HIT NAD HITOVIMA! Borusija zapevala Indiru Radić, pa oduševila balkan (VIDEO)
113. 12. 2025. u 12:40
213. 12. 2025. u 12:40
Vesti
U njihovom istraživanju "Deca Evrope na internetu" učestvovalo je 1.150 đaka iz naše zemlje uzrasta od 9 do 17 godina. Čak 31 odsto njih reklo je da je na internetu pretraživalo načine na koje sve može da se počini samoubistvo.
Koliko je situacija opasna govori i to što svake godine u Srbiji sebi oduzme život više od 10 dece, a samo tokom 2018. ubilo se čak 12 tinejdžera.
Čak 31 odsto dece na internetu gledalo načine na koje može da se počini samoubistvo
Stručnjaci tvrde da decu na očajničku odluku da na sebe dignu ruku nateraju problemi u porodici, neuzvraćene ljubavi, vršnjačko nasilje ili loš uspeh u školi.
V. d. direktorka Klinike za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević" Ivana Stašević Karličić ističe da je na internetu sve lako dostupno, ali sama činjenica da se raspituju o samoubistvu veoma je opasna.
- Ako neko dete pomisli da počini samoubistvo obično trpi vršnjačko nasilje ili diskriminaciju od strane svojih vršnjaka, ali veoma često ima i probleme s roditeljima. Mladi ne umeju da se nose niti bore sa svim tim problemima i nažalost stopa samoubistva u ovoj populaciji raste. Zbog toga smo mi u našoj klinici ove godine otvorili "čet rum" gde mladi mogu da razgovaraju sa stručnjacima o svim svojim tegobama i životnim dilemama koje ih muče. Roditelji naravno treba da prate svoju decu, kako se ponašaju, šta i zašto pretražuju po internetu - kaže ona.
Dečiji psiholog Biljana Lajević upozorava da su podaci istraživanja zastrašujući.
- Zaista je zabrinjavajuće da deca razmišljaju i čitaju na raznim portalima kako bi mogli da izvrše samoubistvo. Tinejdžeri su inače radoznali i skloni tome da istražuju sve što ih zanima, ali za ovakve stvari treba da se zabrinemo. Za ovaj uzrast razloga koji ih navode na samoubistvo ima puno, od čestih svađa u kući, preko toga da ih roditelji ne razumeju, loših ocena, pa sve do ljubavnih jada. Ipak, to su samo okidači, ali pravi uzroci zbog kojih deca pomišljaju na suicid daleko su ozbiljniji. Roditelji moraju da znaju šta njihova deca rade, šta im prolazi kroz glavu i da razgovaraju sa njima o svemu - kaže Lajevićeva.
Stručnjak za bezbednost dece na internetu Katarina Jonev napominje da zabrinjava to što autodestruktivno ponašanje mladih i stopa samoubistava beleže rast poslednjih godina.
Foto: informer.rs
- Tinejdžeri su jako osetljiva kategorija, a društvene mreže sa svojim "lažnim sjajem" i prikazivanjem materijalističkih, nerealnih vrednosti kao ideala kojima treba težiti mogu izazvati osećaj niže vrednosti. Nažalost, mladima je danas virtuelni svet veoma bitan, broj lajkova i pratilaca donosi viši status u društvu, a svetska istraživanja pokazuju da društvene mreže mogu da probude depresiju i osećaj niže vrednosti. Osećaj nemoći, depresije i nelagode može da se leči uz stručan rad, ali mladi ne smeju da ćute ni da se stide, već treba da se obrate za pomoć roditelju, nastavniku, školskom psihologu - kaže Joneva.
Unicefovo istraživanje pokazalo je i da je 38 odsto dece na internetu tražilo načine da se postane bulimičan ili anoreksičan. Da stvar bude gora, čak 61 odsto devojčica uzrasta od 15 do 17 godina istraživalo je na internetu te opasne bolesti.
Psiholog Aleksandra Janković ističe da zabrinjava podatak da se devojčice toliko raspituju o ovim opasnim bolestima.
- U današnje vreme na svakom TV kanalu imamo "poplavu" anoreksičnih manekenki, pevačica i glumica na koje se devojčice ugledaju i žele da izgledaju baš kao one. Takođe, vršnjaci umeju da budu surovi i da se podsmevaju drugaricama iz odeljenja govoreći im da su debele iako nisu. Onda one guglaju kako da smršaju, a ne shvataju koliko su ta oboljenja opasna - kaže ona.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 6 godina
Zašto omladina traži način na samoubistvo,zato što su njihovi Roditelji Bibliski nepismeni ne poznaju Boga,i kao takvi, i njihova djeca ostaju Bibliski nepismeni, a kada si bibliski nepismen onda se na tebe kače demoni i oni teraju omladinu a i starije na samoubistvo i u smrt,a da proučavaš Bibliju pred djecom i da oni učestvuju u proučavanju i to slušaju,i što piše u bibliji to čini, što nepiše to ne čini, i tako uči djecu,i taj problem će nestati,đavo je lukav,na đavolskim igricama imaš samo ubijanje,šta očekuješ od deteta da ubija i bude ubijen.Ali mnoge roditelje i narod je sramota da proučava Bibliju zakon Božji,pa kada vas je sramota ostaćete bez dece jer vi to želite.
Sukob unutar blokaderskog pokreta na relaciji Novi Sad – Beograd ušao je u novu, otvorenu fazu. Studenti sa PMF-a u Novom Sadu uputili su pismo beogradskim blokaderima u kojem su ih javno optužili za haos, probijanje svih rokova i grubo kršenje sopstvenih „demokratskih principa“.
13.12.2025
16:25
U Hrvatskoj se održavaju seminari na kojima Srbi otvoreno pljuju po sopstvenoj državi - a kako bi bilo da se u Srbiji održavaju razgovori u kojima Hrvati osuđuju neoustaške poteze svojih sunarodnika.
13.12.2025
14:01
Blokaderi su tuču u Subotici, u naselju Prozivka, pokušali da prikažu kao napad na svoje saborce - tvrdeći da je izbila zbog podrške studentima.
13.12.2025
14:37
Televizija Hepi definitivno je postala blokaderska televizija sa nacionalnom frekvencijom.
13.12.2025
13:55
Unutrašnji politički građanski rat između blokadera iz minuta u minut dobija na intezitetu.
13.12.2025
13:22
Pet osoba povređeno je u tri saobraćajne nezgode koji su se dogodile jutros na putu Bor - Zaječar, a policija u Boru podneće odgovarajuće prijave protiv vozača koji su učestvovali u tim nezgodama.
13.12.2025
15:27
Telo muškarca srednjih godina pronađeno je jutros na jednom stovarištu u zaječarskom naselju Kotlujevac.
13.12.2025
12:26
U prethodna 24 sata zabeležen je rekordni broj saobraćajnih nesreća na teritoriji Beograda, čak 157, saopštio je MUP.
13.12.2025
14:06
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštio je danas da više od 90 odsto dece koristi internet, a da je sedam od 10 mladih doživelo neku vrstu uznemirujućeg iskustva onlajn i apelovalo da se digitalno nasilje prijavi da bi se sprečile posledice.
13.12.2025
13:19
Na putu Bor-Zaječar u lančanom sudaru je, prema novim informacijama, učestvalo oko 10 vozila, a prava je sreća da nema nastradalih.
13.12.2025
12:02
Konvoj sirijskih vojnih snaga i američkih snaga napadnut je dok je patrolirao u sirijskom gradu Palmiri, pri čemu je nekoliko vojnika ranjeno.
13.12.2025
15:39
Tomas Plamberger (36), planinar koji je ostavio svoju devojku samu na vrh planine Grosglokner gde se smrzla na smrt, dao je svoju verziju događaja kobnog dana.
13.12.2025
15:02
Sari Džafče, koja je u septembru proglašena za Mis Finske, biće oduzeta titula nakon što je njen gest na društvenim mrežama protumačen kao rasistički prema azijskim narodima, prenose danas finski mediji.
13.12.2025
14:49
Nemačka policija traga za osumnjičenim, koji je jutros izbo majku i njeno četvoro dece, između tri i osam godina. Majka i jedno dete nalaze se u kritičnom stanju, a osumnjičeni je u bekstvu.
13.12.2025
14:25
Tajland nije postigao sporazum o prekidu vatre sa Kambodžom i tajlandska vojska će nastaviti borbe na spornoj granici, rekao je danas vršilac dužnosti premijera Tajlanda Anutin Čarnvirakul.
13.12.2025
13:59
Glumica Žilijet Binoš (61) razdrmala je ceo svet ulogom u erotskoj drami "Kobna veza" ("Damage") iz 1992. godine u kojem je snimala eksplicitne scene seksa.
13.12.2025
13:15
Večeras se na Prvom programu RTS emituje 10. epizoda serije "Tvrđava" sa početkom u 20.00 sati.
13.12.2025
08:15
Glumac Rasel Krou kaže da mu se ne sviđa nastavak filma "Gladijator" i da je u originalnom delu odbijao da ima scene seksa.
13.12.2025
14:01
Glumica Helena Bonam Karter je u ranim pregovorima za jednu od glavnih uloga u četvrtoj sezoni hit serije "Beli lotos" ("The white lotus").
13.12.2025
11:31
Kejti Džejn Hjuz, šminkerka dosta poznatih dama poput Hejli Biber, podelila je trikove za svežiji izgled zimi bez pudera.
13.12.2025
16:00
Ako vam božićni kaktus uporno odbija da procveta baš kad ga najviše očekujete, ključ je u kori banane. Zbog nje će ovaj zimzeleni lepotan eksplodirati od pupoljaka.
13.12.2025
15:20
Završen je i četvrti krug glasanja za "Najlepšu teglu - moja zimnica". Tri fotografije koje će se naći u finalnom krugu ste izabrali vi.
13.12.2025
06:00
Bosanski pilav je jelo koje se pravi od pirinča i mesa, a poznat je po tome što se sve zajedno kuva, pa potom kratko zapeče u rerni.
13.12.2025
14:40
Kada se telo zamori od toksina, nadutosti i preterane želje za slatkim, obično ne traži mnogo da bi se vratilo u balans. Zato se ovaj napitak već godinama smatra jednim od najjednostavnijih načina da ujutru pokrenete varenje i date crevima priliku da se pročiste.
13.12.2025
13:20
Pevačica Dunja Ilić pred sam izlazak albuma, sa kojim je trebala nakon medijske ilegale da se vrati na estradnu scenu, posvađala se sa saradnicimma.
13.12.2025
15:21
Voditelj Vladimir Stanojević vratio se u Srbiju nakon 10 godina, a tim povodom odmah je otišao u izlazak.
13.12.2025
14:51
Pevačica Katarina Grujić podelila je fotografiju novogodišnje dekoracije iz svog luksuznog stana.
13.12.2025
14:21
Pevačica Vanja Mijatović progovorila je o saobraćajci koju je sa koleginicom Anom Sević imala pre oko 13 godina, kao i momenta kada je shvatila da ne može da se pomeri.
13.12.2025
13:21
Pevač Nikola Rokvić objavio je recept za posnu musaku od lignji koji je dobio na preporuku od kolege Željka Samardžića.
13.12.2025
12:51
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar