IZAŠLI SMO IZ VANREDNE SITUACIJE! Krizni štab drži konferenciju za medije /VIDEO/
Podeli vest
Danas u 15 časova počela je konferencija za medije Kriznog štaba sa novim podacima u vezi sa korona virusom u Srbiji
Na konferenciji se, između ostalog, govorilo o mogućem popuštanju mera bezbednosti. Medijima su se obratili članovi Kriznog štaba pokrajinski sekretar Vojvodine za zdravstvo, dr Zoran Gojković i dr Predrag Kon.
Imunolog i član Kriznog štaba za borbu protiv koronavirusa Srđa Janković izjavio je danas da je medicinski deo Kriznog štaba već tražio da se obustave letovi iz Velike Britanije zbog novog soja korona virusa koji se pojavio u toj zemlji
22.12.2020
11:46
- U Republici Srbiji do 15 časova 15. januara 2021. godine registrovano je ukupno 369.823 slučaja kovid 19. Od poslednjeg izveštaja testirani su uzorci 10.961 osobe od kojih je 1.751 pozitivna. U poslednja 24 sata preminula je 21 osoba - saopštio je dr Gojković.
Na respiratorima je trenutno 196 pacijenata.
Ukupan broj preminulih je 3.708.
Situacija u Vojvodini
Situacija u Vojvodini je ista kao u ostalim delovima Srbije, dominira Novi Sad sa brojem novozaraženih, u KC ima ispod 200 ležećih pacijenata, rekao je danas Zoran Gojković, pokrajinski sekretar za zdravstvo.
- U ostalim gradovima situacija je pod kontrolom. Ali se i dalje moramo pridržavati svih epidemioloških mera. Sutra treba da stigne kontingent kineske vakcine, već je započeta procedura u ALIMS-u o njenoj proveri, očekujemo da ukoliko to bude uspešno i prođe sve pragove do dozvole da ćemo krenuti u nedelju ili ponedeljak sa vakcinacijom. To je treća vakcina u Srbiji - podsetio je Gojković.
Foto: Beta/Vlada Srbije/Slobodan Miljević
dr Zoran Gojković
Gojković je rekao da je Srbija jedna od prvih pet zemalja koja je sa Fajzerom sklopila dogovor i da je, za sada, sve što je dogovoreno u potpunosti ispoštovano, sa obe strane.
Dogovor s Fajzerom
- Nadamo se će se to nastaviti kao što smo se dogovorili. Veliki su pritisci na sve proizvođače, jer vakcina nema dovoljno za ceo svet, Nadam se da ćemo uspešnu saradnju sa Fajzerom nastaviti i na dalje. Imamo obećanje ljudi iz kompanije da će sve što smo se dogovorili u potpunosti biti ispoštovano - rekao je Gojković.
- Zaključak radne grupe i Ministarstva zdravlja je da se svi koji se vakcinišu revakcinisu sa istom serijom. To ne znači da je nebezbedno da se revakciniše sa drugom, ali smo želeli da maksimalno osiguramo one koji su se vakcinisali - rekao je Gojković.
Izašli smo iz vanredne situacije
Epidemiolog Predrag Kon rekao je da ohrabruje što nije došlo do povećanja broja zaraženih nakon novogodišnjih i božićnih praznika i što brojke polako opadaju, ali su, ističe, one i dalje visoke.
- Ono što se uočava da nije došlo do porasta posle božićnih i novogodišnjih praznika, što ohrabruje. Još uvek može da dođe do povećanja broja zaraženih ukoliko se ne čuvamo i ne poštujemo predviđenje mere. To je još uvek jedna stagnacija. U jednoj situaciji kada mi imamo vakcinu i očekujemo je da stigne, to je situacija koja treba da nas drži da izdržimo ovaj period. Dakle, izašli smo iz ove vanredne situacije - rekao je dr Predrag Kon.
Nema razloga da škola ne počne
- Što se tiče popuštanja mera nije realno, posebno pred početak škole. Radiće se po programu pripremljenom u septembru, nema razloga za oklevanje. Početak škole doneće povećanje akutnih respiratornih tegoba. Ne bi bilo iznenađenje da se pojavi i grip - rekao je dr Kon.
- Što se tiče novog soja, teško je verovati ako se širi po Evropi teško da neće doći kod nas - dodao je Kon.
Foto: printscreen Tanjug
Dr Predrag Kon
Od ponedeljka moguća vakcinacija kineskom vakcinom
Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković rekao je da očekuje da će, ako kineska vakcina, koja treba sutra da stigne u Srbiju, bude prošla sve pragove do konačne dozvole za upotrebe, krenuti vakcinacija građana tim cepivom u nedelju ili ponedeljak, koji to žele.
Podsetio je da je u avgustu započeta procedura vezana za analizu da li ta vakcina zadovoljava sve standarde vezano za zakone Srbije, koji su u striktnoj vezi sa evropskim.
Gojković je, na konfreneciji za štampu, ukazao da je to treća vakcina u Srbiji.
- Srbija je jedina država koja je u kratkom roku uspela da od tri proizvođača nabavi tri vakcine. To je veliki uspeh naše zemlje - naglasio je on.
Iza toga, kaže, stoji puno rada i truda, kao što stojii iza organizacije vakcinacije.
Istakao je da je uloženo mnogo truda da se ne dogode propusti u vakcinaciji, kao što su se dešavali u nekim drugim zemljama, kao što su pad sistema zakazivanja, neadekvatna aplikacija vakcine.
On dodaje da je i naš zdravstveni sistem prvi put suočen sa ovakvom situacijom.
Šta se desilo Gereontološkom centru u Šapcu?
Odgovarajući na pitanje o korisnicima Gereontološkog centra u Šapcu, u kome je neposredno nakon što su vakcinisani utvrđeno da su korisnici zaraženi korona virusom, Kon je naveo da su oni već bili inficirani.
- To je jako bitno i može da se dogodi istina, iako neće baš često. Vakcina ako se da nekome ko je u inkubaciji ne može da škodi, niti da spreči bolest. Postoje vakcine pogotovo žive koje ako se daju u početku inkubacije mogu da spreče ispoljavanje bolesti. Ovde to nije slučaj, ali ne može ni da utiče tok bolesti - rekao je Kon.
- U svim ustanovama socijalne zaštite ima ukupno 957 pozitivnih na virus i 522 zaposlena - rekao je dr Gojković.
- Novinari su rizična grupa i u najskorijem mogućem roku ćemo naći mogućnost i način da se novinari vakcinišu - rekao je dr Gojković.
Četvrti talas korone
- Što se tiče četvrtog talasa, to će biti još jedna "grba", jedno povećanje ovog talasa, neće biti dramatično kao ovaj treći talas. Ako se toliko širi novi soj, nije nemoguće da dođe kod nas, moramo biti pripravni. Opuštanje u ovom času ne smemo da dozvolimo - odgovorio je dr Kon na pitanje o četvrtom talasu korone.
Da podsetimo, danas se članovi Kriznog štaba obraćaju javnosti uoči početka drugog polugodišta i povratka đaka u školske klupe. Trenutno je na snazi zabrana okupljanja više od pet ljudi, bavezno nošenje maski u zatvorenom prostoru, radno vreme prodavnica i tržnih centara do 21, a kafića do 20 sati. PCR test je za ulazak iz zemalja regiona u Srbiju u međuvremenu ukinut.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Vlajko
pre 4 godine
Ja mislim da nece jos jedan pik da bude nego najmanje jos dva jer toliko treba strucnom stabu na celu sa konom pa najverovatnije da ce im biti dovoljno do kraja god ????? A ako ne onda iduce godine tamo mozda do proleca . Sramota kone
Imunolog i član Kriznog štaba za borbu protiv koronavirusa Srđa Janković izjavio je danas da je medicinski deo Kriznog štaba već tražio da se obustave letovi iz Velike Britanije zbog novog soja korona virusa koji se pojavio u toj zemlji
Blokaderski novinar iz Novog Sada, Žarko Bogosavljević, koji je mesecima unazad sa svojim istomišljenicima učestvovao u rušenju Srbije, juče je u srcu tog grada doživeo fijasko kakav nije mogao ni da sanja.
Ruska svemirska agencija Roskosmos potvrdila je planove za izgradnju elektrane na Mesecu do 2036. godine, čime Moskva jasno pokazuje ambiciju da pređe sa simboličnih misija na trajno i dugoročno prisustvo na Zemljinom prirodnom satelitu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je na brutalan način odgovorio blokaderskom profesoru s Fakulteta političkih nauka (FPN) Marka Vujića, koji je na tajkunskoj N1 izjavio kako će vlast biti promenjena tek kad poumiru svi penzioneri koji podržavaju aktuelnog šefa države.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je o jezivoj izjavi blokaderskog novinara Aleksandra Dikića, rekavši da je u Srbiji napravljen narativ da je dozvoljeno pretiti ubistvima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je od 2012. godine, otkad je Srpska napredna stranka (SNS) na vlasti, izgradio više kilometara puteva u našoj zemlji nego što je to učinjeno od 1945. do 2012, dakle za čak 67 godina.
Teška tragedija dogodila se u četvrtak u 16 časova u Petrovcu na Mlavi kada je pod ruševinama sopstvenog plafona, palog zbog požara koji je izbio, stradao muškarac (38).
Veštačenje "fijat pande" kojom su, kako se sumnja, Dejan Dragijević i Srđan Janković udarili Danku Ilić u Banjskom polju, ključni je nalaz koji bi mogao da potvrdi ili opovrgne sumnje istražitelja i upravo on koči dalju istragu.
Komandant Ruskog dobrovoljačkog korpusa (RDK) Denis Kapustin ubijen je tokom borbene misije na frontu u Zaporožju, u noći između 26. i 27. decembra, saopštila je njegova jedinica. Prema prvim informacijama, Kapustin je stradao od posledica udara FPV drona.
U Kijevu su uvedena vanredni isključenja struje nakon niza eksplozija i izveštaja o mogućoj šteti na termoelektranama i elektranama u Kijevskoj oblasti, saopštila je kompanija DTEK Kijevske električne mreže.
Aerodromi u Žešovu i Lublinu na jugoistoku Poljske privremeno su zatvoreni nakon što su poljske oružane snage podigle borbene avione zbog ruskih udara na Ukrajinu.
Denis Kapustin, vođa paravojnog Ruskog dobrovoljačkog korpusa (RBK), koji se bori na strani Ukrajine, ubijen je na Zaporoškom frontu, saopštio je danas RBK na Telegramu.
Glumac Slaviša Čurović, koji u seriji Tvrđava tumači lik Cvareta, objavom na Instagramu sa svojom ćerkom Tijanom i "filmskom ćerkom", glumicom Darijom Vučko, simbolično je spojio privatni i ekranizovani svet.
Gostovanje pevačice Ariana Grande u američkoj emisiji "Saturday Night Live" izazvalo je burne reakcije zbog videa u kom glumi Kevina u parodiji omiljenog božićnog filma "Sam u kući".
U trenutku kada je serija "Igra prestola" osvajala svet, a Deneris Targarijen postajala simbol snage, hrabrosti i nepobedivosti, glumica Emilija Klark, koja ju je tumačila, prolazila je kroz lični pakao o kome javnost nije znala ništa.
Gledaoci omiljene domaće serije "Igra sudbine" imaće priliku da u novogodišnjoj večeri pogledaju specijalnu epizodu u kojoj se pojavljuju glumci Nikola Pejaković i Predrag Vasić.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar