Evropskoj uniji su potrebni nuklearna energija i gas kao "stabilni izvori energije", rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen na kraju samita EU u Briselu
- Dok EU treba drastično da smanji emisije ugljen dioksida radi borbe protiv klimatskih promena, jasno je da treba više čiste obnovljive energije kao što je energija vetra ili solarna energija koje daju „mnogo nezavisnosti“ kontinentu u trenutku kada skaču cene gasa - rekla je fon der Lajen na konferenciji za novinare.
Međutim, pored obnovljive energije "potreban nam je stabilan izvor energije, nuklearni i tokom perioda tranzicije naravno gas", dodala je ona.
Nuklearne centrale imaju prednost da ne ispuštaju takoreći uopšte ugljen dioksid u atmosferu.
Evropska komisija treba pre kraja godine da predloži spisak koje energije se smatraju dobrim za klimu. Tom klasifikacijom će se onim izvorima energije koji se smatraju dobrim olakšati pristup kapitalu u okviru zelenog finansiranja, što će im dati važnu konkurentsku prednost.
Francuski predsednik Emanuel Makron pozdravio izjavu fon der Lajen i rekao da nikad do sada nije data tako jasna podrška potrebi pribegavanju nuklearnoj energiji da bi se sprečile klimatske promene.
- Velika većina zemalja članica želele su da uključe i gas i nuklearnu energiju u taj spisak - rekao je jedan evropski diplomata za Frans pres.
Ipak se zemlje kao što su Nemačka, Austrija i Luksemburg protive razvoju nuklearne energije navodeći problem dugoročnog skladištenja radioaktivnog otpada.
Međutim kancelarka Angela Merkel, koja je učestvovala na svom poslednjem evropskom samitu izgledala je danas kao da priprema teren za kompromis Nemačke oko tog pitanja.
Foto: Olivier Hoslet, Pool Photo via AP
Viktor Orban
Utopijska fantazija - Orban odbacuje planove klimatske politike EU
Mađarski premijer Viktor Orban odbacio je u četvrtak planove Evropske unije da se pozabavi klimatskim promenama kao „utopijsku fantaziju” i sugerisao da zelene mere povećavaju troškove energije u Evropi.
- Podizanje cena, nova regulativa, let cena do neba, uništavanje srednje klase - rekao je Orban, misleći na predložene klimatske mere EU, po dolasku na samit lidera EU.
- Zdrav razum s jedne strane i fantazija s druge. A utopijska fantazija nas ubija - to je takođe problem sa cenama energije.
Analitičari i Evropska komisija kažu da je glavni pokretač visokih troškova električne energije u Evropi rastuća cena gasa, dok je tržište ugljenika u EU doprinelo najviše petini rasta cena električne energije. Brisel je predložio paket novih klimatskih politika koji će zemlje EU morati da razmotre i odobre pre stupanja na snagu.
Zalihe uglja u Rusiji dovoljne za narednih 350 godina
To je Sputnjiku saopštio direktor departmana za spoljnoekonomsku saradnju i razvoj energetskih tržišta u Ministarstvu energetike Sergej Močaljnikov.
- Zalihe uglja u Rusiji su iznad 400 milijardi tona. To će nam biti dovoljno za veoma dug period. Pri savremenom nivou eksploatacije – za oko 350 godina. Samo 'Helga' ima 2,2 milijarde tona zaliha, samo jedna kompanija - naglasio je Močaljkov.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Blokaderski advokat Čedomir Čeda Kokanović brutalno je izvređao veliki broj građana koji su danas prisustvovali istorijskom skupu "Srbija, jedna porodica" koji je održan u centru Beograda.
Od večeri 15. marta, kada su tokom petnaestominutne tišine na protestu u Beogradu nastale scena panike i, kako se kasnije ispostavilo režirane predstave od strane blokadera, srpska javnost našla se pod lavinom medijskih tvrdnji, kategoričnih zaključaka i senzacionalnih naslova o navodnoj upotrebi takozvanog zvučnog topa.
U Beogradu je danas održan veliki skup SNS-a, na kojem je, prema procenama MUP-a, bilo više od 200.000 ljudi, a to je, izgleda, zasmetalo hrvatskim medijima, koji su odmah počeli negativno da pišu o ovom skupu.
Lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik, koji je u Beogradu prisustvovao skupu "Srbija, jedna porodica", izjavio je da je za Republiku Srpsku važno da je Srbija stabilna i moćna.
Srpkinja je tokom letovanja u Kalitei doživela strašnu neprijatnost, kada je grupa tinejdžera tokom noći upala u dvorište smeštaja, a jedan od njih izvršio je veliku nuždu u bazenu.
Grupacija "Stelantis" najavila je povratak malih gradskih električnih automobila na tržište, a najveću pažnju privukla je nova "fiat panda", koja će se proizvoditi u Italiji. Početna cena iznosiće oko 15.000 evra.
Novootvorenom deonicom Moravskog koridora, od Čačka do Kraljeva, od zvaničnog puštanja u saobraćaj, pa do 16:00 sati, prošlo je 7.960 vozila, saopštilo je danas preduzeće "Putevi Srbije".
Ono što se dešava iza zatvorenih vrata izolovanih sredina i pod uticajem bolesnog uma nekada prevazilazi najgore horor filmove. Kada se u četiri zida ili u glavi pojedinca spoje nelečena šizofrenija, paranoja i okultizam, nastaje katastrofa.
Darko Vesković Prika, koji je brutalno likvidiran u ponedeljak 22. juna 2026. godine u kafiću u beogradskom naselju Kumodraž, danas je sahranjen na Centralnom groblju u Beogradu.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Andrije S. (20) zbog sumnje da je 10. decembra 2025. godine u jednom ugostiteljskom objektu na Vračaru, pokušao da ubije Vuka Bajruševića, i jer je neovlašćeno nosio vatreno oružje i municiju.
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv četvorice muškaraca zbog postojanja osnova sumnje da su 5. juna 2026. godine izvršenjem različitih krivičnih dela učestvovali u bacanju bombe na porodičnu kuću S.Č. na teritoriji opštine Novi Beograd.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Zaboravite na klasičnu "misionarsku" rutinu od dva minuta, donosimo vam 3 brutalne poze koje garantuju eksploziju u spavaćoj sobi i teraju žene na vrištanje.
Nemačka influenserka Eda Elisa našla se u neprijatnoj situaciji na aerodromu kada joj je, neposredno pred let, rečeno da ne može da uđe u avion zbog odeće koju je nosila.
Tokom jula, Bikove, Vodolije i Jarčeve očekuju povoljne okolnosti koje bi mogle da im donesu dodatne prihode, reše dugove i otvore vrata novim poslovnim prilikama.
Bivša rijaliti učesnica i reperka Dia Kostić, otkrika je da je pevač Era Ojdanić svojevremeno hteo da joj kupi nekretninu u rodnom kraju, Vrnjačkoj Banji.
Pevačica Elena Kitić na početku svoje karijere negovala je provokativan imidž, a sada su se svi iznenadili novim - smernim izgledom ćerke Mileta Kitića i Marte Savić.
Starleta Atina Ferari oglasila se nakon što je isplivao snimak sa jučerašnjeg koncerta "Južnog vetra" na kojem joj obezbeđenje nije davalo da uđe na ulaz koji je htela, te je objasnila šta se desilo.
Nekadašnja rijaliti učesnica Kristina Spalević nedavno je ponovo prijavila policiji bivšeg partnera Kristijana Golubovića, a sada je otkrila detalje o njihovom odnosu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.