• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: U. Ć.

29.06.2025

06:20

Na današnji dan: Mijatova prečka ne prestaje da boli - simbol generacije koja je mogla da pokori svet (VIDEO)

profimedia

Fudbal

Na današnji dan: Mijatova prečka ne prestaje da boli - simbol generacije koja je mogla da pokori svet (VIDEO)

Podeli vest

Na današnji dan, 29. juna 1998. godine, dogodio se jedan od najbolnijih poraza u istroriji jugoslovenskog fudbala, kada je reprezentacija Jugoslavije poražena od Holandije rezultatom 2:1 u osmini finala Svetskog prvenstva.

Jedan od najupečatljivijih i najtragičnijih trenutaka jugoslovenskog fudbala dogodio se na današnji dan pre 27 godina, u osmini finala Svetskog prvenstva između Jugoslavije i Holandije.

U 74. minutu, pri rezultatu 1:1, sudija Markus Merk dosudio je jedanaesterac za Jugoslaviju, nakon što je Jap Stam oborio Vladimira Jugovića u šesnaestercu. Lopta je odmah uzeta, dok izvođač nije bio upitan.

Pred loptu je stao Predrag Mijatović, danas funckioner Partizana i FSS, a tadašnja najveća zvezda reprezentacije i šampion Evrope sa Real Madridom, koji je samo nekoliko nedelja ranije postigao gol u finalu Lige šampiona protiv Juventusa.

Pogled ka golu, jezik blago isplažen, koncentracija vidljiva u svakom detalju. Mijatović je bio čovek za velike trenutke, igrač naviknut na pritisak.

Udarac je bio snažan, precizan, ali nažalost previsok. Lopta je pogodila prečku, uz jasan metalni zvuk koji je i danas u sećanju mnogih navijača. Van der Sar je bio savladan, već polegao na jednu stranu, ali lopta se odbila nazad u polje.

Bio je to trenutak tišine i neverice i na tribinama, i među igračima, a i među širokim auditorijumom kraj TV ektrana.

Mijatovićev promašaj se pokazao kao prelomni momenat utakmice. Umesto vođstva i psihološke prednosti, usledio je šok za “plave”, koji su ubrzo kažnjeni. 

Edgar Davids je u drugom minutu sudijske nadoknade šutirao sa distance, lopta se odbila od jednog jugoslovenskog defanzivca i završila u mreži. Holandija je slavila 2:1 i prošla u četvrtfinale.

Taj penal ostao je simbol propuštene šanse generacije koja je imala potencijal za mnogo više. 



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

Pažnja, pažnja - nova epizoda Informerove hit emisije "Na merama" u subotu od 20h!
Live TV

Pažnja, pažnja - nova epizoda Informerove hit emisije "Na merama" u subotu od 20h!

Proteklih sedmica u Informerovoj hit emisiji “Na merama” otkrili smo vam, između ostalog, kako penzionerske dane provode nekadašnji državni zvaničnici Vuk Drašković i Vojislav Koštunica, šta rade lažni revolucionari Miša Bačulov i Aleksandar Jovanović Ćuta kad misle da nema kamera, sa kime nazdravlja predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, kako izgleda “sladak život” glumca blokadera Miloša Timotijevića…

09.01.2026

11:21

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Planeta

Dramatična poruka Klička: Šta se ovo sprema u Kijevu?!
Planeta

Dramatična poruka Klička: Šta se ovo sprema u Kijevu?!

Poziv gradonačelnika Kijeva Vitalija Klička da stanovnici napuste prestonicu usled nestanka struje i grejanja ukazuje na to da se Ukrajina približava katastrofi, izjavio je britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris na svom Jutjub kanalu.

11.01.2026

07:24

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set