• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs/Sputnjik

11.05.2021

19:13

ŠTA SE TO ČUJE U SVEMIRU?! "Vojadžer" snimio MISTERIOZAN niskofrekventan zvuk!

Vesti

ŠTA SE TO ČUJE U SVEMIRU?! "Vojadžer" snimio MISTERIOZAN niskofrekventan zvuk!

Veteran među svemirskim letelicama i čovekovom rukom napravljen objekat koji se najviše udaljio od nas, čuveni „Vojadžer 1“ u prostoru izvan Sunčevog sistema uočio je i snimio zvuke. Uzrok niskofrekventnog brujanja za sada nije poznat, ali se pretpostavlja da potiče od plazme ili međuzvezdanih gasova

„Vojadžer 1“ je objekat koji je čovek stvorio a najviše se udaljio od nas. Jedan je od dva svemirska broda koja su lansirana pre čak 44 godine i sada se nalazi van Sunčevog sistema.

Instrumenti na svemirskom brodu, koji pokušavaju da analiziraju međuzvezdani prostor kojim se kreće, uhvatili su zvuk, prenosi Indipendent.

Po svemu sudeći, u pitanju je buka koja dolazi iz prostora izvan granica našeg susedstva. Izgleda da zujanje emituju međuzvezdani gasovi ili talasi plazme koji se nalaze u uglavnom praznom prostoru između zvezda.

„Veoma je slab i monoton, jer se nalazi u uskom frekvencijskom opsegu“, rekla je Stella Koh Oker, doktorand u oblasti astronomije na Kornelu, koja je uočila konstantan zvuk.

Nalazi sugerišu da se sa međuzvezdanim gasom događa mnogo više nego što su naučnici ranije mislili. Naučnici nisu sigurni koja aktivnost bi mogla da bude uzrok ove buke, ali pretpostavljaju da je to možda rezultat „termički izazvanih oscilacija u plazmi“.

Istraživači se nadaju da će analizom ovog zvuka doći do zaključaka o tome kako međuzvezdani prostor „komunicira“ sa granicom Sunčevog sistema i kako tu granicu – poznatu kao heliopauza – oblikuje šire međuzvezdano okruženje.

Kada je svemirska letelica „Vojadžer 1“ izašla u prostor iza heliopauze, uhvatila je zvuke komešanja gasa koji se nalazi u međuzvezdanom prostoru, a izazvalo ga je naše Sunce. Međutim, iza tog komešanja čulo se neprekidno brujanje.

- Zvuk koji emituje međuzvezdani medijum je poput tihe ili nežne kiše. U slučaju silovitih eksplozija u sunčevoj atmosferi čuje se nešto poput munja i grmljavine tokom oluje nako čega se sve opet smiri i vrati na blagu kišu - objasnio je profesor astronomije Džejms Kords.

Iako je „Vojadžer 1“ sada nazamislivo udaljen od nas – čak 22 i po milijarde kilometara od Zemlje i ne prestaje da se udaljava – može da nam pošalje informacije. To je ograničena količina podataka i istraživači primaju od letelice oko 160 bitova svake sekunde, što je mnogo manje od 21 kilobita koje bi mogao da isporuči kada je krenuo na put, prenosi RTS.

Očekuje se da će „Vojadžer“ nastaviti da analizira međuzvezdani medijum narednih nekoliko godina, a istraživači se nadaju da će im neki od podataka omogućiti da nastave da prate gustinu prostora izvan našeg Sunčevog sistema.

U radu objavljenom u časopisu Nature Astronomy istraživači takođe sugerišu da bi buduće zvezdane misije mogle dati dodatne detalje o tom brujanju plazme.
 



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

Emisija koja pomera granice! Gledajte “Na merama” sutra od 20h!
Live TV

Emisija koja pomera granice! Gledajte “Na merama” sutra od 20h!

U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…

05.06.2026

12:55

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Premijera predstave "Luna Luna Park"
Kultura

Premijera predstave "Luna Luna Park"

Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.

04.06.2026

11:51

Magazin

Džet set