"TRAMP JE IRANCIMA FAKTIČKI DAO ULTIMATUM" Vens otkrio zašto su SAD pristale na primirje sa Iranom
108. 04. 2026. u 13:58
208. 04. 2026. u 13:58
Vesti
Dok se glasalo o predlogu ovakvog teksta zakona, predstavnici Srpske liste napustili su salu, a prethodno je na sednici Odbora za zakonodavstvo, Igor Simić, poslanik i portparol SL, podigao ruku protiv pripremljenog nacrta.
|
Tradicija Nemanjića Već samo ovlašan pogled na istoriju Metohije jasno ukazuje da ovaj grad baštini tradiciju Vizantije i nemanjićke Srbije. Turska okupacija trajala je od 15. veka, sve do balkanskih ratova, kada je ponovo pripojen Kraljevini Srbiji. U ovom gradu osnovana je albanska Prizrenska liga, koja je za interese Turske sprovodila teror nad Srbima i ostalim slovenskim stanovništvom. Isti naziv imalo je i vojno-političko albansko udruženje koje je delovalo pod patronatom nacističke Nemačke. |
Opasan napad na Srbiju
Ovaj potez Prištine prvi potpredsednik Vlade i šef srpske diplomatije Ivica Dačić smatra novom provokacijom.
- Ako Haradinaj i Tači budu brinuli o Prizrenu kao što su brinuli o Svetim arhangelima i Bogorodici Ljeviškoj, bojim se da od njega neće ostati kamen na kamenu. Kao što je od 10.000 Srba koji su tamo živeli pre 1999. godine ostala mala Milica Đorđević i nekoliko bogoslova - kaže Dačić za Novosti.
Prištinske vlasti, pod velom zaštite istorijske baštine, napravile su još jedan korak ka prisvajanju tuđe istorije i prošlosti drugih naroda. Grad na Bistrici, saglasni su istoričari, drevno je središte srpske srednjovekovne države i sa albanskom istorijom nema dubljih veza.
Istoričar Čedomir Antić kaže da je ovakav potez Prištine nesumnjivo novi pokušaj prekrajanja istorije. On podseća da je Prizren imao veliki značaj za srednjovekovnu Srbiju, za vreme Nemanjića i da je pre 18. veka bio većinski srpski grad.
- Ovo je stara, hajdučka, igra Albanaca koji sada pričaju i da su učestvovali u Kosovskoj bici. Srbija bi prema ovakvim manevrima trebalo oštro da se postavi - smatra Antić.
Tanjug
Prema njegovoj oceni, sve je to u funkciji njihove želje da "nadoknade" ono što nemaju, jer je Kosovo, kako kaže, "zemlja bez istorije i kulture", koja je tek u 20. veku definisala nacionalno jedinstvo i sada na ovakve načine nastoji da prođe kroz sve faze razvoja koje su prošle druge države i narodi.
U Veseljijevom proglašenju Prizrena za istorijsku prestonicu istoričar Radoš Ljušić vidi još jedan korak ka stvaranju "velike Albanije".
- Albanci žele da Prizren uzdignu na nivo istorijskog središta, kako bi ovaj grad mogao da bude buduća prestonica ujedinjene Albanije i Kosova. Time izbegavaju mogući sukob oko toga da li bi centar velike Albanije trebalo da bude Tirana ili Priština, ali i istovremeno uklanjaju tragove srpske prošlosti. Prizren je sinonim za srpsku istoriju srednjeg veka, a i ovim potezom teži se njenom brisanju i to u vreme velikih pritisaka na Srbiju da pristane na stvaranje "velike Albanije" po modelu Prizrenske lige - tvrdi Ljušić.
Hramovi na meti
Nedaleko od Prizrena nalazi se Manastir Svetih arhangela, zadužbina srpskog cara Dušana, a po mnogo čemu jedinstvena Bogorodica Ljeviška nalazi se u centru grada. Da su pokušaji pripajanja srpskih sakralnih objekata albanskom nasleđu već viđeni, podseća istoričar Čedomir Antić.
Tanjug
- Indikativno je to što se Prizren i Peć pominju u knjizi britanskog izdavača "501 destinacija koja se mora posetiti" i u kojoj se pominju kao gradovi na Kosovu.
Ovi hramovi, kao i mnogi drugi, bili su na meti albanskih terorista u martovskom pogromu 2004. godine, kada su opljačkani i spaljeni.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U četvrtak, 9. aprila, dekan Danijel Sinani, koji je sve više aktivan u političkim redovima, zakazao je redovnu sednicu Nastavno-naučnog veća (NNV) Filozofskog fakulteta u Beogradu.
08.04.2026
14:24
Katarina Jovanović, blokaderka sa dna kace i kvazioperska pevačica, koja je tokom nedavnog skupa zgubidana ispred Rektorata na samo nekoliko metara od mesta stradanja studentkinje Milice Živković na sav glas urlala pokliče protiv vlasti, pojavila se sinoć na protestu ispred zgrade tajkunske N1.
08.04.2026
14:45
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stastao se sa specijalnom izaslanicom Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske za Zapadni Balkan Karen Pirs.
08.04.2026
13:02 >> 13:21
Lider SNS i savetnik predsednika za regionalna pitanja Miloš Vučević oglasio se nakon novih skandaloznih napada na porodicu Aleksandra Vučića, njegovog brata Andreja, od strane Đilasove perjanice Marinike Tepić
08.04.2026
14:35
Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) saopštio je da je prekinuo sve veze sa dosadašnjim partnerima iz koalicije NADA i u Narodnoj skupštini Republike Srbije zvanično formirao poslaničku grupu pod nazivom "POKS".
08.04.2026
13:24
"Srpski dnevnik" postavlja standarde kada je reč o informativnim emisijama i ponovo je najgledaniji na svim kablovskim televizijama bez nacionalne frekvencije.
08.04.2026
13:42
Dragan J. Vučićević je tokom emisije Kolegijum izneo podatke o gledanosti nove informativne emisije na Informer TV "Srpskog dnevnika".
07.04.2026
11:48
Srpski dnevnik koji je sinoć prvi put emitovan na Informer TV oduševio je narodni auditorijum sudeći po komentarima gledalaca.
07.04.2026
10:51
Zvanično je počelo emitovanje Srpskog dnevnika, udarne informativne emisije u do sada neviđenom formatu. U našem Srpskom dnevniku čuje se glas naroda, a jedini prioritet je istina!
06.04.2026
21:39
Nemanja R. (30) poginuo je u Surčinu noćas oko 2 sata posle ponoći kada je, kako se sumnja, izleteo sa puta i udario u betonski krst, a policija upravo njega sumnjiči za ubistvo meštanina Uglješe T. (58).
08.04.2026
13:20
Muškarac N. R. (30) koji je poginuo u Surčinu noćas oko 2 sata posle ponoći kada je, izleteo sa puta i udario u betonski krst, osumnjičen je da je neposredno pre zločina ubio čoveka (68) u njegovoj porodičnoj kući u Bečmenu.
08.04.2026
13:04
Maloletni B.P. (16) napao je i izbo svog dedu Milana P. (77) i njegovu partnerku Mirelu M. (51) u porodičnom lokalu u centru Obrenovca, a na mestu zločina se i danas mogu videti lokve krvi i tragovi nasilja.
08.04.2026
12:07
Zorica R. (35) i Miroslava R. (24) osuđeni su danas na po pet i po gdina zatvora zbog trgovine ljudima u saizvršilaštvu jer su u toku 2023. godine i u toku 2024. godine oštećenog eksploatisali za prosjačenje, zloupotrebom njegovog poverenja, teških prilika, silom i pretnjama.
08.04.2026
12:29
Otkriveno je da je muškarac (30), koji se zakucao u betonski krst u Surčinu, pre nego što je nastradao, izvršio stravičan zločin.
08.04.2026
11:49
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je sinoć da ukrajinsko vojno osoblje učestvuje u konsultacijama o tome kako će funkcionisati Ormuski moreuz.
08.04.2026
13:40
Sjedinjene Američke Države blisko će sarađivati sa Iranom, najavio je američki predsednik Donald Tramp, uz poruku da Vašington već razgovara sa Teheranom o ublažavanju tarifa i sankcija.
08.04.2026
13:37
Cenu rata na Bliskom istoku platiće i građani Bosne i Hercegovine, kroz drastična poskupljenja osnovnih prehrambenih proizvoda koja bi do žetve mogla da iznose i do 70 odsto, upozoravaju poljoprivrednici.
08.04.2026
13:10
Američki dolar je danas oslabio prema svim glavnim svetskim valutama nakon što su Sjedinjene Američke Države i Iran postigli dvonedeljno primirje, što je smanjilo potražnju za ovom valutom kao sigurnim utočištem i oborilo cene nafte.
08.04.2026
12:40
Glumca Milenka Pavlova je na snimanju "Srećnih ljudi" ošamarila koleginica Aleksandra Nikolić.
08.04.2026
14:38
Javni servis Srbije će na dan Vaskrsa emitovati domaći film "Tajvanska kanasta" koji je premijeru imao pre 41. godinu, tačnije 30. marta 1985.
08.04.2026
12:36
Prema veštačkoj inteligenciji najbolji film o Isusu Hristu je "Stradanje Isusovo" koji je režirao Mel Gibson.
08.04.2026
12:14
Glumica Ivana Dudić izazvala je polemiku na društvenim mrežama i to sve zbog - "vrbopuca".
08.04.2026
11:40
Vlada Velike Britanije zabranila je Kanjeu Vestu dolazak u zemlju gde je trebalo da bude glavni izvođač na Vajrles festivalu u julu, u Londonu, javljaju britanski mediji.
08.04.2026
14:08
Sočan, krupan i ukusan paradajz bez hemikalija je cilj svakog vrtlara koji želi zdrave plodove.
08.04.2026
13:00
Samsung je najavio da će aplikacija Samsung Messages prestati da funkcioniše u julu 2026. godine, pa korisnicima preporučuje prelazak na Google Messages.
08.04.2026
13:40
Iako se često smatraju trendseterima, Amerikanci su tek sada otkrili koktel bambus koji je na Balkanu popularan još od 90-ih.
08.04.2026
11:40
Iako je broj 13 globalno poznat kao nesrećan, postoji mnogo drugih brojeva koji se smatraju baksuznijima, a u nekim kulturama se čak i izbegavaju.
08.04.2026
12:20
Sigurno niste razmišljali o tome, ali crvena boja u restoranima nije slučajna.
08.04.2026
10:20
Pevačica Ivana Jordan iznenadila je pratioce na društvenim mrežama kada je objavila fotografiju na kojoj pozira potpuno naga.
08.04.2026
14:29
Luna i Nina, ćerke densera Gagija Đoganija, priznale su da imaju problem u komunikaciji sa ocem, te da se sa njim dopisuju putem veštačke inteligencije, sa kojom se on svađa, jer ne kapira da priča sa robotom.
08.04.2026
13:18
Pevač Darko Lazić sa kolegom Sašom Kaporom jednu zoru dočekao je na groblju Orlovača.
08.04.2026
12:41
Mustafa Durdžić otac Asmina Durdžića oglasio se povodom navoda na društvenim mrežama da je diploma njegovog sina falsifikat.
08.04.2026
12:07
Bivša rijaliti učesnica i voditeljka Milica Kemez odlučila je da proda plac na kom je planirala da gradi kuću.
08.04.2026
11:36
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar