DA LI STE ŽRTVA EMOCIONALNE UCENE? Na ovaj način možete da prepoznate manipulatore u svom okruženju!
Podeli vest
Svaka osoba je makar jednom u svom životu bila žrtva emocionalne ucene. Psihološkinja Jovana Stojković objašnjava šta ta pojava znači i kako se manifestuje
Psihološkinja Jovana Stojković svake nedelje odgovara na najrazličitija pitanja o mentalnom zdravlju. Pomoći će vam da rešite probleme i osećate se zadovoljno!
02.11.2022
15:00
Emocionalna ucena jedna je od najzastupljenijih vidova i najteži vid manipulacije. Ona može biti direktna ili indirektna i ne mora se javljati nužno u partnerskim odnosima, već može biti i u odnosima roditelj-dete, na poslu...
Ostaje pitanje zbog čega ljudi doživljavaju potrebu da manipulišu drugim ljudima, i to po pravilu onima koji su im najdraži.
-Ukoliko pričamo o odnosu roditelj-dete, najviše imaju potrebu da ucenjuju, da se detetu ne da sloboda za samostalnošću, za izražavanjem sopstvenih potreba, što je nažalost danas jako često. Idu one standardne rečenice: Ja ću ti zagorčati život! Ja sam te rodila, ja ću ti ga i zagorčati! To je izuzetno često. Uskraćivanje svih mogućih potreba prema detetu zato što nisu ispunjeni ciljevi roditelja - objašnjava Jovana Stojković.
U partnerskim odnosima emocionalne ucene su jednako često zastupljene, ali one se manifestuju na sasvim drugačiji način.
-Što se tiče partnerskih odnosa, često su skloni da prete partneru da će okončati njihov odnos, da nužno mora biti kako oni kažu, da ignorišu želje i činjenice koje iznosi njihova partnerka. Skloni su laskanju i dodeljivanju komplimenata, ali samo kada je njihova potreba u tom momentu zadovoljena. Inače, nisu skloni da ih obasipaju određenim pohvalama i komplimentima. Podrazumevaju da apsolutno sve mora biti po njihovom, a na prvom mestu je zadovoljenje njihovih potreba - kaže naša sagovornica.
Ono što je najvažnije za svakoga jeste da prepozna kada je emotivno ucenjen ili izmanipulisan. Jako je važno da znamo da se u nekom odnosu loše osećamo, kao i da ispoljimo svoje nezadovoljstvo situacijom, jer to je jedini način da se problem reši.
Foto: pexels.com
-Mi možemo da prepoznamo kroz klasično ucenjivanje u smislu: Ja ću biti dobro, ja ću biti srećan ako ti uradiš to i to... Ili, obrnuta rečenica: Ja sam zbog tebe nesrećan, zato što si ti to i to uradila... Nekako se krivica uvek okreće na drugu stranu i te osobe nemaju kapaciteta da sagledaju sebe jer stavljaju svoje potrebe ispred tuđih - ističe Jovana.
Postoji jasna granica između emotivne ucene i običnog traženja pažnje. Neke osobe su manipulatori, ali druge su samo željne da osete to da su voljene i bitne svojim partnerima. Ne bismo nikada smeli da pomešamo ove dve situacije i osudimo svog partnera samo zato što smo mi ti koji mu ne pružaju dovoljno pažnje koja je njemu neophodna.
Foto: pexels.com
-Razliku između toga da li je osoba sebična ili je skolna emocionalnim ucenama možemo jako lepo videti na psihoterapiji tako što se oba partnera otvore. Nekada je psihoterapija jedino mesto gde oni mogu da čuju svoje potrebe. U partnerskim odnosima i uopšte u porodici, kada se radi sa čitavim sistemom, mnoge stvari se podrazumevaju. Nekada, kada dođu na psihoterapiju, kada iznesu neku svoju potrebu, druga osoba je sklona da kaže: Pa ja sam mislila da se to podrazumeva. Način, ko će kome želeti koliko da udovolji, opet zavisi od te osobe. Možda je za nekoga pažnja kupovina jedne čokolade, a za nekoga telefonski razgovor od dva sata. To je veoma bitno raščlaniti na psihoterapiji, šta za koga znači dovoljno pažnje, a šta prelazi u neku vrstu gušenja - kaže psihološkinja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Psihološkinja Jovana Stojković svake nedelje odgovara na najrazličitija pitanja o mentalnom zdravlju. Pomoći će vam da rešite probleme i osećate se zadovoljno!
Poznati biznismen Branko Babić, koji je poslednjih meseci ozbiljno nagazio blokadere i zadao im velike muke na društvenim mrežama jer razobličava njihove laži, ali i namere u rušenju Srbije, ponovo je na duhoviti način opleo po nekadašnjem košarkašu, a sada zgubidanu broj jedan Vladimiru Štimcu.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević reagovao je na deo emisije Dan uživo na tajkunskoj N1 u kom su, verovali ili ne, voditeljka i njen sagovornik potvrdili najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će naredna 2026. godina biti najbolja za našu zemlju.
Nekadašnji dugogodišnji član Glavnog odbora i opštinskog odbora Srpske napredne stranke u Lučanima Slobodan Jolović napao je, preko opozicionih medija, vlast čiji je deo i sam donedavno bio.
Povodom 9 meseci od kako su studenti koji žele da uče i koji se suprotstavljaju blokaderskom ludilu i teroru okupljeni u Pionirskom parku ili takozvanom Ćacilendu građanima koji ih podržavaju obratio se student Vladimir Balać.
Gradonačelnici četiri opštine na severu KiM, nakon što su preuzeli dužnost od albanskih gradonačelnika, u zgradama opština zatekli su katastrofalno stanje.
Blokader Petar Đurić, nakon što smo otkrili da se bahati na odmoru u lukusuznom hotelu Dubaiju i uživa u bazenu dok poziva narod da ustane protiv vlasti, nastavio je da širi opasnu mržnju prema novinarima koji su već dugo na meti blokadera.
Na naslovnoj strani "Hrvatskog tjednika" pojavila se skandalozna karikatura koja, čini se, prikazuje patrijarha SPC Porfirija sa krvavim nožem među zubima, uz poziv na veliki skup otpora "jugosrpskim fašistima".
Na društvenim mrežama osvanula je objava korisnika koji je upozorio potrošače na Glovo, jer mu je nakon porudžbine novac sa računa skinut čak tri puta, iako je trebalo samo jednom.
Bivši sudija Osnovnog suda u Prištini, sada „ugledni“ advokat, Tom Gaši, izazvao je objavom na Fejsbuku veliko uznemerienje srpskog naroda
na Kosovu i Metohij
Srbija je tokom 2024. godine izvezla ukupno 3.942 tone žestokog alkoholnog pića, ukupne vrednosti 2,5 milijardi dinara,od čega samo rakije - 2.981 tona, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Više јavno tužilaštvo u Pančevu јe danas donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv osumnjičenih državljana Kine L.X.G. (41), C.J.L. (38), oboјe bez priјavljenog boravišta u Republici Srbiјi, i W.T. (43), sa boravištem u Dolovu, zbog postoјanja osnova sumnje da su kao saizvršioci izvršili krivično delo otmica, a osumnjičeni W.T. i dva krivična dela silovanje.
Kuća u Čačku, u kojoj se rano jutros dogodio stravičan zločin, kada je, kako se sumnja, sin zaklao oca i majku, a potom presudio i sebi nožem, kao da je ukleta, pričaju komšije.
Josip Oršuš (40), koga je policija tražila nakon ubistva i ranjavanja u naselju Sitnice na severu Hrvatske, uhapšen je u Sloveniji, saopštila je lokalna policija.
Američki ambasador pri NATO Metju Vitaker poručio je da ne veruje da Rusija ima nameru da napadne Alijansu, ocenivši da su šanse za takav scenario „vrlo male“.
Ruski predsednik Vladimir Putin i specijalni američki izaslanik Stiv Vitkof odlično se razumeju i imali su istinski prijateljski razgovor početkom meseca u Moskvi, izjavio je sinoć pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Poznati kulinarski portal TasteAtlas svake godine objavljuje listu 100 najukusnijih svetskih kuhinja. Lista će obradovati sve gurmane, a srpska gastronomija zauzela je visoko mesto i zaista imamo razloga za ponos.
Zdravija, ali jednako ukusna, posna ruska salata predstavlja savršen spoj jednostavnih, ali složenih ukusa, čineći je nezaobilaznim delom svakog slavskog stola.
Brižit Makron, koja je godinama verna mirnim, neutralnim nijansama, ovoga puta odlučila je da unese malo drame u svoj izgled i time iznenadila i javnost i modne komentatore.
U najnovijoj epizodi podkasta "Na krilima zmaja" kraljica narodne muzike Lepa Lukić u svojoj ispovesti otkrila je do sada nepoznate detalje razvoda koji trajao neverovatnih sedam godina!
Pevačica Vesna Zmijanac juče je primljena u Urgentni centar, jer joj je utrnula cela leva strana, a sada leži na koronarnom odeljenju zbog problema sa pritiskom.
Pevač Slobodan Cobe Batjarević ispričao je detalje incidenta koji se dogodio njegovoj koleginici Katarini Živković, kada je obezbeđenje jurilo po kazinu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar