alpski razvod" preplavio je društvene mreže, a koristi se za opisivanje događaja tokom planinarenja ili druge avanture na otvorenom, kada jedan partner, obično muškarac, napusti drugog.
18.05.2026
14:00
U poštanskom sektoru, jednoj od osnovnih industrija koja prolazi kroz neverovatne promene, koliko Pošta Srbije ide u korak sa trendovima i šta se sve promenilo otkako je na njenom čelu, pitali smo v.d. direktora Zorana Anđelkovića.
18.05.2026
12:34
Poznati aleksinački muzičar Goran Đaković poginuo je u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 17. maja na putu između Sokobanje i Aleksinca.
18.05.2026
13:04
Dragan Vasiljević, direktor policije, izjavio je danas da su se u potragu za telom Aleksandra Nešovića ubijenog 12. maja na Senjaku, uključili i pripadnici Vojske Srbije i Srpske žandarmerije na teritoriji Jarkovačkog jezera kod Inđije.
18.05.2026
09:51
Nišlijki Anici B. (47) koja je osuđena na 5 godina zatvora zbog podvođenja maloletne ćerke, ponovo će se suditi jer je Apelacioni sud ukinuo prvostepenu presudu. Njoj će se na optuženičkoj klupi pred Višim sudom u Nišu pridružiti i njen prijatelj, Piroćanac Branislav M. (50) koji je prvostepeno osuđen na pet godina i šest meseci zatvora a zbog krivičnog dela trgovina ljudima u saizvršilaštvu.
18.05.2026
12:32
Tokom jutarnjih sati došlo je do teže saobraćajne nezgode u Prijepolju na skretanju ka železničkoj stanici.
18.05.2026
12:07
Novinar Milomir Marić otvorio je danas novu temu o dečaku-ubici Kosti K. navodeći da je Vladimir Kecmanović tokom jednog od suđenja preteći rekao: "Vodite ga u Ameriku, Amerika je njega i stvorila".
18.05.2026
11:28
Dva asteroida, po veličini slična čeljabinskom meteoritu, proći će blizu Zemlje u roku od 24 sata, saopštila je Laboratorija za solarnu astronomiju Instituta za istraživanje svemira (IKI) Ruske akademije nauka.
18.05.2026
13:59
Nemačka je decenijama bila simbol evropske industrijske moći. Automobili, mašine, hemijska industrija, izvoz, disciplina, proizvodnja — sve ono na čemu je Evropa gradila predstavu o sopstvenoj snazi.
18.05.2026
13:40
Prema ruskim vojnim izvorima, Ukrajina je tokom napada na Moskvu i Podmoskovlje, prvi put zvanično upotrebila nove reaktivne lutajuće bojeve sisteme (dronove kamikaze) iz porodice Bars, uključujući modele RS-1 Bars i BARS-SM Gladijator.
18.05.2026
13:10
U Belorusiji su počele zajedničke vojne vežbe sa Rusijom posvećene borbenoj upotrebi nestrateškog nuklearnog oružja, saopštilo je Ministarstvo odbrane Belorusije.
18.05.2026
12:10
Svetski mediji bruje o tome da su najveća seks bomba devedesetih Pamela Anderson (58) i holivudski zavodnik Tom Kruz (63) u tajnoj ljubavnoj vezi.
18.05.2026
14:05
Glumica Neda Arnerić se na snimanju filma "Višnja na Tašmajdanu" koja je tada imala samo 15 godina, zaljubila u pevača Arsena Dedića.
18.05.2026
13:50
Kris Kornel (52), pevač i gitarista rok-bendova "Saundgarden" i "Audioslejv", izvršio je samoubistvo vešanjem 18. maja 2017. godine.
18.05.2026
12:58
Argentinska pevačica Šakira dobila je konačnu pravnu bitku sa poreskim vlastima u Španiji koje će morati da joj vrate više od 60 miliona evra, koliko su iznosili nametnuti porez i novčani penali, koji su prema mišljenju suda, nezakonito određeni.
18.05.2026
12:25
Glumac Jovan Janićijević Burduš je u mladosti krao drva da bi preživeo, a saobraćajna nezgoda sprečila ga je da ostvari karijeru i u Holivudu.
18.05.2026
12:05
Sa dolaskom proleća mravi se sve češće pojavljuju u baštama i dvorištima, što može da bude prava smetnja za biljke i održavanje prostora. Stručnjaci zato savetuju jednostavne i prirodne načine da ih oterate bez jakih hemikalija.
18.05.2026
15:00
Grčke krofnice sa medom, poznate kao "lokumades", predstavljaju jednostavan i veoma ukusan desert koji često asocira na opuštene letnje večeri uz more.
18.05.2026
14:20
Na premijeri filma "Garans" na 79. Kanskom festivalu, Bela Hadid se pojavila u elegantnom izdanju koje je oduševilo prisutne i modne kritičare.
18.05.2026
12:20
Ovaj jednostavan domaći sos pravi se brzo, a kombinacija kremastih i blago kiselkastih ukusa čini ga savršenim dodatkom uz burgere, sendviče ili pomfrit.
18.05.2026
11:40
Ulazak Sunca u Blizanci donosi haotičnu i brzu energiju, sve se ubrzava, ljudi više pričaju nego što slušaju, a odluke se donose u sekundi. Evo šta svaki znak može da očekuje, ukratko, ali bez zavaravanja, ništa neće biti dosadno.
18.05.2026
06:34
Rijaliti učesnica Maja Marinković izračunala je u evro i pročitala uživo u programu koliko je novca Asmin Durdžić potrošio na Staniju Dobrojević.
18.05.2026
14:23
Starleta Sandra Meduza skrenula je pažnju javnosti na sebe zbog blamova u kvizu znanja, zatim učešćem u "Parovima", a sada je šokirala novim izgledom.
18.05.2026
14:01
Voditeljka i šefica odnosa sa medijima RTS-a Duška Vučinić kritikovala je austrijsku organizaciju Evrovizije 2026 u Beču.
18.05.2026
13:30
Društvene mreže gore od komentara da je italijanski predstavnik na Evroviziji 2026 iskopirao nastup srpskog izvođača Stefana Papića, poznatijeg kao Brat Pelin.
18.05.2026
12:49
Starleta Stanija Dobrojević je otkrila je da je njen bivši verenik Asmin Durdžić famoznu diplomu građevinskog fakulteta kupio za 700 evra.
18.05.2026
12:13
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar