• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: RTS / Informer

12.01.2021

13:29

SKAČE CENA NAFTE U SVETU! Evo šta čeka kupce u Srbiji!

Vesti

SKAČE CENA NAFTE U SVETU! Evo šta čeka kupce u Srbiji!

Podeli vest

Niko ne može da prognozira cenu nafte od koje zavisi i da li će poskupeti ili pojeftiniti gorivo u Srbiji. Reč je o globalnom tržištu na koje utiču brojni faktori

Pre samo tri dana došla je vest da svetske cene nafte nastavljaju da rastu, a cena barela sirove nafte "Brent" prvi put je od 26. februara prošle godine premašila 55 dolara.

Iz Udruženja naftnih kompanija poručuju da cena goriva u Srbiji prati globalnu cenu nafte i snabdevanje gorivom u našoj zemlji stabilno.

Cena sirove nafte već dva meseca raste

Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije rekao je za RTS da cena sirove nafte već dva meseca raste i da skok od početka novembra iznosi 48 procenata.

Foto: Promo

Cena sirove nafte već dva meseca raste

- To je ozbiljan trend rasta koji je uspostavljen kao očekivanje rasta potrošnje. Kupci nafte su prepoznali ovaj period kad treba formirati neke zalihe, kad treba povećati isporuku u sledećem periodu - istakao je Tomislav Mićović tokom gostovanja u Jutarnjem programu.

Kada je reč o ceni goriva u Srbiji, Mićović je rekao, da je prema podacima iz novembra, skok potrošačkih cena u odnosu na decembar 2018. godine bio 1,2 odsto.

- Akcize će biti usklađene sa skokom potrošačkih cena za 1,2 ili za 1,3 procenta. To je oko dinar, negde oko dinar. Ono što je sasvim izvesno je da svi koji stavljaju na tržište derivate nafte, proizvođači i uvoznici derivata nafte, imaće obavezu da plate taj dinar više - kazao je Mićović.

Foto: printscreen RTS

Tomislav Mićović
Cena goriva na srpskom tržištu zavisi od cene nafte u svetu

Naglasio je da od drugih stvari zavisi da li će povećanje akciza uticati na porast cene goriva u Srbiji, kao i da cena goriva na srpskom tržištu zavisi od cene nafte u svetu.

- Od 1. novembra koliko traje skok cene nafte, gorivo u Srbiji nije poskupelo zato što su ta dva meseca neki period kada se može očekivati uticaj tog skoka - istakao je Mićović.

Naglasio je da će celokupna statistika za prošlu godinu biti u haosu, s obzirom na situaciju sa pandemijom koronavirusa.

- U prvom kvartalu 2020. godine bila su jako pesimistička očekivanja o tome koliko će pasti potrošnja derivata nafte. Mi smo napravili uzorak od 748 benzinskih stanica i pratili šta se dešava sa potrošnjom na njima. To se može preslikati na veći deo tržišta. Uglavnom se smirivao taj pad potrošnje - naglasio je Tomislav Mićović.

Kako je naveo, od 2. marta do danas pad potrošnje goriva iznosi oko 10 odsto.

Foto: Informer

Cena sirove nafte već dva meseca raste
Udruženje naftnih kompanija Srbije postoji 10 godina 

Tomislav Mićović je istakao da za 10 godina, koliko postoji Udruženje naftnih kompanija, vode statistiku i vode računa da javnosti na što bolji način prikaže šta se realno dešava na tržištu naftnih kompanija.

Dodao je da misli da su uspeli da doprinesu uređenju naftnog tržišta u Srbiji i da javnost svedoči da tih informacija ima daleko više.

- Na godišnjem nivou očekujemo da će pad potrošnje goriva biti oko sedam procenata. Ali je, recimo, pad potrošnje tečnog naftnog gasa čak 19 procenata, pad benzina je oko osam procenata - naglasio je Mićović.

Objasnio je da je ukupan procenat pada potrošnje goriva oko sedam procenata zbog potrošnje dizela koji koristi privreda koja nije smanjila svoju potrošnju.

Pumpe na zapadu Srbije prvi put zabeležile rast prodaje posle više godina

Foto: Promo

Pumpe na zapadu Srbije prvi put zabeležile rast prodaje posle više godina

Mićović je istakao da je izostao intenzivan tranzitni saobraćaj, ali da su se građani Srbije više vozili po našoj zemlji i da su manje trošili gorivo koje je kupljeno u okruženju.

- Benzinske stanice u Zapadnoj Srbiji prvi put posle duže godina beleže rast prodaje, zato što je manje goriva iz Bosne i Hercegovine, manje je ilegalnog goriva iz Bosne i Hercegovine - rekao je Mićović.

Naveo je da ni u jednom trenutku nisu zabeleženi problemi u snabdevanju nafte i da je tržište nafte odgovorilo na najbolji mogući način.

Država bi trebalo više da uradi na povećanju rezervi nafte

Mićović je istakao da bi država trebalo da razmisli i više uradi, a kako je naveo, iz Ministarstva rudarstva i energetike je to i najavljeno, na povećanju obaveznih rezervi nafte.

- Od 2014. godine država je uvela naknadu za formiranje obaveznih rezervi. Svi mi kada kupujemo gorivo uplaćujemo u budžet Republike Srbije naknadu za formiranje obaveznih rezervi i to nije mali novac. Ova godina je vreme da se malo presaberu i mislim da će Ministarstvo rudarstva i energetike posebno na tome raditi - kazao je Mićović.

Foto: printscreen RTS

Tomislav Mićović

Istakao je da je važno da se obezbede rezerve zbog toga što je gorivo pokretač svega i da je potrebno kako građanima, tako i privredi, javnom, zdravstvenom sektoru, policiji i vojski.

- Vrlo je bitno da te obavezne rezerve, makar ih nikad ne koristili, da su tu, da znamo da su u što većoj količini tu. Ako dođe do bilo kakvog poremećaja, one mogu da pomognu - rekao je Mićović.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!
Live TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!

Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.

23.12.2024

12:48

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set