ISTORIJAT: SVETSKO PRVENSTVO 1966. GODINE - Engleska do šampionata uz najsporniji gol ikada viđen (VIDEO)
Podeli vest
Vodimo vas kroz istorijat Svetskih prvenstava, na redu je Mundijal 1966. godine
Svetsko prvenstvo 1966. godine održano je u Engleskoj od 11. do 30. jula i bio je ovo treći put u istoriji da ga je zemlja domaćin i osvojila. Još u kvalifikacijama bilo ih je nezadovoljnih sistemom takmičenja, pa su odustajanja počela u toj fazi.
Afričkim zemljama nije se dopala odluka FIFA da njihov predstavnik učestvuje u baražu sa predstavnikom iz Azije ili Okeanije, tako da su bojkotovale turnir. Na završnoj smotri, našla se Severna Koreja, a osim nje učestvovali su samo predstavnici iz Južne i Srednje Amerike (5) i iz Evrope (10).
Vodimo vas kroz istorijat Svetskih prvenstava, na redu je Mundijal 1962. godine. Svetsko prvenstvo 1962. godine održano je u Čileu od 30. maja do 17. juna, a osvojio ga je Brazil. Bio je to drugi put u istoriji Mundijala da je neka reprezentacija uspela da odbrani titulu prvaka sveta, pošto je pre „karioka" to pošlo za rukom Italiji
07.11.2022
16:34
U prvoj grupi bili su Engleska, Urugvaj, Meksiko i Francuska. U drugoj su se takmičile Zapadna Nemačka, Argentina, Španija i Švajcarska. U trećoj su igrali Portugal, Mađarska, Brazil i Bugarska, a u četvrtoj Sovjetski Savez, Severna Koreja, Italija i Čile.
BRAZIL ELIMINISAN U GRUPI
Grupna faza otvorena je mečom Engleske i Urugvaja i iako je očekivan spektakl, završena je bez golova (0:0). Najveće iznenađenje priredio je Brazil, koji je već u grupi eliminisan. S obzirom da je reč o reprezentaciji koja je bila vladar planete osam godina, svakako se više očekivalo. "Karioke" su dobro počele i pobedile na startu Bugarsku (2:0). Nakon toga, desio im se potpuni krah i izgubili su od Mađarske (3:1) i od Portugala (3:1). U timu je opet falio Pele, koji je i ovog puta, baš kao i četiri godine ranije, povređen na prvoj utakmici. Taman što je dao gol Bugarima, morao je da napusti teren. U narednom meču ga nije bilo, a protiv Portugala je malo igrao i opet napustio teren, jer je dobio nekoliko udaraca koji su mu obnovili povredu.
Sudeći po duelima u prvoj fazi takmičenja, najviše se očekivalo upravo od Portugala. Pobedili su Mađarsku (3:1), Brazil identičnim rezultatom i Burasku (3:0). U četvrtinu finala kao pobednici grupa prošli su Engleska, Zapadna Nemačka, Portugal i Sovjetski Savez, a uz njih su se tamo našli i Urugvaj, Argentina, Mađarska i Severna Koreja.
Najzanimljiviju utakmicu u eliminacionoj fazi odigrali su Portugal i Severna Koreja (5:3). Korejci su pred nešto više od 50.000 gledalaca na "Gudison Parku" već u 25. minutu vodili 3:0. Nije ovakav rezultat obeshrabrio Portugalce, već je do poluvremena Euzebio dao dva gola. Fantastični napadač zatim je pogodio i u 56. i 59. minutu, a konačnih 5:3 postavio je Žoze Augusto u 80. minutu. U ostalim četvrtfinalnim susretima, Engleska je pobedila Argentinu (1:0), Zapadna Nemačka Urugavaj (4:0), a Sovjetski Savez Mađarsku (2:1).
Od polufinalnih okršaja zanimljiviji od duela Zapadne Nemačke i Sovjetskog Saveza (2:1), bio je susret Engleske i Portugala (2:1). Domaćin je protiv sebe imao selekciju koja je predvođena Euzebijom uvek išla na gol više. Međutim, raspoloženi Bobi Čarlton golovima u 30. i 80. minutu rutinski je vodio ekipu ka finalu. Na 2:1 je smanjio upravo Euzebio sa bele tačke u 82. minutu, ali to je ujedno bio i oproštaj Portugalaca od šampionata.
ENGLESKA POSLE DRAME DO PEHARA
U velikom finalu na "Vembliju", pred nešto manje od 100.000 ljudi, Engleska je dočekala Zapadnu Nemačku. Na tom stadionu Engleski su igrali sve svoje utakmice na šampionatu.
Šok za većinu navijača priredio je Nemac Haler, kada je već u 12. minutu golom doveo svoju selekciju u vođstvo. Uzvratio je Harst šest minuta kasnije, donevši izjednačenje. Prilično oprezno igralo se u nastavku, sve dok Martin piters nije povećao na 2:1 i izazvao erupciju slavlja na tribinama. Većina je mislila da je gotovo, ali Nemci nisu odustajali. To im se isplatilo u poslednjem minutu meča, jer je Volfgang Veber dao gol za produžetke.
Foto: Reuters
Najsporniji gol u istoriji Mundijala
Razočarane Engleze motivisao je seketor Alf Remzi, rečima: "Jednom ste već dobili utakmicu, hajde dobijte je opet".
MUNDIJAL 1966. GODINE
DOMAĆIN: Engleska OSVAJAČ: Engleska DRUGO MESTO: Zapadna Nemačka TREĆE MESTO: Portugal NAJBOLJI STRELAC: Euzebio (9) NAJBOLJI IGRAČ: Džef Harst
U nastavku je briljirao Harst, kojeg niko nije mogao da zaustavi. Najpre je u 101. minutu dao gol, za koji se ni do današnjeg dana ne zna je li bio. Lopta je pogodila prečku i odbila se na zemlju skoro pod pravim uglom. Sudija Tofik Bahramov signalizirao je glavnom sudiji da je lopta prešala liniju i gol je priznat. Konačnih 4:2 postavio je takođe Harst u 120. minutu i do danas je ostao jedini igrač koji je u finalu Svetskog prvenstva postigao het-trik.
Harst najbolji igrač,
Euzebio najbolji strelac
Fudbaler Engleske Džef Harst proglašen je za najboljeg igrača Mundijala, jer je dao odlučujuće golove kad je bilo neophodno. Najbolji strelac bio je Euzebio sa devet pogodaka. Portugalac je dao jedan gol Bugarskoj, dva Brazilu, zatim četiri Severnoj Koreji u četvrtini finala i jedan Engleskoj u polufinalu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vodimo vas kroz istorijat Svetskih prvenstava, na redu je Mundijal 1962. godine. Svetsko prvenstvo 1962. godine održano je u Čileu od 30. maja do 17. juna, a osvojio ga je Brazil. Bio je to drugi put u istoriji Mundijala da je neka reprezentacija uspela da odbrani titulu prvaka sveta, pošto je pre „karioka" to pošlo za rukom Italiji
Sramna scena zabeležena je u Zemunu, gde je jedna starija sugrađanka morala peške da se probija kroz gužvu, budući da saobraćaj nije funkcionisao na mestu gde su se blokaderi okupili.
Poznati biznismen Branko Babić, koji je poslednjih meseci ozbiljno nagazio blokadere i zadao im velike muke na društvenim mrežama jer razobličava njihove laži, ali i namere u rušenju Srbije, ponovo je na duhoviti način opleo po nekadašnjem košarkašu, a sada zgubidanu broj jedan Vladimiru Štimcu.
Favorizovanje Albanije u procesu proširenja EU je potpuno neprihvatljivo, kaže šef poslaničke grupe Slobodarske stranke Austrije (FPO) u bečkom parlamentu Maksimilijan Kraus i ukazao da EU na Srbiju vrši pritisak jer ne želi da se priključi "ludilu sankcija".
Napadi na sve koji podržavaju aktuelnu politiku, napredak Srbije, rad institucija, nastavak školovanja đaka i studenata i prestanak svih blokada nastavljaju se, jer oni, kao tzv. "ćaciji", predstavljaju suprotnost "blokaderima".
U Šidu se održava veliki skup građana protiv blokada gde se trenutno nalazi preko dve hiljade ljudi ali taj broj se konstantno povećava, dok je sa druge strane okupljeno jedva 100 aktivista blokaderskog pokreta koji se razilaze i broj se vidno smanjuje.
Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas ocenio je danas da Srbija "više ne sme da čeka" i da mora odmah da preuzme upravljanje Naftnom industrijom Srbije (NIS), na sličan način kako su to učinile Nemačka i Bugarska.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Na društvenim mrežama osvanula je objava korisnika koji je upozorio potrošače na Glovo, jer mu je nakon porudžbine novac sa računa skinut čak tri puta, iako je trebalo samo jednom.
Na društvenim mrežama osvanula je objava Srbina iz Amerike, koji se po povratku u domovinu začudio zašto su kafići u Srbiji gotovo stalno puni uprkos uobičajenom radnom vremenu.
Paralelno parkiranje često se opisuje kao "noćna mora" za vozače svih godina i raznih iskustva, međutim, mnogi ne znaju da postoje određeni trikovi koji mogu učiniti ovakvo parkiranje vozila vrlo jednostavnim!
U Beogradu su večeras uhapšeni Vladimir Ulama (32) i Igor Tomašević (28), članovi visokorizične organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore "škaljarci" za kojima je NCB Interpola Podgorica raspisao međunarodne poternice, saopštila je Uprava policije.
Grčka policija i lokalne vlasti razotkrile su organizovanu mrežu koja je žene iz Ukrajine, Rumunije, Moldavije, Gruzije i Albanije eksploatisala kao donorke jajnih ćelija i surogat majke, pod lažnim obećanjima o boljem životu.
Berlinskoj policiji će biti dozvoljeno da tajno ulazi u privatne domove radi instaliranja špijunskog softvera, nakon što je Predstavnički dom odobrio izmene gradskog zakona o policiji.
Penzionisani britanski državni službenik Derek Riči (63) suočava se sa prinudnim povraćajem 28.640 evra preplaćenih penzijskih davanja, koja je primao u prethodnih 11 godina na osnovu pogrešnog obračuna iz 2014. godine, saopštile su nadležne službe.
Na ulicama Atine i Soluna održani su marševi i skupovi u znak sećanja na Aleksandrosa Grigoropulosa, tinejdžera ubijenog 2008. godine od strane policijskog specijalca.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Iako kalendarska zima još nije stigla, dani su već izuzetno hladni, što osećaju i naši kućni ljubimci, uprkos svom krznu, a stručnjaci su posebno izdvojili pet rasa.
Na svom Instagram profilu, popularni lekar i nutricionista dr Poma nedavno je objavio listu ulja za koja smatra da su najzdravijim izborima u ishrani. Istakao je tri namirnice: goveđi loj, ulje oraha makadamije i kokosovo ulje.
Ako tražite jednostavnu, ukusnu i posnu torta koja se ne peče, onda je posna pesak torta idealan izbor. Kombinacija namirnica dovešće vas do najboljeg užitka posle kog će svako tražiti parče više.
Dani kada ste morali da pitate za šifru ili tražite papirić zalepljen na ruteru polako odlaze u prošlost. Zahvaljujući savremenim opcijama povezivanja, sada možete pristupiti WiFi mreži bez ikakvog kucanja lozinke.
Pevačica Suzana Jovanović otkrila je za Informer da će se Lepa Brena pojaviti u dokumentarnom filmu o pokojnom kreativnom direktoru Granda Saši Popoviću.
U najnovijoj epizodi podkasta "Na krilima zmaja" kraljica narodne muzike Lepa Lukić u svojoj ispovesti otkrila je do sada nepoznate detalje razvoda koji trajao neverovatnih sedam godina!
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar