• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: A.K.

16.02.2025

16:35

Najšokantniji skandali! Ovih 10 doping afera je potreslo planetu (VIDEO)

EPA Images

Ostali sportovi

Najšokantniji skandali! Ovih 10 doping afera je potreslo planetu (VIDEO)

Podeli vest

Problem dopinga spada među najveće u modernoj istoriji sporta. Trenutno planeta bruji o Janiku Sineru i smešnoj suspenziji od tri meseca nakon što je bio pozitivan na zabranjenu supstancu, pa je definitivno "zaradio" mesto u društvu najvećih skandal majstora u kom su Lens Armstrong, Dijego Maradona, sprinter Ben Džonson, Merion Džons, Tajson Gej, Marija Šarapova...

Janik Siner italijanski teniser dva puta je bio pozitivan na doping testu, na supstancu klostebol, i to u martu 2024. godine na Indijan Velsu. Iako je tada prošao bez ozbiljnije kazne, oduzeto mu je 400 ATP bodova, a morao je da vrati 300.000 evra, koje je osvojio u Indijan Velsu, turniru tokom kog je bio pozitivan na klostebol. Internacionalna agencija za teniski integritet oslobodila je Sinera optužbi. Na tu odluku, pred Sudom za sportsku arbitražu, žalila se upravo WADA, a iako je saslušanje planirano za aprila, pa je dogovor, pa je Italijan očigledno izbegao mnogo goru kaznu, pa nema razloga da ne bude srećan. Iako se neće takmičiti tri meseca, nakon što je osvojio Australijan open, moći će da se takmiči na Rolan Garosu, drugom grend slemu u sezoni. 

Nijedan sport nije imun na doping skandale, mada godinama prednjače atletika i biciklizam, pa ne čudo što je Stan Vavrinka, švajcarski teniser, posle afere Janika Sinera, rekao da više ne veruje u čist sport.  Među najvećim doping skandalima su Lens Armstrong, Ben Džonson, Marion Džons, Dijego Maradona, Marija Šarapova...

Lens Armstrong (biciklizam)

Lens Armstrong je bio jedan od najpoznatijih biciklista svih vremena, danas je poznat kao "najveća varalica među biciklistima“. Sedam titula na najvećoj biciklističkoj trci Tur de Frans nije prošlo nezapaženo. Usledio je brutalan pad, a 2012. godine je izgubio sve svoje titule zbog korišćenja dopinga, uključujući eritropoetin (EPO), testosteron i druge supstance. Iako je dugo tokom karijere negirao doping, kasnije je sve priznao.

- Da bih bio ravnopravan u takmičenju morao sam da se dopingujem - rekao je pre nekoliko godina.

 

 

 

Ben Džonson (atletika)

Kanadski sprinater Ben Džonson je 1988. godine na Olimpijskim igrama u Seulu postao šampion na 100 metara, ali je nekoliko dana kasnije bio testiran pozitivno na stanozolol, anabolički steroid. Njegovo diskvalifikovanje je izazvalo veliki skandal, a medalja mu  je oduzeta. Nadmašio je potukao konkurenciju, među kojom je bio i Karl Luis, ostvarivši svetski rekord rezultatom 9,79 sekundi. Tri dana kasnije poništena mu je pobeda, oduzeto zlato, a na kraju mu je propala i cela karijera pošto se ispostavilo da je koristio zabranjeni anabolik steroid. Zlatna medalja dodeljena Karlu Luisu (SAD, 9,92) koji je bio prvi iza Džonsona, srebro je pripalo Linfordu Kristiju ( 9,97) a bronza Kelvinu Smitu (9,99). 

Marion Džons (atletika)

Američka sprinterka Marion Džnes je osvojila pet medalja na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000. godine, ali je 2007. godine priznala da je koristila doping (steroide) tokom  karijere. Posle priznanja, oduzete su joj sve medalje iz Sidneja, obrisani su joj svi rezultati nakon 1. septembra 2000. godine, a dobila je zabranu takmičenja u naredne dve godine.


Dijego Maradona (fudbal)

Legendarni argentinski fudbaler Dijego Armando Maradona bio je deo dopimg skandala na Mundijalu 1994. godine u Sjedinjenim Američkim Državama. Bio je pozitivan na efedrin, pa je diskvalifikovan. Napustio se državni tim i kasnije dobio 15-mesečnu zabranu igranja. Maradona je bio poznat po kontroverznim postupcima, a ovaj slučaj je bio samo jedan od mnogih tokom njegove karijere.

Foto: epaimages

 

 

Flojd Landis (biciklizam)

Američki biciklista Flojd Lendis je osvojio Tur de Frans  2006. godine, ali mu je titula oduzeta zbog dopimga. Imao je visok nivo testosterona, a kasnije je priznao da je koristio doping. Potom je priznao da je uveren da biciklisti uzimaju klenbuterol.

- Mislim da je upotreba klenbuterola sada rasprostranjenija. Postoji rizik da vas uhvate, iako se supstanca uglavnom razloži pre početka testiranja. Ne znate na kakve stvari su ljudi spremni samo da bi pobedili u trci. 

Supstanca klenbuterol nije steroid, ali ima anaboličke osobine koje grade mišić dok organizam sagoreva masti. Ta supstanca može da ubrza otkucaje srca i poveća telesnu temperaturu. Poslednjih decenija sportisti su ga koristili u kombinaciji sa drugim doping sredstvima kao što su hormon rasta i steroidi.

Rišar Gaske (tenis)

Francuski teniser Rišar  Gaske  je 2009. godine bio pozitivan na kokain tokom turnira u Majamiju. Kasnije je objašnjavao da je kokain dospeo u njegov sistem zbog slučajnog kontakta sa kokainskim parama u klubu, a kazna mu je smanjena na četiri meseca. Bio je 23. na svetu kada je suspendovan, a 47. kada se vratio na teren.

Foto: EPAIMAGES

Rišar Gaske bio pozitivan na kokain

 

Marija Šarapova (tenis)

Ruska teniserka Maria Šarapova je 2016. godine bila pozitivna na meldonium, lek koji je bio zabranjen u januaru te godine. Zbog toga je suspendovana na 15 meseci. Odluku o suspenziji donela je tročlana komisija ITF, koja je navela da Šarapova nije imala nameru da vara, ali da "snosi isključivu odgovornost" za pozitivan doping test i da je "načinila veliku grešku".

Foto: Reuters

Marija Šarapova bila pozitivna na meldonium

 

Tajson Gej (atletika)

Američki sprinter Tajson Gej je 2013. godine bio pozitivan na steroid. Suspendovan je na godinu dana i morao je da vrati srebrnu medalju koju je osvojio kao član američkog tima na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine. Američka anti-doping agencija (USADA) suspendovala ga je do juna 2014, a Svetska atletska federacija (IAAF) obrisala mu je sve rezultate od jula 2012. do juna 2014. 

Foto: epaimages

Tajson Gej je zbog dopinga ostao bez olimpijske medalje

 

Šeril Svups (košarka)

Američka košarkašica Šeril Svups je 2005. godine bila suspendovana zbog pozitivnog testa na steroid, ali je kasnije objasnila da je koristila supstance kako bi se oporavila od povrede. 

Andrea Radukan (gimnastika)

Rumunska gimnastičarka Andrea Radukan bila je jedna zvezda na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000, kada je imala nepunih 17 godina. Kruna njenih nastupa bila je zlatna medalja u višeboju, tek drugo najsjajnije odličje koje je Rumunija osvojila u toj disciplini posle Nađe Komaneči. Međutim, ta medalja joj je oduzeta neposredno posle takmičenja, zato što je pala na doping testu. Rumunski tim se žalio, objašnjavajući da je gimnastičarka od lekara dobila dve tablete protiv prehlade, što nikako nije moglo da doprinese poboljšanju njenih sportskih sposobnosti. 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set