• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Informer.rs

Novinar

02.03.2020

13:14

PREMINULA NAJVEĆA LJUBAV MARINE ABRAMOVIĆ! Umetnik Ulaj izgubio je bitku u 77. godini - svi će ga pamtiti po OVOM DELU (VIDEO)

Estrada

PREMINULA NAJVEĆA LJUBAV MARINE ABRAMOVIĆ! Umetnik Ulaj izgubio je bitku u 77. godini - svi će ga pamtiti po OVOM DELU (VIDEO)

Podeli vest

Ostavio je neizbrisivi trag u umetnosti

Bivši muž Marine Abramović, Ulaj, preminuo je u noći između 1. i 2. marta, posle duže bolesti.

Uticajni konceptualni umetnik Frank Uve Lajsipen - Ulaj, ostavio je neizbrisivi trag u umetnosti, pogotovo u periodu između 1976. do 1988. kada je izveo niz zajedničkih projekata sa Marinom.

Ulaj je reminuo je u Ljubljani u 77. godini, posle duge bolesti.

U doba svoje najveće ljubavi, Marina i Ulaj govorili su o sebi kao o "dvoglavom telu", isto se oblačili i ponašali se poput blizanaca, a čak su i rođeni na isti dan - 30. novembra.

Foto: youtube/MiticoMazz

Jedan od najpoznatijih performansa umetničkog para je onaj koji je značio i kraj njihove veze, "Ljubavnici: Hod po Velikom zidu" iz 1988, u kojem je svako krenuo sa svoje strane Kineskog zida. Abramović je počela kraj Žutog mora, Ulaj od pustinje Gobi, pešačili su danima i sreli se u sredini. Tu su se zagrlili i prekinuli svoj odnos, odlučivši da se više nikad neće videti.

Sudbina ih je ipak opet spojila, kada je Ulaj bio deo performansa "Umetnik je prisutan" u Momi, o tome više pogledajte u snimku ispod.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin