POTVRĐEN NAJVEĆI STRAHI! Poznat uzrok smrti NFL šampiona!
Poznati su rezultati autopsije nakon smrti Demarijusa Tomasa, legende Denver Bronkosa, jednog od najboljih hvatača u novijoj istoriji NFL-a
06.07.2022
09:35
Printscreen
Ostali sportovi
Šejn Tamura se ranije bavio američkim fudbalom i kako tvrdi, zbog toga imao ozbiljne zdravstvene probleme. On je u oproštajnoj poruci tvrdio da je patio od hronične traumatske encefalopatije (CTE) i tražio da mu se mozak prouči. Oproštajno pismo je pronađeno u zadnjem džepu, a kako piše CNN, kratka poruka je ispisana rukom i pronađena je nakon pucnjave.
"Fudbal mi je doneo CTE i zbog toga sam popio litar antifriza. Ne možeš da ideš protiv NFL-a, uništiće te! Proučite moj mozak, molim vas. Izvinjavam se. Recite Riku da mi je žao zbog svega", stoji navodno u poruci ubice koji je nakon krvavog pira pucao u sebe.
Do ove bolesti dolazi nakon velikog broja primljenih udaraca u glavu. Na udaru su pre svega igrači američkog fudbala, bokseri i hokejaši, a prašinu je podigla i informcija - da su posledice moguće i u fudbalu. Apeluje se da igra glavom bude što je više moguće ograničena, pogotovo kada su u pitanju mlađe kategorije. Otkriveno je da CTE ima direktnu korelaciju sa igranjem fudbala i da su posledice udaraca u glavu koje trpe ovi momci nesagledive. CTE su posledice brojnih jakih udaraca u glavu i brojnih potresa mozga. Izazivaju nepopravljiva oštećenja, koja dovode do nepodnošljivih glavobolja, promena raspoloženja, suicidalnih misli, poremećenog vida... Simptomi hronične traumatske encefalopatije javljaju se osam do deset godina po dobijanju blagih povreda mozga.
Foto: epaiamges
Prva faza tihog ubice uključuje nedostatak pažnje, dezorjentaciju, vrtoglavicu, glavobolju. Bolest brzo napreduje i dolazi do progresivnog pogoršanja, ako što je povremeni gubitak pamćenja, socijalna nestabilnost, loše rasuđivanje su samo neki od pokazatelja druge faze. Treću i četvrtu fazu karakteriše progresivna demecija, usporavanje mišića, gubitak sposobnosti govora, vrtoglavice, gluvoća, smetnje pri vidu, depresija i suicidne misli koje su života koštale brojne legende američkog fudbala.
NFL je godinama negirao da ovaj problem postoji, ali je morao da prizna 2016. godine kada je doneta odluka da mora da plati veliku odštetu penzionisanim igračima. Federalni američki sud potvrdio je nagodbu o odšteti penzionisanim igračima NFL-a od Lige u iznosu od milijardu dolara. Tužba je stigla od 5.000 fudbalera, a više od 21.000 igrača čekalo je tada ovu odluku, jer im je igranje u najjačoj ligi sveta prouzrokovalo zdravstvene probleme uzrokovane brojnim potresima mozga.
Ona je potvrđena gotovo godinu dana kasnije od rešenja suda da ponovo otvori slučaj zbog brojnih kritika koje traže da svaki potvrđeni slučaj hronične traumatske encefalopatije (CTE) dobije odštetu, a ne samo oni za koje se zna.
- Ovo će doneti olakšanje penzionisanim igračima koji žive sa ožiljcima od NFL karijere i koji su patili zbog toga - naveo je tada sudija Tomas Embro istakavši da nagodba nije savršena, ali je fer.
Foto: epaimages
Hroničnu traumatsku encefalopatiju je otkrio nigerijski doktor Benet Omalu. Jedan od najuticajnijih medicinskih radnika u sportu, kojeg je u filmu "Concussion" predstavio Vil Smit. Doktor je do velikog otkrića došao posle istraživanja beživotnog tela "Čeličnog" Majka Vebstera.
Vebster, četvorostruki šampion NFL i od 1997. član Kuće slavnih, preminuo je 24. septembra 2002. od, činilo se, srčanog udara. Međutim, Omalu je pronašao nove simptome: smanjenu težinu mozga, atrofiju frontalnog i temporalnog korteksa i srednjeg temporalnog režnja. Znao je da je na tragu nečega nesvakidašnjeg, a odbacio je mogućnost alchajmerove bolesti zbog starosti žrtve. Mikroskopskim snimcima ustanovio je sitne pukotine na površinskim delovima kore mozga, promene bele mase, taloženje određenih amino-kiselina i gubitak neurona. Njegov pronalazak je doveo do rata sa čelnicima najjače lige sveta. NFL nije želeo da prizna vezu između povreda glave u fudbalu i CTE. Napadali su ga i kritikovali da želi da uništi fudbal, čak je bio i na udaru doktora, koji su ga optuživali da je nestručan, čoveka sa tri lekarske diplome: psihijatrije, neuropatologije i forenzičke patologije. Ali, Nacionalna fudbalska liga morala da prihvati poraz pod pritiskom sve većeg broja slučajeva potresa mozga.
Poznati su rezultati autopsije nakon smrti Demarijusa Tomasa, legende Denver Bronkosa, jednog od najboljih hvatača u novijoj istoriji NFL-a
06.07.2022
09:35
Šejn Tamura, koji je ubio četvoro ljudi u krvavom masakru u Njujorku, a nakon toga sebi presudio, kako prenose američki mediji navodno nije bio zadovoljan načinom na koji se NFL odnosio prema njemu nakon povrede koju je dobio dok se bavio američkim fudbalom, inače problemu koji je postao hronični problem igrača.
29.07.2025
09:29
Muškarac identifikovan kao Šejn Devon Tamura otvorio je vatru u centru Menhetna, ubivši tom prilikom četiri osobe i ranivši još jednu, nakon čega je, prema preliminarnim izveštajima policije, izvršio samoubistvo.
29.07.2025
06:54
Naoružani napadač je u zgradi na Menhetnu u kojoj se nalaze kancelarije NFL saveza i nekih vodećih formi u zemlji, ubio policajca koji nije bio na dužnosti, a koji je radio kao čuvar u zgradi, ali i još četiri osobe, a onda sam sebi presudio, preneo je ESPN.
29.07.2025
05:33
106. 08. 2026. u 08:00
206. 08. 2026. u 08:00
106. 08. 2026. u 08:00
206. 08. 2026. u 08:00
Da ustaškom ludilu nema kraja, potvrđuje i skandalozna izjava hrvatskog ministar ekonomije Ante Šušnjar, koji je direktno zapretio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i Srbima, prizivajući novu "Oluju".
06.08.2026
08:50
Podgorička Borba objavila je tekst koji raskrinkava opasnu manipulaciju čiji je cilj da se bauk "srpskog sveta" nametne kao dominatna tema u Crnoj Gori.
06.08.2026
09:21
Eparhija budimljansko-nikšićka oglasila se saopštenjem nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić sinoć u Mrkonjić Gradu održao istorijski govor.
05.08.2026
21:49
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je danas svim zaposlenima u rudarskoj industriji Dan rudara u kojoj je poručio da rudarstvo i u našem veku opstaje kao jedan od stubova privrede i energetske stabilnosti Srbije.
06.08.2026
08:17
Na društvenoj mreži Iks isplivao je snimak koji u potpunosti razotkriva licemerje i potpuni besmisao blokadera i lažnih boraca za nekakvu pravdu.
06.08.2026
08:00
Ministarstvo privrede raspisalo je javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava namenjenih unapređenju lokalnog ekonomskog razvoja kroz razvoj preduzetništva u iznosu od 31 milion dinara, a prijave će trajati sve do 11. avgusta 2026. godine.
06.08.2026
08:00
U Srbiji je u 7 sati najtoplije u Beogradu, gde je izmereno već 28 stepeni!
06.08.2026
07:20
Zvanični srednji kurs dinara za evro danas iznosi 117,3726 dinara.
06.08.2026
07:00
U Srbiji će danas biti vrhunac toplotnog talasa sa maksimalnim temperaturama od 35 do 40 stepeni i tropskim noćima u Vojvodini i Beogradu,
06.08.2026
06:45
Zbog planiranih radova na mreži, Elektrodistribucija Srbije najavila je isključenje struje za danas, 6. avgust.
06.08.2026
06:30
Digitalni nomad V. H. (58) i njegova supruga, domaćica H. N. (44), sigurno nisu ni slutili da će kao turisti uneti nemir u Splitsko naselje i biti privedeni u hrvatski pritvor.
06.08.2026
09:45
Viši sud u Beogradu odredio je danas pritvor osumnjičenima za ubistvo pekara Radivoja G. Karaburmi.
06.08.2026
10:03
Dvojica muškaraca starosti 30 i 37 godina teško su povređena u saobraćajnoj nesreći koja se sinoć dogodila u Zemunu..
06.08.2026
07:20
Iza kulisa plažnih barova i noćnih klubova neretko isplivaju priče o narko-mrežama koje pokušavaju da iskoriste svet provoda za dilovanje droge. Hapšenje nekoliko državljana Srbije u Budvi zbog dilovanja droge po barovima i kafićima, ponovo je skrenulo pažnju na pažnju na narko - kriminal iza sjaja noćnog života.
06.08.2026
07:15
Inspektori beogradske policije preuzeli su snimke sa sigurnosnih kamera na kojima se jasno vidi trenutak kada nepoznati muškarac prilazi poznatom hotelu u Ulici Tošin bunar, razbija flašu sa zapaljivom tečnošću i izaziva požar.
06.08.2026
09:24
Kijev je u sukobu sa Rusijom iscrpeo gotovo sve raspoložive vrste naoružanja, izjavio je bivši glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine i sadašnji ambasador Ukrajine u Velikoj Britaniji Valerij Zalužni.
06.08.2026
09:27
Direktor kompanije Uraldronzavod Vladimir Tkačuk, proizvođač FPV dronova "Vampir", teško je povređen u eksploziji automobila u mestu Boljšoj Istok kod Jekaterinburga, dok su njegov vozač i telohranitelj poginuli, javljaju danas ruski mediji.
06.08.2026
09:23
Usred pojačanih tenzija između SAD i Irana, tanker u Ormuškom moreuzu prijavio je dve eksplozije, saopštio je britanski Centar za pomorske trgovačke operacije (UKMTO).
06.08.2026
08:54
Šteta koju su pripadnici Oružanih snaga Ukrajine naneli Kurskoj oblasti premašila je 504,9 milijardi rubalja, saopštila je zvanična predstavnica Istražnog komiteta Rusije Svetlana Petrenko.
06.08.2026
08:26
Nakon skandala sa zastavom takozvane države Kosovo, pevačica Kejti Peri se uputila u Crnu Goru, tačnije Kotor.
04.08.2026
22:19
Supruga čuvenog srpskog pisca Borislava Pekića, Ljiljana Pekić preminula je danas u 94. godini.
04.08.2026
14:14
Pop zvezda Kejti Peri tokom nastupa na festivalu u Prištini razvila je zastavu lažne države Kosovo i izazvala burne reakcije.
04.08.2026
12:38
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
03.08.2026
17:14
Albanska pevačica Dua Lipa sramno je nazvala pljeskavicu "tradicionalnim kosovskim sendvičem", nakon čega su odmah usledile reakcije Srba.
03.08.2026
12:44
Često se povezuje sa italijanskom kuhinjom, ali varjača sa rupom korisna je u pripremi brojnih jela, od rižota i sosova do testa i kremova.
06.08.2026
09:00
Ove makarone pripremaju se brzo i jednostavno kuvanjem testenine i mešanjem sa toplim sosom od sira, putera i mleka ili kisele pavlake.
06.08.2026
06:00
Koja seksualna poza ženama pruža najviše zadovoljstva često je tema rasprava, a novo istraživanje donelo je odgovore koji su iznenadili mnoge.
05.08.2026
23:20
Kremasta, osvežavajuća i puna voća, ova torta bez pečenja idealan je izbor za vrele letnje dane.
05.08.2026
22:30
Početak avgusta doneo je izuzetno snažan toplotni talas, a jedan majstor je na svom TikTok profilu podelio trik za rashlađivanje doma koji ne zahteva nikakve troškove.
05.08.2026
22:00
Dea Đurđević pokazala je sobu svoje ćerke Iris, a njeni pratioci bili su oduševljeni kako je voditeljka uredila kutak za bebu.
06.08.2026
09:17
Pevačica Ana Bekuta često pratioce na društvenim mrežama iznenadi fotografijom iz mlađih dana.
06.08.2026
07:31
Milena Stamenković, devojka jutjubera Bake Praseta, ponovo je uspela da zapali društvene mreže serijom izazovnih selfija.
06.08.2026
07:00
Starleta Ana Korać ponovo je zapalila mreže, i to fotografijama u haljini koja je više otkrivala nego pokrivala.
06.08.2026
06:01
Majka pokojnog muzičara Dejana Mitrovića prvi put se oglasila nakon njegove tragične smrti i kroz potresnu ispovest otkrila detalje kobnog dana kada je njen sin izgubio život.
05.08.2026
23:53
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.