Prvi u nizu Sretenjskih susreta - Ima li slobode bez države?
Podeli vest
"Prvi sretenjski susret", naučni skup na temu "Ima li slobode bez države?", održan je danas u Beogradu u prisustvu velikog broja istoričara, akademika, studenata i drugih uglednih gostiju. U organizaciji Fondacije "Za srpski narod i državu" o srpskoj državnosti, važnosti i ulozi Sretenjskog ustava, našoj tradiciji, demokratiji i kulturi, govorili su prof. dr Dragutin Avramović sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Miša Stojadinović, naučni savetnik sa Instituta za političke studije, kao i prof. dr Aleksandar Rastović, naučni savetnik iz Istorijskog instituta Beograd.
Moderator panela bio je Nikola Selaković, član predsedništva SNS.
U istoriji srpskog naroda i države, zabeleženi su svi koji su delovali protiv svoje zemlje. Na isti način biće zapamćeni i lideri opozicionih stranaka koji su se odrekli suvereniteta sopstvene države i naroda i za njih tražili kaznu, istakao je ministar za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković
Ministar za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja Nikola Sеlaković, zajеdno sa potprеdsеdnikom Vladе Srbijе i ministrom odbranе Milošеm Vučеvićеm, dodеlio jе danas Boračkе spomеnicе borcima, ratnim vojnim invalidima i porodicama palih boraca sa tеritorijе opštinе Apatin.
29.01.2024
15:34
Reč je o prvom u nizu Sretenjskih susreta, koje će Fondacija “Za srpski narod i državu” da održava svake godine u gradovima širom države, sa ciljem da se govori o važnim temama iz srpske istorije i društva.
- U pravnoj nauci postoji prilično široki konsenzus povodom početaka srpske ustavnosti, koji se po pravilu vezuje za 1835. godinu i donošenje Sretenjskog ustava. Međutim, pored tog, preovlađujućeg stanovišta, postoje i drugačija mišljenja, poput onog da Srbija dobija prve ustave tek nakon Berlinskog kongresa 1878. godine i sticanja pune, međunarodno priznate nezavisnosti - ističe Avramović, koji je održao zanimljivo predavanje i govorio o pojmovima naše suverenosti i državnosti kroz istorijsku prizmu dešavanja u 19. veku.
Prof. dr Miša Stojadinović je u svom izlaganju u fokus stavio na pitanje ustavnosti u Srbiji koje se aktualizuje nastankom moderne srpske države začete u ustanku 1804. godine.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković posetio je Materinski dom, Radnu jedinici u okviru "Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine Zvečanska", gde je uručio božićne paketiće deci koja su zbrinuta u toj ustanovi.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković obišao je Svetlanu Milojević, majku Luke i Ane, koja je jedna od 406 porodica koje su dobile isplatu, a jedna od 552 porodice u Srbiji, koje su dobile rešenje o subvencionisanju u kupovini svoje prve nekretnine, kuće ili stana u izgradnji.
01.01.2024
12:19
- Početkom 19. veka učinjeni su ozbiljni koraci ka konstituisanju srpske državnosti, pri čemu Sretenjski ustav predstavlja jedan od veoma značajnih koraka u ovom pravcu - rekao je Stojadinović, dodajući da je kroz predavanje želeo da se osvrne na kritičko preispitivanje društveno-istorijskog konteksta nastanka Sretenjskog ustava sa aspekta savremenih političkih dešavanja u 21. veku. Do srpske revolucije protiv Turaka u Evropi se malo znalo o Srbiji i srpskom narodu - istakao je prof. dr Aleksandar Rastović.
- I oni retki koji su posedovali po neku informaciju o srpskoj istoriji i tradiciji imali su uglavnom predrasude ili pogrešne sudove o Srbima. Prvi put termin Srpska revolucija upotrebljen je u istoimenom delu Leopolda Rankea, čuvenog nemačkog istoričara 1829. godine. Upotrebom termina revolucija, a ne buna, ili ustanak kako je to bio slučaj do tada, Ranke je srpskom nacionalnooslobilačkom pokretu i borbi dao širu, evropsku dimenziju i s pravom je izmestio iz uskog lokalnog i balkanskog miljea - rekao je Rastović.
Događaj je organizovala Fondacija "Za srpski narod i državu", koja se bavi unapređenjem političke kulture u Srbiji, negovanju tradicije i srpskog kulturnog nasleđa, edukaciji mladih i izdavačkoj delatnosti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U istoriji srpskog naroda i države, zabeleženi su svi koji su delovali protiv svoje zemlje. Na isti način biće zapamćeni i lideri opozicionih stranaka koji su se odrekli suvereniteta sopstvene države i naroda i za njih tražili kaznu, istakao je ministar za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković
Politika administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena prema Ukrajini, uključujući pozivanje Ukrajine u NATO i dozvolu za udare dalekometnim zapadnim oružjem na teritoriju Rusije, može da se promeni nakon američkih izbora 5. novembra, kaže bivši američki ambasador u Ukrajini, direktor Evroazijskog centra Atlantskog saveta Džon Herbst.
Predstavnici vladajućih koalicija u Berlinu, primili su utorak, predstavnike industrijskih i trgovačkih komora, kako bi se razgovaralo o gorućim problemima nemačke ekonomije.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Elvis Nikolić (23) iz sela Jevremovci kod Pančeva, koji je nestao 19. oktobra zajedno sa svojom devojkom Tamarom Novakov (19) iz istog sela, osam dana nakon nestanka pronađen je mrtav u kanalu u selu Janošik, a za Tamarom se i dalje traga.
Alija Balijagić (65) uspešno izmiče poteri policije i pripadnika Vojske Crne Gore, a jedna rečenica koju je izgovorio pre 20 godina i danas se pamti u tamošnjoj javnosti!
Nišlija S. R. (34) uhapšen je zbog ubistva u pokušaju jer je danas u jednom kafiću na Trgu Kralja Milana u Nišu teško povredio četrdesetogodišnjaka. Tim povodom oglasila se policija.
Urošu Pašajliću koji je bio osuđen na sedam godina i osam meseci zatvora za nasilje u porodici i zlostavljanje i mučenje, Apelacioni sud u Beogradu povećao je kaznu za godinu dana i on će u zatvoru provesti osam godina i osam meseci.
Kafa će biti duplo skuplja u narednih šest meseci, jer je Srbin omogućio hrvatskom tajkunu da se širi i jača monopol na našem tržištu, otkrio je na Kolegijumu naš glavni urednik Dragan J. Vučićević.
Od svih manastira Fruške gore, Manđelos je najmlađi. Odluka o njegovoj izgradnji doneta je 2008. a radovi su počeli 2011. Ktitori crkve bili su Milan i Senka Milanković, poreklom iz Brodca kod Bijeljine, koji žive i rade u Australiji, a koji su tragičnim spletom okolnosti ovde izgubili ćerku. Manastir je posvećen Svetom Vasiliju Ostroškom i osvećen je 2014. godine.
Mala srednjobanatska opština Nova Crnja poslednjih nekoliko godina bogatija je za veliki broj mladih stanovnika zahvaljujući konkursu Ministarstva za brigu o selu koje dodeljuje sredstva za kupovinu seoske kuće porodicama iz Srbije.
Jasno je da nas u januaru očekuje zanimljiv prelazni rok u Humskoj. Partizan je dobio novu upravu, odnosno privremeni organ, pa se očekuju velike promene kako u samom klubu, infrastrukturi, finansijama, tako i u igračkom kadru. Tako je sada izašla informacija, koja bi definitivno obradovala crno-bele navijače, da bi jedan od najboljih igrača Superlige Srbije , Adem Ljajić (33), mogao da obuče dres voljenog kluba.
Izgubili su i Partizan i Crvena zvezda u 6. kolu Evrolige, a kao veliki uzroci poraza oba srpska kluba su sudije. Očigledno načinjene greške na račun crveno i crno-belih izazvali su veliki bes kod navijača, naši klubovi izdvajaju ogromne novce da bi uopšte igrali Evroligu, a čini se da nisu svi klubovi ravnopravni. O suđenju nije želeo da priča Željko Obradović na konferenciji nakon poraza od Monaka, ali je dan nakon toga ipak imao kratak komentar.
Evropska unija je osudila Severnu Koreju zbog današnjeg lansiranja interkontinentalne balističke rakete i rekla da je to "flagrantno kršenje više rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija".
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke odlučilo je da zatvori sve iranske generalne konzulate na svojoj teritoriji nakon pogubljenja nemačkog državljanina u Islamskoj Republici, javila je u četvrtak novinska agencija DPA.
Kandidat za kongresmena Džeremi Šafer je za Informer TV izjavio da je upravo Pensilvanija ključna država za oba kandidata, jer se smatra "ljubičastom zonom" u kojoj ni jedan ni drugi kandidat nemaju vidljivu prednost.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Roze kostim, koji je Džeki Kenedi nosila 22. novembra 1963. godine, na dan Kenedijevog ubistva, biće izložen u javnosti tek 2103. godine, na zahtev porodice Kenedi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.