KAD PUTIN IZDA NAREĐENJE, OSTALO ĆE BITI URAĐENO: Kadirov ledi krv u žilama NATO agresora koji pomažu Kijevu
118. 07. 2026. u 12:39
218. 07. 2026. u 12:39
Miloš Rafailović
Vesti
Evo šta se sve navodi u Izveštaju ODIHR-a:
- Kandidati su mogli slobodno da vode kampanju, ali je dominacija vladajuće partije i fragmentacija opozicije smanjila konkurentnost izbora.
- Pravni okvir za izbore pruža odgovarajuću osnovu za sprovođenje demokratskih izbora, ali su potrebne dodatne reforme za rešavanje preostalih preporuka ODIHR-a.
- Izborni dan je protekao uglavnom glatko, ali su ga negativno pogodila pitanja vezana za tajnost glasanja, brojni proceduralni problemi, tvrdnje o pritisku i kupovini glasova, i izolovani slučajevi nasilja. Brojanje glasova i sabiranje rezultata su generalno ocenjeni pozitivno. Negativno je ocenjeno glasanje u 7 procenata posmatranih biračkih mesta.
- Dana 3. aprila 2024, predsednik parlamenta je raspisao izbore za Skupštinu grada Beograda, nakon što nije uspela da formira većinu posle izbora 2023. godine. Dana 26. aprila, kao odgovor na zahteve opozicije i nakon obimnih razgovora između parlamentarnih grupa, predsednik parlamenta je raspisao lokalne izbore za još 89 lokalnih skupština na isti datum. Deo opozicije je bojkotovao izbore, dok su drugi odlučili da učestvuju.
- Parlamentarna radna grupa, sastavljena od predstavnika i vladajućih i opozicionih partija, kao i civilnog društva, osnovana je 29. aprila sa ciljem rešavanja svih prethodnih preporuka ODIHR-a, ali se nije dogovorila oko nacrta predloga pre dana izbora.
- Uprkos skraćenom vremenskom okviru, opštinske izborne komisije (OIK) su efikasno upravljale izborima i uglavnom su ispunjavale zakonske rokove. OIK-ovi su objavljivali većinu odluka na vreme, povećavajući transparentnost.
- Većina sagovornika ODIHR misije za posmatranje izbora izrazila je poverenje u organizacione kapacitete OIK-ova, ali njihova zavisnost od lokalnih administracija, koje dominira vladajuća koalicija, smanjila je poverenje među opozicionim akterima.
- Iako su treninzi ocenjeni kao adekvatni, učešće članova odbora za biračka mesta je ostalo nisko i nije bilo obavezno, što nije u skladu sa prethodnim preporukama ODIHR-a. Obim edukacije birača bio je ograničen, fokusirajući se na informacije o načinima glasanja i kandidatima.
- Nakon zahteva opozicionih partija i organizacija civilnog društva, Zakon o jedinstvenom biračkom spisku je izmenjen 10. maja, i birači su mogli da glasaju na ovim izborima prema mestu prebivališta od 3. jula 2023. godine.
- To je uticalo na oko 52,313 birača, uključujući 12,554 koji su premešteni u mesta gde se ovoga puta nisu održavali izbori. Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave je pristalo da parlamentarna Radna grupa prati sprovođenje izmene; međutim, uslovi koje je MDULS postavio za ovu verifikaciju nisu omogućavali smislen nadzor.
- OIK-ovi su registrovali ukupno 483 kandidatske liste na generalno inkluzivan način, ali je proces bio negativno pogođen zabrinutostima u vezi sa poverljivošću prikupljanja potpisa podrške birača, teškoćama u pristupu ovlašćenim vlastima za sertifikaciju, i nesigurnošću usled nedavnih zakonskih izmena.
- Suprotno međunarodnoj dobroj praksi i prethodnim preporukama ODIHR-a, birač može potpisati podršku samo jednoj kandidatskoj listi.
- Uprkos blagom povećanju broja žena u parlamentu nakon prošlih izbora, žene su i dalje nedovoljno zastupljene u parlamentu i drugim odlučujućim pozicijama.
- Žene trenutno drže 10 od 13 ministarskih pozicija u vladi, neke gradonačelničke pozicije i 94 od 250 mesta u parlamentu, uključujući predsednika parlamenta.
- Zakon propisuje kvotu od 40 procenata za kandidatske liste, sa strogim kriterijumima za raspored, ali su neki OIK-ovi registrovali liste koje nisu u potpunosti ispunjavale ove zahteve.
- U izbornoj administraciji, žene su činile 41 procenat Republičke izborne komisije i oko 45 procenata stalnog sastava OIK-ova.
- Žene kandidati su imale ograničenu vidljivost, i kampanja je retko obrađivala pitanja vezana za rodnu ravnopravnost.
- Medijsko okruženje je obeleženo sistemskim izazovima za slobodu medija, uključujući političke i ekonomske uticaje, što ometa raznolikost sadržaja.
- Ustav i zakon priznaju nacionalne manjine i predviđaju posebne mere za osiguranje njihove političke participacije i zastupljenosti. Zakon nema jasne i objektivne kriterijume za izborne komisije da utvrde da li kandidatska lista predstavlja nacionalnu manjinu, i mnogi sagovornici ODIHR EOM-a su tvrdili da su nekoliko lista registrovane kao predstavnici nacionalnih manjina kako bi lakše dobile zastupljenost.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
18.07.2026
14:19
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
17.07.2026
15:41
Zoran Anđelković, direktor Pošta Srbije gostujući u Info jutru govorio je o strateškom partnerstvu Srbije i Amerike.
17.07.2026
12:25
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
16.07.2026
11:56
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da od 1. avgusta stižu jeftiniji lekovi, dok u prvoj polovini septembra kreću velike isplate za penzionere, borce i socijalnu pomoć.
