BALKANSKO BURE BARUTA PRED PUCANJEM: Ko doliva ulje na vatru?!
Podeli vest
Presuda predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, koga je sud u Sarajevu osudio na godinu dana zatvora i zabranom da se bavi politikom šest godina, mogla bi da zapali balkansko "bure baruta" i da ima nesagledive posledice u regionu.
Udar na Dodika, smatraju sagovornici Informera, udar je na Srpsku, Srbiju i sve Srbe gde god oni živeli, a iza svega stoji germanski faktor koji prema BiH ima kolonijalne ambicije vekovima unazad.
Predsednik Aleksandar Vučić boravi u dvodnevnoj poseti Republici Srpskoj, gde se pod sloganom "Sabornost i ponos" obeležava Sretenje, Dan državnosti Republike Srbije i Republike Srpske.
Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Potočari, čovek koji je rođenog oca poginulog početkom rata u BiH prekopao da bi ga predstavio kao žrtvu nepostojeg genocida u Srebrenici, otkrio je da je suđenje Miloradu Dodiku i presuda koja je zakazana za 26. februar, najobičnija farsa. On je ujedno zapretio Srbima da će biti "srmvljeni".
25.02.2025
10:26
Delirijum u Sarajevu
Očekivano, protivpravna i protivustavna presuda Miloradu Dodiku u Sarajevu je dočekana sa oduševljenjem.
Među prvima se oglasio član Predsedništva BiH Denis Bećirović koji je besramno slagao da je presudu donela nezavisna institucija, iako su svi članović veća koje je osudilo Dodika - Bošnjaci.
Nenad Stevandić, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske u emisiji "Kolegijum" na televiziji Informer, izneo je oštre stavove o trenutnoj situaciji u Srbiji i Republici Srpskoj, te o ideji "srpskog sveta", koja je postala ključna za opstanak i jedinstvo Srba, kako u regionu, tako i šire.
07.02.2025
20:31
- Čujemo dosta podvala, dezinformacija, notornih neistina. Zato ljudima na celoj teritoriji BiH treba reći istinu - ovo je prvostepena presuda Suda BiH, kao što je to slučaj u svakoj demokratskoj državi. Tako je treba i posmatrati - rekao je Bećirović u Dnevniku 2, a brže bolje potrčali da prenesu i ostali mediji u Hrvatskoj.
Foto: printscreen
Da cela ujrdurma nema nikakve veze sa pravom i pravdom, već upravno suprotno da očiglednim pravnim nasiljem, indirektno je potvrdio i Zukan Helez, ministar odbrane BiH.
- Ako se potvrdi ova prvostepena presuda, Dodik je eliminisan iz političkog života. Mislim da je ovo tačka na priču zvanu "Milorad Dodik" - nije mogao da sakrije oduševljenje zbog sramne presude Helez.
Foto: printscreen
Priliku da seiri nije propustila ni gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić.
Kada je reč o reakcijama iz Srbije na ovu, bez ikakve sumnje, centralnu političku temu, osvedočeni hejteri ni ovoga puta nisu propustili priliku da seire nad srpskom nesrećom.
Jedan od onih koji je jedva dočekao osuđujuću presudu Dodiku je i Slobodan Georgiev, direktor vesti na tajkunskoj Novoj S.
- Dvojica "utemeljivaca" RS eno ih na zaslućenim robijama, pa narod živi i entitet postoji. Dodik dobio neku presudu na prvom stepenu zove Srbe na oružje da njega brane... Bukvalno sprdanja i nevest - odvalio je Georgiev.
Dvojica "utemeljivača" RS eno ih na zasluženim robijama, pa narod živi i entitet postoji
Dodik dobio neku presudu na prvom stepenu zove Srbe na oružje da njega brane...
Bukvalno sprdanja i nevest
— Slobodan Georgiev (@SlobaGeorgiev) February 26, 2025
Funkcioneri opozicije (uz nekoliko izuzetaka), koji se oglašavaju u svakoj prilici i na svakom mestu, naprasno su totalno zaćutali.
O ovoj temi, toliko bitnoj da je to jasno i laicima za politiku, ni reč nisu rekle perjanice opozicije poput Dragana Đilasa, Marinike Tepić, Srđana Milivojevića i njima sličnih.
Sa druge strane, opozicioni poslanik u Skupštini Srbije Branko Pavlović poručuje da je u pravnom smislu odluka suda u Sarajevu kršenje ustavnih i pravnih normi.
