DR GLIGIĆ OTKRILA ZAŠTO OSOBA KOJA JE PRELEŽALA KORONU MOŽE PONOVO DA SE ZARAZI: Virus se i dalje neobično ponaša, vakcina će ovo zaustaviti!
Podeli vest
Kompanije Fajzer (Pfizer) i Biontek (BioNTech) juče su predali srpskoj Agenciji za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) neophodnu dokumentaciju za registraciju ove vakcine i u Srbiji. Očekuje se i da će u našu zemlju doći i ruske vakcine, a kako je predsednik Aleksandar Vučić najavio, Srbija će imati vakcine od različit proizvođača, kako bi svaki građanin naše zemlje mogao da bnira koju će da primi
Srbija ima potpisan ugovor sa Fajzerom, pregovara se sa Rusima, ali sve moraju da prođu striktnu proceduru i odobrenje naše Agencije za lekove i medicinska sredstva.
Korona virus brzo se širi i ispoljava različite simptome. Postoje i slučajevi u kojima je jedan član porodice zaražen, dok drugi nisu.
03.12.2020
11:31
Mogućnost izbora pozdravila je naša najpoznatija virusološkinja, dr Ana Gligić koja je 70-ih godina prošlog veka bila u prvim redovima borbe sa epidemijom variole vere. Ne tako malo broj građana naše zemlje nije siguran da bi se vakcinisao, jedan od razloga je sumnja u efikasnost i bezbednost cepiva. Takođe, pitanje je imuniteta, za koji se ispostavilo da je kod nekih osoba koje su preležale koronu ipak bio kratkotrajan.
- Nemamo drugog izbora, ili ćemo se vakcinisati ili će se ovo produžiti. To što osoba može da se ponovo zarazi, nije dovoljno ispitano. Što se tiče imuniteta, nema stranog virusa koji uđe u telo a da ne izazove imunitet, ali ne upotrebljavamo sve metode kojima bismo izmerili taj imunitet, koristimo one koje se koriste u celom svetu, to su tzv. brze metode - kaže dr Gligić i dodaje:
Foto: RTS
- Duplo zaražavanje govori da se možda u populaciji nalaze različiti serotipovi korone koji jedan drugog ne štite 100 odsto, ali su unakrsno sigurno korisne. Nema toga da se ne aktivira imunitet, samo ne koristimo metode koje otkrile ćelijski imunitet. To će se znati nakon određenog broja godina.
- Nisam računala da će ostati ovako trajno i da će izazvati sistemsku bolest. Vakcina će ovo zaustaviti. Jako mi je drago što sam čula premijerku što je rekla da će nabaviti vakcinu od nekoliko proizvođača, jer će mogućnost izbora povećati broj onih koji će prihvatiti da se vakcinišu. Na mom primeru ću reći da sam antivarioličnom vakcinom vakcinisana svaki put kada je dolazilo do sumnje na variolu veru, pa vidite dočekala sam 87 godina i ništa mi nije. Nikako ne mogu da shvatim da ljudi svaki dan popiju šaku lekova, a da se ne zapitaju šta je u njima, a sada odjedanput imamo toliko broj antivakcinaša. Treba svakodnevno da govorimo o koristima vakcine protiv korone - ističe dr Gligić.
Foto: Reuters
Virus se i dalje neobično ponaša
A šta je potrebno da uradimo kako bismo zaustavili virus koji se, kako se čini, stalno menja?
- Virus se i dalje neobično ponaša, svaki dan saznajemo nešto o njemu. Očekivali smo kraj u maju, ali imamo ponovnu pojavu velikog broja slučajeva, povezano je malo sa klimatskim promenama, zatvorili smo se u kuće i imamo manje kontakata... Nadam se da će korona biti brzo stavljena pod kontrolu, ali pošto je nastala u prirodi, nemojmo se nadati da će se to lako desiti. Moramo se spremiti i istražiti gde se sve korona nalazi u našem okruženju i kako da je iskorenimo - istakla je dr Gligić i napomenila da do pojave vakcine, pa čak i kad se pojavi - jedino rešenje su maske i distanca.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Beskrajno poštovanje među narodima koji čine Rusiju bilo je ključno za nastanak i očuvanje multinacionalne države, izjavio je predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin, obraćajući se na svečanosti povodom početka Godine jedinstva naroda.
Jelena Zorić, novinarka tajkunskog Vremena, stavila je tačku na pokušaje hejterskih medija da zaplenu pet tona marihuane u Konjuhu povežu sa lažnom aferom Jovanjica.
Ideološkinja blokadera Nataša Kandić odavno je dotakla dno kada je u pitanju širenje mržnje prema svemu srpskom, ali ovog puta je prevazišla samu sebe.
Skandalozne fotografije na kojima se vidi kako s drogom pozira poznata blokaderka iz Novog Pazara, N. M, koja je učestvovala u mnogobrojnim zgudbidanskim protestima širom Srbije i a njima širila "prave vrednosti", izazvale su šok i nevericu.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, Službe za otkrivanje ratnih zločina, u saradnji sa Bezbednosno-informativnom agencijom, na Graničnom prelazu Batrovci, uhapsili jedno lice zbog krivičnog dela ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike za regionalna pitanja Miloš Vučević istakao je gostujući na Informer televiziji da predsednik Vučić ima puno pravo da kritikuje ministre, jer kritika nije zlonamerna, već očinskog karaktera.
Nakon što je razotkriven pakleni plan Anabele Zonai koji je skovan protiv Sanje Kalinović, kapitenka Plavih pokušala je da opravda sebe, međutim, Aleksa Erski je odmah žestoko reagovao.
Takmičar Crvenih Aleksa Erski otkrio je da postoji zavera protiv Sanje Kalinović iz suprotnog tima, međutim, kako je sam naveo to polazi od Anabele Zonai.
Aleksandar Miljević, koji je eliminisan iz Exatlona, osudio je postupak Jovana Radulovića Jodžira, koji je tokom sinoćne borbe tražio da se igra, sa Jovanom Ikićem, ponovi.
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.
U nastavku akcije na suzbijanju distribucije droge, UKP, PU za grad Novi Sad i Više javno tužilaštvo u Beogradu uhapsili su u Surčinu više osoba i zaplenili više od 80 kilograma droge, kao i dva automobila i veću količina novca za koji se sumnja da potiče od prodaje droge.
Grupa Aleksandra Aleksića, poznatog pod nadimkom Kravica, duži vremenski period sprovodila je brutalno reketiranje vlasnika restorana i firmi, koristeći pretnje smrću, ucene i zastrašivanje kao osnovni metod pritiska.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije Policijske uprave za grad Beograd, u saradnji sa Trećim osnovnim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsili su L. M. (22) zbog sumnje da je izvršio krivično delo izazivanje opšte opasnosti u saizvršilaštvu.
Bankarska službenica D. I. uhapšena je danas u Novom Sadu zbog sumnje da sa računa svojih klijenata neovlašćeno prebacivala novac na svoj bankovni račun i tako pokrala više od 10 miliona dinara.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je državljanin Crne Gore Vukašin M. (20) zbog sumnje da je 30. januara u ulici Ratka Mitrovića, na Čukarici, na podmukao način pokušao da liši života oštećenog D.S. i jer je neovlašćeno nosio pištolj sa pripadajućom municijom, za čije nabavljanje i držanje nije imao odobrenje nadležnog organa.
Tvrdnje o navodnoj povezanosti slučaja finansijera Džefrija Epstin sa ruskim specijalnim službama se mogu komentarisati na različite načine, ali ne na ozbiljan način, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Ruska vojska započela je serijsku isporuku novog teškog udarnog FPV-drona na optičkom vlaknu pod nazivom „Provod“, izjavio je glavni projektant bespilotnih letelica kompanije „Ovod“ Andrej Ivanov.
Oko dva miliona barela venecuelanske teške sirove nafte isporučuje se rafinerijama španske naftne kompanije Repsol, pokazuju rasporedi isporuke u koje je imala uvid agencija Rojters.
Moldavija bi, u slučaju da uz podršku Ukrajine krene u provokacije u Pridnjestrovlju, mogla da se suoči sa razaranjem energetske, lučke i druge ključne infrastrukture, dok bi Ukrajina rizikovala invaziju severnokorejskih trupa iz Belorusije, upozorio je ruski ratni izveštač Aleksandar Koc.
Retka fotografija kompletne glumačke ekipe iz osmog nastavka serijala "Lude godine" probudila je snažnu nostalgiju i oduševljenje među fanovima, vraćajući u fokus kultnu "Drugu Žikinu dinastiju" i legende domaćeg filma.
Popularna pevačica Adison Rej nastupala je na dodeli Gremi nagrada i iiako joj je nagrada izmakla, ipak je ostala upamćena, i to po nastupu u pelenama.
Talula Bankhed, jedna od najskandaloznijih zvezda zlatnog doba Holivuda, vodila je krajnje razuzdan život, a brojne veze sa muškarcima i ženama, zavisnost od alkohola i cigareta, kao i polne bolesti, dovele su do toga da sa samo 31 godinom ostane bez materice.
Pevačica Jelena Karleuša našla se na teškim mukama kada je u igrici Informera morala da otkrije šta joj prvo pada na pamet kada čuje određene pojmove ili imena.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar