Domaćinstvo Mirka i Zore Bogičić iz Kisiljeva kod Velikog Gradišta, jedno je od najvrednijih u ovom selu. Pored toga, što je dugo bio predsednik seoske Mesne kancelarije i matičar , Mirko je čovek koji pored poslova u polju i oko stoke, uspešno već decenijama uzgaja rasne pse bretone
Uz priznanja osvojena na mnogobrojnim izložbama pasa, vitrina u sali za goste, kako to u selu zovu, prepuna je pehara i medalja osvojenih na brojnim i takmičenjima golubara, što je Mirkova velika ljubav i kojih danas ima oko 400 različitih sorti, napominje šapatom, da mu ne čuje žena.
On je i samouki muzičar, kaže apsolutni sluhista, pa se neretko iz ovog doma kad god su neka porodična okupljanja, ali i kad nema povoda, čuju zvuci harmonike, usne harmonike, okarine, frule, drombulje...
Foto: V.J.
Njegova supruga Zora, takođe vredna i otresita žena ne miruje. Ženi u kući na selu posla nikada dosta, jer je domaćinstvo veliko, pa o njemu uglavnom o svemu brine ona. Od pre godinu dana, rešila je da se okuša i u još jednom zanimljivom poslu. Školovanje dece je prošlo, stigli su i unučići pa Zora pored toga što je na telefonu kako bi se sa njima čula, koristi i internet da još ponešto korisno sazna.
,, Imamo četiri koze i osam jarića. Pored toga što koristimo mleko, pravimo i koziji sir, uglavnom za naše potrebe a pomalo i za prodaju. Prošle godine u ovo vreme, negde sam pročitala da su sapuni od magarećeg mleka ali i kozijeg mleka jako kvalitetni i zdravi. Palo mi je napamet da se oprobam i u ovom poslu. Istina, to je pipljivo i mora pažljivo da se radi, međutim ništa u životu nije lako.
Foto: V.J.
Za sve moraš da se potrudiš i pomučiš. Mirko i ja inače sakupljamo i sušimo lekovito bilje, pravimo različite vrste rakija, likera, vina, tako sam došla na ideju da u pravljanje sapuna za koje koristim samo prirodne materijale, domaću svinjsku mast, kantarionovo, kokosovo, maslinovo i palmino ulje, ubacim i suve travke iz polja kako bi dobili mirisnu notu.
Probalala sam da napravim i meleme u koje stavljam čuvarkuću, koja je izuzetno korisna i lekovita biljka ali i neven. Pa kad god nekome nešto zafali na koži u selu, dođu kod mene i ja im dam svoje meleme. Kažu, da im nema premca, tako da sam davala rođacima, komšijma, prijateljima...
Foto: V.J.
Poneki su poneli po inostranstvu tamo gde rade i sada mi stalno traže da pošaljem, kad dođu mahom leti, jer su navikli, kažu da su jako dobri, pa ih četo moje poznanice koriste i za lice umesto krema. Neki kažu, da ih to podseća na kuću, naš kraj, kaže simpatična, nasmejana Zora kojoj ovaj hobi daje oduška za odmor...
Da su zaista lepi, različitih oblika poređani kao najlepši seoski kolači za koje smo u prvi mah pomislili kada smo ih ugledali na poslužavniku, uverili smo se i da su jako kvalitetni i zdravi. Pa je zaključak samo jedan, malo truda, ljubavi, uz savete naših baka, dobija se pravi eliksir mladosti, kojem ne mogu da priđu mnogi brendirani proizvodi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Palati Srbija danas je razmenjeno 10 dokumenata o saradnji između Srbije i Angole u prisustvu predsednika Srbije, Aleksandra Vučića ,i predsednika Angole, Žoaoa Manuela Gonsalveša Lorensa.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, tokom sastanka sa ruskim oligarhom Romanom Abramovičem, poručio je da Kijev neće napustiti Donbas, piše britanski Gardijan.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Miki Aleksić izjavio je, govoreći o potencijalnoj koaliciji proevropskih stranaka za predstojeće parlamentarne izbore, da će njegova stranka uzeti aktivno učešće na tim izborima, ali da će odluka o formatu izbornih koalicija biti doneta "na vreme, u najboljem interesu antirežimskog bloka".
Radivoje P. Stojković, direktor Jovine gimnazije u Novom Sadu, kaže da je zabrinut za svoju bezbednost nakon što su blokaderi protiv njega pokrenuli neviđenu hajku i to zbog gostovanja na Informer televiziji.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da je Srpska lista na izborima u nemogućim uslovima potvrdila dominaciju u srpskim sredinama.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Apelacioni sud Crne Gore potvrdio je presudu Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici kojom su Radoje Zvicer i još četvorica optuženih osuđeni zbog stvaranja kriminalne organizacije i šverca kokaina.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu obaveštava javnost da je danas, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije ovog tužilaštva, uhapšeno ukupno dvanaest osumnjičenih, zbog sumnje da je osumnjičeni Z. D. izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Katalonska policija traga za plaćenim ubicom koji je u nedelju oko 21 sat hicima iz pištolja likvidirao Beograđanina, Maria Đolovića (40) u Barseloni, a sumnja se da iza ovog ubistva stoji tzv. "vračarski" klan.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić istakao je danas u Bratislavi da su Slovačka i Srbija prijateljske i bratske zemlje, kao i da će se dobra saradnja unaprediti i u oblastima bezbednosti kao što su borba protiv organizovanog kriminala, terorizma, iregularnih migracija i u oblasti vanrednih situacija.
Pregovori o rešavanju ukrajinskog sukoba trenutno se ne vode, a Kijev je pokazao da nije spreman na dogovore, izjavio je stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski ocenio je da se ruski politički uticaj na druge zemlje smanjuje, navodeći da bi ulazak Ukrajine u Evropsku uniju dodatno oslabio poziciju Moskve u regionu.
Snažna eksplozija potresla je jutros Moskovsku oblast u trenutku kada je vozač čiji se identitet ne saopštava ušao u džip BMW X3 i počeo da se udaljava sa parkinga.
Beba koja je gugutala tokom predstave "Bura" Vilijama Šekspira, u kojoj je glavnu ulogu igrao glumac Kenet Brana, izbačena je iz sale nakon što je ometala izvođenje u pozorištu Kraljevske šekspirovske pozorišne trupe u Stratfordu na Ejvonu, rodnom mestu slavnog engleskog pisca.
U sezoni kada su tikvice među najpovoljnijim namirnicama na pijacama i u prodavnicama, pravo je vreme da ih uvrstite u jelovnik. Jedan od omiljenih načina pripreme svakako su pohovane tikvice, a uz malu izmenu u receptu mogu biti još ukusnije i sočnije.
Princeza od Velsa Kejt Midlton ponovo je privukla pažnju svojim istančanim modnim ukusom, potvrđujući reputaciju jedne od najelegantnijih žena današnjice.
Poznati muzičar Dejan Petrović i njegova supruga Branka ovih dana prošli su kroz agoniju nakon što je njihova ćerka Jovana pretučena, a jedno drugom su oduvek bili najveća podrška.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.