NOVAK JE NAJVIŠE RAZOČARAN ŠTO NEMA NADALA! Đokovićev KRITIČAR šokirao SVET uoči Rolan Garosa
Bivši švedski teniser Mats Vilander dao je zanimljivu ekspretizu uoči početka ovogodišnjeg Rolan Garosa.
26.05.2023
10:05
Printscreen You Tube/wikipedia, Tanjug/AP
Tenis
Ovogodišnji slavni turnir u Bulonjskoj šumi može lako da odluči borbu za najboljeg svih vremena, što se tiče tog parametra Rafael Nadal I Novak Đoković su izjednačeni na prvom mestu sa po 23 osvojena Grend Slema, a pošto će "Bik sa Majorke" zbog problema sa povredom propustiti takmičenje srpski teniser ima šansu da ga prestigne i još jedanput ispiše istoriju.
Novaku Đokoviću najveći favorit u odsustvu Nadala biće, takođe Španac Karlos Alkaraz, trenutno prvi igrač sveta. Nole će nastaviti trku sa njim i za prvo mesto, a šansu će iz senke da vrebaju Stefanos Cicipas , Rus Danil Medvedev, kojem šljaka nije omiljena podloga, kao I uvek neugodni Nemac Aleksandar Zverev.
Foto: EPAIMAGES
Što se tiče WTA I ženske konkurencije, najveće šanse se daju Svetskom broju jedan na WTA listi I prošlogodišnjoj osvajačici Igi Švjontek , drugi favorit je Tunižanka Ons Džabur , dok je u vrhu favorite I osvajačica prvog Grend Slema u sezoni Arina Sabalenka.
Grandiozni turnir je dobio po poznatom francuskom avijatičaru Rolanu Garosu, koji nije bio teniser, već francuski pilot i junak Prvog svetskog rata. On je tokom rata bio oboren i zarobljen, ali uspeo je da pobegne iz nemačkog zarobljeništva i da se ponovo prijavi u vojsku.
Drugi put je oboren krajem rata, 1918. godine, ali ovoga puta nije preživeo. Ovaj Francuz je 1906. godine bio prvak Francuske u biciklizmu.
Ove godine Rolan Garos se igra se od 28 maja ove godine do 11 juna. Najviše titula u muškoj konkurenciji ima Rafael Nadal čak 14 trofeja, dok je u ženskoj konkurenciji rekorderka Kris Evert sa 7 titula.
Janik Noa je prvi i jedini Francuz koji je osvojio ovaj Grend Slem u open eri u singlu, sada već davne 1983 godine.
Ukupan nagradni fond za turnir u 2023 godini će iznositi oko 50 miliona dolara, sto je povećanje od oko 10 procenata u odnosu na prošlu godinu. Pobednici u muškom I ženskom singlu će inkasirati oko 2,3 miliona dolara dok će pobednici u dublu prihodovati oko 600 hiljada dolara.
Čisto poređenja radi ukupan nagradni fond na prvom Grend Slemu 1968 godine je iznosio 32,270 dolara.
Cene karata će iznositi od 185 evra pa sve do nekoliko hiljada…
Između 1891. i 1927. godine, takmičenje je održavano na travi. Nakon toga, na terenu od crvene zemlje, postavljenoj u pet slojeva. Foto: ap photo
Sa istog mesta je donošen materijal za gradnju prestonice Francuske u vreme barona Hausmana (sredina 19. veka), a danas je lokacija sa koje američki bogataši naručuju kamen za svoje vile, kao što je Majkl Džordan, na primer.
Tek, svakog proleća ovaj sloj se menja novim krečnjakom - prvo se nasipa traktorima, a onda se presuje teškim valjcima. Površinski sloj je debeo dva milimetra i čini ga usitnjena crvena cigla. Svake godine oko 50.000 kilograma ovog materijala se prostre po terenima Garosa.
Najniži je zgusnuti šljunak, koji služi za drenažu vode i uklanja je sa terena. Iznad njega stoji 30 centimetara visok sloj smrvljenog šljunka, koji takođe služi za odliv vode, ali i da učini celu podlogu čvrstom. Treći po redu odozdo je sloj po imenu klinker, od razuđenih vulkanskih stena i izmrvljene tvrde pečene cigle. Četvrti, pretposlednji je sloj visok osam centimetara od belog krečnjaka koji se donosi sa kamenoloma nadomak Pariza, tačnije - iz Sent Madžimina.
Prvi turnir je odigran 1891. godine i učestvovali su samo muškarci. Tek 1897. godine ženama je bio dozvoljen nastup. Iako se od 1939. do 1945. turnir nije održavao zbog Drugog svetskog rata, Francuzi su tokom tog perioda održavali svoj nezvanični turnir na kojemu su učestvovali isključivo francuski državljani.
Godine 2004. Arno Klemon i Fabris Santoro igrali su 6 sati i 33 minuta i postavili rekord u najdužem teniskom duelu u istoriji pariskog Gren slema.
Zanimljivo je da je najkraće finale Grend slema u istoriji bilo ono odigrano 1982. godine na Rolan Garosu. Štefi Graf je za svega 32 minuta deklasirala Natašu Zverevu sa 6:0, 6:0.
Rekorder po broju osvojenih turnira je Rafael Nadal koji je dosad čak 14 puta bio pobednik Rolan Garosa.
Na turniru odigranom 2005. godine, "Kralj šljake" je po prvi put seo na svoj tron u Parizu. Nadal je terene Rolan Garosa pokorio po prvi put kada mu je bilo samo 19 godina. Mladi Španac je imao sve sastojke da započne dominaciju na Otvorenom prvenstvu Francuske. To je i učinio. Nadal je osvojio četiri titule zaredom, a poslednju od njih na posebno impresivan način.
Foto: ap photo
Rafa je došao do pehara bez izgubljenog seta - prvi igrač kome je to pošlo za rukom u Parizu od Nastasea i Borga, i tek peti u Open eri. Ponovio je ovaj podvig čak tri puta - 2008, 2017. (kada je postao prvi igrač sa 10 titula na jednom Grend Slemu u obe konkurencije) i 2020. - ali je finale 2008. učinilo tu sezonu nezaboravnom.
Španac je 2022. napunio 36 godina, prošlogodišnje finale mu je bio 112. meč u kojem je zabeležio pobedu na Rolan Garosu. Španac je postao drugi najstariji finalista Rolan Garosa u istoriji, a rekorder je Amerikanac Vilijam Bil Tilden, koji je 1930, sa 37 godina igrao za trofej. Pored toga, Nadal je prošle godine postao i najstariji osvajač turnira u Parizu, oborivši rekord zemljaka Andresa Himena, koji je 1972. trijumfovao sa 34 godine.
Nezaboravan okršaj dogodio se u polufinalu 2013. između Rafaela Nadala i Novaka Đokovića. Meč je trajao neverovatnih četiri sata i 37 minuta, pri čemu su oba igrača pokazala neverovatnu otpornost i sposobnost da šutiraju. Nadal je na kraju trijumfovao, obezbedivši svoje mesto u finalu u meču koji se često navodi kao jedna od najvećih bitaka na šljaci u istoriji tenisa.
Još jedan od legendarnih mečeva odigrao se 1984. godine kada se Ivan Lendl u finalu suočio sa Džonom Mekinroom. Trajući napornih pet setova, pokazao je kontrast u stilovima igre između Lendlove nemilosrdne osnovne igre i McEnroeove finese i veština na mreži. Lendl je na kraju izašao kao pobednik, osvojivši svoju prvu od tri titule na Rolan Garosu.
Godine 2004, Gaston Gaudio, relativno nepoznati argentinski igrač,napravio je senzaciju, savladavši do finala, a kasnije i u meču za trofej strašne protivnike, uključujući Giljerma Koriju. Gaudijeva pobeda je označila jedan od najneverovatnijih zemljotresa u istoriji Rolan Garosa i pokazala je sposobnost turnira da proizvede uzbudljiva iznenađenja.
Gustavo Kirten je osvojio tri "Kupa musketara" - 1997, 2000. i 2001. godine. Njegov senzacionalni prvi trijumf, jednoručni bekhend i neverovatan borbeni duh, kao i jednostavan i iskren karakter, odmah su ga načinili ljubimcem u Port d'Oteju. "Guga" je često morao da se namuči da bi izborio plasman dalje - igrao je 11 mečeva u pet setova u Parizu i dobio 10.
Na putu ka poslednjoj tituli, Brazilac je čak spasio meč loptu u osmini finala protiv Majkla Rasela. Nakon što je podigao trofej po treći put, Kirten je iz zahvalnsoti publici na Garosu, nacrtao reketom srce nasred jedne polovine terena što je ostalo upečatljiv detalj sa ceremonija zatvaranja turnira.
Rolan Garos ima svoj karakterističan kodeks oblačenja, koji podstiče igrače da nose pretežno belu odeću, dok im omogućava da unesu dodire boje i individualnosti. Ovaj kodeks oblačenja dodaje element elegancije i tradicije turniru, dodatno poboljšavajući celokupno estetsko iskustvo.
U prošlom veku, 1920-ih i 1930-ih godina je došlo do pojave zlatne ere na Rolan Garosu. Poznati igrači kao što su Žan Rene Lakost, Anri Koše, Vilijam Tilden i Žan Borotra, zajednički poznati kao „Četiri musketara“, uspostavili su dominantno francusko prisustvo. Njihova intenzivna rivalstva i žestoke bitke za titulu na Rolan Garosu očarale su ljubitelje tenisa širom sveta. Lakost je, posebno, postigao legendarni status osvajanjem tri uzastopne titule od 1925. do 1927. godine.
Inače u njihovu čast, i trofej namenjen pobedniku zove se "Kup Musketara".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nakon što je izbegla skupštinski odbor za pravosuđe koji je ocenjivao njen petogodišnji rad, Vrhovna javna tužiteljka, Zagorka Dolovac je sutradan spremno otputovala u Hag.
07.12.2025
10:27
Milivoj Bešlin, blokader koji tvrdi da su Srbi genocidni, prestavio je Vojvodinu kao nezavisnu državu, a potom predsednika Srbije Alekdandra Vučića uporedio sa Adolfom Hitlerom.
07.12.2025
10:46
Zagorka Dolovac je privatno i bez odobrenja nadležnog organa, Vlade, zaključila međunarodna dokumenta kojima preuzima i nameće obavezu javnim tužilaštvima u Srbiji da se, bez ikakve kontrole, stave na raspolaganje inostranim službama.
07.12.2025
10:24
Ispovest Marije Radivojević, majke dečaka Vuka (13) kog je grupa vršnjaka zlostavljala na ulici uz povike da je "ćaci", šokirala je i rasplakala Srbiju.
07.12.2025
09:58
Ideolog blokadera Vladeta Janković propisno se obrukao gostujući na tajkunskoj televiziji Nova S.
07.12.2025
09:07
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
06.12.2025
11:08
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
05.12.2025
10:57
Šampion Exatlona nije onaj ko je preživeo - već onaj ko je pobeđivao. I zato je ovo takmičenje čista esencija sporta.
03.12.2025
13:31
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
03.12.2025
12:39
Premijera novog filma "Snaga jedinstva" biće prikazana u večeras u 22.30 časova na televiziji Informer!
01.12.2025
20:27
Poslednjih nedelja mnogi građani Srbije su zatražili pomoć lekara zbog temperature iznad 39 stepeni, bola u grlu i mišićima i opšte malaksalosti, ali i kombinacije nekoliko zaraza, zbog čega, lekari misle, da je virus mutirao.
07.12.2025
11:00
U susret novogodišnjim i božićnim praznicima većina Srba uveliko planira svoje zimovanje, a sudeći po popunjenim kapacitetima u našoj državi, čini se da najpre biraju domaće planine.
07.12.2025
09:30
U Srbiji danas oblačno i hladno, mestimično sa kišom, na visokim planinama kratkotrajno i sa slabim snegom, i s najnižom temperaturom od tri do šest, a najvišom od sedam do 10 stepeni.
07.12.2025
06:42
Zbog planiranih radova na mreži, Elektrodistribucija Srbije najavila je isključenje struje za danas, 13. decembar.
07.12.2025
06:30
U jednom restoranu na Novom Beogradu, sinoć je došlo do pucnjave u kojoj je ranjen navijač Partizana N.K. (30), koji je bio u društvu Nenada Alajbegovića zvanog Alibeg.
07.12.2025
11:14
Policija u Beogradu, sinoć je uhapsila Vladimira Ulamu (32) i Igora Tomaševića (28), za kojima su bile raspisane međunarodne poternice NCB Interpola Podgorica.
07.12.2025
10:40
Muškarac (50), noćas oko 1.55 časova iza ponoći primljen je u UC u Beogradu.
07.12.2025
08:20
Jelena J. (22) sa Zlatibora preminula je juče u 10.40 časova u Beogradu, nakon što se mesec dana borila za život, posle naizgled rutinske operacije vađenja umnjaka u jednoj stomatološkoj klinici u Užicu.
07.12.2025
07:15
Sinoć oko 21 čas u poznatom restoranu na Novom Beogradu upucan je navijač Partizana N.K. (30) dok je sedeo za stolom sa bivšim vođom navijačke grupe "Zabranjeni" Nenadom Alajbegovićem Alibegom.
07.12.2025
07:45
Holandiji preti još jedan talas starenja populacije, a najnovija predviđanja ukazuju da bi do kraja ovog veka broj stanovnika mogao da padne ispod 10 miliona, ukoliko se nastavi pad stope nataliteta, prenose danas lokalni mediji.
07.12.2025
10:20
Eksplozije i prekidi u snabdevanju strujom zabeleženi su u Kremenčuku (Poltavska oblast) nakon što je Rusija pokrenula baražni napad.
07.12.2025
09:26
Katastrofalni požar progutao je noćni klub u selu Arpora, popularnoj turističkoj regiji Goa na zapadnoj obali Indije, u noći između subote i nedelje.
07.12.2025
09:12
Glavnokomandujući ukrajinske vojske, general Oleksandr Sirski, poručio je za Skaj njuz da je predaja ukrajinske teritorije neprihvatljiva i da se Ukrajina upravo zato bori.
07.12.2025
09:00
Kineski vojni avioni su u subotu usmerili radar na borbene avione japanskih Snaga za samoodbranu (SDF) jugoistočno od glavnog ostrva Okinave, izjavio je danas japanski ministar odbrane Šindžiro Koizumi.
07.12.2025
08:32
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
06.12.2025
20:15
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
06.12.2025
11:03
Glumac Dejan Lutkić igrao je transvestita u seriji "Poprodično blago", a u 32 godine dugoj karijeri imao je samo jednu glavnu ulogu.
06.12.2025
09:30
Večeras se na Prvom programu RTS emituje osma epizoda serije "Tvrđava" sa početkom u 20.11 sati.
06.12.2025
08:03
Spremni za sočan i topao ručak idealan za hladne dane? Ovo je pravi domaći posni đuveč, prepun najfinijeg povrća pečenog u rerni.
07.12.2025
06:00
Ako tražite mesto koje tokom praznika izgleda kao da je napravljeno od šećera, cimeta i pahulja - Krakov je pravo odredište.
07.12.2025
09:00
Džej Lo ponovo je dokazala da modni trendovi dolaze i odlaze, ali njen osećaj za stil ostaje neprikosnoven.
07.12.2025
09:40
Ako umesto prve jutarnje kafe pojedete šaku badema, telo dobija snažan i potpuno prirodan podsticaj.
07.12.2025
07:00
Na svom Instagram profilu, popularni lekar i nutricionista dr Poma nedavno je objavio listu ulja za koja smatra da su najzdravijim izborima u ishrani. Istakao je tri namirnice: goveđi loj, ulje oraha makadamije i kokosovo ulje.
06.12.2025
20:20
Pevač Stefan Zdravković, poznatiji kao Princ od Vranje ispričao je kako je u Kazahstanu probao mleko od kobile koje ga je omamilo poput alkohola.
07.12.2025
09:44
Miljana Kulić je u "Eliti 9" ispričala da je Nenad Macanović Bebica pobegao jednom prilikom dok su bili u vezi. Razlog za to je bio neplaćen račun.
07.12.2025
07:01
Nikolina Kovačević, koja je pre tranzicije bila poznata kao Njegoš, otvoreno govori o tome koliko je pogađaju negativni komentari upućeni trans osobama.
07.12.2025
06:02
Zorica Dukić, bivša rijaliti učesnica i pobednica "Parova", nakon trijumfa odlučila je da se povuče sa estrade i posveti privatnom biznisu.
07.12.2025
00:11
Pevač Džej Ramadanoski jednim komentarom upućenim bivšoj misici Jeleni bin Drai uspeo je da nasmeje publiku i izazove gromoglasan aplauz.
06.12.2025
23:48
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar