17.10.2023

22:43

Bravo "orlovi": Mitar odveo Srbiju pred vrata EP

Dame i gospodo, Srbija je jednom nogom na Evropskom prvenstvu u fudbalu, a tamo ju je odveo junak Aleksandar Mitrović.

Fudbaleri Srbije napravili su najvažniji korak ka plasmanu na kontinentalno takmičenje, koje će naredne sezone biti odigrano u Nemačkoj, pošto su večeras u odlučujućem kvalifikacionom meču pobedili Crnu Goru na "Marakani" 3:1 (1:1). Golove za izabranike Dragana Stojkovića Piksija dali su Aleksandar Mitrović u 9. i 74. minutu i Dušan Tadić u 77. minutu. Gol nade za Crnogorce dao je Stevan Jovetić i to za 1:1 u 36. minutu i tako uveo utakmicu u neizvesnost. Senku na spektakl bacila je svađa gostujućih navijača smeštenih u sektoru između juga i zapada i domaćih sa zapadne tribine.

Znali su dobro svi u taboru "orlova" da im je ovaj meč ključni ako hoće da se nađu na Evopskom prvenstvu posle pune 24 godine. Zbog toga je bilo u najmanju ruku čudno zašto je Piksi utakmicu počeo sa Ivanom Ilićem, a bez Sergeja Milinkovića Savića. Makar je formacija bila ona sa kojom je selektor pravio najbolje rezultate. ​Još kada su formirane kvalifikacione grupe za Evropsko prvenstvo, stvoren je utisak da Srbija nije mogla lakše da prođe i da će plasman na kontinentalnu smotru biti overen već sredinom ciklusa. Umesto toga, dočekali smo pretpostadnji meč sa Crnom Gorom na "Marakani" u koji je sve stalo. Kao što je selektor rekao dan pre duela - Srbija mora, može i hoće da pobedi i plasira se direktno na Evropsko prvenstvo.

Nije se Crna Gora ni uplašila ni branila, ali videlo se da su "orlovi" bolji. Zapretio je Aleksandar Mitrović odmah na početku i nagovestio da bi opet mogao da bude najveća pretnja po protivnički gol. Da će tako zaista biti, potvrdio je u 9. minutu,. Fantastičnim pogotkom igrač Al Hilala na asistenciju Lukića prevario je golmana Mijatovića. Primio je loptu, a zatim sa desne strane gađao spoljnim delom stopala u levi gornji ugao i uspeo. Po prohladnoj oktobarskoj večeri, zagrejao je srca skoro 30.000 ljudi na "Marakani". Već tada su se mogli čuti komentari da će Srbija to rutinski da reši u svoju korist. I da će Mitrović, baš kao što je učinio kada se trebalo plasirati na Mundijal opet biti junak koji je odveo državni tim na veliko takmičenje.

Ali zašto bi jednostavno kad može komplikovano? Ništa sa Piksijem u ovom kvalifikacijama nije išlo rutinski, pa ni ovo. Hrabra Crna Gora pokušavala je iuz kontri da dođe do prilike, mada intenzitet meča posle gola nije bio jak. Povremeno je čak ličilo na revijalnu utakmicu. A onda, iz jedne tako bezazlene situacije, gosti su izjednačili. Loptu je izgubio Mladenović, uzeo ju je Adam Marušić, asistirao Stevanu Jovetiću, a ovaj iskosa sa leve strane matirao Vanju Milinkovića Savića. Vratili su se Crnogorci u život, svesni da ni njima poraz nije rešenje ako hoće prvi put u istoriji da se domognu velikog takmičenja.

Na poluvremenu su akteri domaćeg tima, predvođeni selektorom Stojkovićem, ispraćeni zvižducima, što im je bio pokazatelj da je i narod video da ti ne štima. Znao je dobro Piksi da nešto mora da menja i da je đavo odneo šalu. Od 46. minuta umesto nevidljivog Ivana Ilića i kritičnog Filipa Mladenovića, u igru je uveo Filipa Kostića i Sergeja Milinkovića Savića. Tih petnaestak minuta bio je možda i najbolji period igre. Stisli su "orlovi" goste, ređali su se korneri, udarci, pokušaji, ali lopta nije htela u gol.

A onda, kao da je sve stalo u desetak minuta. Fantastični trio Sergej-Tadić-Mitrović kreirao je i materijalizovap jednu šansu i tako doneo Srbiji velikih 3:1. U tom trenutku, zavladao je haos na tribinama, letele su stolice između sektora sa gostujućim navijačima i onih domaćih sa zapadne tribine. Došlo je do obračuna i umešala se čak i policija. Dok su ljudi gledališta se to dešava, Tadić se postarao da da gol za konačnih 3:1. Tada je već sve bilo jasno. Srbija je jednom nogom zakoračila ka Evropskom prvenstvu i biće joj potreban samo bod kod kuće sa Bugarima da i matematički overi plasman. Ove noći Piksi će lepše spavati.