VOZAČI UŽURBANO NABAJVLJAJU OVAJ DEO, KOŠTA I DO 1.500 EVRA! Novi propis za registraciju USKORO stupa na snagu!
Podeli vest
Vlasnici više od 100.000 vozila u Srbiji biće u velikom problemu da registruju automobil od 5. jula kada će na tehničkom pregledu početi da se meri i količina izduvnih gasova. Kako saznaje “Blic”, saobraćajna policija nije odustala od ove novine, a velika većina linija tehničkih pregleda nabavila je uređaje za merenje
Sporna odredba o uslovima za registraciju koja se odnosi na merenje emisije izduvnih gasova u Pravilniku o podeli motornih i priključnih vozila, čija puna primena startuje 5. jula, biće promenjena i usklađena sa godinom proizvodnje automobila. Time je otklonjen propis, koji je izazvao pravu buru u javnosti, i rešen potencijalni problem za mnoge vlasnike polovnjaka.
21.05.2021
09:15
Ako je i postojala dilema da li će saobraćajna policija odustati od pooštrenog tehničkog pregleda za mesec i po dana, sada je definitivno jasno da to neće biti slučaj. Tako će vlasnici više od 100.000 vozila dodatno strepeti od pooštrenog tehničkog pregleda nakon 5. jula pošto je, procena stručnjaka, da najmanje toliko četvorotočkaša neće mogi da se registruje zbog nepropisne količine izduvnih gasova odnosno zbog neispravnog katalizatora ili nedostatka tog uređaja.
Zbog toga je tinjala nada vlasnika, pre svih, starijih četvorotočkaša da će saobraćajna policija u poslednjem trenutku odustati od ovog strožeg pravila. Ipak, u saobraćajnoj policiji tvrde da neće biti popuštanja.
- Neće biti nikakvih olakšica. Merenje izduvnih gasova na tehničkom pregledu biće uvedeno 5. jula kako je već planirano izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti u saobraćaju pre tri godine. Može se reći da već i kasnimo sa tim pravilom tako da bi svako dalje odlaganje bilo kontraproduktivno. Već je 80-90 odsto linija tehničkog pregleda nabavilo uređaje za merenje tehničkog pregleda - ističu u saobraćajnoj policiji.
Vlasnici se spremaju
Mnogi vlasnici vozila se već uveliko spremaju za pooštreni tehnički pregled pa nabavljaju katalizator čija se cena kreće od 50 do čak 1.500 evra zavisno od toga da li je univerzalan, zamenski ili originalan, to jest zavisno od marke automobila.
Imajući u vidu cenu katalizatora, mnogi su videli pooštreni tehnički pregled kao mogućnost za novi unosni biznis pa prodaju ili iznajmljuju ovaj uređaj.
Da je reč o potencijalno profitabilnom poslu dokazuje i akcija MUP-a sredinom februara u Zrenjaninu tokom koje su policajci uhapsili četiri osobe pošto su sa četiri automobila ukrale katalizatore, a sa tri vozila pokušale da skinu ove uređaje.
Foto: Shuterstock
Najam katalizatora
S druge strane, na internetu se mogu naći oglasi na kojima se iznajmljuju katalizatori za tehnički pregled za 15 evra.
- Ne možete proći tehnički pregled zbog nedostatka katalizatora? Skupa Vam je opcija ugrađivanja novog? Iznajmite katalizator za period obavljanja tehničkog pregleda. Cena 15 evra (u cenu uračunat i period od 48h, vreme za koje se može ugraditi i otići na tehnički pregled) – glasi jedan od oglasa.
Da bi iznajmljivanje katalizatora moglo da donese dobru zaradu najbolje znaju zaposleni u auspuh servisima koji su dobro upoznati sa trenutnim stanjem katalizatora u Srbiji.
- Najmanje 100.000 vozila u Srbiji ima problema sa izduvnim gasovima. Reč je o automobilima čiji je katalizator začepljen, izvađen ili je zamenjen loncem ili cevlju. Mnogi vlasnici vozila vade katalizator kako bi i uštedeli gorivo. Međutim, pitanje izduvnih gasova nije samo pitanje katalizatora - upozoravaju u jednom auspuh servisu u Beogradu.
Kako kažu, automobil može emitovati nepropisnu količinu izduvnih gasova čak i kada ima ispravan katalizator.
- Ako je motor loš i, na primer, troši litar ulja na 10.000 kilometara, onda katalizator tu ne može ništa da pomogne. Zato bi bilo dobro da MUP precizira šta će se konkretno raditi na tehničkom pregledu u vezi sa izduvnim gasovima od 5. jula. Da li će se tražiti da vozilo emituje propisanu količinu izduvnih gasova ili samo da ima ispravan katalizator - kažu nam u servisu.
Zbog toga mnogi auspuh servisi odlažu sve poslove u vezi sa katalizatorom.
- Na primer, ne mogu da garantujem vlasniku vozila da će proći tehnički pregled kada mu zamenim katalizator ako ne znamo ni šta se konkretno traži na tom pregledu - apostrofiraju u servisu.
Univerzalni, originalni ili zamenski
Raspon cena katalizatora je veoma veliki.
- Najeftiniji su univerzalni katalizatori koji koštaju od 6.000 do 12.000 dinara i mogu da traju od 50.000 do 100.000 pređenih kilometara. Zatim, imate zamenske katalizatore koji se uvoze iz inostranstva, kao što su, recimo, “imasaf” katalizatori, čija se cena u zavisnosti od vozila kreće od 200 pa do nekoliko stotina evra. Konačno, postoje originalni katalizatori, koji mogu da koštaju i po 1.500 evra – objašnjavaju u servisu.
Primera radi, “imasaf” zamenski katalizator za “fijat punta” nije uopšte jeftin.
- Cena se kreće između 40.000 i 45.000 dinara, ali moram priznati da ne pamtim da je u poslednje dve godine neko i pitao za katalizator za “fijat punta”. Kod pojedinih vozila katalizator mora da se menja zajedno sa granom motora, što dodatno utiče na cenu – naglašavaju u servisu.
Na benzinskim vozilima katalizator se obično nalazi na jednom od dva mesta, a provera njegove ispravnosti je moguća na tri načina.
Zavisno od modela, katalizatori mogu stajati na različitim mestima, ali najčešće su na izduvnoj grani motora ili ispred prednjeg lonca, na sredini automobila – kažu u servisu.
Tri načina provere
Provera da li se tu kompletan katalizator nalazi je moguća vizuelno, ali i pomoću metalnog predmeta.
- Ako je zvuk tup kada se metalnim predmetom udari u katalizator, to znači da je sadržaj katalizatora pun. U slučaju da katalizator zvoni, znači da je šupalj, odnosno da ne radi - ističu u jednom od auspuh servisa i dodaju da nedostatak katalizatora može da signalizira i žuta lampica na instrument tabli, poznati "ček endžin".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Milutin
pre 3 godine
Retko se skidaju katalizatori.problem je u partikularnim filterima.to se masovno buši i skida na automobilima sa dizel motorima.trebalo bi da autor ovog članka malo nauči pa tek da piše o ovoj problematici.
U celoj EU, niko ne "kucka" u izduvni sistem. Gurnu sondu u auspuh i izmere gasove, pa ako zadovoljava standard prođe, a ako ne... Svako vozilo kategorizovano u EURO (1, 2, 3, 4, 5,...) mora da zadovolji određeni standard, bez katalizatora je to jednostavno nemoguće!
Pravi problem država pravi sam sebi.Policijska vozila, vozila zdravstva, školstva i sva druga sluzbena vozila u državnom i opštinskom vlasništvu. Samo neko da se zainati i država će biti u problemu.
Sporna odredba o uslovima za registraciju koja se odnosi na merenje emisije izduvnih gasova u Pravilniku o podeli motornih i priključnih vozila, čija puna primena startuje 5. jula, biće promenjena i usklađena sa godinom proizvodnje automobila. Time je otklonjen propis, koji je izazvao pravu buru u javnosti, i rešen potencijalni problem za mnoge vlasnike polovnjaka.
Grupa studenata blokadera večeras je u koordinisanoj akciji blokirali zgrade RTS na Košutnjaku i u Takovskoj, kao i zgradu RTV u Novom Sadu. Tom prilikom napadnuta je ekipa Informera.
Poslanici Skupštine Srbije završili su rad na posebnoj sednici na kojoj se raspravlja o novoj vladi, a nastavak je predsednica parlamenta Ana Brnabić zakazala za sutra u 10.00 sati.
Nastavnica maternjeg jezika, a u slobodno vreme blokaderka i Tik Tokerka Tanja Milanović nije održala ni jedan čas 4 meseca, ali je sve vreme sedela u zbornici, blokirala mostove i raskrsnice i snimala Tik Tok videe, koji joj donose dodatnu zaradu.
Nakon sramnog nastupa u Narodnoj skupštini, Ana Brnabić i Milenko Jovanov odgovorili su Miloljubu Albijaniću iz stranke "Zdrava Srbija – Ruska stranka – Ujedinjena seljačka stranka"
Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović danas je sa saradnicima primio oštećenog Đura Racu, oca Goranke Raca, stradale u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine, i obavio razgovor sa njim.
Večeras od 19 sati na Informer televiziji, domaćin otvorenog studija, Igor Ćurčić, ugostiće prof. dr Miću Živojinovića, pukovnika u penziji, kao i Sulejmana Spaha, predsednika udruženja Srba muslimanske veroispovesti.
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin istakao je da mu je trajno zabranjen ulazak u Hrvatsku jer je hteo da ode u Jasenovac, odnosno da poseti mesto ustaškog logora, ali i da se vrati iz njega.
Beograd diše jednim glasom. Iako svenarodni skup još nije ni zvanično počeo, ulice glavnog grada već su prepune – desetine hiljada građana iz svih krajeva Srbije stiglo je kako bi pokazalo jedinstvo, snagu i odlučnost naroda koji veruje u svoju budućnost.
Protiv B. V. (75) i I. F. (45) podnet je optužni predlog zbog nelegalne gradnje u Surčinu, a tužilaštvo smatra da treba da im se izreknu kazne zatvora i da pored toga budu još i novčano sankcionisani.
Više od godinu dana nakon iznenadne smrti Dejana Milojević, legende srpske i evropske košarke, u pripremi je dokumentarni film koji će ispričati o njegovom životu i ostavštini. Film je već neko vreme u izradi, a njegov sin, Nikola Milojević, uložio je ogroman trud kako bi ovaj emotivni projekat bio realizovan na način kakav i zaslužuje.
Legendarni Urugvajac - Luis Suarez, tokom četvrtfinalne utakmice Konkakaf Kupa šampiona između Inter Majamija i Los Anđeles Galaksija ugrizao je svog saigrača Đordija Albu.
Premijerka Italije Đorđa Meloni izjavila je danas tokom susreta sa crnogorskim premijerom Milojkom Spajićem u Rimu da je uverena da će Crna Gora postati 28. članica Evropske unije tokom italijanskog predsedavanja EU, u prvoj polovini 2028. godine.
Ruske trupe blokirale su ostatke pešadije Oružanih snaga Ukrajine u selu Gornal u Kurskoj oblasti, preneli su danas ruski mediji pozivajući se na vojni izvor u borbenoj grupi Sever.
Sjedinjene Američke Države saopštile su svojim saveznicima iz G7 da neće podržati izjavu kojom se osuđuje ruski napad u Sumiju, saopštila je agencija Blumbegr, pozivajući se na izvore.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da bi eventualni prijem Ukrajine u EU, na čemu insistira Brisel i opoziciona stranka Tisa, ugrozio razvoj Mađarske.
Prava drama odvijala se 11. aprila ujutru u operacionoj sali Instituta Marius Nasta u Bukureštu, kada se tokom složene hirurške intervencije, torakotomije, deo spuštenog plafona obrušio direktno iznad operacionog stola!
Mjuzikl "Balkan ekspres" reditelja Darijana Mihajlovića, biće premijerno izveden 25. i 26. aprila u Pozorištu na Terazijama, najavljeno je danas u susretu sa novinarima u tom pozorištu.
Merkur, planeta komunikacije, koji je do 8. aprila bio retrogradan, menja znak i ulazi u Ovna 16. aprila, gde će se zadržati do 10. maja. Merkur u Ovnu donosi povoljne vesti i pregovore za Ovnove, Lavove i Strelčeve.
Mnoge žene posle pedesete izbegavaju promene kada je u pitanju frizura, ne znajući da upravo nova frizura može vizuelno da ih podmladi i to bez estetskih zahvata. Donosimo vam četiri moderne, praktične frizure koje osvežavaju lice i naglašavaju prirodnu lepotu.
Snaja pokojnog Marinka i supruga pevača Marka Rokvića, Sara Oster Rokvić, šokirala je objavom u kojoj je kroz brojne metafore govorila o svojim osećanjima.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar