SRPSKA VOJSKA JEDNA OD NAJJAČIH ARMIJA! Prikazana sposobnost Vojske Srbije "Zastava 2024", Vučić obilazi vojnike i tehniku: Mi ovo nismo mogli ni da sanjamo!
Prikaz sposobnosti Vojske Srbije "Zastava 2024" održan je danas na vojnom aerodromu "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" u Batajnici, u prisustvu predsednika i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića.
Prisustvovali su i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, premijer Srbije Miloš Vučević, ministar odbrane Bratislav Gašić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović i ministri u Vladi Srbije, predsednici opština i gradonačelnici, kao i predstavnici verskih zajednica.
Pitanja novinara
O opoziciji i litijumu
Ne može to niko da objasni ni oni koji su to pisali. Zakon je bukvalno imbecilan, prenosili reči ljudi sa tvitera. Je l' vi razumete da je neko takav zakon predložio Narodnoj skupštini, na stranu što je nepismeno sastavljena na stranu što je glupo. Nemam reči. Mislim da će na stubu srama će da budu oni koji budu pokazali da su na stubu srama, ne treba nikome nikakav stub srama ali u političkom smislu samo oni koji takve gluposti mogu da podrže.
- To što ne žele mene, ja ih razumem. Najbolje da budu sami i da mogu da pričaju i da niko ne može da im odgovori. Vučiću ti si šef mafije, Vučiću ti si ovakav, ti si onakav, brat je takav, otac je, majka su ti takvi... To možete da raite kad udarate u džak, a džak ne odgovara. Ako uđu u ring sa mnom, moraju da prime udarce, ali oni ne žele da dobiju odgovor.
Vučić je rekao da ne želi da komentariše besmislice i gluposti, na tvrdnje Petra Boškovića da je Vučić uništio vojsku.
- Ja sam ga zatekao u ministarstvu, sećam se kakva je tada vojska bila. Danas je vojska najmanje 10 puta jača nego što je bila. Onda ja mislim da to sve dovoljno govori. Setite se avio mitinga iz 2013. godine, bili su ruski "Striži", i Englezi su bili. Ali srpskih aviona nije bilo. Srpskih lovaca nije bilo, bilo je bombardera Orlova i G-4.
Predsednik kaže da u vreme o kom je govorio Bošković vojnici nisu imali ni čizme, a danas izgledaju kao u najboljim vojskama.
O rafalima iz Frnacuske
- Ne želim da komentarišem ljubomorisanje iz okruženja. Dakle, vodimo razgovore, o tome ko može da dobije raketu Meteor, to mogu da dobiju Grci, a mi i Hrvati možemo da dobijemo MICA rakete. Imaju domet do 300 kilometara. Radimo na tome, svu opremu smo već kupili, od destilovane vode do odela za pilote. I kupujemo najnoviju verziju Rafala, 4.1, primljena je tek pre mesec dana u francusku vojsku. Kupovali smo sve najbolje, mnogo smo para dali. Srećom, Siniša je otišao, uzeo bi neku motku da nas mlatne po glavi. Kod nas je sve novo, modernizovano. Obratite pažnju na helikoptere, ne služi to nama za slikanje, već za odbranu zemlje - istakao je Vučić.
Dodaje da je zaista ponosan na Vojsku Srbije, i da će se nastaviti ulaganja.
- Zaista sam ponosan na Vojsku Srbije, na njen napredak, bolji položaj vojnika i nastavićemo da ulažemo mnogo novca.
12.25 - Obraćanje Aleksandra Vučića
- Ponosan sam na vojsku Srbije i na ono što smo uradili. Ja sam uvek neko ko kritikuje i sopstveni rad i sve ono što smo propustili ili nismo dovoljno učinili. Razume se da sam na mnogo stvari koje smo uradili izuzetno ponosan, od puteva, pruga, povećanja plata, penzija u prethodnih 10 godina, ali ne postoji ni jedna oblast u kojoj smo tako drastično napredovali kao što je Vojska Srbije i položaj vojnika u vojsci Srbije. Ne zaboravite da je plata bila prosečna pre samo 10 godina vojnika 330 evra, a danas je još malo pa četiri puta veća. To je neverovatan napredak.
- O oružju da ne govorim. Ja sam sada video ovde Alas rakete na kojima smo dugo, osam godina, devet, radili naporno, teško. Jedna od najboljih raketa u svetu.