- U političkom smislu, to je napad na Republiku Srpsku, što mi smatramo i kao napad na Srbiju. To je napad na Srbe u Republici Srpskoj, to je napad na Srbe u celini. Borba Srbije i Srpske za poštovanje Dejtonskog sporazuma je borba protiv kolonijalnih ambicija Nemaca, germanskog faktora - rekao je Pavlović gostujući na Informer televiziji.
I advokat Vladimir Gajić, predsednik Narodne stranke konstatovao je da je presuda protiv Dodika najobičnija tragikomična pravna farsa.
- Slomiti srpski narod, to je nemačka politika na Balkanu u tri reči - napisao je Pavlović na Iksu.
Пресуда Милораду Додику@MiloradDodik је монументални идиотизам. Правно и политички. Још увек има много оних који не разумеју промене у свету које су у току. Ова мала “ победа” биће на крају пораз. https://t.co/4uylwr2Cq4
— Владимир М.Гајић (@vladimirgajic1) February 26, 2025
Reakcija Moskve
Presudu Miloradu Dodiku komentarisao je Dmitrij Peskov, portparol ruskog šefa države Vladimira Putina.
- Smatramo da je progon Dodika političkog karaktera i nije usmeren samo protiv njega nego protiv svih patriotskih srpskih snaga - rekao je Peskov i precizirao da Moskva smatra da takvi akti mogu imati katastrofalne posledice.
Foto: Tanjug/AP
- Rukovoditi se zakonom, tačnije pseudo zakonom, koji je provukao tzv. visoki predstavnik Šmit - a ne zaboravimo, Savet bezbednosti UN nije odobrio da on bude visoki predstavnik, tako da se samoproglasio - teško da se može prihvatiti kao legitiman čin - objasnio je Peskov.
Šta kaže Đulijani?
Bliski saradnik američkog predsednika Donalda Trampa i bivši gradonačelnik Njujorka Rudolf Đulijani ocenio je da je "smešno da neko dođe iz Nemačke i govori predsedniku Republike Srpske šta da radi".
- Obojica smo prošli kroz sličan tretman, jednostran tretman. U Americi bi ljudi bili šokirani da znaju da se vodi proces jer je došao neko iz Nemačke da odobrava šta sme da se radi, a šta ne sme - rekao je Đulijani.
Šta je rekao Vučić?
Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je otputovao u Banjaluku i razgovorao sa Dodikom, a nakon razgovora dvojica lidera su se obratila javnosti.
U skladu sa državotvornom politikom koju vodi više od 12 godina od promene sistema, Vučić je pozvao na jedinstvo srpskog naroda.
Foto: Informer/shutterstock
- Došao sam zbog 2 stvari - da zamolim predsednika Dodika i rukovodsto RS da pozovu sve političke aktere na razgovore, da predsednik Dodik pokrene razgovore, iako znam da nije lako, da pokaže srpsko opredeljenje za mir i rešavanje problema kroz dijalog. Druga stvar, zamolio sam Dodika, Stanivukovića i druge za zajedništvo po kljucnim temama. Kada je u pitanju opstanak Srpske, važno je da po kljucnim nacionalnim pitanjima imamo jedinstvo - rekao je Vučić u Banjaluci.
Šta je rekao Dodik?
Ključna poruka Milorada Dodika je da je neophodno sačuvati mir i stabilnost.
- Pozivam sve u RS da sacuvamo stabilnosti i mir. Nemamo nikakav ratni plan. Ne pravimo takve planove niti resurse. Insistiram na onome što je naše, i što nam je dato Ustavom BiH. Na tom planu spremni smo da razgovaramo i o teškim temama, ali nismo spremni da se ignorantski odnose prema srpskom narodu i RS - rekao je Dodik.
Inače, Informer televizija opširno se bavila ovom temom, o čemu opširnije možete saznati u video snimku ispod.
Foto: MSP
Marko Đurić: Politilča presuda
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić oštro je osudio presudu Miloradu Dodiku, nazivajući je političkom.
"Oštro osuđujem presudu izrečenu predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, koju vidim kao nastavak politički motivisanog progona srpskih predstavnika u Bosni i Hercegovini. Ova presuda nije pravno, već isključivo političko pitanje koje ugrožava stabilnost Bosne i Hercegovine, i dodatno produbljuje nepoverenje među narodima.
Posebno zabrinjavajuća je selektivna primena prava od strane pravosudnih institucija u Sarajevu, koje već decenijama pokazuju tendenciju da sude politički nepodobnim srpskim političarima, dok se otvoreno kršenje Ustava i zakona od strane drugih političkih aktera u potpunosti ignoriše. Isto pravosuđe koje sada sudi Miloradu Dodiku nikada nije reagovalo na mnogobrojne primere ugrožavanja i ukidanja ovlašćenja Republike Srpske od strane radikalno antisrpskih političara iz Federacije BiH, niti na flagrantno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma od strane pojedinih visokih predstavnika.
Ovaj presedan nije udar samo na Milorada Dodika, već na institucionalnu poziciju Republike Srpske i prava srpskog naroda u Bosni i Hercegovini. Ovakvi postupci predstavljaju opasan pokušaj političke eliminacije legitimno izabranih srpskih predstavnika i pokazuju da pravosudne institucije BiH deluju kao instrument jedne strane umesto kao nezavisni organi vladavine prava.
Republika Srbija poziva sve relevantne međunarodne faktore da jasno i nedvosmisleno osude ovaj primer pravnog nasilja i selektivne pravde. Umesto sudskih procesa koji produbljuju podele i urušavaju poverenje u institucije, neophodno je otvoriti prostor za dijalog i političko rešavanje sporova u okviru Dejtonskog sporazuma.
Srbija će nastaviti da pruža podršku Republici Srpskoj i njenim institucijama u borbi za ravnopravnost i poštovanje Dejtonskog sporazuma, koji je jedini garant mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini".
Оштро осуђујем пресуду изречену председнику Републике Српске Милораду Додику, коју видим као наставак политички мотивисаног прогона српских представника у Босни и Херцеговини. Ова пресуда није правно, већ искључиво политичко питање које угрожава стабилност Босне и Херцеговине, и…
— Марко Ђурић (@markodjuric) February 27, 2025
Ministarka Đurđević Stamenkovski: Kristijan Šmit je predstavnik poraženih neoliberala i globalista
Foto: Inofrmer/Pedja Milosavljević
- Kristijan Šmit je predstavnik odlazeće i poražene agende neoliberala i globalista koji su pokušali da se ponašaju na Balkanu kao kolonijalni upravnici - poručila je Milica Đurđević Stamenkovski, predsednica Srpske stranke Zavetnici i ministarka za brigu o porodici i demografiju u Vladi Republike Srbije.
Đurđević Stamenkovski tvrdi da mandat Kristijana Šmita nije potvrđen od strane Saveta bezbednosti UN (SB UN) i da samim tim on nema letitimitet i legalitet da radi ovo što radi.
- Šmit je izabran od strane Upravnog odbora za implementaciju mira, koji Dejtonskim sporazumom isključivo ima savetodavnu ulogu, a ne da daje mandat visokom predstavniku suprotno volji SB UN - naglasila je Đurđević.
Ona je podsetila na stav Venecijanske komisije iz 2003. godine „da visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, kao spoljni inostrani faktor, ne može da nameće zakone i na taj način zadire u unutrašnja pitanja strane države“.
Đurđević je navela činjenicu da je visoki predstavnik u BiH, Pedi Ešdaun 2002. godine doneo antidejtonsku odluku o formiranju tzv. Suda BiH i da tadašnja vlast u Beogradu nije reagovala, te da je ćutanjem na taj način dopustila formiranje političkog instrumenta za progon srpskog naroda i podrivanje Republike Srpske.
- Danas, 2025. godine, imamo potpunu drugačiju situaciju, gde Srbija pruža svu vrstu pomoći Republici Srpskoj iz istorijskih i moralnih razloga i naše obaveze da budemo nacionalno odgovorni prema našim sunarodnicima sa druge strane Drine. Takođe, Srbija je u obavezi to da čini i iz razloga što je garant Dejtonskog sporazuma - istakla je Đurđević.
Dodala je da Milorada Dodika pokušavaju da slome kao legitimno izabranog predsednika zbog Republike Srpske, odbacujući narodnu volju, jer im smeta kao institucija srpskog naroda.
- Ista situacija je bez razlike i u Srbiji, koju pokušavaju da destabilizuju i gde se protestna okupljanja zloupotrebljavaju, ne u političke, nego u svrhe sabotaže države i napada na institucije. Moramo da shvatimo da slabljenjem Srbije odmažemo Republici Srpskoj i ostavljamo je na cedilu. Jaka država Srbija i njene institucije garant su očuvanja prava srpskog naroda - zaključila je Đurđević Stamenkovski.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Aleksandar Vučić boravi u dvodnevnoj poseti Republici Srpskoj, gde se pod sloganom "Sabornost i ponos" obeležava Sretenje, Dan državnosti Republike Srbije i Republike Srpske.
Sramna scena zabeležena je u Zemunu, gde je jedna starija sugrađanka morala peške da se probija kroz gužvu, budući da saobraćaj nije funkcionisao na mestu gde su se blokaderi okupili.
Poznati biznismen Branko Babić, koji je poslednjih meseci ozbiljno nagazio blokadere i zadao im velike muke na društvenim mrežama jer razobličava njihove laži, ali i namere u rušenju Srbije, ponovo je na duhoviti način opleo po nekadašnjem košarkašu, a sada zgubidanu broj jedan Vladimiru Štimcu.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Na društvenim mrežama osvanula je objava korisnika koji je upozorio potrošače na Glovo, jer mu je nakon porudžbine novac sa računa skinut čak tri puta, iako je trebalo samo jednom.
Na društvenim mrežama osvanula je objava Srbina iz Amerike, koji se po povratku u domovinu začudio zašto su kafići u Srbiji gotovo stalno puni uprkos uobičajenom radnom vremenu.
Paralelno parkiranje često se opisuje kao "noćna mora" za vozače svih godina i raznih iskustva, međutim, mnogi ne znaju da postoje određeni trikovi koji mogu učiniti ovakvo parkiranje vozila vrlo jednostavnim!
U Beogradu su večeras uhapšeni Vladimir Ulama (32) i Igor Tomašević (28), članovi visokorizične organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore "škaljarci" za kojima je NCB Interpola Podgorica raspisao međunarodne poternice, saopštila je Uprava policije.
Grčka policija i lokalne vlasti razotkrile su organizovanu mrežu koja je žene iz Ukrajine, Rumunije, Moldavije, Gruzije i Albanije eksploatisala kao donorke jajnih ćelija i surogat majke, pod lažnim obećanjima o boljem životu.
Berlinskoj policiji će biti dozvoljeno da tajno ulazi u privatne domove radi instaliranja špijunskog softvera, nakon što je Predstavnički dom odobrio izmene gradskog zakona o policiji.
Penzionisani britanski državni službenik Derek Riči (63) suočava se sa prinudnim povraćajem 28.640 evra preplaćenih penzijskih davanja, koja je primao u prethodnih 11 godina na osnovu pogrešnog obračuna iz 2014. godine, saopštile su nadležne službe.
Na ulicama Atine i Soluna održani su marševi i skupovi u znak sećanja na Aleksandrosa Grigoropulosa, tinejdžera ubijenog 2008. godine od strane policijskog specijalca.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Iako kalendarska zima još nije stigla, dani su već izuzetno hladni, što osećaju i naši kućni ljubimci, uprkos svom krznu, a stručnjaci su posebno izdvojili pet rasa.
Na svom Instagram profilu, popularni lekar i nutricionista dr Poma nedavno je objavio listu ulja za koja smatra da su najzdravijim izborima u ishrani. Istakao je tri namirnice: goveđi loj, ulje oraha makadamije i kokosovo ulje.
Ako tražite jednostavnu, ukusnu i posnu torta koja se ne peče, onda je posna pesak torta idealan izbor. Kombinacija namirnica dovešće vas do najboljeg užitka posle kog će svako tražiti parče više.
Dani kada ste morali da pitate za šifru ili tražite papirić zalepljen na ruteru polako odlaze u prošlost. Zahvaljujući savremenim opcijama povezivanja, sada možete pristupiti WiFi mreži bez ikakvog kucanja lozinke.
Pevačica Suzana Jovanović otkrila je za Informer da će se Lepa Brena pojaviti u dokumentarnom filmu o pokojnom kreativnom direktoru Granda Saši Popoviću.
U najnovijoj epizodi podkasta "Na krilima zmaja" kraljica narodne muzike Lepa Lukić u svojoj ispovesti otkrila je do sada nepoznate detalje razvoda koji trajao neverovatnih sedam godina!
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar