Piloti Hrvatskog ratnog vazduhoplovstva bombardovali su kolone srpskih izbeglica 7. i 8. avgusta 1995. godine na području Svodne kod Novog Grada te između mesta Bosanski Petrovac i Ključ u selu Bravsko.
Naime, kako se saznaje, Općinski građanski sud u Zagrebu odbio je nepravosnažnom presudom tužbu Slavice i Spase Rajića, roditelja dvoje poginule dece u ovom mučkom napadu, tada 11-godišnje devojčice Nevenke Rajić i njenog devetogodišnjeg brata Žarka. Rajići su preko punomočnika tužili Hrvatsku tražeći od države naknadu štete za smrt svoje dece.
Pre nekoliko dana, Općinski građanski sud u Zagrebu u odluci koju je potpisala sudija Andrea Krstanović Čada, odbio je tužbu Slavice i Spase Rajića uz ocenu da je u pitanju RATNA ŠTETA KOJA JE ZASTARELA! Roditelji pobijene dece navodno su i obavezani da državi Hrvatskoj isplate troškove postupka, sa kamatom..
Podsetimo, tog avgusta 1995. kilometarska kolona ljudi, uglavnom starih, žena i dece, napadnuta je u pokušaju da se domogne Srbije, nakon što su u strahu od Hrvatske vojske napustili svoje domove u južnoj Lici i severnoj Dalmaciji. U naletu hrvatskih "zračnih vitezova" poginuli su Darinka Drča (68) i njeni unuci Jovica Drča (6) i Mirjana Dubajić (21), brat i sestra Nevenka (11) i Žarko (9) Rajić, Krstan Vuković (44) i njegov sin Darko (13), Branko Stjelja (72) i njegov sin Mirko (34), kao i Mika Kovačević (83). Pedesetak osoba je ranjeno, od čega najviše dece, dok su među starijima mnogi ostali doživotni invalidi.
Foto: instagram/buducnostsrbijeav
Preživeli sa Petrovačke ceste ranijih godina su svedočili o tragičnim događajima kroz koje su prošli. Posebno je potresna priča Dušana Drče, koji je u bombardovanju izgubio majku Darinku, sina Jovicu i sestru od tetke Mirjanu, dok je on sam zbog rana proveo godinu dana u bolnici. Pored žutog kamiona kojim je Drča pokušao da se s porodicom domogne Srbije, nesrećna 21-godišnja Mirjana nađena je obezglavljena, dok je malom Jovici izgorelo celo lice.
U belom šleperu "Lika transa" izgoreli su u potpunosti Krstan Vuković, njegov sin Darko i deca njegovih prijatelja Nevenka i Žarko Rajić. Krstanov otac i komšija Jovica Piplica spasli su se samo zahvaljujući tome što su ispali iz vozila od siline udara.
Mirko Stjelja, koji je sa porodicom bio u "mercedesu" koji su granate pogodile, bukvalno je obezglavljen, dok je njegovom ocu Branku, kojeg su geleri pogodili u čelo, glava prepolovljena. Mirkova ranjena supruga Vedrana, koja se vodi kao indirektna žrtva, preminula je 20 dana kasnije nakon što se u Srbiji porodila. Posmrtne ostatke Mirka i Branka pronašao je tek šest godina kasnije vlasnik placa nakon što se vratio na svoje imanje i odlučio da ukloni ugljenisanu olupinu.
Dokumentaciono-informativni centar "Veritas" je sa partnerskim advokatskim kancelarijama u Hrvatskoj i Republici Srpskoj pokrenuo pitanje procesuiranja odgovornih za ratne zločine nad Srbima na Petrovačkoj cesti, u Svodnoj kod Novog Grada, cesti Glina - Dvor i Suvoj Međi.
Krivično vanraspravno veće Višeg suda u Beogradu Odeljenje za ratne zločine, usvojilo je predlog Javnog tužilaštva za ratne zločine da se četvorici hrvatskih pilota sudi u odsustvu u predmetu "Petrovačka cesta - piloti".
Optužnica je podignuta protiv Vladimira Mikca ( 67) iz Ptuja, Zdenka Radulja (69) iz Osijeka, Željka Jelenića (69) iz Pule i Danijela Borovića (64) iz Varaždina.Oni se terete za ratni zločin protiv srpskog stanovništva, zbog opravdane sumnje da su 7. i 8. avgusta 1995. godine naredili raketiranje kolone izbeglica na Petrovačkoj cesti.
Kada je marta 2022. godine podignuta optužnica protiv četvorice pilota za ratni zločin na Petrovačkoj cesti, hrvatski premijer Andrej Plenković je rekao da je ona "politički motivisana" i da se, kako je naveo, Srbija mora suočiti sa svojom prošlošću.
Plenković je tada ponovio da će Hrvatska zaštiti optužene pilote.
- Smatramo da je čitava ova optužnica politički montirana optužnica i tako je gledamo. Srbija treba da se suoči sa svojom prošlošću, sa učincima velikosrpske agresije Miloševićevog režima na Hrvatsku - rekao je tada Plenković.
Od kada su pre punih 29 godina ostali bez najbližih, porodice žrtava jezivog zločina na Petrovačkoj cesti imaju samo jednu želju – da odgovorni za granatiranje kolone srpskih izbeglica u kome je ubijeno devet civila od kojih četvoro dece, konačno izađu pred lice pravde. Ništa se nije promenilo ni onda kada je Viši sud u Beogradu potvrdio optužnice Tužilaštva za ratne zločine protiv četvorice pilota hrvatskih “migova”, a Hrvatska zapretila da će zbog toga blokirati ulazak Srbije u EU.
Maja Kolundžija Zoroe je proterana u avgustu 1995. sa još 250.000 Srba iz Hrvatske u zločinačkoj ustaškoj akciji "Oluja". U toj koloni je 5. avgusta dočekala svoje punoletstvo...
Glumica se posle 28 godina vratila na Petrovačku cestu i na društvenim mrežama objavila emotivni video na kojem se može videti put kojim je sa porodicom prelazila u borbi za goli život.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Od kada su pre punih 29 godina ostali bez najbližih, porodice žrtava jezivog zločina na Petrovačkoj cesti imaju samo jednu želju – da odgovorni za granatiranje kolone srpskih izbeglica u kome je ubijeno devet civila od kojih četvoro dece, konačno izađu pred lice pravde. Ništa se nije promenilo ni onda kada je Viši sud u Beogradu potvrdio optužnice Tužilaštva za ratne zločine protiv četvorice pilota hrvatskih “migova”, a Hrvatska zapretila da će zbog toga blokirati ulazak Srbije u EU.
Pojavio se još jedan šokantan snimak incidenta sa blokaderskog skupa u Valjevu, na kojem se jasno vidi kako blokaderka Dijana Hrka drži motku u ruci, preti, udara, a zatim juri aktivistkinju Srpske napredne stranke (SNS) Nedu Perić.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" pokazali smo vam kakvu to kampanju vodi političar u pokušaju Miki Aleksić, šta ovih dana radi profesor blokader Milo Lompar, koje propise krši samozvani ekolog Aleksandar Jovanović Čuta, čime se bavi potrčko Dragana Đilasa, Borko Stefanović…
Potencijalno toksične plavozelene alge proširile su se na Baltičko more i jezera na severnoj obali Nemačke, zbog čega su zdravstvene vlasti izdale upozorenje plivačima da izbegavaju vidljive koncentracije u vodi.
Veliki požar koji je danas izbio u vikend naselju kod Bovanskog jezera zahvatio je više objekata i šumski pojas iznad naselja, a u gašenje je uključen i helikopter.
"Suzuki džimni" je automobil čija cena s godinama raste zbog popularnosti. Cena novog modela iznosila je oko 23.000 evra, dok se za polovnjak izdvaja i do oko 40.000 evra!
Novinar Mladen Mijatović objavio je dramatičan snimak hapšenja 47-godišnjeg vlasnika i odgovornog lica jedne beogradske firme zbog sumnje da je prevarom oštetio kompaniju iz Jordana za više od 403,7 miliona dinara.
U samo par minuta na tri potpuno različite strane u okolini Prokuplja dogodile su se saobraćajne nezgode, a u dve su čak morali da intervenišu i vatrogasci.
Muškarac iz Lazarevca, inicijala G. L. (63), teško je povređen kada ga je prilikom radova na kući najpre udarila struja, nakon čega je pao sa visine od tri metra.
Mađarske vlasti počele su kontrolisano potapanje barži u Dunavu u okviru napora da podignu nivo vode i spreče obustavu rada nuklearne elektrane Pakš, saopštili su danas zvaničnici.
U selu Konotopje u centralnoj Poljskoj danas je zvanično otkrivena za javnost statua Bogorodice visoka 55 metara, nakon svečanog blagoslova, čime je postala najviši spomenik posvećen Bogorodici u Evropi, javlja poljski javni servis TVP.
Francuski državljanin Brahim Terki (50) i njegova dva sina, uzrasta 12 i devet godina, spaseni su 14. avgusta nakon što su proveli noć na otvorenom moru kod tajlandskog ostrva Ko Samui usled kvara na iznajmljenom džet-skiju.
Dok pojedine rase pasa bez problema mogu da žive u stanu uz redovne šetnje, postoje i one kojima su za zadovoljan život potrebni mnogo više prostora, kretanja i aktivnosti.
Ako želite desert koji izgleda kao da ste se oko njega posebno potrudili, a pritom ne želite da uključujete rernu, ova verzija Kapri torte je odličan izbor.
TikTokerka Babs, poznata kao "internet baka", skupila je skoro 240.000 lajkova trikom za uklanjanje neprijatnih mirisa iz mašine za veš pomoću limuna i paste za zube.
Važno birati lagane i nutritivno bogate namirnice za večeru, koje podržavaju zdravu cirkulaciju i opšte zdravlje srca. Odličan izbor su semenke bundeve.
Bivši rijaliti učesnik Lazar Čolić Zola otkrio je sve detalje susreta sa Miljanom Kulić u Crnoj Gori, kao i da ona ulazi u novu sezonu rijalitija "Elita 10".
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.