STOTINE JE SJAJNIH PESAMA O BEOGRADU, a da li znate koja je NAJSTARIJA?! Otkrivamo vam ko je prvi u pesmi opevao naš lepi grad!
Podeli vest
Mnogi umetnici su svojim delima pokazali poštovanje prema našem glavnom gradu. Beograd je na jedinstven način bio prikazan kroz film, slike, ali i pesme
Neki misle da je čuvena pesma Đorđa Marjanovića prva o kojoj je opevan beli grad, ali nije. U arhivi Radio Beograda postoji podatak da je prva pesma nastala davne 1892. godine.
Pogledajte mesto gde počinje drama, oslušnite mesto gde nastaje melodija, osetite mesto gde se rađa igra - dobrodošli u Narodno dramsko pozorište
23.11.2021
10:00
Numeru "Kad Beograd Srbi uzimaše" napisao je veliki srpski kompozitor Stevan Stojanović Mokranjac i ona se smatra najstarijom pesmom o Beogradu.
-Stevan Stojanović Mokranjac je u svojim rukovetima beležio sve ono što je narod pevao, pa je tako i ova pesma "Kad Beograd Srbi uzimaše" narodna. Ova numera se nalazi u Mokranjčevoj šestoj rukoveti. Zatim treba napomenuti i numeru "Beograde, grade" koju su pevali Tozovac, Nada Mamula - kaže Nenad Dimitrijević, muzički urednik Radio Beograda u penziji.
Foto: wikipedia
Stevan Stojanović Mokranjac
"Himna Beogradu" autora Tanasija Mladenovića, i kompozitora Mihovila Logara je od juna ove godine i zvanično postala Pesma grada Beograda.
- Od osnivanja televizije, ova pesma je bila puštana na početku i na kraju programa - kaže Dimitrijević.
Mnogi muzičari su u svojim pesama spominjali Beograd. Neko je ovu sprsku prestonicu opisao kao mesto susreta sa dragim osobama, a neko kao grad gde se jedna ljubav završila. A, Lola Novaković je Beograd upoređivala sa velikim evropskim gradovima...
- Lola Novaković je žena koja je obeležila jedan vek u našoj zabavnoj muzici. Ona je otpevala pesmu "Moj dragi Beograde" upoređujući Beograd sa Pragom, Londonom, Rimom, Atinom... Ona je rođena Beograđanka i voli svoj grad - kaže Dimitrijević.
Foto: printscreen
nenad Dimitrijević
Legendarni Đorđe Marjanović je kroz čuvenu pesmu "Beograde, Beograde" opisao ovaj grad kao zauvek mlad. Po njemu, on je voleo svoje nasmejane ulice, svakome otvarao svoja vrata i svojim smehom razgonio tugu.
I Zdravko Čolić je pevao o Beogradu. Njegov veliki hit "April u Beogradu" ugledao je svetlost dana 1975. godine. Napisao ju je legendarni Kornelije Bata Kovač, a upravo sa tom pesmom Čola je pobedio na "Beogradskom proleću" te iste godine.
- Zdravko je služio vojsku u Beogradu. Taj period je opisan u pesmi. Iako se to ne spominje u tekstu, to se zna - kaže Nenad Dimitrijević.
Sve pesme o Beogradu su jedinstvene, ali je ova ipak vanvremenska. Godine 1995, Vlada i Bajka su pesmu "Beograd" izveli uz pomoć prijatelja, brojnih velikana. Ovu numeru su pevali i Dragan Nikolić, Bora Đorđević, Dušan Prelević Prele, Dragan Bjelogrlić i Nikola Kojo.
O Beogradu su pevali i Predrag Živković Tozovac, Bajaga, Dejan Cukić, Svetlana Ceca Ražnatović, Džej... Beograd je svoj duh svima nesebično davao, a zauzvrat dobio najlepše melodije. Jedne bude uspomene, od drugih nam zatitra osmeh, a od trećih nam krene i pokoja suza. Ukusi su različiti, a jedno je sigurno - Beograd nosi posebnu emociju koja je mnogim umetnicima poslužila kao inspiracija.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Iran je uputio hitan poziv susednim državama da odmah evakuišu osoblje iz više ključnih naftnih i gasnih postrojenja širom Bliskog istoka, uz upozorenje da bi ti objekti mogli biti meta vojnih udara.
Danas (17. marta) u 18:11 po moskovskom vremenu, izvršen je napad na teritoriju koja se nalazi uz zgradu meteorološke službe na industrijskoj lokaciji NE „Bušer“, u neposrednoj blizini aktivnog energetskog bloka, saopštava Rosatom.
Blokaderski reditelj Srđan Dragojević, nekada poznat po filmovima koje je stvarao, a danas samo po ostrašćenom "pljuvanju" svega dobrog u državi Srbiji, ostrvio se najstrašnije na, verovali ili ne, veronauku.
Šef odborničke grupe u skupštini grada Kruševca Zoran Tomić i narodni poslanik Milenko Jovanov su na Iks mreži reagovali na laži i besmislice koje je rekao tajkunski opozicionar Dragan Đilas.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić vratila je danas na fabrička podešavanja potrčka tajkuna Dragana Đilasa, Borislava Borka Stefanovića, koji je nju napao zbog reči koje je izgovorila u Briselu.
Menadžer Grada Beograda Miroslav Čučković izjavio je danas da je TBM mašina za kopanje beogradskog metroa završena u Kini i da će od 20. aprila biti poslata u Srbiju.
Fitnes trener Ivana Vasić je bežeći od rata na Bliskom istoku vozila 3.000 kilometara i za tri dana iz Iraka kolima stigla u Beograd zajedno sa svoja dva psa.
Gorska služba za spasavanje uspešno je realizovala još jednu akciju na Rtnju kada su dve osobe ostale same na planini sa ispražnjenim telefonima i van staze.
Skup u organizaciji "Medijske mreže" u Privrednoj komori Srbije okupio stručnjake koji poručuju da su za uspešnu energetsku tranziciju ključni ulaganja, stabilan sistem i dugoročno planiranje.
Ubistvo vođe baklanskog kartela Živka Bakića naručile su i organizovale vođe kriminalnog klana koje se nalaze van teritorije Srbije, otkriveno je tokom istrage likvidacije koja se dogodila 16. januara u Sopotu.
Telo Nenada K. (58) pronađeno je 16.marta u zgradi u Čačku, a njegov nestanak prijavljen je samo dan ranije. Zbog sumnje da su ga ubili, policija je uhapsila trojicu muškaraca.
Američki predsednik Donald Tramp protivi se daljim napadima na iransku energetsku infrastrukturu, nakon što je Izrael izveo vazdušne napade na iransko gasno polje Južni Pars.
Kina je započela direktne pripreme za mogući sukob sa Sjedinjenim Američkim Državama u narednim godinama, dok pažljivo analizira rat SAD protiv Irana kako bi otkrila slabosti američke vojne strategije, prenosi Blumberg.
Predsednik Rusije Vladimir Putin uputio je saučešće vrhovnom vođi Irana Modžtabi Hamneiju povodom smrti sekretara Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Alija Laridžanija, kojeg je nazvao „istinskim prijateljem Rusije“, mudrim i dalekovidim političarem.
Književniku Veselinu Dželetoviću, prema čijem romanu je snimljen film "Žetva", i ekipi koja je radila na ovom ostvarenju, nuđeni su milioni da iz filma izbace da su ljudi ubijani i kidnapovani na Kosovu i Metohiji, a njihovi organi vađeni u "Žutoj kući".
Danas je došlo do požara u srpskom paviljonu u Veneciji gde se održava čuveni filmski festival, a sada su se pojavile i prve fotografije sa mesta nesreće.
Kuhinjski ormarići mogu brzo postati magnet za mrave, moljce i druge sitne napasti, ali postoji veoma jednostavno rešenje koje je prirodno i jeftino, lovorov list.
Sigurno vam se bar jednom desilo da priključite telefon na punjenje, a baterija se uopšte ne puni. To ume baš da iznervira, ali rešenje je često jednostavnije nego što mislite, a pritom veoma jeftino.
Hroničan umor, nervoza i pad energije mogu biti znak da organizmu nedostaje jedan važan vitamin iz B grupe koji ima veliku ulogu u radu mozga, proizvodnji energije i jačanju imuniteta.
Mlad mesec u astrologiji simbolizuje nove početke, neočekivane prilike i sveže ideje koje dolaze u pravom trenutku. Sledeći put ćemo ga videti 19. marta, a ovaj ciklus posebno će osvežiti energiju i doneti šanse za napredak Ribama, Bikovima i Rakovima.
Putem društvenih mreža pratioci su počeli da spekulišu kako je pevačica Aleksandra Prijović koleginici Barbari Bobak preotela saradnika, a objavljena je i njegova fotografija.
Pevač Uroš Živković govorio je o svom privatnom životu, ali i odnosu sa Milicom Todorović koja mu nije odgovorila na poruku nakon njegove izjave o vezi sa oženjenim.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar