Sreća mu je okrenula leđa! Srpski košarkaš pauzira zbog povrede!
Srpski reprezentativac, Filip Petrušev, najverovatnije će propustiti meč 22. kola Evrolige između Olimpijakosa i Makabija iz Tel Aviva 18. januara, zbog povrede.
17.01.2024
00:10
EPA Images
Ostali sportovi
Pre 82 godine rođena je najveća bokserska legenda, tada pod imenom Kasijus Marseluis Klej Mlađi. Odrastajući u siromašnom delu Amerike još kao dete je pokazao da nema strah, te je često umeo da se svađa i tuče sa starijim dečacima.
Već sa 12 godina ušao je u svet amaterskog boksa, i to tako zahvaljujući lokalnom policajcu. Naime, jednom prilikom tadašnjem Kasijusu Kleju je ukraden bicikl, a on je policajcu Džou Martinu rekao da želi da prebije lopova. Ovaj mu je rekao da je bolje da se tuče u ringu, što je i učinio, a upravo ga je pomenuti policajac i trenirao u početku.
Foto: AP PHOTO
Njegov talenat i veštine nisu ostale nezapažene, pa je već sa 18 godina dobio priliku da predstavlja Ameriku na Olimpijskim igrama u Rimu 1960. Postao je olimpijski šampion u poluteškoj kategoriji i zadivio svet.
Iako olimpijski prvak, susretao se sa rasizmom, pa je posle povratka sa OI doživeo veliku neprijatnost. Kasijus Klej je sa medaljom otišao u jedan lokani restoran u njegovom rodnom Luisvilu. Po ulasku u lokal vlasniku mu je rekao da: "Crnci nisu dobrodošli", na šta mu je bokser rekao da samo želi da jede i da je on olimpijski šampion, ali je dobio isti odgovor. iznerviran zbog svega, on se tom prilikom sukobio sa nekoliko njih u lokalu, a po izlasku iz restorana medalju je navodno bacio u reku.
Foto: AP PHOTO
Posle Igara u Rimu odlučio je da zakorači u svet profesionalnog boksa. I nije pogrešio. Razbijao je redom protivnike u ringu, pa je od povratka sa OI, pa do kraja 1963. godine nanizao 19 uzastopnih pobeda, od čega je 15 bilo nokautom.
Nagrada za dobre rezultate je konačno stigla, kada je dobio poziv da bude prvi izazivač za šampionski pojas. U drugom uglu ringa stajao je aktuelni branilac titule Soni Liston. Posle šest rundi borbe, protivnik se povukao zbog povrede ramena, a Kasijus Klej je postao šampion i to najmlađi sa samo 22 godine.
Ipak, samo par dana posle osvajanja šampionskog pojasa, Klej Mlađi je šokirao svet odlukom da pređe u islam, zbog čega je svoje ime promenio u Muhamed Ali.
Foto: AP PHOTO
U međuvremenu Liston je želeo revanš, na koji je Ali i pristao, pa su 1965. godine ponovo ukrstili rukavice. Meč se završio posle samo 20 sekundi, kada je Ali jednim udarcem "patosirao" rivala. Ipak, i danas mnogi misle da je to sve bilo iscenirano.
Pored pobeda ređao je kontroverze, pa je 1967. godine priveden zbog ne odlaska u vojsku. On je odbio da bude regrutovan i da ide u rat u Vijetnam ističući da mu to vera ne dozvoljava, zbog čega je uhapšen. Osuđen je, ali nije otišao u zatvor jer je plaćena kaucija, ali su mu oduzete titule, a ostao je i bez bokserske dozvole na tri godine.
Vrhovni sud je posle tri godine prethodnu odluku proglasio nevažećom, pa je Ali mogao da se vrati u ring i nastavi tamo gde je stao. Usledila je zlatna era boksa i ljuto rivalsto velike trojke - Muhameda Alija, Džoa Frejzera i Džordža Formana.
Foto: AP PHOTO
Upravo je protiv Frejzera imao svoj prvi meč posle trogodišnje suspenzije. Okršaj je bio u čuvenoj dvorani "Medison skver garden" u Njujorku. Prvi put dvojica titula ukrstila su rukavice, bila je to borba veka, posle 15 rundi neumorne borbe, jednoglasnom odlukom sudija pobedio je Frejzer.
Muhamed je želeo što pre da se revanšira, ali je na to morao da čeka tri godine i dočekao je, te 1974. razbio je protivnika i osvetio mu se za prethodni poraz. Ipak, tu njihovom rivalstu nije bio kraj.
Foto: AP PHOTO
Posle trijumfa nad Frejzerom, odlučio je da izazove i Džordža Formana u borbi za šampionski pojas. Čuvena borba "Grmljevina u džungli" desila se u Republici Kongo u kojoj je Ali nokautirao jednog od najžešćih udarača teške kategorije u istoriji boksa.
Forman je važio za favorita, ali je Muhamed u osmoj rundi, posle teške borbe, izveo kombinaciju udaraca, da bi onda desnim krošeom "zakucao" tadašnjeg šampiona za pod.
Foto: AP PHOTO
Posle osvojene titule, Ali je želeo da se obračuna sa starim rivalom, jer su obojica smatrali da nisu završili tuču koji su započeli pre četiri godine. Ovog puta ukrstili su rukavice u Manili na Filipinima, borba je održana u nehumanim uslovima, uz vlagu i 40 stepeni. Vodili su pravi rat, krvarili, da bi Frejzeru u 12. rundi oči od primljenih udaraca bile gotovo zatvorene. Ipak, on nije odustajao, čak je u naredne dve runde bio spuštenih ruku, da bi njegov trener strahujući da će umreti, fizički srečio svog borca da nastavu tuču, posle čega je Ali ponovo slavio.
Penzionisao se 1981. godine sa učinkom od 56 pobeda (37 nokauta) u 61 borbi, uz osvojeno olimpijsko zlato i tri titule prvaka sveta (1964-1967, 1974-1978, 1978-1979), zbog čega je dobio i nadimak "Najveći".
Tri godine nakon što je ostavio bokserske rukavice po strani objavio je da boluje od Parkinsonove bolesti. I pored toga borio se za ljudska prava i protiv rasizma.
Foto: AP PHOTO
Pored burnog profesionalnog života, ni privatan nije bio ništa manje zanimljiv. Muhamed Ali se četiri puta ženio, imao je devetoro dece, uključujući i dvoje vanbračne.
Ipak, 3. juna 2016. godine legendarni bokser izgubio je svoju najvažniju životnu bitku u ringu. Teška bolest bila je jača od njega, a na večni počinak ispratile su ga desetine hiljada ljudi. Muhamed Ali tako je ostao upamćen kao jedan od najboljih boksera u istoriji, ali i kao veliki borac za ljudska prava i humanista.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kakve se akcije odvijaju iza paravana i zašto je Zagorka Dolovac, vrhovni javni tužilac, otputovala van Srbije.
04.12.2025
21:32
Vladimir Đukanović, advokat ministra kulture Nikole Selakovića, oglasio se na svom Iks nalogu povodom objave Marinke Tepić u vezi sa slučajem koji se vodi protiv Selakovića.
04.12.2025
23:13
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je najavio izbore za kraj novembra ili decembra 2026. godine.
04.12.2025
19:42
Andrijana Nešić, kojoj je doneta presuda kojom joj je zabranjeno vršenje funkcije glavnog urednika, otkrila je detalje pristrasnog suđenja.
04.12.2025
21:13
U obraćanju građanima predsednik Srbije Aelksandar Vučić osvrnuo se i na održane izbore u Mionici, Negotinu i Sečnju i govorio o regularnosti održanih izbora.
04.12.2025
20:18
Šampion Exatlona nije onaj ko je preživeo - već onaj ko je pobeđivao. I zato je ovo takmičenje čista esencija sporta.
03.12.2025
13:31
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
03.12.2025
12:39
Premijera novog filma "Snaga jedinstva" biće prikazana u večeras u 22.30 časova na televiziji Informer!
01.12.2025
20:27
Exatlon je mnogo više od televizijskog spektakla – to je svakodnevna borba tela, uma i volje.
01.12.2025
12:27
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
01.12.2025
10:21
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić večeras je rekao kako akcija legalizacije nelegalnih objekata "Svoj na svome" počinje 8. decembra i veruje da će to rešenje biti povoljno i uspešno za građane.
04.12.2025
19:34
Početkom decembra Srbi obično nagrnu na kupovinu novogodšinje dekoracije, pa su i ove godine velike gužve, a u nekim prodavnicama verovali ili ne, za jelke se prave i rezervacije.
04.12.2025
17:00
Iz Narodne banke Srbije rekli su da raspolažu svim potrebnim instrumentima kako bi obezbedili stabilnost i sigurnost domaćeg finansijskog sistema, pa istakli kako neće dozvoliti da on bude ugrožen, zbog aktuelne situacije sa NIS-om.
04.12.2025
14:56
Zimski period donosi niske temperature, vlagu i čestu pojavu zamagljivanja stakala u automobilu, što predstavlja pravu noćnu moru mnogih vozača.
04.12.2025
15:00
Brajanu Volšu kom se sudi za ubistvo supruge Ane Volš, danas je nastavljeno suđenje, a u sudnici je pušten snimak sa nadzorne kamere za koji tužioci tvrde da je nastao nakon Aninog nestanka.
04.12.2025
23:24
Mile Todorov (28) iz Negotina, koji je nestao 30. januara ove godine, pronađen je mrtav.
04.12.2025
22:27
Teška nesreća dogodila se na železničkoj stanici Zemun, kada je na radnika obezbeđenja naleteo voz.
04.12.2025
21:58
Po nalogu Višeg јavnog tužilaštva u Pančevu određeno јe zadržavanje prema licima L.X.G. (40), C.J.L. (38) i W.T. (43), državljana Narodne Republike Kine, u traјanju do 48 časova.
04.12.2025
21:55
Policija u Beogradu, UKP, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom u Lazarevcu, uhapsili su D.S.C. (30) iz Nigerije i M.D. (42) zbog sumnje da su izvršili prevaru na društvenoj mreži TikTok.
04.12.2025
20:26
U Vizbadenu se sinoć odigrao pravi haos kada su četiri pijane devojke, stare između 16 i 24 godine, napale taksistu, opljačkale ga i otele mu automobil nakon svađe oko cene vožnje.
04.12.2025
23:30
Rusija ne pokazuje nikakve ozbiljne namere da okonča svoj agresivni rat protiv Ukrajine i, pod sadašnjim režimom, nije miroljubiva država, izjavio je danas nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful na plenarnoj sednici Saveta ministara spoljnih poslova OEBS u Beču.
04.12.2025
23:00
Vreme je da Evropljani prestanu da slepo prate američkog predsednika Donalda Trampa i umesto toga izrade sopstveni mirovni plan za Ukrajinu, izjavio je danas evropski komesar za odbranu Andrijus Kubilijus.
04.12.2025
22:30
Bivšoj kraljici lepote Triniti Poug, kojoj je titula Mis Donalsonvil oduzeta nakon hapšenja, ove nedelje započelo je suđenje za ubistvo osamnaestomesečnog sina njenog dečka, Romea Anhelesa.
04.12.2025
22:00
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto ušao je u žestoku raspravu sa voditeljkom tokom TV intervjua, braneći stav Budimpešte da se Ukrajina ne treba dodatno naoružavati i da se rat „ne može dobiti na bojnom polju“.
04.12.2025
21:30
Pop zvezda Dua Lipa ponovo je dospela u centar skandala zbog postupka prema fanu na koncertu. Pevačica je poželala da napravi selfi, ali kada je videla da nije Ajfon odmah mu je vratila telefon.
04.12.2025
15:51
Opera Đuzepa Verdija "Rigoleto", pod dirigentskom palicom Stefana Zekića, biće izvedena 7. decembra na Velikoj sceni Narodnog pozorišta, saopšteno je danas iz tog teatra.
04.12.2025
14:29
Glumica Ivana Žigon prošla je kroz jednu od najtežih životnih borbi kada joj je sa samo 38 godina dijagnostikovan rak dojke.
04.12.2025
14:14
Ćerka glumca Nenada Nenadovića, Mina Nenadović dobila je ulogu Maše u jedanaestom nastavku "Žikine dinastije".
04.12.2025
13:10
Astrolozi su najavili da za Škorpije i Jarčeve u decembru kreće potpuno nov život, oslobađaju se starih tereta i stižu im dugo očekivane nagrade.
04.12.2025
19:00
Apple je otkrio da se ogrebotine na Ajfonu 17 Pro mogu efikasno ukloniti pomoću slane vode. Testiranja su pokazala da ova metoda daje bolje rezultate od uobičajenih sredstava za čišćenje.
04.12.2025
18:20
Glavobolja je jedan od najčešćih zdravstvenih problema savremenog čoveka i mnogima ozbiljno narušava kvalitet života. Iako su epizode često kratkotrajne i bezopasne, veliki broj ljudi se bori sa čestim, intenzivnim ili dugotrajnim oblicima bola.
04.12.2025
17:40
Princeza Kejt Midlton ne prestaje da iznenađuje javnost i medije, pa je to i uradila tokom zvanične posete nemačkog predsednika pojavivši se sa novom frizurom.
04.12.2025
16:20
Kolagen je izuzetno važan za kožu, zglobove i kosu, ali malo ko zna koje namirnice zaista mogu pomoći telu da ga proizvodi više.
04.12.2025
17:00
Pevačica Zlata Petrović otvoreno je govorila o ljubavi sina Jovana Pejića Peje i Ene Čolić, koja se rodila u "Eliti 8".
04.12.2025
23:21
Pevačica Jana Todorović jednom je priznala da je njen suprug Ivan ime njihove ćerke Kristine odabrao po devojci koju je nekada ludo voleo.
04.12.2025
22:41
Tea tairović izdala je novi album "Aska 2", sa kojim je pokorila trending u Srbiji i regionu, a komentari u vezi pesama i spotova ne prestaju.
04.12.2025
22:00
Pevačica Svetlana Ceca Ražnatović oglasila se povodom optužbi koleginice Nataše Alimpić.
04.12.2025
21:15
Bokser Miloš Stojanović Tigar, novi dečko voditeljke Jovane Jeremić, oglasio se na Instagramu usred medijskih napisa o njihovoj vezi.
04.12.2025
19:56
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar