NEĆETE VEROVATI ŠTA SE DESILO U PARTIZANU! Rasim LJajić otkrio jezivu istinu o klubu – OVO su krili od svih!
126. 08. 2026. u 06:08 >> 06:36
226. 08. 2026. u 06:08 >> 06:36
Vesti
Grad je napušten još 20-ih godina prošlog veka, ali ga jedna duša naziva ga domom. Više od 40 godina, njegov trenutni stanovnik Bili Bar živi u maloj brvnari i svake godine beleži vremenske pojave, količinu snega i protok životinja.
Zime u Gotiku traju devet meseci, sneg zatrpa Bilijevu kolibu, on uglavnom sedi i čita uz topli kamin. Svakih nekoliko nedelja odskija do najbližeg grada kako bi obavio kupovinu namirnica. Budući da ga je zanimalo sve oko njegovog doma, počeo je da beleži vremenske pojave, temperature, količinu snega... radio je to iz znatiželje, a nakon decenija brižljivog zapisivanja podataka za njega su saznali naučnici, piše National Geographic.
Tako je, preselivši se u nekadašnji rudarski grad duhova, godinama nakon, Bili postao zlatni rudnik naučnicima. Gotik, koji je već tada bio potpuno napušten, privukao ga je dok je bio student zaštite životne sredine. Preselio se u staru rudarsku kolibu, da bi kasnije sagradio kućicu koja se isključivo snabdeva solarnom energijom.
Od zime 1974. ovaj 68-godišnjak, naučnik zapisivao je svoje svakodnevne opservacije okoline: visoke i niske temperature, ukupnu količinu snega, dubinu snega, gustoću kao i kako su se ponašale životinje, kada bi došle, nestale i migrirale.
Svi ti njegovi detaljni zapisi postali su neizmerno važan izvor podataka naučnicima iz raznih područja. Citirali su ga mnogo puta u akademskim publikacijama, a Bilijevi podaci pokazali su se veoma korisnim za one koji proučavaju efekte klimatskih promena.
Bili je u Gotik prvo došao sa kolegom-cimerom, koji je na kraju otišao. Na pitanje zašto je odlučio da ostane u pustom gradu sam, kaže da je bio veoma stresiran i da nije bio srećna osoba.
"Nije mi u glavi bilo - oh, izlečen sam, došao sam ovde i sve je super! Ali znao sam prvog trena kad sam stigao da osećam više mira. I tako sam poželeo da ostanem. Mislio sam da mogu da završim koledž i onda se vratim da radim tu. Zatim sam pomislio - čekaj malo pa već sam ovde!", opisao je Bili kako je odlučio da ostane u tom napuštenom mestu i tu napravi dom.
Kaže da ga je na zapisivanje podataka nagnalo učenje o okoline.
"Kad živite u gradu naučite kako da pređete ulicu. Nekad pređete i na crveno svetlo, zato što nema automobila. Učite o okolini bez obzira gde živite. Ovo je bio moj okoliš. Sneg je uticao na sve što radim, i onda i sad", objasnio je.
Osim snega, beležio je sve što je video - kaže nije to bilo mnogo, prilično je pusto u zimi.
"Ali, zapisivao sam svakog dana koje sam ptice video, koje sisare. Uživao sam u tome i to me zanimalo, tako da sam nastavio, nakon nekoliko decenija to je postalo korisno drugima", skroman je Bili.
Svoju zanimaciju pomenuo je botaničaru Dejvidu Inujeu, devedesetih godina.
"Botaničar je tada proučavao aktivnost i napredovanje cvetova iz godine u godinu i to je odgovaralo moji podacima o vremenu. On je kasnije sve to uredio sa naučne strane", objašnjava kako su njegovi zapisi postali referentna tačka brojnim naučnicima.
Kaže kako ne spava mnogo noću i da mu je dojadilo da leži u krevetu i gleda vesti, pa je pre nekoliko godina i sam počeo da proučava podatke.
"Tada sam počeo da uočavam trendove u vremenu, svoje beleške sam počeo da objavljujem na svom blogu. Klimatske promene zapravo uopšte nisu bile vidljive do pre 10 ili 15 godina. Na primer imamo 67 rekordno visokih temperatura samo u poslednje tri zime, a 48 odsto naših zabeleženih visokih rekorda dogodili su se samo od 2010. To je u 44 godine beleženja. Isto se događa i sa snegom. Imamo osam dana manje snega na tlu, nego što je to pre bio slučaj", zaključio je Bili Bar.
126. 08. 2026. u 06:08 >> 06:36
226. 08. 2026. u 06:08 >> 06:36
126. 08. 2026. u 06:31 >> 06:35
226. 08. 2026. u 06:31 >> 06:35
Blokaderski propagandista Branko Čečen priznao je da su blokaderske tvrdnje o namerno izazvanim požarima u Deliblatskoj peščari najbrutalnija laž.
25.08.2026
22:53
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je da su počeli takozvani politički transferi iz plenumaša u ćacije.
25.08.2026
20:31
Blokaderski zgubidani naručili su kriptovane telefone u vrednosti između 15.000 i 30.000 evra kako bi se zaštitili od Gledalačko-obaveštajne službe Informera (GOSI).
25.08.2026
19:46
Gledaoci tajkunske televizije N1 ostali su u potpunom šoku kada se na malim ekranima ponovo pojavila Žaklina Tatalović! Bivša prva zvezda blokaderskih medija izgledala je potpuno neprepoznatljivo i devastirano, a njen drastično promenjen izgled bio je glavna tema na društvenim mrežama!
25.08.2026
20:00
Ministar pravde Nenad Vujić odbacio je danas navode opozicije da Predlog zakona o Pravosudnoj akademiji stavlja pod kontrolu izvršne i zakonodavne vlasti izbor sudija i tužilaca.
25.08.2026
23:56
Šampion Exatlona Marko Nikolić i voditeljka Jelena Dimitrijević odmerili su snage u akva kartingu i najavili drugu sezonu najvećeg sportskog rijalitija.
25.08.2026
15:41
Voditeljka "Druge strane Exatlona" Tijana Jović objavila je prve fotografije sa Exatlon poligona.
25.08.2026
13:20
Reper Pavle Bošković poznatiji pod umetničkim imenom Gazda Paja biće takmičar druge sezone sportskog rijalitija Exatlon.
25.08.2026
11:32
Bivša takmičarka najgledanijeg sportskog rijalitija "Exatlon" Milica Ohman odgovarala je na brza pitanja i otkrila šta joj je ostalo u najlepšem sećanju iz takmičenja.
24.08.2026
20:55
Nova sezona Exatlona još nije ni počela, a već se uveliko spekuliše o poznatim imenima koja bi mogla da zamene muzičku scenu najtežim sportskim poligonima.
24.08.2026
15:38
Sindikati Folksvagena upozorili su da bi kompanija mogla da ukine do 140.000 radnih mesta, a deo dodatnih rezova bio bi u Nemačkoj.
25.08.2026
22:00
Na području Slišana kod Lebana bukti veliki požar, zbog čega je evakuisano desetak građana.
25.08.2026
20:05
Pljuskovi sa grmljavinom već su počeli u delovima Srbije, a nevreme će se u narednim satima samo širiti na druga područja širom zemlje.
25.08.2026
17:06
U Srbiji je u periodu januar-jul ove godine, rođeno 33.345 beba što je za 2,0 odsto ili 652 više nego u istom periodu prethodne godine, kada je rođeno 32.693 dece.
25.08.2026
19:00
Kraljevo je proglasilo Dan žalosti zbog devojčice (5) koja je preminula od posledica teških povreda zadobijenih u saobraćajnoj nesreći.
25.08.2026
19:33
Novinar Mladen Mijatović objavio je dramatičan snimak hapšenja A. S. (24), osumnjičenog da je dva puta bacio bombu na istu kuću na Novom Beogradu, pri čemu druga bomba, srećom, nije eksplodirala.
25.08.2026
23:26
Poslednje zaplene kokaina u Španiji i Portugalu pokazuju u kojoj su značajnoj meri zastupljene osobe sa prostora bivše Jugoslavije, kao i da su pripadnici "balkanskog kartela " izuzetno značajni faktori na prostoru Južne Amerike, kaže za Informer Marko Nicović, advokat i član Svetske asocijacije šefova policija.
25.08.2026
22:00
Nakon raspisane potrage za tri osobe koje su mladića P. V. (26) otele nasred ulice, a potom teško povredile i tražile otkup za njegovo puštanje, uhapšen je V. P. (22).
25.08.2026
22:49
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova brzo su identifikovali napadača S. N. i raspisali opsežnu potragu za njim.
25.08.2026
20:59
Crnogorac Goran Vlaović Gora (39), iz Herceg Novog, koji je važio za visokopozicioniranog člana "škaljarskog klana", ubijen je 25. avgusta 2022. godine ispred noćnog kluba "Noa" na popularnoj plaži Zrće na ostvu ostrvu Pagu, u Hrvatskoj, dok se vraćao iz noćnog provoda.
25.08.2026
20:00
Američka pevačica, kantautorka, glumica i producentkinja Doli Parton preminula je u 80. godini.
25.08.2026
20:11
Holivudska akciona zvezda Žan-Klod van Dam stigao je danas u Niš, gde će večeras biti specijalni gost otvaranja Međunarodnog filmskog festivala u Nišu.
25.08.2026
18:35
Novi dokumentarni film o stravičnim zločinima Džefrija Epstina pod nazivom "Epstinovi dosijei: Mreža zla" (Diabolical: The Epstein Files) stiže na HBO Max 3. septembra, nakon što je kompanija Warner Bros. Discovery zvanično obezbedila međunarodna distributivna prava za ovo ostvarenje.
25.08.2026
15:30
Voditeljka Marija Veljković kaže da će od predstojeće sezone biti deo kviza "Potera" i to kao urednik popularnog kviza.
25.08.2026
14:41
Ministarstvo kulture prenelo je 463.910.000 dinara za realizaciju projekta "Zaštita i prezentacija manastira Manasija" a ugovor su danas potpisali ministar kulture Nikola Selaković i iguman manastira protosinđel Pavle.
25.08.2026
14:21
Uz par jednostavnih navika možete sačuvati ekran u savršenom stanju i značajno smanjiti rizik od oštećenja.
25.08.2026
21:40
Izbor parfema može da otkrije kako se osećate, jer pojedine mirisne note pojačavaju samopouzdanje, koncentraciju i smanjuju stres.
25.08.2026
21:05
Prema savetima stručnjaka za san, Marjane Tejlor, ključ za bolji san tokom vrućina je pravilna ravnoteža unosa tečnosti tokom dana i smanjenje većih količina pića neposredno pre spavanja.
25.08.2026
20:30
Iako se hotelska soba uglavnom doživljava kao sigurno mesto, nije preporučljivo da pasoš, gotovinu, nakit, telefon, laptop ili druge vredne predmete ostavljate na stolu, noćnom ormariću ili drugim otvorenim površinama.
25.08.2026
20:00
Zaboravili ste lozinku za Fejsbuk, Instagram ili neki drugi nalog? Nemojte odmah pokretati opciju za resetovanje. Najpre proverite telefon, jer postoji mogućnost da je lozinka već sačuvana na uređaju.
25.08.2026
19:30
Pevačica Jelena Karleuša obeležila je 48. rođendan u velikom stilu, a među brojnim skupocenim poklonima pažnju je privukla prestižna torba brenda "Hermes", vredna čak 20.000 evra.
25.08.2026
17:56
Javne ličnosti često nisu u dobrim odnosima sa svojim najmilijima, a kada govorimo o narušenim relacijama među najbližim krvnim srodnicima - ovo su samo neki primeri porodičnih odnosa braće i sestara koji su narušeni.
25.08.2026
23:01
Đorđe, budući učesnik "Elite 10", izjavio kako će zavesti bivšu rijaliti učesnicu Miljanu Kulić.
25.08.2026
20:51
Pevačica Goga Sekulić posetila je sa sinom Vasilijem rodno mesto svog dede Sekuliće.
25.08.2026
20:06
Bokser Veljko Ražnatović uspeo je da privuče veliku pažnju pripadnica ženskog pola upečatljivim stajlingom na jednom javnom događaju.
25.08.2026
19:44
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.