"Ne odričemo se Rusije!" Vučević: Nastavljamo saradnju uprkos pritiscima!
Podeli vest
Verujem u tradicionalne odnose Srbije i Rusije, koji su zasnovani na istorijskim vezama, zajedničkom cilju da se sačuva vladavina prava, slobodarski duh svih država, nezavisnost i suverenitet država. Ono što smo zajedno prošli kroz istoriju, i onu dalju i bližu, obavezuje nas i u sadašnjem i u budućem periodu, stoga verujem u veoma dobre odnose, izjavio je za RT Balkan premijer Srbije Miloš Vučević.
Istakao je da te odnose ne treba niko da doživljava da su protiv nekog ili za nekog, već da Srbija gleda sopstvene interese. Naš politički i ekonomski interes je, naglasio je, saradnja sa Ruskom Federacijom koju će Beograd i Moskva da nastave.
Viola fon Kramon, Mihael Rot i Klemen Grošelj ostali su bez mandata posle izbora za Evropski parlament, a neki od njih drznuli su se za predsednika Srbije Aleksandra Vučića prozovu kao krivca njihovog debakla.
10.06.2024
18:57
- Sa Rusijom imamo duboko ukorenjene istorijske veze. Ne mogu da uđem u ovaj narativ koji je danas sveprisutan da sad treba da se odreknemo nekoga koga poznajemo dugo vremena. To što on sad ima sukob sa trećim ili četvrtim, sve poštujemo, ali poštujete i vi nas. Tako da želimo da sarađujemo u različitim sferama, u interesu i jedne i druge države - poručio je Vučević u ambasadi Ruske Federacije u Beogradu povodom Dana Rusije.
Srbi kada su složni spremni su na sve izazove
Govoreći o deklaraciji Srbije i Republike Srpske, koja je potpisana u subotu, Vučević naglašava da je ta deklaracija "uputstvo nama samima, a odgovor nekome drugome".
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić sastao se danas sa ambasadorom Sirije u Srbiji Muhamedom Hadž Ibrahimom sa kojim je razgovarao o bilateralnim odnosima i unapređenju saradnje dve zemlje.
Ministar bez portfelja zadužen za oblast odnosa s dijasporom Đorđe Milićević danas je u Banjaluci održao radni sastanak sa ministrom za evropske integracije u Vladi Republike Srpske Zlatanom Klokićem.
10.06.2024
15:29
Kako ističe, to je nešto što je sada ne samo moralna, nego i politička obaveza, a nakon usvajanja u parlamentima Srbije i Srpske postaće i pravna obaveza, pa će svi koji nas predstavljaju zajednički raditi na očuvanju nacionalno-kulturnog i duhovnog identiteta našeg naroda.
-Treba da pričamo o jedinstvu, o tome da smo mi jedan narod. Možemo da živimo u više država, ali mi smo jedan i nedeljiv narod, i treba da imamo pravo na zajedničku budućnost, na očuvanje svega onoga što nas je krasilo i krasi nas. Naravno, to jeste vid naše pripremljenosti da branimo naše vitalne interese po pitanjima koja su ponovo aktuelna, a kojima pokušavaju da stigmatizuju ceo srpski narod - dodao je premijer.
Vučević ukazuje da, pre svega, nastoji da se optereti međunarodni položaj Republike Srbije, kao i neskrivene želje da se Republika Srpska obesmisli, gotovo ukine, napomenuvši da tome još treba da se doda položaj Srba na KiM, odnosno pitanje KiM, i činjenicu da Srbija i dalje čeka rezultate popisa u Crnoj Gori.
- Dobili smo informacije da je to u redovnoj proceduri, ali voleli bismo da vidimo učešće srpskog naroda u institucijama Crne Gore, jer je to prirodno. Mi Crnu Goru apsolutno priznajemo i poštujemo u potpunosti, a Srbi tamo su integralni deo crnogorskog društva. Mislim da narod koji ima gotovo trećinu stanovništva, videćemo po popisu, možda i više, zaslužuje pravo da učestvuje u institucijama te države. Isto kao što mi priznajemo to pravo pripadnicima drugih naroda u Srbiji - ističe sagovornik.
Kako dodaje, za njega je usvajanje deklaracije veliki i značajan događaj, a ne stvar protokola i nekog prostog pukog manifesta. Ona je sada kičma onoga što mi dalje treba da radimo, legat ove generacije ka budućim generacijama, ali i naša obaveza i odgovornost i u odnosu na prošlost i na buduća vremena.
Vučević ukazuje da nas čeka mnogo posla i da će biti mnogo izazova.
-Ali kad smo ujedinjeni, sabrani i okupljeni, i država, narod, građani, i crkva, sve institucije, spremniji smo i na sve izazove sa kojima se suočavamo i sa kojima ćemo se suočavati. Za nas je od presudnog značaja da sačuvamo svoj narod i državu. Želimo da očuvamo srpski jezik, ćirilično pismo, pravo na našu veru, da imamo zastavu, datume koji su bitni za našu istoriju - napominje Vučević.
Srpski premijer navodi da ne razume zašto to neko doživljava kao ugrožavanje nekog drugog ili zašto ćirilično pismo i dalje ugrožava nekog i zašto Srbi nemaju pravo da ga koriste.
- U regionu i kada dozvoljavaju srpski jezik i pismo, ne dozvoljavaju ćirilično pismo. To je neverovatno. Neko nama nameće koje pismo hoćemo ili moramo da koristimo. Te stvari su neshvatljive, a pričamo Evropi, evropskim vrednostima i civilizacijskim tekovinama u celom svetu - zaključio je premijer.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Evropska unija kreativno će odgovoriti na carine koje je joj je uveo američki predsednik Donald Tramp – ciljajući na proizvodnju u ‘crvenim‘ saveznim državama, gdje su njegovi najveći pobornici, piše u sredu Politico.
Član Predsedništva SNS dr Aleksandra Tomić gostujući u Info jutru na Informer televiziji kod voditeljke Staše Koprivice govorila je o raskolu u Socijalističkoj partiji Srbije.
Predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj smatra da su voditelji namestili Čedomira Jovanovića i navukli ga da priča ne znajući da je uživo u programu.
Novinar Politike Bojan Bilbija gostujući u Info jutru kod voditeljke Jovane Radović komentarisao je pokušaj obojene revolucije u Srbiji tvrdeći da iza svega stoje strane službe.
Gost INFO DANA na TV Informer kod Dejane Kljajić bio je ugledni biznismen Branko Babić koji je tom prilikom govorio o svim aktuelnim političkim temama u našoj zemlji.
"Nama su mama i tata preminuli! Mama pre dve godine, a tata pre mesec dana"...Simak devojke koja ovo izgovora pre nego što se pred kamerom zaplače, rasplakao je celu Srbiju. Reč je o sestrama Milaković iz Maradika kod Inđije...
Radovi na proširenju skladišta gasa "Banatski dvor" su počeli! Na ovaj način biće obezbeđeno više mesta za rezerve koje se koriste u industriji, ali do proširenja dolazi i zbog većeg broja priključenih domaćinstava.
Tinejdžer S.N. (16) koji je povređen sinoć kada ga je u Kovilovu, retrovizorom zakačio vozač kombija L.P. (25)., najverovatnije je pretrčavao ulicu trčeći za autobusom, pokazuju prvi, nezvanični rezultati istrage.
Trener Denvera Majkl Meloun i generalni menadžer Kalvin But dobili su otkaze u roku od pola sata, a američki mediji pišu da je za sve kriv Nikola Jokić, najbolji igrač Nagetsa.
Vasilije Micić je pri kraju puta u NBA ligi i sva je prilika da će dogodine opet igrati na parketima Evrope! Hapoel iz Tel Aviva želi da iskoristi situaciju i ne pita šta košta kako bi srpski reprezentativac obukao crveni dres.
Engleski fudbaler Deklan Rajs (26) je majstorijama iz slobodnih udaraca oduševio svet protiv Madriđana (3:0) u prvom meču četvrtfinala Lige šampiona. Međutim, malo ko zna da je on u mlađim kategorijama delio sobu sa Kristijanom Belićem (25).
Nakon pokušaja destabilizacije Srbije, Mađarske, Gruzije i mnogih drugih suveren država, talas nereda se širi svetom! Državni komitet za nacionalnu bezbednost (GKNB) Kirgistana saopštio je da je sprečio pokušaj pokušaj državnog prevrata u toj zemlji.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je Nemačka, pokušavajući potpunu tranziciju na "zelenu energiju", sebe dovela na ivicu finansijskog kolapsa.
Najmanje šest ranije ugašenih programa USAID-a ponovo se aktivira radi finansiranja hitne pomoći u hrani za Liban, Siriju, Somaliju, Jordan, Irak i Ekvador, prema navodima agencije Rojters.
Broj poginulih u urušavanju krova noćnog kluba u Santo Domingu u Dominikanskoj Republici porastao je na 113, dok je više od 255 osoba povređeno, saopštile su vlasti.
Vlasti Kirgistana su počele da organizuju događaje na kojima se građanima objašnjava zabrana nošenja nikaba - muslimanske ženske odeće koja pokriva lice sa prorezom za oči, i obimne, neuređene brade na javnim mestima, saopštio je Državni komitet za nacionalnu bezbednost te zemlje.
Beogradska filharmonija nastupa pod palicom šefa dirigenta Gabrijela Felca u izvođenju dva monumentalna dela Sergeja Rahmanjinova, u petak 11. aprila na Kolarcu (20h).
Prema novom istraživanju TravelSupermarketa, koje se bavilo cenama za tri noćenja sa letovima, Milano se ove godine ispostavio kao najpovoljnija vikend destinacija.
Lepota naših baka nije dolazila iz luksuznih bočica, već iz pažnje, strpljenja i onoga što im je priroda nudila. Iako su danas dostupni kozmetički tretmani i parfemi, mnogi od nas ne zaboravljaju dragocene rituale nege koje su praktikovali naši preci.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar