(FOTO/VIDEO) KAD SE SRPSKA PAMET DOHVATI KUBOVA, SAMOVA, BOFORSA... Onda ih tako doradi da postanu... PA, BRUTALNI! Srpsko nebo nikad sigurnije!
Podeli vest
Vojska Srbije neprekidno se modernizuje, a posle dužeg niza godina intenzivno se radi i na razvijanju sistema protvvazduhoplovne odbrane
Inžinjeri i konstruktori u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, prateći svetske trendove, nalaze najbolja rešenja koja mogu da se primene na našoj vojnoj tehnici u našoj odbrambeno-tehnološkoj industrijskoj bazi. Vojska Srbije, zahvaljujući tome, u stanju je da se oprema i naoružava mnogo jeftinije.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin prisustvovao je danas na vojnom aerodromu "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" trenažnom gađanju PVO na ciljeve u vazdušnom prostoru iz "Strele 2M", kao i preobuci jedinica i gađanju iz sredstva u razvoju, sistema PASARS
08.09.2020
14:47
Raketni sistem PVO KUB je samohodni raketni sistem namenjen za uništenje različitih vrsta letelica u vazdušnom prostoru. Sistem odlikuje visoka mobilnost i mogućnost centralizovanog komandovanja i upravljanja vatrom na nivou diviziona. Modernizacijom tog raketnog sistema, postiže se viši nivo efikasnosti, bolja zaštita borbenih posluge i ušteda resursa. Obuhvat modernizacije odnosi se na Uređaj za komandovanje i upravljanje vatrom (UKUV), Radarsku stanicu P-40 koju čine Osmatračko-akvizicijski radar (OAR) 1RL-128D i Radar za merenje visine (RMV) PRV-16(9)B, kao i Radarsku stanicu za osmatranje i navođenje (RStON).
Modernizacijom raketnog sistema KUB zadržava se njegova osnovna namena i ostvaruje se poboljšavanje karakteristika sistema, među kojima, prvenstveno, efikasnost sistema komandovanja, stepen iskorišćenja informacionih mogućnosti, formiranje kompletnije i preglednije slike vazdušnog prostora, tačnost praćenja ciljeva u vazdušnom prostoru i usmeravanje nišanskih radara i izvršnih oruđa, kao i mogućnost navođenja nišanskih radara i izvršnih oruđa bez uključenja sopstvenih radarskih sredstava
Protivavionski sistem „BOFORS" - „PASARS"
Modernizuje se i protivavionski sistem „BOFORS" - „PASARS", namenjen za zaštitu od napada iz vazdušnog prostora jedinica kopnene vojske na maršu i tokom izvođenja borbenih dejstava, zaštitu važnih objekata kao i za uspešno dejstvo po ciljevima na zemlji i vodi.
Modernizacija podrazumeva ugrađivanje obrtne platforme sa centralnim delom topa L/70 na modifikovano vozilo FAP 2228 sa oklopljenom kabinom vozača i oklopljenom kupolom poslužilaca oruđa, integraciju sistema za automatsku stabilizaciju i nivelaciju, ugradnju novog municijskog okvira povećanog kapaciteta, uvođenje savremenog navigacionog uređaja na bazi GPS tehnologija i tablet/PC računara komandira sa KIS.
Osnovna varijanta protivavionskog sistema „PASARS" iz faze 1 uvedena je u naoružanje Vojske Srbije 2019. godine, a na bazi nje izrađena je nulta serija čija interna ispitivanja su u toku. Takođe su, u skladu sa principima spiralnog razvoja, u toku završna ispitivanja novih podsistema iz faze 2, koji će dodatno da unaprede navedeno protivavionsko oruđe i kojim će se nadalje opremati svi „PASARS"-i, uključujući i one iz nulte serije.
Faza 2 obuhvata novi dizel elektroagregat i elektroenergetski podsistem, novi podsistem za vizualizaciju vozača, odnosno za vožnju sa prednjim i zadnjim kamerama danju i noću, novi termovizijski nišan kojim će značajno da se unapredi sposobnost oruđa i novi podsistem za elektronsko tempiranje prefragmentirane municije.
Treća faza modernizacije „PASARS"-a podrazumeva integraciju raketnog sistema. Jedan od tih sistema je IC samonavođeni raketni sistem „Igla" kojim raspolaže Vojska Srbije. Konstruktorska ispitivanja ove integracije su u toku, nakon čega će se ovim raketnim sistemom opremiti i sva ranije završena oruđa „PASARS", čime će njegova efikasnost protiv ciljeva u vazduhu biti znatno povećana.
Pokretači i drugi elementi za integrisanje raketnog sistema „Igla" na „PASARS", poslužiće za integrisanje i novonabavljenih IC samonavođenih raketa „Mistral", koje su u ovom trenutku verovatno najbolje na svetu u svojoj klasi.
Efekti modernizacije odnose se na povećanje mobilnosti i prohodnosti na terenu u odnosu na postojeći vučni top 40 mm L/70 BOFORS, značajno skraćivanje vremena prevođenja sistema iz marševskog u borbeni položaj i obrnuto na manje od 2 minuta, povećanje vatrene moći i uspešnosti detekcije, akvizicije i dejstva po ciljevima u vazduhu i na zemlji u dnevnim, noćnim i uslovima loše vidljivosti. Opremanjem Vojske Srbije protivavionskim sistemom „PASARS" značajno će se povećati stepen zaštite kopnenih jedinica od napada iz vazduha tokom marševanja i izvođenja borbenih dejstava.
Radar M-85 „Žirafa"
Za modernizaciju radara M-85 „Žirafa" - osmatračkog radara sa zadatkom praćenja ciljeva u vazdušnom prostoru, određivanje njihovih koordinata i distribuciju istih protivavionskim sistemima "BOFORS"/„PASARS", u toku su ispitivanja pre uvođenja u naoružanje softverskog radarskog prijemnika, koji značajno poboljšava njegove sposobnosti. Obuhvat modernizacije podrazumeva softversku obradu signala, modernizaciju podsklopova radara, ugradnju GPS uređaja i novog telekomunikacionog podsistema visokog stepena zaštite.
Funkcije otkrivanja ciljeva, određivanja karakteristika otkrivenih objekata u vazduhu, praćenja i predaje podatka osmatranja ARJ PVD, ostvaruju se u realnom vremenu primenom savremenih algoritama u obradi radarskog signala. U značajnoj meri biće povećana i bezbednost posade u uslovima ratnih dejstava uvođenjem izdvojenog radnog mesta. Integracijom sistema za automatsko nivelisanje radarske kabine i podizanje antenskog stuba skraćuje se vreme prevođenje radara iz marševskog u borbeni položaj i obrnuto.
Radar P-12
Radari P-12 i P-18 su osmatrački radari metarskog talasnog područja velikog dometa, namenjeni za osmatranje vazdušnog prostora, otkrivanje objekata u vazdušnom prostoru, klasifikaciju ciljeva, automatsku obradu i predaju podataka osmatranja.
Modernizacija radara tipa „P" odnosi se na poluprovodnički (solid state) predajnik i poluprovodnički prijemnik, sistem za digitalnu obradu signala, operatorsku radnu konzolu, izdvojeno radno mesto, kao i na sistem za klimatizaciju kabine i ostale pomoćne sisteme. Efekti modernizacije odnose se na maksimalno poboljšanje karakteristika radara, produženje njihovog veka upotrebe, osavremenjavanje sistema novim hardversko - softverskim rešenjima, potpunu softversku reprogramabilnost, kao i na angažovanje domaćih istraživačko-razvojnih kapaciteta i smanjenje zavisnosti od uvoza.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ne moze od babe devojka, dok komsije kupuju super moderne Rafale i F-16V mi se bavimo starudijom iz SSSR-a iz 1960. godine i glumatamo neku silu sa otpadom.
Ustaše kupuju f16 70/72.
Moramo da ojacamo vojsku na maksimus
Sreca sto imamo Vucica i sto je tako mudar i pametan i dalekovidan i jajbolji
Zivela srbija
GPS ? Znaci ako bude kao 1999 dovoljno je da ga iskljuce ili promene kordinate tj. podese sistem ne funkcionise. Sem toga svi uspesi domace pameti bez sistema PVO dalekog dometa su sedece patke.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin prisustvovao je danas na vojnom aerodromu "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" trenažnom gađanju PVO na ciljeve u vazdušnom prostoru iz "Strele 2M", kao i preobuci jedinica i gađanju iz sredstva u razvoju, sistema PASARS
Sistemska nestašica avionskog goriva mogla bi da pogodi evropske aerodrome ako se prolaz kroz Ormuski moreuz ne uspostavi u naredne tri nedelje, upozorila je evropska aerodromska industrija.
Među blokaderima vlada žestoki sukob svih protiv svih, ali se najžešća bitka u poslednje vreme, zbog takozvanog vetiranja, vodi između "lomparista", okupljenih oko Mila Lompara, i "Đokićevih svedoka".
Narod Srbije pobesneo je zbog najnovijih saznanja o slučaju smrti studentkinje Milice Živković (25), koja je izgubila život 26. marta padom s prozora Filozofskof fakulteta u Beogradu, postavljajući pitanje zašto je blokader iz Bora Marko Andrejević zvani Muta kobne noći pobegao s mesta tragedije.
Jedan od najžešćih blokadera sa Matematičkog fakulteta u Beogradu, Boris Stanković, čiji je otac bio pripadnik zločinačke "Armije BiH" odgovorne za monstruozna ubistva Srba u zoj zemlji, izabran je juče za šefa blokaderskog izbornog štaba, saznaje Informer.
Blokaderi su u Novom Sadu još jednom pokozali bezobrazluk, pošto više nema ljudi koji bi stali uz njih u maltretiranju građana blokadama oni su postavili bicikle i motore.
Potpredsednik Glavnog odbora Srpske napredne stranke (SNS) Milenko Jovanov odgovorio je na komentare o nameštanju izbora i upitao organizacije koje se bave regularnošću, da li imaju nekih preporuka kako bi se izbegle sumnje u narednom periodu.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije "Na merama" otkrili smo vam o čemu su pričali blokaderi Gagi Jovanović i Jelena Kleut, čime se u slobodno vreme bavi još jedan blokader - glumac Dragan Bjelogrlić, kuda je išao političar Vladan Đokić, da li se pevač Beki Bekić snašao u ulozi dede, kako je samozvanom revolucionaru Jovu Bakiću propao "pokušaj" dinstanja na protestu…
Predsednik Srpske radikalne stranke profesor doktor Vojislav Šešelj gostujući u Info jutru objasnio je novi ugao gledanja na smrt studentkinje na Filozofskom fakultetu.
"Srpski dnevnik" postavlja standarde kada je reč o informativnim emisijama i ponovo je najgledaniji na svim kablovskim televizijama bez nacionalne frekvencije.
Nikodije Božinović (60) iz Kladova, poznat kao Kokan, na Veliki petak 2018. godine ubio je svoju nevenčanu suprugu Mirjanu Inđić (35) u stanu u Timočkoj ulici.
Suđenje odbeglom vođi "kavačkog klana" Radoju Zviceru, Veljku Belivuku i ostalim optuženima za ubistvo "škaljarca" Damira Hodžića i njegovog zeta Adisa Spahića u oktobru 2020. u Spužu, odloženo je pred sudom u Podgorici.
Potpredsednik SAD Džej Di Vens izjavio je da mu je predsednik Donald Tramp dao "jasne smernice" za pristup pregovorima sa Iranom, izrazivši optimizam uoči sastanka.
Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov boravi u poseti Havani, odakle je poručio da Moskva nema nameru da napusti zapadnu hemisferu, bez obzira na stavove Vašingtona.
Vaskršnji praznici donose radost, druženje i bogatu trpezu, ali za kućne ljubimce mogu biti rizični. Često zaboravimo da ono što je nama ukusno i bezopasno, za njih može biti štetno ili čak otrovno.
Jednostavan način da napravite jaja u mozaik stilu, i to bez mnogo truda, rezultat je dekoracija koja izgleda kao malo umetničko delo i posebno će se dopasti deci.
Pet je najčešćih načina na koje hakeri dolaze do vaših lozinki i preuzimaju kontrolu nad nalozima. Uz ove konkretne savete bolje zaštitite svoje podatke i povećajte bezbednost na internetu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar