DEVOJČICA (11) PRONAĐENA MRTVA U RECI: Porodica se oprostila potresnim rečima
111. 08. 2026. u 13:28
211. 08. 2026. u 13:28
Vesti
Plastična ambalaža koja se koristi za gotova jela koja kupujemo po pekarama, restoranima ili marketima kancerogena je zato što sadrži opasnu materiju bisfenol A (BPA)!
Uprkos tome što potrošači masovno koriste ove plastične kutije, Ministarstvo zaštite životne sredine za sada nije zabranilo njihovu upotrebu, kao što je slučaj sa papirom od kojeg se proizvode fiskalni računi. Pošto se ustanovilo da ta hartija sadrži otrovni bisfenol A, u Srbiji će od 1. jula biti zabranjeno njegovo korišćenje za izradu fiskalnih računa i slipova sa bankomata.
Najopasnije je kada u te posude sipamo toplu hranu ili u njoj zagrevamo jelo u mikrotalasnoj
Međutim, prema rečima stručnjaka, osim u papiru, opasna materija se u velikoj količini nalazi i u plastičnoj ambalaži za hranu, limenkama, plastičnim čašama za jednokratnu upotrebu, posudama za mikrotalasnu pećnicu... I njih bi, kako kažu, trebalo što pre izbaciti iz upotrebe i zameniti staklom ili kartonom.
Nutricionistkinja Jovana Srejić kaže za Informer da se bisfenol A nalazi u većini plastičnih posuda za jednokratnu upotrebu. Najopasnija kombinacija je, kako napominje, što se te plastične posude za jelo stavljaju u mikrotalasnu pećnicu i podgrevaju.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić kaže za Informer da podržava svaku odluku da se materijali koji sadrže bisfenol A zamene nekim drugim sirovinama kao što je to učinjeno sa plastičnim kesama.
- To su odluke koje moraju da budu donete na nivou Vlade. Mi ćemo ih svakako pozdraviti i, eto, predložiti inicijativu da se tako nešto usvoji - kaže Vesić za Informer i dodaje:
- Odluka grada se odnosila samo na zabranu plastičnih kesa u maloprodaji, pošto je to u našoj nadležnosti.
- Sve te stvari za jednu upotrebu u koje pakujemo gotova jela, kolače, limenke iz kojih pijemo i plastične čaše trebalo bi da se zamene drugim materijalom, koji je drugačijeg sastava. Najidealnije bi bilo da sve to bude staklena ambalaža, jer je to najbolja zaštita. Bolja čak i od papira, koji takođe može imati neku nezdravu supstancu - objašnjava Srejićeva i upozorava:
Foto: Novak Đurović
Bisfenol A se koristi u proizvodnji termalnih papira kao razvijač boje. On nije hemijski vezan za papir, tako da pri kontaktu sa kožom dolazi do njegovog oslobađanja i apsorpcije u kožu. Ova hemikalija se takođe koristi u proizvodnji polikarbonatne plastike, u epoksidnim smolama, kao unutrašnji premaz u konzervama za hranu i piće, ali i u mnogim drugim proizvodima poput CD i DVD diskova, matičnih ploča, boja i lakova. U kontaktu sa mastima i pod povišenom temperaturom može migrirati iz materijala, što može dovesti do kontaminacije masne hrane koja se nalazi u ambalaži koja sadrži bisfenol A.
- Najopasnije je kada u te posude sipamo toplu hranu ili u njoj zagrevamo jelo u mikrotalasnoj. Tada se velikom brzinom i veštačkim putem posuda zagreva na visokoj temperaturi i sve hemikalije isparavaju i vraćaju se nazad u hranu. Takvu hranu jedemo i direktno smo otrove uneli u organizam. Zagrevanjem ova materija postaje veoma štetna i smatra se da može biti jedan od uzročnika neplodnosti, karcinoma jetre, bubrega, testisa, problema sa štitastom žlezdom.
Bisfenol A treba zabraniti i u plastičnim posudama za hranu, proizvodima od gume i PVC
Goran Papović, NOPS
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Goran Papović smatra da je potrebno da sva kancergena plastika bude zamenjena nekim drugim materijalima.
- Dobra je vest da će od jula biti zabranjeno korišćenje papira koji u sebi sadrži kancerogeni bisfenol A. O tome smo pričali još pre par godina i ukazivali smo na štetnost po zdravlje i bezbednost potrošača, koji moraju biti na prvom mestu. Tako, pored papira, bisfenol A treba zabraniti i u raznim plastičnim ambalažama za hranu, proizvodima od gume i PVC... - naglašava Papović i dodaje da je inicijativa za zabranu kancerogene plastike podneta još pre dve godine, ali da se takva zabrana još nije usvojila.
111. 08. 2026. u 13:28
211. 08. 2026. u 13:28
111. 08. 2026. u 10:12
211. 08. 2026. u 10:12
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da nije pozivao na bojkot Hvara i Brača, kao što navode mediji u Hrvatskoj, već da je rekao da mu je lepši Kokin Brod.
11.08.2026
15:34
Savo Manojlović, lider opozicije u pokušaju i njegov pokret "Kreni-promeni" najbolji su primer kako izgleda političko lešinarenje i pokušaj korišćenja svake katastrofe u svrhu lične promocije.
11.08.2026
17:45
Ako blokaderi nekim čudom pobede na izborima u Srbiji više ništa neće smeti da bude srpsko.
11.08.2026
17:33
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao je najnovije jezive poruke i izjave agresivnih blokadera koji su bez trunke srama poručili "biće mrtvih, pobedićemo", poslavši im jasnu, nepokolebljivu i dostojanstvenu poruku.
11.08.2026
15:05
Rat blokadera i tradicionalne opozicije ulazi u fazu u kojoj se ne zna ko koga i za šta napada.
11.08.2026
17:56
Izgoreo kamion na putu Novi Sad - Zrenjanin.
11.08.2026
17:43
Pripadnici UKP-a i SBPOK-a upali u stan na Čukarici i pronašli automatske okvire, municiju i kratež, a onda su radnici EPS-a uočili još jedan detalj.
11.08.2026
17:14
Filmska scena odigrala se jutros oko četiri sata na ulicama Kikinde, kada je policija krenula u poteru za vozačem "opel korse".
11.08.2026
14:46
Saobraćajni policajci u Šapcu su za dva dana proteklog vikenda u kontrolama na putevima Mačvanskog okruga otkrili i isključili iz soabraćaja 86 pijanih i trojicu vozača koji su vozili pod dejstvom narkotika.
11.08.2026
14:24
Tri osobe povređene su u udesu koji se oko 12.30 časova dogodio na magistralnom putu Cetinje-Budva, kod benzinske pumpe na Očinićima.
11.08.2026
18:17
11.08.2026
06:36 >> 15:58
Iz američkog vojnog helikoptera pucano je na kormilo broda pod panamskom zastavom nakon što je posada ignorisala upozorenja, objavio je „Volstrit džurnal“.
11.08.2026
18:15
Očekuje se da će aktuelni toplotni talas u Italiji biti najduži ove godine i trajati najmanje do 17. avgusta, kaže fizičar Lorenco Đovanini.
11.08.2026
17:45
Tokom Putinove posete Novosibirsku, građanima je savetovano da ostanu u svojim domovima, da se ne približavaju prozorima.
11.08.2026
16:40
Liban je danas zvanično postao prva država arapskog sveta koja je u potpunosti ukinula smrtnu kaznu.
11.08.2026
16:10
Prošle godine, Xiaomi 17 Pro i Xiaomi 17 Pro Max su lansirani u Kini i nikada nisu stigli van domaćeg tržišta kompanije, međutim, prema novom izveštaju, situacija će se promeniti ove godine.
11.08.2026
18:25
Pirinač sa tikvicama i graškom je jednostavno, lagano i ukusno jelo koje se priprema od svega nekoliko sastojaka. Kombinacija pirinča, tikvica i graška pruža prijatan spoj ukusa, a jelo je pogodno i kao lagan ručak ili prilog uz meso.
11.08.2026
17:50
Zlatni retriver postao je hit na TikToku pošto se potpuno zbunio kada je u ogledalu ugledao svoj odraz i počeo da reži, pa laje.
11.08.2026
17:15
Prema smernicama Nacionalne zdravstvene službe (NHS), bebe mlađe od šest meseci ne treba izlagati direktnom suncu. I starije bebe treba što više štititi od sunca, naročito između 11 i 15 časova, kada su UV zraci najjači.
11.08.2026
17:50
Dehidracija kod dece je čest zdravstveni problem koji se ponekad prepozna tek kada simptomi postanu izraženiji. Kako dečji organizam brže gubi tečnost, važno je da roditelji na vreme uoče prve znakove dehidracije i reaguju kako bi sprečili moguće komplikacije.
11.08.2026
16:45
Partnerka pevača Hasana Dudića, Nataša Gluhović, napravila je pre dva dana pometnju u Centru za socijalni rad na Čukarici zbog svog sina, koji se razvodi od supruge i, kako je rekla, ima ozbiljne probleme.
11.08.2026
16:17
Bivši rijaliti učesnici Asmin Durdžić i Maja Marinković napustili su Srbiju, a Asmin se oglasio nakon što su stigli u Hrvatsku.
11.08.2026
15:42
Mnoge dame sa domaće javne scene prošle su kroz pakao partnerskog nasilja, a njihove jezive ispovesti podstrek su ženama da nasilnike prijave.
11.08.2026
15:22
Zorana Jovanović Zorannah našla se na meti korisnika društvenih mreža zbog najnovijeg snimka koji je objavila, a zamerili su joj na higijeni u njenom automobilu.
11.08.2026
14:24
Bivši rijaliti učesnik Luka Vujović upoznao je majku svoje trudne partnerke Anite Stanojlović i otkrio da je od tašte dobio podršku.
11.08.2026
14:16
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.