Poznata po netaknutim prirodnim lepotama i Pančićevoj omorici, planina Tara može da se pohvali da se na njenim padinama trenutno nalazi i najbrojnija populacija mrkih medveda, koji važe za najveće šumske životinje u Evropi.
05.02.2022
17:35
- Bili smo svedoci novog divljanja i nesavesnog ponašanja vozača ATV vozila (tzv. kvadova) u Nacionalnom parku Tara. U subotu je, u vremenu između 12 i 13 časova vozač ATV vozila obišao rampu sa znakom zabrane saobraćaja i delom puta zatvorenim za saobraćaj, kao i delom planinarske staze i došao do vidikovca Banjska stena.
Vozilo je identifikovano na osnovu snimaka postavljenih na društvenim mrežama i protiv vlasnika će biti podneta prekršajna prijava – rekao je Milanović.
On je dodao da je ovakvo ponašanje neprihvatljivo i nije dozvoljeno u nacionalnom parku, jer pored narušavanja staništa biljnih i životinjskih vrsta i uništavanja mobilijara ugrožava bezbednost posetilaca parka.
Foto: NP Tara
- Prema nedavno usvojenom Pravilniku o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi Nacionalnog parka Tara u članu 10. piše da je “zabranjena vožnja vozila na motorni pogon, drugih vozila i prevoznih sredstava šumskim putevima, odnosno izvan puteva, staza i prostora koji su za to namenjeni, osim za službene potrebe Upravljača, u vanrednim situacijama i uz posebno odobrenje Upravljača.
Režim saobraćaja, odnosno kretanje, zaustavljanje i parkiranje vozila na motorni pogon na javnim i nekategorisanim putevima i drugim saobraćajnicama unutar Nacionalnog parka može se, na osnovu dogovora sa upravljačima tih puteva i organom nadležnim za bezbednost saobraćaja na putevima, regulisati odnosno zabraniti, ograničiti ili promeniti za sve ili određene kategorije učesnika u saobraćaju, ako se prekomernim ili neadekvatnim korišćenjem istih puteva, ugrožava ili nanosi šteta Nacionalnom parku i prirodnim procesima u njemu” – kaže Milanović.
Deonice puteva i mesta u Nacionalnom parku na kojima nije dozvoljeno kretanje, zaustavljanje ili parkiranje motornih vozila vidno se obeležavaju.
Foto: Rina
- Apelujemo na sve posetioce Nacionalnog parka Tara da se odgovorno ponašaju i skrećemo pažnju da će JP „Nacionalni park Tara“ učiniti sve što je u njegovoj moći da se spreče i sankcionišu sve nedozvoljene i neodržive aktivnosti.
Takođe, pozivamo sve nadležne organe na saradnju, razumevanje i podršku u rešavanju ovakvih i sličnih prekršaja i problema. Javnost će u najkraćem periodu biti obaveštena o kategoriji i statusu saobraćajnica u Nacionalnom parku Tara – kaže Milanović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Poznata po netaknutim prirodnim lepotama i Pančićevoj omorici, planina Tara može da se pohvali da se na njenim padinama trenutno nalazi i najbrojnija populacija mrkih medveda, koji važe za najveće šumske životinje u Evropi.
Top otkriće Gledalačko obaveštajne službe Informera (GOSI) o studentu Vanji Berić, prvom na blokaderskoj listi "Kladovo ima nas - vreme je za promene", našlo se na udaru cenzorskih makaza blokadera kojima su puna usta slobode govora.
Odbornik Srpske napredne stranke Miloš Gocić žestoko je odbrusio odborniku u Skupštini gradske opštine Niška Banja i predsedniku Saveta za turizam u stranci Draganu Miliću.
Večeras se u Beogradu u MTS dvorani održava premijera filma "Žetva" reditelja Pola Kampfa, dok je u foajeu postavljena izložba posvećena žrtvama šiptarskih zločina nad Srbima.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
Marokanac Hamza O. (33), koji je krajem juna prošle godine pretukao policajku na Autobuskoj stanici u Zagrebu, u ponedeljak je osuđen na godinu dana zatvora, uslovno na pet godina, pred Opštinskim krivičnim sudom u Zagrebu.
Petorica Srba ubijena su u Južnoafričkoj Republici u periodu od 2013. do 2019. godine. Poslednji koji je likvidiran bio je Jugoslav Smiljkić (51) iz Beograda.
Dečak koji je u Ribnikaru ubio devetoro vršnjaka i radnika obezbeđenja, 25. marta trebalo bi da svedoči u sudskom postupku koji se vodi protiv njegovih roditelja. Ranije su stručnjaci analizirali njegovo ponašanje i napomenuli da je bilo preciznih znakova da će počiniti zločin.
Američki nosač aviona "Džerald R. Ford" trebalo bi sledeće nedelje da se vrati u bazu na Kritu radi dopune goriva i moguće istrage požara koji je izbio na brodu.
Producent filma "Žetva" kaže da je tokom snimanja ovog ostvarenja o zločinima u "Žutoj kući" trpeo velike pritiske i da se mnogima nije svidela ova tema.
Kristin Kabot prvi put je stala pred kamere nakon "kiss cam" skandala koji joj je uništio karijeru i otkrila da je i njen suprug te večeri bio na koncert grupe Coldplay.
Pun Mesec koji će se pojaviti u znaku Vage 25. marta 2026. godine donosi snažnu emotivnu energiju i razotkriva pitanja vezana za odnose među ljudima, a najviše će uticati na Blizance, Vage i Vodolije.
Ovogodišnja dodela Oskara u Los Anđelesu pretvorila se u pravi spektakl, ali ne samo zbog nagrada, već i zbog modnih ispada koji su mnoge ostavili bez teksta.
Kris Mejdžor, britanski stjuard sa 25 godina iskustva, otkriva zašto nošenje crnih čarapa u avionu može predstavljati problem i kako naizgled bezazlena navika ponekad dovodi do nepredviđenih situacija.
Meta je najavila da će od 8. maja 2026. godine ukinuti opciju "end-to-end" enkripcije u Instagram porukama, navodeći kao razlog to što ju je koristio mali procenat korisnika.
Ako vam se kosa brzo masti, suvi šampon je često prvo rešenje. Ipak, Zion Ko Lam tvrdi da postoji jednostavan trik koji može još bolje osvežiti koren kose, micelarna voda.
Pevačica Ana Nikolić ponovo je uzburkala javnost objavljivanjem privatnih dokumenata o razvodu Gorana Ratkovića Raleta i njegove prve žene Slavice na svom Instagram profilu.
Pevač Halid Muslimović otvorio je dušu i govorio o svojim počecima, pa otkrio da je pesma Harisa Džinovića "I tebe sam sit kafano", bila pisana za njega.
Pevač Aleksandar Cvetković, Sale Tropiko, otvorio je dušu o razvodu od Jovana Pajić, odnosu sa ćerkama, ali i veri koja mu je pomogla da prebrodi najteže trenutke.
Pevačica Ana Nikolić oglasila se i uz dokumente iz kruševačke Eparhije demantovala navode Raletove prve žene Slavice Ratković da su pred Bogom još u braku.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar