Jedan mladić čini sve da povrati 280 miliona dolara u bitkoinu koji je slučajno bacio.
Reč je o Džejmsu Hovelsu (35) koji je postao poznat kada je priznao kako je greškom bacio hard disk sa 7.500 bitkoina u smeće dok je raščišćavao svoj stan još 2013. godine.
Po današnjim cenama taj "štek" bi vredeo više od 280 miliona dolara. Potrebno mu je odobrenje lokalnog veća za pretragu smetlišta za koje smatra da sadrži izgubljeni hardver. Gradsko veće međutim, odbilo je njegove zahteve da pregleda deponiju, pozivajući se na zabrinutost za životnu sredinu i finansiranje.
Britanac koji je slučajno bacio disk na kome su bili bitkoini, opet sada poziva lokalne gradske vlasti da ga puste da ga pretraži deponiju.
Ovaj tridesepetogodišnjak, inače IT inženjer, rekao je da je bacio uređaj dok je raščišćavao stan 2013. godine. Tvrdi da je imao dva identična diska za laptop i da je greškom stavio onaj koji sadrži kriptografski privatni ključ potreban za pristup njegovim bitkoinima. Nakon svih ovih godina, Hovells je i dalje uveren da će uspeti da povrati svoje davno izgubljene bitkoine.
Iako je spoljni deo diska možda oštećen i zarđao, on veruje da je ploča unutra možda još uvek netaknuta. "Postoji velika šansa da je da je unutrašnjost i dalje netaknuta", rekao je za CNBC.
- Stručnjaci za oporavak podataka bi tada mogli ponovo da obnove sistem ili da pročitaju podatke direktno sa ploče - kaže on.
Kaže da bi jedini način bio da prosto iskopa u smeću ono što je bacio pre osam godina. Ali treba mu dozvola lokalnog veća. Deponija nije otvorena za javnost i ometanje poseda smatralo bi se krivičnim delom.
Foto: Pixabay
Donira novac ako iskopa hard
Hovells je ponudio da 25% od ukupnog iznosa, vrednog oko 70,8 miliona dolara, donira u Fond za oporavak od kovida za svoj rodni grad ako uspe da iskopa hard disk. Takođe je obećao da će projekat iskopavanja finansirati uz podršku neimenovanog fonda.
Međutim, čini se da se lokalni zvaničnici neće uskoro odobrovoljiti.
- Veće je u nekoliko navrata reklo gospodinu Hovellsu da iskopavanje nije moguće bez dozvole, a samo iskopavanje imalo bi ogroman uticaj na životnu sredinu na okolinu. Troškovi iskopavanja deponije, skladištenja i obrade otpada mogli bi da koštaju milione funti - bez ikakvih garancija da će ga se naći ili da je još uvek u ispravnom stanju - rekao je portparol saveta.
Zapravo, on nije jedini koji je ostao bez svojih bitkoina, nedavno se na to požalio i programer koji je zaboravio lozinku za digitalni novčanik u kojem ga "čekaju" milioni. Procena je da je širom sveta zaključano 140 milijardi dolara u bitkoinima (kojih je 18,5 miliona), jer su njihovi vlasnici zaboravili lozinku.
Neredi koji su se u Vašingtonu dogodili 6. januara prilikom upada u Kapitol sada su tema nove istrage FBI, odnosno mogućnosti njihovog finansiranja "spolja", prenose amerilki mediji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Neredi koji su se u Vašingtonu dogodili 6. januara prilikom upada u Kapitol sada su tema nove istrage FBI, odnosno mogućnosti njihovog finansiranja "spolja", prenose amerilki mediji.
Masovni napadi ukrajinskih dronova na Moskvu nisu samo vojni pokušaj udara na rusku prestonicu, već i psihološka operacija kojom Kijev pokušava da utiče na predsednika SAD Donalda Trampa, ocenio je vojni analitičar i penzionisani pukovnik specijalnih snaga Anatolij Matvijčuk.
Centralna banka Rusije smanjila je ključnu kamatnu stopu na 14,25 odsto, ali je tempo smanjenja prepolovila jer inflacija, gorivo i fiskalna potrošnja i dalje drže pritisak na ekonomiju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostovao je juče u specijalnom programu gde se osvrnuo na aktuelne političke teme, predstojeće izbore, funkcionisanje državnih projekata, kao i na detalje u vezi sa aferom "Zvučni top" i optužbama opozicionih medija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostovao je u specijalnom programu i govorio o aferi "Zvučni top", izborima, blokaderskim skupovima, lažima medija, napadima na njega...
Bivši guverner Ilinoisa Rod Blagojević rekao je da predsednik SAD Donald Tramp vidi Srbiju kao partnera sa kojim Amerika treba da razvija bližu saradnju. Poredivši lidere dve zemlje, Blagojević je naveo "da se Tramp bori za američki narod kao što se Aleksandar Vučić bori za ljude u Srbiji".
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić objavio je na Instagramu video-snimak svoje posete rodnoj kući njegovog oca Desimira u selu Pretrešnja kod Blaca.
Broj plaćanja karticama i elektronskim novcem preko interneta nastavio je da raste i u prvom tromesečju 2026. godine. Ukupan broj onlajn kupovina porastao je za 39,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
U ponedeljak sredinom dana i posle podne u pojedinim delovima Beograda očekuju se lokalno obilniji pljuskovi sa grmljavinom, uz kratkotrajnu pojavu grada.
Nakon što je četvorogodišnji dečak iznenada nestao iz vidokruga roditelja i završio u bazenu dubokom oko 1,5 metara u akva-parku "Klub S" u Jakovu, usledila je dramatična borba za njegov život koja je uznemirila sve prisutne.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić govoreći o aferi "Zvučni top" u specijalnoj emisiji, naveo je da pojedinima smeta ekonomski napredak zemlje i njeno izdvajanje u regionu.
Tokom protekle noći u Beogradu nije bilo saobraćajnih nezgoda ali je Hitna pomoć imala povećan broj intervencija, naročito na javnim mestima, rečeno je službi Hitne pomoći.
Večeras oko 21 čas u Petrovcu na Mlavi došlo je do pucnjave u porodičnoj kući, kada je, prema prvim informacijama, sin iz vatrenog oružja pucao u svoju majku.
Akcioni triler "Citizen Vigilante", u kojem glavnu ulogu tumači Armi Hamer, zabranjen je u Nemačkoj nakon što su nadležni odbili da mu dodele starosnu oznaku, uz obrazloženje da podstiče nasilje prema migrantima, dok pojedini kritičari autora filma, kontroverznog nemačkog reditelja Uvea Bola, optužuju za krajnje desničarske stavove.
Opljačkan je stan modela poznate svetske modne agencije "Elit" u 6. arondismanu Parizu i tom prilikom ukradeni su luksuzni satovi, nakit i drugi predmeti procenjeni na oko 10 miliona evra, saopštio je policijski zvaničnik za Figaro.
Glumac Stanojlo Milinković pojavio se u u sporednim ulogama u našim kultnim filmovima i postao prepoznatljiv po replici "Ne diraj me, zvaću decu! Decooooo!"
Neda Arnerić, jedna od najpoznatijih i najvoljenijih glumica bivše Jugoslavije, ostala je zapamćena ne samo po svom talentu, već i po ulogama koje su uključivale eksplicitne scene u filmovima.
Sve veći broj kućnih mačaka suočava se sa problemom viška kilograma, a stručnjaci upozoravaju da gojaznost može značajno uticati na njihovo zdravlje i životni vek.
Tokom leta mnogi parfemi brzo izgube intenzitet zbog visokih temperatura, ali arapski mirisi poznati su po izuzetnoj postojanosti i bogatim notama koje ostaju prisutne tokom celog dana.
Pevačica Svetlana Ceca Ražnatović stigla je na večerašnje finale "Zvezda Granda", gde se ekipa Informera nalazi na licu mesta i prati sva dešavanja iz minuta u minut.
Pevačica Ana Bekuta na finalu muzičkog takmičenja "Zvezde Granda" sumirala je utiske pred kamerom Informera i otkrila da li će i naredne sezone biti deo žirija popularnog šoua.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.