18.07.2026
15:11
Svi vozači koji u ponedeljak uveče planiraju put ka letovalištima na Halkidikiju moraju biti na posebnom oprezu i spremiti se za izmenjen režim saobraćaja.
18.07.2026
18:00
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će, nakon izgradnje auto-puta Beograd–Zrenjanin, početi gradnja brze saobraćajnice Beograd–Vršac, a zatim i do Temišvara.
18.07.2026
19:10
Snimak ajkule koji je zabeležen u crnogorskom akvatorijumu izazvao je opštu pometnju i ogromnu pažnju na društvenim mrežama, ostavljajući turiste i lokalno stanovništvo u strahu.
18.07.2026
18:30
Otvorilo se nebo nad ovim delom Srbije! Sve se beli od grada, kiša pada kao iz kabla!
18.07.2026
17:50
Albanski državljanin Dorijan Puka, koji se suočava sa deportacijom iz Velike Britanije, izazvao je pažnju javnosti objavljivanjem snimaka na društvenim mrežama, gde prikazuje raskošan način života.
18.07.2026
19:43
Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor do 30 dana P. J. i O. M., osumnjičenima za krivično delo teško ubistvo u pokušaju u saizvršilaštvu, u sticaju sa krivičnim delom nasilničko ponašanje, nakon događaja kod Medicinske škole u Novom Sadu, u kojem su povređena maloletna lica.
18.07.2026
19:19
Automobil se zapalio na benzinskoj pumpi na ulazu u Rumenku.
18.07.2026
18:48
Aleksandar F. je slavio 40. rođendan, prijatelji se okupili u dvorištu, a onda je odjeknula stravična detonacija u kojoj su izgubili život i on, ali i njegov prijatelj Dragan P. (30).
18.07.2026
18:45
Dežurni javni tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu odredio je zadržavanje do 48 sati M.K. (21) i V.S. (21) zbog sumnje da su u strogom centru Beograda na Trgu republike brutalno napali i teško povredili dve osobe, među kojima je i jedan maloletnik.
18.07.2026
16:56
Tokom posete Kurskoj oblasti, ruski predsednik Vladimir Putin susreo se sa medicinskim radnicima koji svakodnevno pružaju pomoć ranjenim vojnicima.
18.07.2026
19:00
Nemačka je podigla svoj bezbednosni nivo sa dosadašnjeg "opštog nivoa pretnje" na "visok stepen pretnje" zbog sve većeg broja bezbednosnih izveštaja.
18.07.2026
18:30
Pojedini ruski mediji i Telegram kanali objavili su tvrdnju da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski preuzeo odgovornost za napade na logističke centre kompanije Vajldberiz u Moskovskoj i Tambovskoj oblasti.
18.07.2026
18:00
Iranska Revolucionarna garda (IRGC) saopštila je da je izvela napade na ciljeve povezane sa američkom vojskom u Jordanu, kao i na naftnu infrastrukturu u Kuvajtu, u okviru nove eskalacije sukoba na Bliskom istoku.
18.07.2026
17:31
Glumica Biljana Čekić pokazala je da se uspešno oporavlja nakon saobraćajne nezgode koju je nedavno doživela.
18.07.2026
18:55
Ministar kulture Nikola Selaković otvorio je u Etnografskom muzeju multimedijalnu izložba za decu "Ko to beše Kraljeviću Marko".
18.07.2026
14:32
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
17.07.2026
15:01
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
17.07.2026
14:27
Glumac Alen Nuri oženio je Srpkinju zbog koje je, svojevremeno, prešao u pravoslalje.
17.07.2026
14:05
Probali smo viralni trik sa gumenim bombonama, gaziranim sokom i zamrzivačem, a zaključak je da ukus ne opravdava trud.
18.07.2026
19:30
Dina du Pila na atlantskoj obali u Francuskoj visoka je do 115 metara i svake godine polako napreduje ka kopnu, zatrpavajući šumu.
18.07.2026
18:25
Kineski startap za veštačku inteligenciju, Munšot, predstavio je danas novi model Kimi K3 sa 2,8 biliona parametara, za koji tvrdi da je najveći sistem veštačke inteligencije otvorenog koda na svetu i koji po performansama parira najnaprednijem američkom modelu Fejbl kompanije Antropik.
18.07.2026
17:20
Čaj od svežih listova šargarepe može da pomogne varenju i hidrataciji, ali stručnjaci upozoravaju na oprez zbog oksalata i mogućih alergija.
18.07.2026
16:45
Jastučići i nokti na šapama mogu prvi da otkriju alergije, infekcije ili bol kod psa, upozoravaju veterinari.
18.07.2026
16:11
Pevačica Biljana Bilja Jevtić ogolila je dušu i podelila najbolniji emotivni trenutak iz svoje prošlosti - gubitak majke koji ju je zadesio u trenucima kada je bila miljama daleko od kuće.
18.07.2026
16:09
Pevačica Mala Cana progovorila je o optužbama Ere Ojdanića na njen račun, te istakla kako je na sahranu došao samo da bi napravio cirkus.
18.07.2026
15:34
Reper Dragomir Despić Desingerica otkrio je detalje hapšenja u Crnoj Gori i otkrio kako je priveden odmah nakon nastupa i da je u pritvoru bio do pet ujutru.
18.07.2026
15:07
Pevačica Milica Todorović vratila se karijeri i nastupima nakon šest meseci pauze zbog rođenja sina Bogdana.
18.07.2026
14:32
Grčka i Turska tradicionalno su među omiljenim izborima Srba, ali i javnih ličnosti koje za odmor traže savršen spoj luksuza, privatnosti i dobrog provoda.
18.07.2026
14:03
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.