- Ponosan sam na našu vojsku, što možemo da pokažemo ogroman napredak.
- Po broju tenkova smo evropska sila! Želim da najavim, danas očekujem da na svečanoj sednici vlade donesu odluku o uvođenju vojnog roka u Srbiji koji bi trajao 75 dana. Pet puta manje nego u naše vreme. Izlasci će biti mnogo lakši nego u naše vreme, i čitava disciplina, ali će morati da postoji. Devohke će moći dobrovoljno da učestvuju, za muškarce će da bude obavezno.
12.19 - Obraćanje Milorada Dodika
Predsednik RS Milorad Dodik zahvalio se predsedniku Vučiću na pozivu, i istakao je da je impresioniran svime što je video.
- Pre neku deceniju ovo je bio san, a sada vidimo kako se snovi ostvaruju. Važno je to što je više od pola ovde izloženog oružja proizvedeno u Srbiji. Važno je da se ne zavisi od nekih dostava koje mogu biti ugrožene. Za nas u Srpskoj ovo je naravno veoma važno, i veoma smo radosni zbog ovoga - kazao je Dodik.
On ističe da celu Republiku Srpsku raduje svaki napredak, i da su opremljenost i moral vojnika viđeni kroz prikaz sposobnosti.
- I pripadnici Vojske su sa materijalnog stanovišta veoma stabilni. Čestitam predsedniče vama i vašem timu na ovom velikom uspehu - rekao je Dodik.
11.45 - Vučić obilazi vojnike i tehniku
Predsednik Vučić je posebno istakao da je ponosan što vidi veliki broj dronova "Komarac", koji mogu naneti veliku štetu neprijateljima.
Predsednik Vučić je posebno istakao da je ponosan što vidi veliki broj dronova "Komarac", koji mogu naneti veliku štetu neprijateljima.
- Hoću da pohvalim posebno Institut Moma Stanojlović zato što su radili vredno, mnogo težak i odgovoran posao su uradili. Sada imamo šest potpuno spremnih borbenih helikoptera Mi-35 koje smo uvezli sa Kipra. Oni su mnogo naporno i teško radili, i moram da ih pohvalim. Znaću to da uradim i prilikom podele Sretenjskih odlikovanja - rekao je on.
Foto: printscreen
Vučić je istakao razornu moć raketa "Ataka" koje koriste helikopteri Mi-35.
Predsednik kaže i da naš načelnik generalštaba smatra da nema vojske bez tenka, i pored činjenice da mnogi predviđaju "kraj tenka" zbog rata u Ukrajini.
- Svi traže od nas da uručimo i predamo naše tenkove, a mi po broju stanovnika smo prvi ili drugi u Evropi po broju ispravnih tenkova po glavi stanovnika. Znam 15 zemalja koje zajedno nemaju tenkova koliko ima Srbija - naglasio je Vučić.
Na pitanje da li će dati neke tenkove, kratko je rekao: "Ne dam ja! Nisam dobio takav zahtev, a i da traže, načelnik generalštaba se ne bi složio".
- Mi ovo nismo mogli ni da sanjamo, toliko sam srećan i ponosan kada vidim šta imamo i u vazduhu, i PVO sisteme, nove radare... Ono što ćete najviše videti, sve je ovo Srbija, svi Miloši, Lazari, Nore... 50 odsto ovde je proizvedeno u Srbiji, a 50 odsto iz inostranstva. To nas čini jednom od najboljih i najjačih armija proporcionalno našoj veličini.
Predsednik je pitao tenkiste koji su im tenkovi najbolji, i gotovo jednoglasno je dobio odgovor da je T-72 najbolji, a da će naši biti bolji kada budu modernizovani.
Ponos u oku svakog vojnika
General Nacionalne garde Ohaja Džon Haris, sa kojim se Vučić jutros sastao, rekao je da je impresioniran.
- Ne samo savremenom tehnikom, već se vidi ponos u oku svakog vojnika - rekao je general-major Haris.
Vučića je posebno oduševio mališan u uniformi Kobri, kome je salutirao i razgovarao sa njim. On je potom pitao vojnike kako im se čini Miloš.
- Korišćen je dosta, pokretan, dobro naoružan - rekao je jedan vojnik predsedniku Vučiću.
- Vlada će danas doneti odluku o uvođenju obaveznog vojnog roka - saopštio je on.
Govoreći o nabavci novih oklopnih vozila, predsednik je pitao Nenada Miloradovića, pomoćnika ministra za materijalne resurse, da li će biti realizovane kupovine, a potom kroz smeh poručio:
- Eno Mali se odmah buni.
Obilazeći artiljerijske sisteme, predsednik Vučić je rekao da se "Gvozdika" odlično pokazala u Ukrajini, a potom skrenuo pažnju na višecevne bacače raketa.
- Ovo je ono što najviše fali u Ukrajini. Zato su im HIMARS-i bili od velikog značaja. Mi ćemo osim naših sistema kupiti još nešto, a hoćemo i nešto specijalno, koje je jedino u tom smislu jače od HIMARS-a, a o tome ću vas uskoro obavestiti. Siniši je pozlilo, pogledajte ga - kazao je on.
Vučić je skrenuo pažnju na ubojnost sistema "Kornet", ističući da za malu cenu može uništiti izuzetno skupe sisteme.
11.08 - Počeo prikaz sposobnosti Vojske Srbije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je dozvolu za početak prikaza.
* Nalet 63. padobranske jedinice
Prikaz sposobnosti počinje demo skokom pripadnika 63. padobranske brigade, koji nose zastavu Srbije i zastavu Vojske Srbije.
Foto: printscreen
Padobranci su izveli skok iz helikoptera H-145.
* Naleti vojnih aviona, simulacija vazdušne borbe
Parovi vojnih aviona "mig 29", "orao", "galeb" nadleću prostor na kojem se održava prikaz.
"Migovi" simuliraju vazdušnu borbu dva aviona. Avioni su uspostavili zonu patroliranja, i obezbedili uslove za dejstvo udarne avijacije.
Foto: printscreen
Mig 29
Iznad aerodroma su potom leteli helikopteri - jurišni su dejstvovali po uslovnim ciljevima na zemlji, dok su transportni helikopteri desantirali timove specijalaca.
* "Leteći tenkovi" i helikopterski desant
Borbeni helikopteri mi-35, poznati i kao "leteći tenkovi" i "vatrene kočije", dejstvuju da bi pripremili uslove za helikopterski desant.
Usledio je desant grupe helikoptera mi-17 sa pripadnicima specijalnih snaga, koji se spuštaju konopcima.
U desantu učestvuju i helikopteri "gama", koji nose protivoklopne modernizovane rakete "maljutka", čime je završen aktivan deo prikaza.
* Iskrcavanje tehnike - mali Miloš i kvad
Ova tehnika nije mogla da se vidi na prethodnim prikazima Vojske Srbije. Ovo je nešto što je uvežbavano proteklih godinu i po dana.
* Defile pešadije
Defiluje ešalon pešadijskih jedinica, među kojima su pripadnici 72. brigade za specijalne operacije, 63. padobranske brigade, odreda Kobri, izviđačkih četa, zatim pripadnici Prve, Druge, Treće i Četvrte brigade, kao i Komande za obuku.
Tokom defilea iznad aerodroma u Batajnici leteli su avioni "MiG-29", "Supergaleb", kao i jurišni helikopteri "Mi-35".
Foto: printscreen
11.05 - Stigao predsednik Vučić
Kapetan prve klase počasnog stroja Garde Ilija Joksimović, posle intoniranja himne Bože pravde, predao je raport predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u prisustvu ministra odbrane Bratislava Gašića i načelnika Generalštaba generala Milana Mojsilovića.
- Oficiri, podoficiri, vojnici, zdravo - pozdravio ih je predsednik.
10.50 - Komandant RV i PVO: Građani će videti više od 2.500 kapitalnih sredstava koje koristi VS
General-potpukovnik Duško Žarković, komandant Ratnog vazduhoplovstva i PVO kaže da će građani danas moći da vide prikaz dela sposobnosti Ratnog vazduhoplovstva i protivazdušne odbrane i specijalnih snaga.
- U defileu jedinica videćemo pripadnike 63. padobranske brigade, 72. brigade za specijalne operacije, odreda vojne policije specijalne namene Kobre, Kopnene vojske i Komande za obuku. U taktičkom tehničkom zboru ćemo imati priliku da vidimo preko 2.500 kapitalnih sredstava koja se nalaze na upotrebi u jedinicama Vojske Srbije, koje su proizvedene, modernizovane u poslednjih nekoliko godina, kao i deo sredstava naše odbrambene industrije, deo sredstava koji se razvijaju u našim istraživačkim centrima, a koji po svom tehnološkom nivou i karakteristikama spadaju u sam svetski vrh - naveo je Žarković.
Podetimo, ministar odbrane Bratislav Gašić i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović prisustvovali su ranije proveri pripremljenosti za prikaz sposobnosti Vojske Srbije "Zastava 2024". Ministar Gašić je izrazio zadovoljstvo prikazanim i odao priznanje pripadnicima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije koji učestvuju u pripremama.
Podetimo, ministar odbrane Bratislav Gašić i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović prisustvovali su ranije proveri pripremljenosti za prikaz sposobnosti Vojske Srbije "Zastava 2024". Ministar Gašić je izrazio zadovoljstvo prikazanim i odao priznanje pripadnicima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije koji učestvuju u pripremama.
Šta će sve biti prikazano
Kako je ranije saopštilo Ministarstva odbrane, više od 6.000 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, približno 2.500 sredstava naoružanja i vojne opreme i više od 50 vazduhoplova biće angažovano na prikazu sposobnosti Vojske Srbije.
Posetioci će moći da pogledaju letački program, prikaz dela sposobnosti specijalnih snaga i Ratnog vazduhoplovstva i PVO, kao i defile jedinica Vojske Srbije.
Ministar odbrane Bratislav Gašić rekao je da će posetiocima biti prezentovana sredstva iz razvoja naše odbrambene industrije, kao i savremeno naoružanje i vojna oprema Srbije, poput samohodnih top-haubica "nora"155mm, borbenih oklopnih vozila "lazar", "MRAP", "miloš", "hamer", dronove, helikoptera Mi-35, X-145M, modernizovanih aviona"mig29SM", protivvazduhoplovnih raketnih sistema FK-3, XQ-17, "pancir", besposadnih vozila "mali miloš", kao i brojna oprema specijalnih snaga.
Takođe, biće u prilici da vide protivoklopne raketne sisteme "Kornet", samohodne višecevne lansere raketa "Oganj", savremena optoelektronska sredstva i drugo naoružanje i vojnu opremu.
U glavnom programu učestvovaće lovci, migovi-29, gde će biti prikazana vazdušna borba dva aviona na maloj visini, zatim "orlovi" G-4 u simulaciji dejstva po ciljevima na zemlji.
Posetioci će imati prilike da vide i helikoptere Mi-35M, Mi-17, Mi-8, H-145, "gazele" i "game2.
Kapije vojnog aerodroma biće otvorene u 9.30 časova, a posetioci će biti u prilici da obiđu taktičko-tehnički zbor savremenog naoružanja i vojne opreme, kao i sredstava u razvoju, do 15 časova.
Ulazak na vojni aerodrom omogućen je na glavnim kapijama vojnog aerodroma "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" i Vazduhoplovnog zavoda "Moma Stanojlović", kao i na ulazu na aerodrom iz pravca Nove Pazove.
Iz Vojske preporučuju korišćenje javnog prevoza koji će pojačati broj linija ka aerodromu, a takođe prilaz aerodromu od petlje Novi Banovci ka Batajnici, biće zatvoren za saobraćaj
Prikaz sposobnosti "Zastava 2024“ trebalo je da bude održan u nedelju 15. oktobra na Dan nacionalne zastave, ali je odložen za danas zbog loših vremenskih uslova.
Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave
Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave državni je praznik koji se 15. septembra praznuje u Republici Srbiji i Republici Srpskoj.
Datum 15. septembar, izabran je za obeležavanje Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, jer je tog dana 1918. godine probijen Solunski front, a na osnovu odluke vlada Srbije i Republike Srpske o zajedničkom obeležavanju ovog datuma.
Praznik je ustanovljen 2020. godine, a prvi put je svečano proslavljen 2021. godine i to u Beogradu na Savskom trgu, kod spomenika Stefanu Nemanji, u prisustvu zvaničnika Srbije i Republike Srpske.
Predsednik Građanskog demokratskog foruma i jedan od glavnih opozicionara Zoran Vuletić za teror nad Srbima na Kosovu i Metohiji okrivio je predsednika Srbije Aleksandra Vučića, stao u odbranu premijera lažne države Kosovo Aljbiina Kurtija kog je potom savetovao kako treba da se postavi da bi "Kosovo bilo moderna država 21. veka".
Opozicioni mediji koji se nalaze u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka vode udarnu kampanju protiv ponovnog uvođenja vojnog roka u Srbiji, a samim tim i protiv Vojske Srbije koja štiti otadžbinu!
Ministar odbrane Bratislav Gašić odbacio je kao neistinite i krajnje zlonamerne tvrdnje narodnog poslanika Zdravka Ponoša u vezi sa inicijativom za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić ponovo je šokirala javnost u Srbiji svojim najnovijim, skandaloznim istupom na društvenoj mreži Iks.
Blokaderka Nadžija Mavrić, koja je pokušala samoubistvo u Novom Pazaru, na taj radikalan korak odlučila se nakon svađe sa Davidom Delimeđcem, saznaje Informer.
Influenserka iz Kube, Angela Estrada doselila se u Srbiju pre samo 9 meseci, a već sada gotovo u potpunosti govori srpski jezik i, kako kaže, živi u zemlji mogućnosti!
Na oko 145 kilometara od Beograda nalazi se Manastir Tronoša. Poznat po svojoj bogatoj prošlosti, vezi sa Vukom Karadžićem i predanjima o uslišenim molitvama, ova svetinja svake godine okuplja veliki broj vernika i posetilaca.
Darko Vesković, poznat pod nadimkom Prika (46), ubijen je juče u pucnjavi koja se dogodila oko 16 časova u jednom ugostiteljskom objektu u beogradskom naselju Kumodraž.
Teška nesreća dogodila se danas na području Grocke, kada je traktor prešao preko deteta starog godinu i po dana. Dete je zadobilo teške povrede i prema prvim informacijama, životno je ugroženo.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv državljanina Švedske J.C.G.N. i državljanke Južne Afrike S.C.G. zbog sumnje da su krajem januara 2026. kao saizvršioci pripremali teško ubistvo, dok se J.C.G.N. na teret stavlja i neovlašćeno nošenje pištolja sa municijom.
Vojni sukob između Sjedinjenih Američkih Država i Irana koštao je Vašington neverovatnih 40 milijardi dolara, a završio se potpisivanjem memoranduma koji u velikoj meri obnavlja uslove iz nuklearnog sporazuma (JCPOA) iz 2015. godine.
Dok napetost na belorusko-ukrajinskoj granici dostiže vrhunac, predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko hitno je otputovao na sastanak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Američki glumac Džejson Momoa kaže da mu je uloga u filmu "Supergirl" iz snova i da je oduševljen jer se njegov antijunak Lobo ne plaši da napravi haos i uđe u tuču.
Gostujući kod profesora dr Čedomira Antića u emisiji "Perspektive" na televiziji K1, poznati glumac, producent, režiser i politički aktivista Branislav Lečić osvrnuo se na svoju bogatu karijeru koja traje već tačno pola veka, otvoreno govoreći o ulogama koje su mu obeležile život, ali i o velikim priznanjima sa svetske scene.
Od 30. juna za Rakove, Lavove, Vage i Škorpije počinje period velikih uspeha i ostvarenja. Nakon dugog truda i ulaganja energije, konačno će imati priliku da ubiraju plodove svog rada.
Ako su vam peglanje i sređivanje veša među najneomiljenijim kućnim poslovima, isprobajte ovaj način sušenja odeće. Zahvaljujući njemu, veš će biti manje izgužvan, pa ćete mnogo ređe morati da posežete za peglom.
Zadrugar Bora Santana imao je više puta sukobe sa cimerkom Tanjom Boginjom u "Eliti", a njena prijateljica je sada otrila da je protiv njega podneto nekoliko tužbi.
Hrvatska pevačica i kantautorka Ane Paška otvoreno je progovorila je o borbi sa psihičkim problemima i priznala da joj trebalo vremena da shvati da je u problemu.
Atmosfera pred dugo očekivane koncerte „Južni vetar festival“, koji će biti održani 26. i 27. juna na Tašmajdanu, iz dana u dan postaje sve uzbudljivija. U toku su intenzivne probe za muzički spektakl koji će posle gotovo četiri decenije ponovo okupiti zvezde kultnog Južnog vetra na istoj sceni.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.