Selaković: Rehabilitacija i revitalizacija Rajačkih pivnica u cilju Unesko zaštite (FOTO)
Podeli vest
Ministar kulture Nikola Selaković posetio je Negotin, gde se zajedno sa direktorom Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Goranom Vasićem sastao sa predsednikom Opštine Negotin Vladimirom Veličkovićem, kao i sa predstavnicima Eliksir grupe sa kojim se razgovaralo o planiranim investicijama i mogućnostima saradnje u oblasti zaštite kulturnog nasleđa i održivog razvoja Rajačkih pivnica.
Tom prilikom u prisustvu ministra Selakovća, direktor Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Goran Vasić i direktor preduzeća Rajačke pivnice DOO Vukašin Šćepanović potpisali su ugovor o poslovnoj saradnji na rehabilitaciji Rajačkih pivnica, a ugovorom je predviđena saradnja na tehničkoj obnovi Rajačkih pivnica, izradi preliminarne tehničke procene, studije njihove zaštite i očuvanja za potrebe izrade plana detaljne regulacije i izrade studije revitalizacije. Kao cilj saradnje istaknuta je potpuna revitalizacija kompleksa Rajačkih pivnica i očuvanje ovog kulturno-istorijskog nasleđa Republike Srbije.
Premijer Srbije Miloš Vučević sastao se danas sa državnim sekretarom Svete Stolice kardinalom Pjetrom Parolinom, i tom prilikom istakao da Srbija ceni principijelnu poziciju Svete Stolice u pogledu nepriznavanja nezavisnosti tzv. Kosova.
Pokret socijalista oglasio se povodom objave ambasadora Velike Britanije u Srbiji Edvarda Fergusona u kojoj je izrazio razočaranje jer ga redakcija lista "Politika" nije kontaktirala kako bi se izjasnio o tekstu MI6 protiv Vulina u kome se navodi da britanska obaveštajna služba radi protiv potpredsednika Vlade Srbije.
18.09.2024
16:45
Nakon potpisivanja ugovora, ministar kulture, direktor Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, predsednik Opštine Negotin, predsednik Eliksir grupe i direktor preduzeća Rajačke Pivnice DOO obišli su kompleks Rajačkih pivnica koje je od izuzetnog kulturno-istorijskog značaja za Srbiju.
Ministar Slaković je tom prilikom istakao da ovaj kompleks obuhvata stotine nekadašnjih vinskih podruma koji su služili za proizvodnju i skladištenje vina i da predstavlja kulturno dobro od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju a da je potpisani ugovor pionirski, odnosno prvi poduhvat ove vrste u Srbiji precizirajući da će Republički zavod za zaštitu spomenika kulture preuzeti obavezu izrade dve veoma važne studije.
Srpski glumac Sergej Trifunović osuđen je na hrvatskom sudu, kao što smo već pisali, a sada je na ovu informaciju reagovao i naš glavni urednik Dragan J. Vučićević.
Glumac Sergej Trifunović dobio je šezdeset dana zatvora, koji se neće izvršiti ako u toku jedne godine ne počini isto delo.
18.09.2024
14:01
„Prva je studija rehabilitacije u cilju revitalizacije ovog prelepog kompleksa, a druga je studija zaštite, u cilju izrade plana detaljne regulacije sela Rajac, u okviru kojeg se nalazi kompleks Rajačkih pivnica. Naš cilj je da stručnim savetima, uputstvima i instrukcijama Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, kao najvažnije ustanove za zaštitu spomenika kulture u Srbiji, pomognemo jednoj ozbiljnoj društveno-odgovornoj kompaniji“, rekao je Selaković.
Podsećajući da je kompanija Eliksir kupila jedan deo, odnosno ostatak pivnica, ministar je pojasnio da se pomoć ogleda u stručnom nadzoru i merama koje će propisati Zavod za zaštitu spomenika kulture kako bi se nekadašnji vinski podrumi rehabilitovali a njihova osnovna funkcija revitalizovala.
„Naš konačni cilj jeste da kroz zakon i propise uspostavimo javno-privatno partnerstvo u upravljanju ovim kompleksom, kako bismo njegovom temeljnom i detaljnom obnovom, revitalizacijom i stvaranjem uslova za razvoj vinogradarstva i vinarstva, učinili sve što je potrebno da Rajačke pivnice u nekom trenutku budu kvalifikovane za zaštitu pod Uneskom“, naglasio je Selaković.
Predsednik Opštine Negotin Vladimir Veličković ukazao je da će ovaj projekat omogućiti lokalnom stanovništvu da ostane na svojoj dedovini.
„Očekujem pravu ekspanziju razvoja turizma kada se svi radovi završe i kada se uđe u implementaciju celog projekta. Već poznata turistička ponuda dobiće još veći potencijal a kako je gospodin ministar rekao, cilj je da se dostigne Unesko zaštita što će dodatno povećati broj turista i ovom kraju naše zemlje dati prepoznatljiv pečat, ne samo u Srbiji, nego i u celom svetu“, rekao je Veličković.
Direktor preduzeća Rajačke pivnice DOO Vukašin Šćepanović je poručio da je Eliksir grupa odgovorna kompanija koja razmišlja o lokalnoj zajednici a da je Rajačke pivnice prepoznala kao dragulj ovog kraja.
„Spremni smo da odvojimo sredstva i da zajedno sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture i Ministarstvom kulture rehabilitujemo ove pivnice, da im vratimo stari sjaj. Pokušavamo da kroz sinergiju polako oživimo ovaj kraj i gradilište je danas u punom zamahu, a siguran sam da će u narednim godinama ovo mesto postati jedan od dragulja istoka Srbije“, izjavio je Šćepanović.
Kompleks Rajačkih pivnica, nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja nalazi se na Preliminarnoj listi svetske kulturne baštine pri Organizaciji Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu Unesko. Pivnice su naselje napravljeno za proizvodnju i skladištenje vina, izgrađeno u toku devetnaestog i početkom dvadesetog veka, kada su i doživele svoj vrhunac.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Premijer Srbije Miloš Vučević sastao se danas sa državnim sekretarom Svete Stolice kardinalom Pjetrom Parolinom, i tom prilikom istakao da Srbija ceni principijelnu poziciju Svete Stolice u pogledu nepriznavanja nezavisnosti tzv. Kosova.
Dragan J. Vučićević, glavni urednik Informera, uključio se u program Informer televizije i otkrio najnovije informacije o zdravstvenom stanju Ivice Dačića, ministra unutrašnjih poslova, koji je hospitalizovan u sredu.
Nevena Petrović otkrila je da je tokom današnjeg duela u glavi čula glas bivšeg saigrača Alekse Erskog, kao i da veruje da će pobediti svoju suparnicu Milicu Ohman na večerašnjem Exatlon poligonu.
Dejan Jelača, srpski glumac koji živi i radi u Americi gostujući u Info jutru otkrio je kakav je život preko okeana i kako Amerikanci gledaju na poteze svog predsednika Donalda Trampa.
Miljan Damjanović, potpredsednik SRS i Marko Šćepanović, savetnik ministra Ivice Dačića gostujući u Info jutru komentarisali su zlurade komentare na račun zdravstvenog stanja ministra spoljnih poslova.
Zbog najnovijih šokantnih vesti o ministru Ivici Dačiću, lideru SPS, koji je u bolnici i u životnoj je opasnosti najnoviju epizodu ‘Eksatlona’ emitovaćemo u nešto kasnijem terminu, iza 21.30.
Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju i Miroslav Čučković, član predsedništva SNS gostujući u Info jutru komentarisali su predstojeće lokalne izbore, ali i pripremu atentata na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Koliko je Svetska izložba Expo 2027 u Beogradu važna, potvrdili su i hrvatski mediji, ističući da ovaj događaj predstavlja ključnu razvojnu priliku za ceo Zapadni Balkan, ali i saradnju.
Nakon važnih sastanaka u SAD, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović jedva je čekala da se vrati kući i u naručju ponovo zagrli svoju šestomesečnu ćerkicu.
Srbija ove godine ima dva predstavnika u finalu 12. "International Medis Awards for Medical Research", prestižne regionalne nagrade koju često nazivaju i medicinskim Oskarom.
Manastir u koji je kao dete dolazio Otac Justin, u njemu boravio ruski monah, danas prepoznatljiv po vizantijskom pojanju i preparatima od lekovitog bilja
Roditelji dece koju je 3. maja 2023. u Osnovnoj školi ''Vladislav Ribnikar'' ubio maloletni učenik te škole, danas su na povoljenom suđenju njegovim roditeljima, Vladimiru i Miljani Kecmanović, govorili o danima uoči masakra i posledicama zločina koji je zauvek promenio njihove živote.
Prva dama Sjedinjenih Američkih Država Melanija Tramp predsedavaće u ponedeljak, 2. marta, sednicom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, sa fokusom na obrazovanje kao sredstvo za jačanje tolerancije i očuvanje svetskog mira, saopštila je danas Bela kuća.
Bivša američka državna sekretarka i predsednička kandidatkinja Hilari Klinton svedočila je danas pred članovima Odbora za nadzor Predstavničkog doma SAD u okviru istrage o Džefriju Epstinu.
Sjedinjene Američke Države ušle su u novu rundu pregovora o iranskom nuklearnom programu sa izuzetno tvrdim stavovima, dok su Vašington i Teheran i dalje daleko od dogovora koji bi sprečio mogući vojni sukob.
Manekenka Klaudija Šifer skuplja insekte, a glumac Džoni Dep voli da se igra sa barbikama. Ovo su samo neki od ekscentričnih hobija holivudskih zvezda.
Sestra ministra spoljnih poslova Ivice Dačića je glumica Emica Dačić, koja je igrala sekretaricu Branislava Lečića u jednoj od najgledanijih domaćih serija "Porodično blago".
Warner Bros. Pictures od 5. marta u srpske bioskope donosi "Nevestu", mračnu reinterpretaciju mita o Frankenštajnu sa Kristijanom Bejlom i Džesi Bakli u glavnim ulogama.
Tamara Krcunović je zabeležila još jednu maestralnu ulogu, kada je modnim sladokuscima na premijeri filma "Biće novih leta" priredila mali stilski čas.
Brz, ukusan i posan obrok dolazi iz jednostavne kombinacije pirinča, sočiva i spanaća. Gotov je za samo 15 minuta i savršen je za dane posta ili lagani biljni ručak bez komplikacija.
Jedan od najnovijih hitova je tzv. "metoda činije" - trik za kovrdžavu kosu koji je osvojio društvene mreže i još ne pokazuje znake opadanja popularnosti.
Nakon što su neobične i smelije nijanse na najnovijim uređajima naišle na izuzetno dobar prijem, tehnološki gigant iz Epla, razmatra sledeći korak - uvođenje upečatljive crvene boje.
Iako je belo sirće decenijama omiljeno sredstvo za čišćenje kuhinje i kupatila, sve češće ga ljudi primenjuju i u spavaćoj sobi kako bi prostor bio svežiji i uredniji.
Večeras od 21 čas na Prvom programu RTS-a možete gledati drugo polufinale festivala PZE 2026. Novih 12 takmičara boriće se za glasove publike i stručnog žirija kako bi osigurali jedno od preostalih sedam mesta u velikom finalu i dobili šansu da predstavljaju Srbiju na Evroviziji u Beču.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar