NEMCI SU POSLALI 150 HILJADA VOJNIKA, AMERI KO ZNA KOLIKO, I SADA BEŽE! Čak 20 godina su ih ubijali, ali... Njih ni Aleksandar Veliki nije pokorio, šta ste vi umislili...
Nemački ministar odbrane je saopštila da se vojska zemlje potpuno povukla iz Avganistana nakon što su bile deo NATO misije skoro dve decenije
- I poslednji vojnici Bundesvera sigurno napustili Avganistan. Posle 20 godina, našem najintenzivnijem angažovanju u inostranstvu došao je kraj. Ovo označava kraj istorijskog poglavlja -, napisala je na Tviteru nemački ministar odbrane Anegret Kramp-Karenbauer.
Ona se zahvalila više od 150.000 vojnika koji su služili u Avganistanu otkako se Nemačka pridružila NATO invaziji na zemlju 2001. godine. NATO saveznici su svoju kampanju započeli nedugo nakon terorističkih napada 11. septembra u borbi protiv talibana i militanata Al Kaide.
Prema nemačkim medijima, poslednjih oko 20 specijalaca poletelo je avionom iz vazduhoplovne baze "Kamp Marmal" u blizini severnog avganistanskog grada Mazar Šarif, nakon čega je baza formalno predata avganistanskoj vojsci.
Otprilike 1.300 nemačkih vojnika pružalo je obuku avganistanskim vojnim i bezbednosnim snagama u okviru NATO-ove misije "Odlučna podrška". Tokom rata, Nemačka je izgubila 59 vojnika, uključujući 35 koji su poginuli u borbama.
Hening Ote, poslanik i portparol za odbrambenu politiku Hrišćansko-demokratske unije Nemačke (CDU) kancelara Angele Merkel, rekao je da je misija u Avganistanu bila uspešna. Rekao je, da „Avganistan danas ne nudi povratak međunarodnom terorizmu", i da nemački vojnici mogu biti ponosni na sebe.
Političari iz drugih partija bili su rezervisaniji. Siemtje Miler iz socijaldemokrata rekao je da se, iako je operacija bila uspešna iz vojne perspektive, pokazalo da je dugoročna izgradnja države u Avganistanu teža. Miler je pozvao na reviziju misije, kao i predstavnik stranke Levica.
- Mora se priznati da glavni ciljevi - mir u Avganistanu i stabilne državne strukture - nisu postignuti - rekao je Tobias Lindner, poslanik zelenih.
Nemačke snage su napustile zemulj, dok Pentagon treba da u potpunosti povuče svoje snage iz Avganistana do 11. septembra 2021. godine. Predstojeće povlačenje američkih vojnika povećava strah da će talibani, koji su se aktivirali poslednjih meseci, srušiti vladu koju podržava Zapad u Kabulu i ponovo preuzeti zemlju.
Militanti su ovog meseca zauzeli grad Šer Kan Bandar u blizini avganistansko-tadšikistanske granice i ustvrdili da su zauzeli 90 okruga od sredine maja. En-bi-si je citirao talibanskog komandanta, koji je prošle nedelje rekao da su militanti iznenađeni brzinom sopstvenog napredovanja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Miro
pre 4 godine
Nije ona Ministar odbrane nego rata. MINISTARKA RATA. Da je odbrane Njemacki vojnici nebi bili u Afganistanu.
nemci su sami sebi pljunuli u lice jer njihov ustav zabranjuje nemackim vojnicima da ratuju van svoje zemlje zato kad su napali jugoslaviju zajedno sa natom oni su slali ssvoje dobrovoljce da se revansiraju balistima koji su ih pomagali kad je Hitler napao Jugoslaviju
Većih terorista i gorih od NATO saveza nema! Nije problem postojao dok ga nisu oni napravili, Avganistan je za vreme njihovog prisustva udesetostručio proizvodnju droge, obučene teroriste su distribuirati od bivše Jugoslavije do Sirije i Islamske države, a sve sa ciljem pljačke i opravdanja intervencionizma kojim su uništavali države i unesrećili milione ljudi. Nemačka je pogazila potpisano i time otvorila svoju propast, islamske izbeglice će ih okupirati i upropastiti, samo da bi novi poredak zaživeo.
Vraćaju se kući kad maka više nema,sadiće ga talibani a opijum (heroin) prodavati istim nakupcima i za par godina imaćemo novu ID koju če Kinezi i Rusi pokušati da unište. Što izreka govori; sjaši Kurta da uzjaši Murta.
Aktivisti Srpske napredne stranke (SNS), koji su kod Slavije postavili štandove stranke, napadnuti su od strane blokadera, koji su na njih nasrnuli noževima, suzavcem i teleskop-palicama.
Kina je danas demantovala tvrdnju Fajnenšel tajmsa da je kineski predsednik Si Đinping rekao predsedniku SAD Donaldu Trampu da bi ruski predsednik Vladimir Putin "mogao da zažali zbog pokretanja invazije na Ukrajinu".
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić oštro je osudila najnovije incidente na ulicama Beograda, navodeći da su aktivisti Srpske napredne stranke ponovo bili meta nasilja blokadera, za koje tvrdi da više nemaju nikakvu politiku osim terora, mržnje i izazivanja sukoba.
Lider Srpske napredne stranke (SNS) i savetnik predsednika Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je je politika blokadera blokiraj, mrzi, tuci, potezi nož na sve koji misle drugačije.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Na društvenim mrežama osvanuo je video snimak Srbina koji nije mogao da sakrije oduševljenje kada je video završne radove beogradskog Linijskog parka na Dorćolu.
Ležeći policajci moraju biti propisno postavljeni i odobreni od nadležnih organa, dok ako oštete automobil, imate pravo na odštetu samo ako niste napravili prekršaj.
U Apelacionom sudu danas je razmatrana žalba odbrane Alije Balijagića, koji je prvostepeno osuđen na 40 godina zatvora zbog ubistva Jovana i Milenke Madžgalj u bjelopoljskom selu Sokolac.
Na magistralnom putu Tutin–Novi Pazar, u mestu Nadumce, danas je došlo do teške saobraćajne nezgode kada je putnički automobil marke "pasat" sleteo sa puta u kanjon Sebečevske reke.
U Kiseljaku, u Bosni i Hercegovini, juče je došlo do porodične tragedije, u kojoj je Miro P. ubio svoju taštu Luciju R , upucao suprugu Vesnu P. a zatim presudio i sebi. Lucija je proglašena mrtvom na licu mesta, dok je bračni par povredama podlegao u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.
Legendarna Katinkina kuća na Dedinju bila je mesto snimanja kultnih ostvarenja poput "Srećnih ljudi", "Žikine dinastije" i filma "Davitelj protiv davitelja".
Glumica Milena Dapčević dobijala je anoniman pretća pisma jer je bila u vezi sa istaknutim partizanskim borcem Pekom Dapčevićem što je u tadašnje vreme bilo neprihvatljivo.
Kontroverzni biografski film "Majkl" do sada je zaradio neverovatnih 700 miliona dolara širom sveta, ostavljajući iza sebe sve skandale koji ga prate od prvog dana snimanja.
Urolog Dž. P. Sing Rana iz bolnice u Nju Delhiju objašnjava da određene vrste hrane, posebno uz premalo vode, mogu podstaći stvaranje kamena u bubregu ili dovesti do njegovog ponovnog javljanja.
Verovatno ste se već susreli sa onim malim poljem "Ja nisam robot" koje treba da označite na mnogim sajtovima. To je funkcija poznata kao reCAPTCHA, koja pomaže u razlikovanju stvarnih korisnika od automatizovanih botova.
Bigl po imenu Fin, koji je čitav život proveo u laboratorijskom kavezu, prvi put je osetio slobodu. Njegova reakcija kada je ugledao more je zapalila internet.
Pevač Željko Šašić uskoro će održati veliki koncert, a tom prilikom progovorio je i o odnosu sa bivšom partnerkom Sonjom Vuksanović, ali i o ćerki Sofiji.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar