25.11.2021

19:00 >> 22:03

MEČ ZA INFARKT! Srbija srušila Letoniju u DRAMATIČNOJ završnici /VIDEO/

Košarka

Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je Letoniju rezultatom 101:100 (28:33, 24:23, 25:19, 24:25) u prvom kolu kvalifikacija za Mundobasket

Utakmicu je obeležio veliki broj poena i "ludački" procenat šuta Letonaca. Oni su za tri poena šutirali 16/34, za dva 17/23, a sa linije penala 18/22. Međutim, sa druge strane ni "orlovi" nisu zaostali, pa su zahvaljujući tome na kraju i došli do trijumfa. Izabranici Svetislava Pešića su šutirali trojke 10/20, dvojke 27/38, a bacanja 17/22.

Letonija je tokom većeg dela meča bila u prednosti, košarkaši Srbije su se vraćali, ali su gosti svaki nalet izabranika Svetislava Pešića odbijali trojkama.

Gosti su poslednju deonicu otvorili sa osam vezanih poena i pobegli na plus sedam (77:83), ali je Srbija na minut i po pre kraja uspela da izjednači - 96:96. U neizvesnoj završnici bolje se snašla Srbija, a odlučujući poen postigao je Jagodić-Kuridža sa linije za slobodna bacanja 2,8 sekundi pre kraja.

Najbolji u reprezentaciji Srbije bio je Miloš Teodosić koji je mel završio sa 21 poenom i devet asistencija. Sjajan je bio i Aleksa Avramović koji je upisao 17 poena, sedam asistencija i pet skokova.

Dvocifreni među "orlovima" bili su još Marko Jagodić-Kuridža sa 16 i Alen Smailagić koji je dodao 15 poena.

U ekipi Letonije je prednjačio Rihards Lomažs sa čak 33 poena. Osim njega, istakli su se još Dairis Bertans i Andrejs Gražulis sa po 17 poena, kao i Kristers Zoriks koji je dodao 14.

Srbiju u nedelju od 15.30 očekuje gostovanje Belgiji u drugom kolu kvalifikacija za Mundobasket.

Srbija - Letonija 101:100 (28:33, 24:23, 25:19, 24:25)

DVORANA: "Aleksandar Nikolić"

SUDIJE: Marijuš Čiulin (Rumunija), Nikolas Maester (Francuska), Mehmet Sahin (Turska).

SRBIJA: Jović, Teodosić 21 (9as), Koprivica, Dangubić 7 (6sk), Smailagić 15, Radanov 8, Ristić 9, Jagodić-Kuridža 16, Zagorac 3, Avramović 17 (7as), Trifunović 5, Novak. Selektor: Svetislav Pešić.

LETONIJA: Kuruks 6, Mejeris 2, Bertans 17, Berzins 1, Ate, Čavars 6, Lomažs 33, Skele 2, Gražulis 17, Laksa, Pašečniks 2, Zoriks 14. Selektor: Luka Banki.

Tok meča

Četvrta četvrtina

Kraj! Jagodić-Kuridža je pogodio prvo, a potom namerno promašio drugo slobodno bacanje, pa je Srbija slavila sa 101:100.

40. minut - Do kraja je ostalo 2,8 skeundi, a Jagodić-Kuridža ima dva bacanja.

40. minut - Lomažs daje dva bacanja za 100:100. Pešić zove tajm-aut, a do kraja je ostalo još 11,4 sekunde.

40. minut - Teodosić pogađa dva slobodna bacanja za 100:98. Do kraja je ostalo 23 sekunde.

Miloš Teodosić u akciji protiv Letonaca

40. minut - Čavars zakucava za 98:96, ali onda Kuridža na drugoj strani pogađa dva penala za izjednačenje. Do kraja je ostalo 45 sekundi.

39. minut - Lomaž postiže jedan od dva penala, a Jagodić-Kuridža dugom dvojkom donosi izjednačenje Srbiji - 96:96.

38. minut - Dušan Ristić pogađa za dva uz faul, a onda sa linije penala kompletira 2+1. Letonija vodi 95:94.

38. minut - Dangubić ubacuje trojku, a Gražulis dvojku za 95:91.

37. minut - Trojka Gražulisa, Letonija vodi 93:88.

36. minut - Šesta trojka Lomaža i 30. poen, ali na drugoj strani za tri pogađa i Avramović. Rezultat je 90:88 za goste.

35. minut - Dangubić je sa linije penala bio precizan dva puta, pa Srbija prilazi na dva poena minusa - 87:85.

35. minut - Bertans je pogodio jedno od dva slobodna bacanja, a onda je promašio i još jedno koje je imao zbog tehničke za Trifunovića. Posle toga je Dangubić imao monstruozno zakucavanje za 87:83.

Reprezentativci Srbije u razgovoru

34. minut - Trifunović polaže loptu u koš za 86:81.

34. minut - Zoriks pogađa trojku za 86:79, a Pešić traži tajm-aut.

33. minut - Smailagić zakucava za 83:79.

32. minut - Letonija u seriji od 8:0 u ovoj četvrtini! Gražulis pogađa trojku za 83:77.

31. minut - Trojka Lomažsa i dva bacanja Mejerisa, Letonija vodi 80:77.

Treća četvrtina

Kraj četvrtine! Pred poslednjih deset minuta, rezultat je 77:75 za Srbiju, pošto je Zagorac dao trojku.

30. minut - Lomažs ubacuje novu trojku, Letonija vodi 75:74.

29. minut - Radanov polaže loptu u koš, a onda Gražulis sa dva bacanja vraća Letonce na dva poena minusa - 74:72.

28. minut - Pašečniks smanjuje na 72:70, a Pešić zove tajm-aut.

28. minut - Lomažs na jednoj, ali Ristić na drugoj strani pogađaju dvojke. Srbija čuva prednost i vodi 72:68.

Detalj sa meča u dvorani "Aleksandar Nikolić"

27. minut - Teodosić pogađa posle asistencije Kuridže, Srbije beži na 'plus četiri' - 70:66.

26. minut - Srbija konačno vodi! Aleksa Radanov pogađa posle skoka u napadu za 68:66.

25. minut - Jagodić-Kuridža pogađa trojku, pa Radanov dvojku za izjednačenje - 66:66.

24. minut - Smailagić je bio polovičan sa linije penala, a na drugoj strani Lomažs ubacuje novu trojku za 66:61.

23. minut - Jagodić-Kuridža sa linije penala donosi izjednačenje Srbiji, ali onda Bertans daje trojku za 63:60.

Marko Jagodić-Kuridža protiv Letonaca

23. minut - Smailagić postiže poene na asistenciju Teodosića, ali onda Gražulis zakucava posle ofanzivnog skoka za 60:58.

22. minut - Avramović vezuje četiri poena i Srbija prilazi na 'minus dva' - 58:56.

21. minut - Kuruks postiže prve poene u drugom poluvremenu. Letonija vodi 58:52.

Druga četvrtina

Poluvreme! Bertans je pogodio 3+1, ali je Teodosić onda ubacio trojku u poslednjem napadu, pa Letonija na poluvreme odlazi sa vođstvom od 56:52.

20. minut - Letonci vezuju pet poena, pogocima Lomažsa i Bertansa, pa vode 52:47.

19. minut - Berzins i Jagodić-Kuridža pogađaju po jedno slobodno bacanje, pa je i dalje nerešeno - 47:47.

18. minut - Gražulis sa dva pogotka sa linije penala donosi izjednačenje Letoniji 46:46.

17. minut - Trojka Avramovića! Srbija ponovo vodi - 46:44.

16. minut - Smailagić pogađa trojku i "orlovi" prilaze samo na poen zaostatka. Rezultat je 44:43 za Letoniju.

Alen Smailagić protiv Letonaca

15. minut - Zoriks i Avramović po dva poena postižu, rezultat je 44:40.

15. minut - Kuruks vraća Letoncima sedam poena prednosti, ali onda Avramović pogađa trojku za 42:38.

Aleksa Avramović u prodoru

14. minut - Seriju Letonije prekida Miloš Teodosić pogotkom za dva. Rezultat je 40:35 za goste.

13. minut - Zoriks vezuje trojku i dvojku, pa Letonci vode 40:33.

12. minut - Kavars vraća prednost Letoniji - 35:33.

12. minut - Pogodio je Kuridža bacanje, pa je sada 33:33.

12. minut - Jagodić-Kuridža pogađa za 33:32 uz faul, a Letonci traže tajm-aut, posle kog će krilni centar Srbije izvesti slobodno bacanje za izjednačenje.

11. minut - Prve poene u drugoj četvrtini postiže Miloš Teodosić. Letonija vodi 33:30.

Prva četvrtina

Kraj četvrtine! Letonija vodi sa 33:28 posle prve deonice.

10. minut - Lomažs pogađa trojku, ali u nastavku Ristić i Teodosić sa po dva poena smanjuju na 31:28.

9. minut - Teodosić sa dva penala prekida seriju Letonaca, a u sledećem napadu asistira Ristiću za 28:24.

8. minut - Posle tajm-auta je loptu izgubio Teodosić, a onda je Lomažs pogodio za 28:20.

8. minut - Teodosić pogađa flouter, pa na drugoj strani Lomažs vezuje pet poena za 26:20, a Svetislav Pešić zove tajm-aut.

7. minut - Lomažs pogađa dvojku za 21:18.

6. minut - Gražulis je dao trojku za Letoniju, pa je Teodosić položio loptu u koš, a onda je za ti poena uz faul pogodio Zoriks koji je potom ubacio i slobodno bacanje. Rezultat je 19:18 za goste.

5. minut - Pet poena vezuje Smailagić, trojkom i zakucavanjem, pa Srbija vodi 16:12.

5. minut - Bertans kompletira 2+1, pa Letonija ponovo vodi. Rezultat je 12:11 za goste.

4. minut - Kavars zakucava u napadu Letonije, a onda Trifunović pogađa trojku za 11:9.

Uroš Trifunović pravi prostor za šut

3. minut - Dairis Bertans postiže prvu trojku na utakmici, a na drugoj strani Avramović dvojkom vraća prednost Srbiji - 8:7.

3. minut - Kuruks na jednoj, a Radanov na drugoj strani pogađaju dvojke. Srbija vodi 6:4.

2. minut - Smailagić polaže loptu u koš posle prodora, Srbija vodi 4:2.

1. minut - Srbija je povela košem Marka Jagodića-Kuridže, ali je Gražulis poravnao na 2:2.