Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić istakao je danas da se usvajanjem Izveštaja za prijem Prištine u Savet Evrope otvara Pandorina kutija, a da je posredi nametanje političkih stavova i demonstracija političke moći onih država koje su priznale tzv. Kosovo.
Gostujući na televiziji Pink, Dačić je rekao da se vodi nadljudska borba pred završni Komitet ministara SE 16. i 17. maja koji može i da odbaci Izveštaj, da odloži glasanje o njemu ili pak da ga prihvati.
Ta poslednja opcija je najverovatnija s obzirom da je veliki broj zemalja članica Saveta Evrope priznao jednostrano proglašenu nezavisnost Prištine, tačnije od 46 država tzv. Kosovo priznalo je 34, dok je za prijem u tu organizaciju potreban 31 glas država članica, smatra on.
- Ovo je nezabeležen slučaj da se ovakvom brzinom neko gura u članstvo Saveta Evrope. Na primer, Srbija je čekala tri godine, Hrvatska šest. Znači, sad tzv. Kosovo ispada kao neki raj na zemlji koji, eto, treba svi da budu zahvalni što su oni ipak odlučili da postanu članovi Saveta Evrope - rekao je ironično šef srpske diplomatije.
Međutim, Dačić kaže da je to gotovo jedina organizacija gde albanski političari iz pokrajine mogu da proguraju Prištinu, s obzirom da se sa politikom poništavanja priznanja tzv. Kosova situacija u svetu preokrenula te da Priština ne može ništa da uradi po pitanju članstva u Ujedinjenim nacijama i njenim organizacijama.
On je komentarišući deo izlaganja izvestioca Dore Bakojani koja je rekla da se ovim činom ne zadire u statusno pitanje, jer da je tako, ona se kao predstavnica Grčke, koja nije priznala nezavisnost Prištine, ne bi prihvatila tog posla, ocenio da je reč o cinizmu.
- Ja mislim da je ovde potpuno jasno da su oni potkopali temelj svoje kuće, odnosno naše kuće, Saveta Evrope - zaključio je Dačić.
Popularni grčki portal Pronews objavio je jutros da je jedina grčka poslanica koja sinoć u Strazburu nije glasala "za" - Nina Kasimati i da joj to, kako su napisali, služi na čast.
Činjenica da je Parlamentarna skupština Saveta Evrope usvojila izveštaj izvestioca za tzv. Kosovo u Savetu Evrope Dore Bakojani, u kojem se preporučuje da se tzv. Kosovu odobri da postane član Saveta Evrope je krah međunarodnog prava. Ovakav stav Parlamentarne skupštine Saveta Evrope obesmišljava sve principe i standarde na kojima je zasnovan rad Saveta Evrope i brutalno krši međunarodno pravo, izjavila je ministarka pravde Maja Popović.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković poručio je da je inicijativa da se tzv. Kosovo primi u Savet Evrope pokazala dubinu vrednosne krize u kojoj se Evropa nalazi, ističući da Srbi na tzv. Kosovu danas nemaju nikakva prava te da se tzv. kosovski premijer Aljbin Kurti još i ruga onima koje ugnjetava svakodnevnim izjavama o ljudskim pravima koja se navodno garantuju Srbima.
Potpredsednik glavnog odbora SNS Vladimir Orlić reagovao je na izjavu Miroslava Aleksića, predsednika Narodnog pokreta Srbije, koji je okrivio predsednika Aleksandra Vučića za usvajanje preporuke za prijem tzv. Kosova u Savet Evrope.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Popularni grčki portal Pronews objavio je jutros da je jedina grčka poslanica koja sinoć u Strazburu nije glasala "za" - Nina Kasimati i da joj to, kako su napisali, služi na čast.
Dok se "želu da bude nosilac" blokaderske liste Vladan Đokić baškario na Jadranskom moru, Milo Lompar, njegov glavni konkurent sa blokaderske liste "opipava" tokom leta alternative za sklapanje novih političkih saveza.
Srbin koji je umalo ispao iz aviona kompanije Rajan er Ljubiša Karanović, planira da podnese tužbu protiv tri velike kompanije povezane sa letom na kojem je umalo izgubio život.
RAPEX sistem za brzu razmenu informacija o nebezbednim proizvodima koji su stavljeni na jedinstveno tržište EU hitno je povukao biciklističku kacigu namenjenu deci.
Toplotni talas koji je pogodio Srbiju doneo je ekstremne temperature zbog kojih lekari apeluju na dodatni oprez. Građani moraju da se pridržavaju osnovnih saveta, jer samo jedna greška može biti kobna.
Kompanija MaxBet, u saradnji sa Zavodom za transfuziju krvi Srbije, uspešno je realizovala tradicionalnu julsku akciju dobrovoljnog davanja krvi, tokom koje je zahvaljujući 3 011 davalaca, prikupljeno 290 jedinica trombocita i 2 721 jedinica krvi, čime je potencijalno omogućena pomoć za čak 8.163 života.
Helikopter Kamov Ka-32 Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova angažovan je na gašenju požara u selu Borovac kod Zaječara, koji je zahvatio oko 100 hektara suve trave i niskog rastinja.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušano je troje osumnjičenih zbog postojanja osnova sumnje da su 2. avgusta 2026. godine po prethodnom dogovoru, zajednički učestvujući u radnji izvršenja, iz koristoljublja lišili života oštećenog R.G.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici policije zaplenili su na teritoriji opštine Surčin, u naselju Dobanovci, oko 30 kilograma opojne droge kanabis i oko 15 kilograma opojne droge kokain i uhapsili 3 osobe.
U filmskoj akciji novosadske policije izvedenoj direktno u Beogradu, zadat je žestok udarac organizovanom kriminalu i do temelja je razbijena opasna narko-mreža.
Osnovni sud u Aleksincu prvostepeno je osudio dvojicu Aleksinčana na kazne zatvora koje će izdržavati u kućnim uslovima uz primenu mere elektronskog nadzora jer su 10. avgusta prošle godine pretukli Darka Jankovića poznatijeg kao "Čikago".
Ruski predsednik Vladimir Putin sproveo je promene u najvišem komandnom vrhu vojske te zemlje i imenovao šefa jedinica za dronove, čije se postavljenje na funkciju dugo očekivalo.
Bivši visoki zvaničnici iz Velike Britanije, Francuske, Nemačke i Rusije održali su u julu sastanak u Beču kako bi razmotrili moguće uslove za mirovne pregovore o Ukrajini, prenose mediji, pozivajući se na izvore upoznate sa događajem.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Avgust je ključan mesec za negu hortenzija. Uz jedan jednostavan trik, ove biljke će lakše podneti letnje vrućine i ostati bujne i pune cvetova do kasne jeseni.
Iako se mnogi psi mogu prilagoditi različitim uslovima života, postoje rase kojima je potreban znatno veći prostor i mnogo više aktivnosti nego što stan može da im pruži.
Sutra od 20 časova na Jutjub kanalu "Informer portal" očekuje vas novo izdanje emisije "Demanti", u kojoj će jedna od najpoznatijih domaćih voditeljki otvoriti dušu iskrenije nego ikada do sada.
Između bivše rijaliti učesnice Anite Stanojlović i njene buduće svekrve Biljane Vujović postoje znaci razdora jer, kako se sumnja, Anita ne prati Biljanu na Instagramu.
Bivši rijaliti učesnik Anđelo Ranković sumirao je utiske nakon učešća u "Eliti 9", istakavši da je njegova porodica zadovoljna njegovim učešćem u rijalitiju, te se dotakao i odnosa sa Milenom Kačavendom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.