04.10.2023

23:04

Bledo izdanje Zvezde: Vođstvo, preokret i na kraju samo bod

Zvezda se golom Bukarija u 88. minutu izvukla na evropskoj premijeri na "Marakani". Fudbaleri Crvene zvezde uspeli su da dođu do boda 2:2 (1:0) večeras protiv Jang bojsa u meču 2. kola grupe G Lige šampiona.

Izabranici Baraka Bahara poveli su prvi golom Šerifa Ndiajea u 35. minutu. Iako je igra bila u dobroj meri ujednačena, delovalo je da znaju šta hoće i da će umeti da istraju do kraja. Međutim, prvi hladan tuš usledio je samo tri minuta po poluvremenu, kada je Filip Ugrinić u 48. minutu iskoristio nepažnju u lošu reakciju Zvezdinih igrača, pre svih Marka Stamenića i doneo svom timu izjednačenje. Potpuni šok stigao je u 61. minutu, kada je Sedrik Iten sa bele tačke doneo preokret. Prethodno, štoper srpskog šampiona Naser Điga igrao je rukom. Taman kada je delovalo da je sve gotovo, Osman Bukari je dao gol u 88. minutu i podigao na noge 50 hiljada ljudi koji su već bili spremni da napuste "Marakanu".

Zvezdina igra nije bila toliko loša, štaviše, imala je nekoliko dobrih šansi, a dva gola poništena su joj zbog ofsajda. Ipak, kad se podvuče crta, baš kao što smo mogli da čujemo prethodnih dana, jedino važno u ovom meču bili su bodovi, a Zvezda je osvojila samo jedan od moguća tri.

Kad je reč o poseti, "Marakana" je bila krcata, možda i koji čovek preko zvaničnog kapaciteta. Na severnoj tribini igla nije imala gde da padne. Koreografija na početku, koja je oslikavala zvezdanu noć i natpis: "Ovo je noć smelih, ovo je noć hrabrih" bili su jasna poruka igračima Crvene zvezde šta se od njih očekuje. Više od 50 hiljada ljudi došlo je da vidi kako crveno-beli pobeđuju u Ligi šampiona i ništa osim toga ih nije zanimalo.

U istom sastavu u kojem je izašao i pred Siti u Mančesteru, Bahar je i ovog puta izašao pred Jang bojs. Kao što je Informer najavio, razlika je bila u formaciji, koja je delovala malo defanzivnije, sa četvoricom u poslednjoj liniji. Znajući šta se od nje očekuje, prilično hrabro je Zvezda krenula. Uostalom, proteklih dana u Švajcarskoj su svi mediji izveštavali o "vrelom kazanu Marakane", odnosno atmosferi koju navijači prave i koja je u stanju svakog da proguta. Upravo su tu početničku prednost iskoristili Baharovi izabranici, a ozbiljnu šansu imao je Šerif Ndiaje u 6. minutu. Precizno mu je loptu dodao Hvang, Senegalac je bio okrenut leđima ka golu i nije hteo da gubi vreme na nameštanje, već je petom šutirao. Ipak, Raćopi mu je odbranio.

Nekoliko trenutaka posle toga imali su gosti šansu preko Garsije, ali je Omri Glazer sjajno reagovao. U mirnijem periodu igre koji je usledio, kao da su obe strane čekale grešku one druge, pa da krenu u kontru. Bolja u tome bila je Zvezda, a veliki posao odradio je Aleksandar Dragović. Fantastično je proigrao Bukarija, koji je dodao loptu Ndiajeu, a ovaj je matirao Raćopija. Ulsedilo je nekoliko dugih trenutaka iščekivanja, da VAR proveri je li bilo ofsajda. Onog trenutka kad je priznat, "Marakana" je eksplodirala. Slavilo je 50 hiljada ljudi vođstvo svog voljenog kluba.

Igra domaćina delovala je tako da se u nekoliko situacija videlo da igračima fali da se još malo uigraju. Ili netačan pas ili predaleko ili preblizu, a Jang bojs je po svaku cenu želeo izjednačenje. Moglo se čuti sa zapadne tribine kako navijači sugerišu sudiji Kolumu da svira kraj poluvremena. A onda iz jedne od uigranih akcija, Bukari je na proigravanje Ivanića poslao loptu u gol, ali VAR je rekao - ofsajd.

Baš kao i u Mančesteru, Zvezda je na odmor otišla sa golom prednosti, ali nije imala nešto mnogo vremena da se raduje. Već u 48. minutu Filip Ugrinić je pobegao Marku Stameniću, koji je bio najslabija karika i doneo svom timu izjednačenje. Uprkos relativno ujednačenoj igri, Barakovoj četi je uvek malo falilo.

Možda i ključni period utakmice desio se od 50. do 60. minuta. Crvena zvezda je imala odličnu priliku preko Ndiajea, ali je bio u ofsajdu i ostalo je 1:1. A onda potpuni šok. Štoper Naser Điga igrao je rukom, uz konsultaciju sa VAR-om sudija Kolum pokazao je na belu tačku, a Sedrik Iten je lako prevario Glazera i preokrenuo rezultat u korist svog tima (2:1).

Dalje je sve delovalo sporo, slabo, i kao da gola neće biti taman da se igra sto dana. A onda, pravo niotkuda, Kraso je dobrim dodavanjem proigrao Bukarija, koji je doneo izjednačenje u 88. minutu. Zavladala je atmosfera kao da je Zvezda osvojila Ligu šampiona. Sa svih strana čulo se "daj gol". Napadali su Katai, Ivanić, Bukari, Kraso, Lučić...ma svi su išli na Raćopija, ali na kraju su bodovi podeljeni.

Nije ovo ishod kojim je iko i Zvezdi do kraja zadovoljan. Svi su želeli pobedu, đeleli su da ugvate dobar zalet kod kuće i sa tri boda krenu dalje u pohod na drugo ili treće mesto. Ono što ostavlja nadu crveno-belima, jeste da je tim iz dana u dan uigraniji i da i dalje imaju jednaku polaznu osnovu sa Jang bojsom. A sve preko tog trećeg mesta bio bi čist dobitak.