Američki stručnjak za Zapadni Balkan, profesor na Univerzitetu Džon Hopkins i lobista takozvanog nezavisnog Kosova Edvard Džozef izjavio je da su premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti i njegovi bliski sasradnici sebi zadali autogol zbog svoje populističke politike.
On je na platformi Iks napisao da bi vanredna sednica Saveta bezbednosti UN o KiM održana u četvrtak, trebalo da bude prekretnica u politici Prištine i da bi Kurti i saradnici trebalo da shvate da su sami sebi naneli štetu.
Džozef je rekao da je Kurti pre nego što je doneo odluku o dinaru trebalo da najpre napravi plan, a ne da uvede zabranu.
- To je složeno pitanje, ali jedan element je jednostavan - kosovski Srbi koji zavise od transfera ne bi trebalo da budu oštećeni. Drugo, jedini način da se oporavite od autogola je da postignete gol u protivničkoj mreži. Smanjite bezbednosne pritiske. Ozbiljno radite sa američkom ambasadom na implementaciji Ohridskog sporazuma. Pokažite svima razliku između načina na koji demokratija tretira svoje manjinske građane i autokratije koja očajnički želi da bude na vlasti. Šutiraj napred, Aljbine, ne unazad - rekao je Džozef.
Instead of international pressure focused squarely on Belgrade – thanks to massive European Parliament majority vote on allegedly fraud-filled Serbian elections – Kurti is being hauled into the UN Security Council over another uncoordinated overreach (on Euro/Dinar.) 🧵1/6
— Edward P. Joseph (@edwardpjoseph) February 8, 2024
Profesor Univerziteta Džordžtaun i nekadašnji direktor za evropska pitanja u američkom Nacionalnom savetu za bezbednost u administracijama Bila Klintona i Baraka Obame, Čarls Kapčan izjavio je da Kurti vuče poteze koji su nepotrebno provokativni.
- Možemo da se vratimo na pitanje ličnih karata, registarskih tablica, postavljanja gradonačelnika na severu Kosova za koje je glasao veoma mali procenat stanovništva. Sada poručuje Srbima na severu Kosova da ne mogu više da koriste dinar, jer postoji samo jedna zvanična valuta, a to je evro. Ali, čini se da Kurti ovim potezima igra. To nije u interesu Kosova. Dakle, ako sagledamo širu sliku, nisam siguran da su ovi potezi korisni, iako su opravdani u smislu suverenih prava - rekao je Kapčan za Radio Slobodna Evropa.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić osudio je danas odluku o određivanju jednomesečnog pritvora srpskim predstavnicima iz Gračanice, među kojima su i rukovodioci ključnih zdravstvenih i obrazovnih institucija, ocenivši da je reč o politički motivisanom potezu Prištine usmerenom na zastrašivanje srpskog stanovništva pred predstojeće izbore.
Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar poručio je danas da je politički motivisana odluka Prištine da se za sedmoro uglednih direktora srpskih institucija na Kosovu i Metohiji, od kojih su troje ugledni čelnici zdravstvenih ustanova na prostoru centralnog dela južne srpske pokrajine odredi pritvor.
Aljbin Kutri, šiptarski ekstremista, takozvani kosovski premijer u tehničkom mandatu, prema svemu sudeći već sada je "kupio" više od 142.000 glasova Albanaca koji uopšte ne žive na teritoriji Kosova i Metohije!
Komandant KFOR-a, general-major Ozkan Ulutaš, izjavio je nakon sastanaka u sedištu NATO-a u Briselu da je posvećenost saveznika i partnera trajnoj bezbednosti na Kosovu nepokolebljiva.
Srpska lista saopštila je danas da joj je odlukom Centralne izborne komisije Kosova (CIK) smanjen broj mesta u opštinskim izbornim komisijama, navodeći da će imati predstavnike u 14 od ukupno 38 opština, uprkos protivljenju njenog člana u CIK-u.
Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević saopštio je da od Dana Svetog Vasilija Ostroškog, u crnogorskoj opštini Zeti više neće važiti priznavanje lažne države Kosovo.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić osudio je danas odluku o određivanju jednomesečnog pritvora srpskim predstavnicima iz Gračanice, među kojima su i rukovodioci ključnih zdravstvenih i obrazovnih institucija, ocenivši da je reč o politički motivisanom potezu Prištine usmerenom na zastrašivanje srpskog stanovništva pred predstojeće izbore.
Moćne poruke predsednika Srbije Aleksandra Vučića odjeknule su u čitavom svetu nakon što je uticajni američki medij Foks njuz (Fox news) danas objavio njegov autorski tekst.
Kompanija Ekspo 2027 saopštila je danas da su sproveli otvoreni međunarodni postupak javne nabavke za usluge globalne PR agencije, čiji je cilj međunarodna promocija specijalizovane izložbe Ekspo 2027 na ključnim svetskim tržištima, ali i Beograda i Srbije kao domaćina, na globalnoj sceni.
U trenutku kada digitalna industrija proizvodi više informacija, alata i pravaca nego ikada ranije, pitanje više nije šta je novo — već šta je zaista važno. Upravo iz tog razloga, ovogodišnji Digital Day, koji će se održati 4. i 5. juna u Hangaru u Luci Beograd, nosi slogan „All That Matters“ i okuplja više od 700 predstavnika brendova, agencija, medija i ad tech kompanija.
Apelacioni sud u Nišu odbacio je žalbe branilaca Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića izjavljene protiv rešenja Višeg suda u Negotinu kojim je potvrđena optužnica Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru protiv njih dvojice zbog sumnje da su ubili devojčicu Danku Ilić i tako počinili krivično delo teško ubistvo u saizvršilaštvu.
Navodni visokorangirani pripadnik "kavačkog klana" Krsto Maroš i dalje se nalazi u pritvoru u Španiji, dok odluka o njegovom eventualnom izručenju Crnoj Gori još nije doneta.
U Kotoru je policija uhapsila tri državljanina Sjedinjenih Američkih Država i jednog iz Ujedinjenog Kraljevstva, zbog sumnje da su oteli gotovo 100 hiljada evra od jednog građanina.
Američki predsednik Donald Tramp najverovatnije neće napasti Kubu, već će tamo pokušati da ponovi venecuelanski scenario, rekao je bivši američki diplomata Džim Džatras u intervjuu za RIA Novosti.
Portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Esmail Bagei istakao je danas u poruci upućenoj nemačkom predsedniku Frank-Valteru Štajnmajeru da rat Sjedinjenih Američkih Država i Izraela protiv Irana flagrantno krši Povelju Ujedinjenih nacija.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da će umesto direktorke Nacionalne obaveštajne službe Tulsi Gabard, koja je podnela ostavku, na toj funkciji kao vršilac dužnosti, od 30. juna biti njen zamenik Aron Lukas.
Fotografija često najbolje pokazuje ono što reči ne uspevaju . Ovonedeljni kadrovi vode nas od sastanaka najmoćnijih ljudi planete do trenutaka koji podsećaju da, uprkos krizama i ratovima, svakodnevni život ipak nastavlja da teče.
Velimir Bata Živojinović je od uloge u filmu "Valter brani Sarajevo" (1972) zaradio 4.800 dolara, što je u to vreme bilo jednako sa 53 prosečnih srpskih plata.
Glumac Slaviša Čurović dobio je niz uvreda i pretnji smrću na Fejsbuk profilu zato što je podelio stavove o referendumu 21. maja 2006. godine i nezavisnosti Crne Gore, koji su su suprotni crnogorskim ekstremistima.
Na crvenom tepihu prestižne "amfAR Gala Cannes" pojavila se manekenka Hajdi Klum i još jednom potvrdila zašto važi za jednu od najhrabrijih ikona stila u Kanu.
Tanka kosa ne mora da bude problem ako znate kako pravilno da je negujete i stilizujete. Uz odgovarajuću frizuru, lagane preparate i nekoliko jednostavnih trikova, čak i ona može izgledati gušće i mnogo raskošnije.
Svi znamo koje namirnice moramo da izbegavamo ako želimo da zadržimo bele zube - kafa, crno vino, tamni čajevi i bobičasto voće prvi su na crnoj listi svakog stomatologa. Ali da li ste znali da se prvi koraci prema blistavom osmehu mogu napraviti upravo za stolom?
Denseri Gagi Đogani i pevač Ivan Gavrilović za Informer otvorili su dušu o svojim životima, te se Gavrilović tom priikom dotakao i pomirenja sa suprugom Marinom.
Pevačica Sanja Maletić pre dve godine uspela je da se ostvari u ulozi majke u 52. godini, a na tome se i dan danas zahvaljuje Bogu, te je sada posetila sveto mesto.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar