Autor: M. Z.

03.08.2024

19:00

Tako igra olimpijski šampion! "Delfini" demolirali domaćina za plasman u četvrtfinale (FOTO GALERIJA)

Tanjug/AP Photo

Olimpijske igre

Vaterpolo reprezentacija Srbije ubedljivo je večeras savladala Francusku u 4. kolu grupe B sa 15:8 (4:2, 4:2, 4:2, 3:2).

Dvostruki uzastopni olimpijski šampion konačno je u Parizu pružio partiju kakva se od njega i očekuje. Savladan je domaćin turnira, viđena je sjajna igra "delfina", a ova pobeda ujedno im je i trasirala i put u nokaut fazu Olimpijskih igara!

Videlo se od samog starta meča da su naši momci izuzetno motivisani ušli u bazen. Svesni su bili da im ova utakmica život znači, jer ih u poslednjem kolu očekuje još samo okršaj sa Mađarskom (ponedeljak, 12.00).

Otkako nam je Dušan Mandić iz peterca u drugom minutu doneo prednost, više je nismo ispuštali. Samo do sredine prve deonice vladala je neizvesnost, a kada smo na prvi odmor otišli sa vođstvom od 4:2 bilo je jasno kuda ovaj duel ide.

Ono što posebno može da hrabri selektora Uroša Stevanovića jeste odlično izdanje golmana Radoslava Filipovića sa 11 odbrana, dok je u četvrtoj četvrtini šansu dobio i Vladimir Mišović, koji ga je odmenio na jako dobar način.

Defanziva nam je generalno večeras bila fanstatična, pogotov sa igračem manje. Srpski vaterpolisti nisu dozvolili "trikolorima" da se razigraju, a odlično su zaustavili najboljeg domaćeg igrača Tomasa Vernua.

S druge strane, u našoj selekciji su po dva pogotka upisali Strahinja Rašović, Dušan Mandić, Nemanja Ubović i Radomir Drašović, a prvi gol na Olimpijskim igrama dao je i debitant Petar Jakšić i to na asistenciju rođenog brata Nikole.

SRBIJA - FRANCUSKA 15:8 (4:2, 4:2, 4:2, 3:2)

Grad: Pariz

Bazen: "Akvatik centar"

Sudije: Boris Margeta (Slovenija), Adrijan Aleksandresku (Rumunija)

SRBIJA: Filipović, Mandić 2, S. Rašović 2, Ranđelović 1, Ćuk 1, Dedović 1, Drašović 2, N. Jakšić 1, Vico 1, Ubović 2, P. Jakšić 1, V. Rašović 1, Mišović.

Selektor: Uroš Stevanović

FRANCUSKA: Dubo, Sodadje, Krozija 1, Bue 1, Kas, Vernu 2, Marion Vernu 1, Bjork, Marzuki 2, Bodegas 1, Vanpeperstrat, Nardon, Fontani.

Selektor: Florijan Bruzo

ČETVRTA ČETVRTINA

32. minut - Gotova je utakmica, sjajna partija i vredna pobeda "delfina" od 15:8.

32. minut - Prečka sada spašava našu selekciju. Potom još jedna odbrana Mišovića.

31. minut - Ne daju se "delfini". Drašović overava trijumf (15:8)

30. minut - Uspeo je sada Vernu da zatrese mrežu (14:8).

30. minut - Kakva bomba Drašovića, ali nažalost, prethodno su se sudije oglasile zbog faula.

29. minut - Evo pogotka i Miloša Ćuka (14:7), vraća nas na "plus sedam".

28. minut - Uspevaju sada "trikolori" da pogode. Strelac je Marion Vernu (13:7).

27. minut - I Mišović sada skuplja odbrane, već ima dve.

26. minut - Ne mogu Francuzi da probiju našu odbranu. Potom je Vico napravio faul u napadu.

25. minut - Upisuje se i Dedović u strelce za 13:6.

25. minut - Promena na našem golu. Umesto Filipovića šansu dobija Mišović. Francuzi imaju prvi napad.

TREĆA ČETVRTINA

24. minut - Golman Filipović je večeras fantastičan, trenutno je na 11. odbrani. Probao je Petar Jakšić, ali izblokiran je.

23. minut - Isključen je Strahinja Rašović, ali to za Srbiju ovog puta nije problem. Defanziva je na vrhunskom nivou.

22. minut - Imao je Ubović odličnu priliku da se još jednom upiše u strelce, sada je Fontani uspešniji.

22. minut - Ćuk je probao sa distance, Fontani je izbacio u korner. Francuzi su potom pogrešili, iskoristio je to Ubović i iz kontre zatresao mrežu (12:6).

21. minut - Isključenje za Savu Ranđelovića, utakmica je gotova za njega. Ipak, naša odbrana je večeras fenomenalna.

20. minut - Deseta odbrana Radoslava Filipovića. A onda i pogodak Nemanje Ubovića (11:6).

19. minut - I još jedan. Posle dobre odbrane, usledio je sjajan napad i pogodak Viktora Rašovića (10:6).

19. minut - Evo golaaaa za Srbiju! Kapiten Nikola Jakšić prekida seriju protivnika (9:6).

18. minut - Peterac sada koristi Krozije (8:6).

18. minut - Prečka sada spasava Francuze. Imali su zicer, brani Filipović!

17. minut - Imali smo prvi napad, ispala je lopta kapitenu Nikoli Jakšiću. Usledila je kontra domaće selekcije, sprečili smo je faulom. Ipak, "trikolori" sa igračem više, preko Bodegasa smanjuju minus. (8:5).

DRUGA ČETVRTINA

16. minut - Dal je moguće ovo?! Primili smo gol u poslednjim sekundama prvog poluvremena. Ponovo Marzuki (8:4).

16. minut - E, tako igra dvostruki uzastopni olimpijski šampion! Pogodio je Drašović (8:3).

15. minut - Mandiiiić! Nova majstorija našeg levorukog bombardera (7:3)

14. minut - Uspeli su sada "trikolori" da smanje vođstvo, strelac je Marzuki (6:2).

14. minut - Tako je, breee! Prvi gol debitanta u našem timu Petra Jakšića na Olimpijskim igram i to na asistenciju starijeg brata Nikole (6:2).

13. minut - Ubović se nije izborio za poziciju za šut, potopio je loptu. S druge strane, Filipović upisuje šestu odbranu.

12. minut - Probali smo sada preko Petra Jakšića, ali napravio je faul u napadu. Odmah su Francuzi krenuli u brz napad, ali Vernu pogađa stativu.

11. minut - Ćuk je isključen, ali večeras briljira naš golman Radoslav Filipović.

11. minut - Ajmooo! Pogađa Strahinja Rašović (5:2).

11. minut - Odbrana Fontanija, ali "delfini" imaju korner. Sada i igrač više za Srbiju, a Dedović je iznudio još jedan peterac.

10. minut - "Trikolori" imaju igrača više, Ranđelović je isključen. Još jedna sjajna odbrana naših momaka.

9. minut - Imali smo prvi napad, ali ništa od gola. Usledila je brza kontra domaćina, na svu sreću, Bue nije uspeo nikoga da proigra.

PRVA ČETVRTINA

8. minut - Bombaaaaa! Kakav gol Strahinje Rašovića sa velike udaljenosti u poslednjim sekundama (4:2). Kraj prve deonice.

8. minut - Kakva šteta. Na pola minuta pre kraja prve deonice pogodio je Vernu i smanjio na 3:2.

8. minut - Bravooooo! Vico pogađa za 3:1.

8. minut - Prekršaj Bodegasa u napadu, "delfini" imaju novu priliku da povećaju prednost.

7. minut - Probao je Dedović sa distance, nije uspeo da pogodi.

7. minut - Iskoristili su Francuzi sada igrača više. Sa levog krila precizan je bio Bue (2:1).

6. minut - Ponovo odlična reakcija naših vaterpolista u defanzivi. Međutim, odmah smo izgubili loptu u napadu.

Radoslav Filipović

5. minut - Idemooooo! Sava Ranđelović je uplivao na poziciju centra i pogodio na asistenciju Ćuka (2:0).

5. minut - Još jedna dobra reakcija golmana Filipovića. Dobro se branimo.

4. minut - Bodegas pravi faul u napadu, imamo šansu da dupliramo vođstvo. Probali smo sa krila, preko Deodića, ali Fontani brani.

3. minut - Imali smo opet igrača više, ali loše je reagovao Miloš Ćuk, poklonio je loptu Francuzima.

2. minut - Dobro izgledaju "delfini" u odbrani, sa igračem manje smo izblokirali Vernua.

2. minut - Imamo peterac, precizan je Dušan Mandić (1:0).

Dušan Mandić

1. minut - Uspeli smo da se odbranimo, a onda je Dedović izborio i igrača više.

1. minut - Utakmica je počela, prvi napad ima Srbija, Strahinja Rašović nije bio precizan.

PRE MEČA

19.28 Ukoliko branioci zlata iz Rija i Tokija večeras pobede, zakoračiće u nokaut fazu Igara u Parizu. U poslednjem kolu grupe B čeka ih još samo okršaj sa Mađarima (ponedeljak, 12.00).

19.23 Vaterpolisti Srbije na poslednjih deset duela protiv "galskih petlova" imaju čak devet pobeda. Poslednji put smo poraženi od ovog rivala 2022. godine na Evropskom prvenstvu sa 10:9.

19.15 Svesni su u našem taboru da im duel sa Francuzima sada život znači. Toga je svestan i Strahinja Rašović.

- Bitna utakmica, pobeda znamo šta nosi. Odličan su tim, polufinalisti Svetskog prvenstva. Nema opuštanja. Vratili smo borbenost, agresivnost, protiv Španije smo promašili neke šuteve. Sada imamo samopouzdanje, oprezni, ali i optimistički raspoloženi čekamo ovaj duel - rekao je stariji od braće Rašović.

Strahinja Rašović

19.07 "Delfini" su sami sebi zakomplikovali život na Olimpijskim igrama. Na startu su jedva izvukli pobedu protiv Japana (16:15), potom su se obrukali protiv Australije (3:8), a poraz nisu uspeli da izbegnu ni protiv evropskog prvaka Španije (11:15).

S druge strane, "trikolori" su izgubili od Mađarske (12:13) i Australije (8:9), a savladali su takođe Japan (14:13).

19.00 Dobrodošli na naš lajv-blog posvećen utakmici vaterpolista Srbije i Francuske.

Kao dete sam se pitao zašto je neko morao da nas proteruje i ubija samo jer nismo Hrvati! Granate su padale na pola minuta, delovalo je kao da traje čitavu večnost! (VIDEO)

Hrvatske snage proterale su, te 1995. godine, više od 250.000 Srba, a ubili oko 2.000. Zloglasna zločinačka operacija "Oluja" počela je u ranu zoru četvrtog avgusta. Bojana Vučić iz Zavičajnog kluba Kordunaša, profesorka Gordana Martinović Vujanović i dete "Oluje" Nemanja Mandić govorili su o paklu koji su proživljavali dok su, zajedno sa svojim porodicama, bežali u Srbiju pod naletom hrvatskih krvnika.