Vučić na proslavi 100 godina od osnivanja Beogradske nadbiskupije: Ceremonija u katedrali Uznesenja blažene device Marije
Podeli vest
Centralna proslava 100 godina od osnivanja Beogradske nadbiskupije počela je večeras u katedrali Uznesenja blažene device Marije, a misu će služiti kardinal Pjetro Parolin, državni sekretar Svete Stolice, njen drugi čovek po uticaju.
Među prisutnima su patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Miloš Vučević, ministri Maja Popović i Nemanja Starović, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor i više ambasadora u Srbiji.
Neviđeni skandal desio se na tajkunskoj N1 televiziji kada je opozicionarka Jelena Bulajić odbranila Hrvate nakon hapšenja Sergeja Trifunovića zbog posta na Instagramu!
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić sastao se danas, na marginama Berlinskog procesa, sa ministarkom unutrašnjih poslova i zajednica Savezne Republike Nemačke Nensi Fezer.
17.09.2024
18:23
Kako je ranije najavljeno, "na svečanosti će osim visokih dužnosnika i predstavnika Katoličke crkve, biti i visoki predstavnici Srpske pravoslavne Crkve, Evangeličke crkve, Islamske zajednice, kao i vrh državne i gradske vlasti te diplomatski i vojno-diplomatski predstavnici".
Beogradska nadbiskupija podsetila je da je Konkordat između Svete Stolice i Kraljevine Srbije potpisan u Rimu 24. juna 1914. i jednoglasno ratifikovan u Narodnoj skupštini Srbije u Nišu 8. avgusta te godine, kao i da je već u svojim prvim članovima predviđao osnivanje Beogradske nadbiskupije.
Podsećajući na prilike kada je zaključen, Beogradska nadbiskupija je ukazala da Austro-Ugarska nije gledala blagonaklono na konkordatsko rešenje, jer nije želela da izgubi svoj status zaštitnika rimokatoličke vere.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u šaljivom videu predstavljen je kao lik iz čuvenog crtanog filma "Crta" i koji pokazuje šta je sve izgradio i uradio za svoju zemlju.
Potpredsednik Vlade i ministar unutaršnjih poslova Srbije Ivica Dačić poručio je danas predstavniku Prištine Dželjalju Svečlji, na početku svog obraćanja na ministarskom sastanku Berlinskog procesa, da je Briselski sporazum ostao mrtvo slovo na papiru zbog nepoštovanja obaveza od strane Prištine.
17.09.2024
17:04
Međutim, kako je navedeno, "potreba da se odredi položaj Katoličke Crkve u Srbiji bila je u interesu i Svete stolice i Kraljevine Srbije", uz konstataciju da su ti interesi s obe strane bili "koliko crkvenog toliko i političkog karaktera.
Prvi svetski rat zaustavio je primenu potpisanog konkordata, pa je beogradska nadbiskupija osnovana posle jedne decenije. Za prvog beogradskog nadbiskupa imenovan je Ivan Rafael Rodić, tada apostolski administrator za Banat.
Nakon njega Beogradsku nadbiskupiju vodili su Josip Ujčić, Gabrijel Bukatko, Alojzije Turk, a u vreme raspada Jugoslavije Franc Perko, od 1986 do 2001, zatim Stanislav Hočevar - do pre dve godine kada ga je nasledio sadašnji nadbiskup Ladislav Nemet.
Uvod u obeležavanje veka od njenog osnivanja predstavljalo je okupljanje visokih rimokatoličkih predstavnika, letos u Beogradu, na planiranoj sednici Saveta biskupskih konferencija Evrope pod nazivom "Hodočasnici nade. Za sinodalnu i misionarsku Crkvu".
Sremska biskupija najavila je da će kardinal Parolin sutradan, nakon boravka u Beogradu, biti u Sremskim Karlovcima na obeležavanju 325. godišnjice od Karlovačkog mira, važnog, kako je saopštila, za istoriju cele Evrope "jer su njegovim zaključivanjem zaustavljena turska osvajanja".
Kako se navodi u istorijsko-diplomatskim zapisima učesnici pregovora, Sveta liga i Otomansko carstvo, ulazili su u isto vreme u prostoriju i sedali za okrugli sto da bi se uvažili kao ravnopravni.
Predviđen je program u dva dela. Parolin će se sresti sa vernicima, u crkvi Gospe Snježne, na Petrovaradinu, zatim je svečanost u kapeli Gospe od mira, u Sremskim Karlovicima, uz učešće visokih državnih i verskih zvaničnika.
Iz Sremske biskupije su poručili da je ovaj skup zajednička poruka mira predstavnika različitih država i verskih zajednica, tokom kojeg će svi zajedno zasaditi mlado stablo masline, kao drevnog simbola mira ispred kapele Gospe od mira.
U najavama iz Beogradske nadbiskupije obeležavanja stote godišnjice od osnivanja, postojala je njena želja da svečanosti prisustvuje i papa Franja, ili da će, ako se to ne realizuje, u njegovo ime doći kardinal Parolin.
Nadbiskup Nemet je konstatovao tada, u intervjuu za Politiku, da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić "apsolutno otvoren" za eventualni dolazak pape Franje, kao i da patrijarh Porfirije lično nema ništa protiv toga, ali da će o tome, kako mu je rekao poglavar Srpske pravoslavne crkve, raspravljati Sabor SPC.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Suočavamo se sa situacijom da neki ljudi traže izbore, iako ne mogu da pobede, jer misle da time mogu da izvedu nekoga na ulicu i sprovedu neku novu obojenu revoluciju! Želim da građanima kažem da se to neće desiti!
Neviđeni skandal desio se na tajkunskoj N1 televiziji kada je opozicionarka Jelena Bulajić odbranila Hrvate nakon hapšenja Sergeja Trifunovića zbog posta na Instagramu!
Kina je u finansijskoj godini 2025/26 postala najveći trgovinski partner Indije, prestigavši Sjedinjene Američke Države, saopštila je kineska ambasada u Nju Delhiju.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić učestvovaće danas na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u Njujorku, na kojoj će biti razmatran redovan šestomesečni Izveštaj generalnog sekretara Ujedinjenih nacija o radu Misije UN na Kosmetu(UNMIK), saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.
"Srpski dnevnik" postavlja standarde kada je reč o informativnim emisijama i ponovo je najgledaniji na svim kablovskim televizijama bez nacionalne frekvencije.
Zvanično je počelo emitovanje Srpskog dnevnika, udarne informativne emisije u do sada neviđenom formatu. U našem Srpskom dnevniku čuje se glas naroda, a jedini prioritet je istina!
Brigu o četvoro dece koja su ostala iza državljanke Srbije poreklom sa Kosova i Metohije, Zoje Oroši (38) koju je ubio bivši suprug Luka O. (47) u bašti porodične kuće u mestu Sos, okrugu Baden u Austriji, preuzele su nadležne službe.
Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor do 30 dana M. B. (47) iz okoline tog grada, osumnjičenom da se oglušio o naređenje policije da zaustavi vozilo i potom pucao na pripadnike policije.
Bore Videvski, jedan od četvoro osuđenih na doživotnu robiju za ubistvo male Vanje Gorčevske i Panča Žežovskog, hitno je hospitalizovan. Kako prenose makedonski mediji, on se nalazi u teškom stanju.
M.M.(27) iz Zrenjanina preminuo je nekoliko sati nakon što je na njega pao semafor na pešačkom prelazu na uglu Bulevara oslobođenja i Bulevara cara Lazara u Novom Sadu koji je nakon strahovitog sudara iščupao jedan automobil iz betonske konstrukcije.
U toku protekle noći Hitna pomoć imala je ukupno 114 intervencija, od kojih je 18 bilo na javnom mestu, među kojima nije bilo nijedne saobraćajne nezgode, saopšteno je iz službe Hitne pomoći.
Sporazum o prekidu vatre koji je prihvatio američki predsednik Donald Tramp i dalje stavlja Sjedinjene Američke Države u veoma nezgodan položaj, objavio je Blumberg.
Izjave šefa Pentagona Pita Hegseta o mogućnosti da Sjedinjene Američke Države silom oduzmu uranijum Iranu ne vode ka trajnom miru, već predstavljaju pripremu terena za nove vojne akcije, ocenio je član ustavnog odbora Saveta Federacije Aleksej Puškov.
Sjedinjene Američke Države razmatraju planove za povlačenje ili premeštanje svojih trupa iz evropskih zemalja koje nisu podržale vojnu kampanju protiv Irana, prenosi Vol strit džurnal.
Rat na Bliskom istoku, 40. dan. Predsednik SAD Donald Tramp objavio je dvonedeljno primirje sa Iranom. Najnovija dešavanja pratite uživo na Informer.rs.
Gledaoci serije "Katarina Velika" na Informer TV imaju priliku da prate intrigantne poteze Stepana Ivanoviča Šeškovskog, čoveka koji iz senke čuva tron moćne carice.
Vlada Velike Britanije zabranila je Kanjeu Vestu dolazak u zemlju gde je trebalo da bude glavni izvođač na Vajrles festivalu u julu, u Londonu, javljaju britanski mediji.
Redovno zalivate biljku, dodajete joj prihranu, stavili ste je u najidealniji prostor, ali ona i dalje ne izgleda srećno? Problem često nije u vama, nego u saksiji.
Većina korisnika nesvesno oštećuje bateriju telefona pogrešnim punjenjem i lošim navikama. Izbegnite ključne greške i produžite vek trajanja uređaja uz jednostavne savete.
Ćerka folk pevačice Svetlana Ceca Ražnatović Anastasija Ražnatović podelila je fotografije iz Sevilje i izazvala brojne reakcije na društvenim mrežama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar