ČUDO TEHNOLOGIJE! Grade "pametan" grad sa 42.000 domova, a početna cena stanova je neverovatna /video/
Podeli vest
U Singapuru je u planu gradnja 42.000 domova u pametnom gradu. To znači da će meštani mnoge svoje potrebe zadovoljavati automatizovanim uslugama
Reč je o državi u kojoj 80 odsto ljudi živi u domovima koji su u javnom vlasništvu, tako da vlast ima veliki uticaj na urbanistički razvoj i njegove posledice.
Među kupcima stanova u Kuli u Beogradu na vodi i dosta naših gastarbajtera. Vlasnici nekretnina moći će da koriste i sadržaje hotela "St. Ridžis", koji će biti u istom zdanju
29.01.2021
07:57
Plan je izgradnja novih 42.000 stanova u pet distrikta, odnosno ekološki grad Tengah, što je malajska reč za osrednjost ili sredinu. Ovo će biti 24. naseljeno područje koje je vlast napravila od završetka Drugog svetskog rata.
Sistem klima uređaja biće centraliziran, sakupljanje smeća i otpada će biti automatizovano, u gradskom centru biće zabranjeno kretanje automobilima. Time se želi doprineti smanjenju emisije ugljenika u gradu.
Zvaničnici su ga nazvali šumskim gradom zbog velikih zelenih površina. Nalaziće se na mestu na kom je nekada bila ciglana, a onda i prostor za vojnu obuku. Prostire se na 700 hektara.
Projektanti su ukazali na to da će većina prostora biti namenjena za kretanje pešaka i biciklista. To je očekivano s obzirom na to da se biciklizam u Singapuru u poslednjih nekoliko godina sve više razvija.
Infrastruktura je osmišljena i za korišćenje električnih i samovozećih automobila, pa će tako biti i veći broj punjača baterija za vozila.
Posebna pažnja je posvećena rashlađivanju unutrašnjosti objekata. Naime, u ovoj državi sa šest miliona stanovnika emisije štetnih gasova su veće nego u Velikoj Britaniji, Kini i Maleziji. Uzrok tome su i klima uređaji koji čine trećinu od ukupne potrošnje energije u domaćinstvima. S globalnim zagrevanjem ovaj problem bi mogao dodatno da se pogorša.
Zato će, prenosi SEEbiz, pametni grad koristiti drugačiju tehnologiju. Koristiće se rashlađena voda, a za njeno rashlađivanje upotrebljavaće se solarna energija. Time će se smanjiti i emisija štetnih gasova.
Pametni grad podrazumeva i to da će rasveta biti upaljena samo onde gde se trenutno neko nalazi.
Početna cena stanova biće 82.000 dolara, a prvi stanovi bi trebalo da budu izgrađeni do 2023. godine. Tu će se nalaziti i najviši montažni neboder na svetu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Među kupcima stanova u Kuli u Beogradu na vodi i dosta naših gastarbajtera. Vlasnici nekretnina moći će da koriste i sadržaje hotela "St. Ridžis", koji će biti u istom zdanju
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević reagovao je na deo emisije Dan uživo na tajkunskoj N1 u kom su, verovali ili ne, voditeljka i njen sagovornik potvrdili najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će naredna 2026. godina biti najbolja za našu zemlju.
Nekadašnji dugogodišnji član Glavnog odbora i opštinskog odbora Srpske napredne stranke u Lučanima Slobodan Jolović napao je, preko opozicionih medija, vlast čiji je deo i sam donedavno bio.
Povodom 9 meseci od kako su studenti koji žele da uče i koji se suprotstavljaju blokaderskom ludilu i teroru okupljeni u Pionirskom parku ili takozvanom Ćacilendu građanima koji ih podržavaju obratio se student Vladimir Balać.
Gradonačelnici četiri opštine na severu KiM, nakon što su preuzeli dužnost od albanskih gradonačelnika, u zgradama opština zatekli su katastrofalno stanje.
Blokader Petar Đurić, nakon što smo otkrili da se bahati na odmoru u lukusuznom hotelu Dubaiju i uživa u bazenu dok poziva narod da ustane protiv vlasti, nastavio je da širi opasnu mržnju prema novinarima koji su već dugo na meti blokadera.
Na naslovnoj strani "Hrvatskog tjednika" pojavila se skandalozna karikatura koja, čini se, prikazuje patrijarha SPC Porfirija sa krvavim nožem među zubima, uz poziv na veliki skup otpora "jugosrpskim fašistima".
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Praznična atmosfera uveliko je počela, a zajedno sa njom povećao se i intenzitet saobraćaja, što je dovelo do gužvi na glavnim putevima, ali i u urbanim sredinama.
Srbija je tokom 2024. godine izvezla ukupno 3.942 tone žestokog alkoholnog pića, ukupne vrednosti 2,5 milijardi dinara,od čega samo rakije - 2.981 tona, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Više јavno tužilaštvo u Pančevu јe danas donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv osumnjičenih državljana Kine L.X.G. (41), C.J.L. (38), oboјe bez priјavljenog boravišta u Republici Srbiјi, i W.T. (43), sa boravištem u Dolovu, zbog postoјanja osnova sumnje da su kao saizvršioci izvršili krivično delo otmica, a osumnjičeni W.T. i dva krivična dela silovanje.
Kuća u Čačku, u kojoj se rano jutros dogodio stravičan zločin, kada je, kako se sumnja, sin zaklao oca i majku, a potom presudio i sebi nožem, kao da je ukleta, pričaju komšije.
Josip Oršuš (40), koga je policija tražila nakon ubistva i ranjavanja u naselju Sitnice na severu Hrvatske, uhapšen je u Sloveniji, saopštila je lokalna policija.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Poznati kulinarski portal TasteAtlas svake godine objavljuje listu 100 najukusnijih svetskih kuhinja. Lista će obradovati sve gurmane, a srpska gastronomija zauzela je visoko mesto i zaista imamo razloga za ponos.
Zdravija, ali jednako ukusna, posna ruska salata predstavlja savršen spoj jednostavnih, ali složenih ukusa, čineći je nezaobilaznim delom svakog slavskog stola.
Brižit Makron, koja je godinama verna mirnim, neutralnim nijansama, ovoga puta odlučila je da unese malo drame u svoj izgled i time iznenadila i javnost i modne komentatore.
U najnovijoj epizodi podkasta "Na krilima zmaja" kraljica narodne muzike Lepa Lukić u svojoj ispovesti otkrila je do sada nepoznate detalje razvoda koji trajao neverovatnih sedam godina!
Pevačica Vesna Zmijanac juče je primljena u Urgentni centar, jer joj je utrnula cela leva strana, a sada leži na koronarnom odeljenju zbog problema sa pritiskom.
Pevač Slobodan Cobe Batjarević ispričao je detalje incidenta koji se dogodio njegovoj koleginici Katarini Živković, kada je obezbeđenje jurilo po kazinu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar