AFERA KOJA JE MOGLA DA RASPUSTI HRVATSKI PARLAMENT! Uhapšeno 13 osoba, među njima i 2 gradonačelnika!
Podeli vest
Ured za suzbijanje korupcije i kriminala (USKOK) za 10 od 13 osumnjičenih za učešće u "aferi Janaf" traži određivanje pritvora zbog mogućeg uticaja na svedoke
Među osumnjičenima su i gradonačelnici Velike Gorice i Nove Gradiške, Dražen Barišić, odnosno Vinko Grgić.
Srbi su najveća žrtva poslednjeg rata, pa čak i oni koji su bili lojalni Hrvatskoj, radili svoj posao ili je branili, ocenjuje u intervjuu za sutrašnje frankfurtske "Vesti" poslednji predsednik Predsedništva SFRJ Stjepan Mesić
17.09.2020
20:32
Njima je ranije danas ukinut poslanički imunitet u hrvatskom saboru.
Nakon ukidanja imuniteta obojica gradonačelnika su uhapšena.
Hapšenje 13 osumjičenih za malverzacije, primanje mita i zlooupotrebu položaja uzburkalo je hrvatsku javnost.
Posebno oštre su bile reakcije opozicionih poslanika na aktuelnu situaciju.
Poslanik zeleno-levog bloka Tomislav Tomašević je u objavi na Tviteru komentarisao ukidanje imuniteta trojici poslanika, što se dogodilo prvi put u istoriji hrvatskog parlamentarizma.
- Prvi put u istoriji sabora je ođednom skinut imunitet čak trojici zastupnika. Konstituisao se sabor tek pre 50-ak dana, a već trojici je skinut imunitet na zahtev DORH-a - napisao je Tomašević.
Podsetio je da je u prošlom mandatu vlade Andreja Plenkovića zamenjeno više od pola ministara zbog optužbi za korupciju.
- A ovim tempom će i pola sabora - napisao Tomašević.
USKOK je sinoć pokrenuo istragu protiv direktora Janafa Dragana Kovačevića i još desetorice osumnjičenih, dok se za dvojicu gradonačelnika iz redova vladajućeg HDZ-a i opozicionog SDP-a, Barišića i Grgića, čekalo ukidanje imuniteta.
Skidanje imuniteta Barišiću iz HDZ-a i njegovo hapšenje moglo je dovesti u pitanje opstanak Plenkovićeve vlade, ali se to nje dogodilo jer je on podneo ostavku, a HDZ je u međuvremenu za njegovog zamenika u saboru predložio Matu Čičaka.
Čičak je u izjavi medijima rekao da mu je čast da ga je stranka drugi put izabrala za parlament, ali je istovremeno priznao da mu je teško da dolazi u sabor u, kako je rekao, ovakvim okolnostima.
- Nije lako kad dolaziš iza nekog kolege kojem se dešavaju ovakve stvari - rekao je, između ostalog, Čičak, koji je i načelnik Opštine Rugvica.
Saborski zastupnik Hrvatskih suverenista, koji nisu glasali za skidanje imuniteta dvojici gradonačelnika Hrvoje Zekanović rekao je da njihov stav jeste da oni moraju da odgovaraju.
Pokušavao je, kaže, drugim poslanicima da objasni da HDZ nema većinu izostankom jednog poslanika gubi većinu.
- A ako nemaš većinu u parlamentu, taj parlament se mora raspustiti. Ali, to nije odgovaralo SDP-u. Razlog ili izgovor im je bilo to što je i njihov zastupnik osumnjičen za neka krivična dela - objasnio je Zekanović, uveren da su SDP i ostali klubovi propustili priliku za raspuštanje parlamenta.
Primetio je takođe da je veoma dug spisak ljudi sa visokog nivoa HDZ-a koji su tokom godina procesuirani zbog krivičnih dela.
- Taj spisak je jako dugačak. Imamo apsurdnu sitauciju da je Plenković napravio ogroman propust, on je te ljude stavio na liste pre samo nekoliko tedana. Nitko pritom tu ne govori o njegovoj odgovornosti niti o odgovornosti Davora Bernardića - rekao je Zekanović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Lalaiz Banata
pre 5 godina
Ми не смемо да *апсимо наше...!? Нема места по затворима... Све "пребукирано"...!!
Srbi su najveća žrtva poslednjeg rata, pa čak i oni koji su bili lojalni Hrvatskoj, radili svoj posao ili je branili, ocenjuje u intervjuu za sutrašnje frankfurtske "Vesti" poslednji predsednik Predsedništva SFRJ Stjepan Mesić
Govor američkog predsednika Donalda Trampa o stanju nacije pred Kongresom SAD trajao je 107 minuta - zapretio je Iranu, a svi su zapazili njegovu poruku o Ukrajini.
O projektu "Beograd na vodi" se još u Jugoslaviji pričalo - Josip Broz Tito je razmatrao tu ideju, iako taj projekat tada nije imao ime naselja koje danas znamo.
Komemoracija nekadašnjem ministru inostranih poslova u Vladi SR Jugoslavije i nekadašnjem ambasadoru Jugoslavije u Turskoj Vladislavu Jovanoviću održana je u Domu Narodne skupštine Republike Srbije.
Nenad Kulačin i Marko Vidojković, voditelji podkasta "Dobar loš zao" na tajkunskoj televiziji, komentarisali su lokalne izbore koje je za 29. mart najavila predsednica Skupštine Ana Brnabić.
Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju i Miroslav Čučković, član predsedništva SNS gostujući u Info jutru komentarisali su predstojeće lokalne izbore, ali i pripremu atentata na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Prethodne sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam da li je rektor Vladan Đokić i dalje poželjan za studente blokadere, kako van reflektora izgleda voditeljka Maja Nikolić, da li je političarka u pokušaju Biljana Đorđević uspela da sebe predstavi kao "ženu iz naroda", kuda šetaju najpoznatiji najbolji drugari naše javne scene - Čedomir Jovanović i Aleksandar Kos…
U Srbiji se nastavlja redovan otkup mleka u punim količinama i neće biti ni smanjenja, ni obustave otkupa, poručio je ministar poljoprivrede prof. dr Dragan Glamočić. Uprkos tome poljoprivrednici - zgubidani najavljuju potpuno blokadu puteva bez ikakve osnove?!
Alpinista Aleksandar Milosavljević se 15. maja 2025, posle dva meseca ekspedicije, popeo na Mont Everest (8.848 m) i tako postao 11. Srbin koji je osvojio najviši planinski vrh na svetu.
Evropa, uključujući Balkan, uskoro će doživeti neuobičajeno tople dane zbog fenomena poznatog kao toplotna kupola, koja uzrokuje nagli porast temperatura, ubrzano topljenje snega i moguću opasnost od poplava.
Suve šljive su zdrava poslastica i u vreme posta veoma tražene. Zato braća Marko i Ivan Đurđević iz sela Gornja Trnava kod Topole ovih dana imaju pune ruke posla.
Zbog radova na izgradnji sekundarne vodovodne i fekalne kanalizacione mreže u Ulici Trg Zorana Đinđića u Surčinu, od danas, 25. februara do 9. marta doći će do privremenih izmena u saobraćaju i radu više linija javnog prevoza.
Nakon što je jedan učenik (14) OŠ ''Rade Končar'' u Zemunu na svom Instagram profilu objavio sadržaj pod nazivom ''Pesma o smrti'', uz navođenje konkretnog datuma, 3. marta 2026. godine, roditelji učenika ove škole su veoma zabrinuti.
Digitalno restaurisana verzija kultnog jugoslovenskog filma "I Bog stvori kafansku pevačicu" biće premijerno prikazana 25. februara u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu, od 18:00 i 20:30 časova, uz slobodan ulaz za sve posetioce.
Na današnji dan 2020. godine preminuo je glumac Miroljub Trošić, nezaboravni Đoda iz jedne od najgledanijih domaćih serija "Selo gori, a baba se češlja".
Kultni srpski film "Maratonci trče počasni krug" iz 1982. godine, režisera Slobodana Šijana po scenariju Dušana Kovačevića, krije brojne zanimljivosti i tajne sa snimanja i inspiracije koje malo ko zna.
U specijalu posvećenom seriji "Katarina Velika" na TV Informer, književnik Ranko Gojković govorio je o snazi i dometima vladavine ruske carice, ocenivši je kao neponovljivu u istoriji.
Sin pevačice Snežane Đurišić, Marko Gvozdenović pre nekoliko dana pretučen je na Vračaru, a tom prilikom je zadobio teške povrede, zbog koji se i dalje nalazi u bolnici.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar