VATERPOLO BURA! Kakva reakcija selektora Uroša Stevanovića posle triler meča Srbija - Španija na Evropskom prvenstvu
112. 01. 2026. u 21:56
212. 01. 2026. u 21:56
rgz.gov.rs
Vesti
Ivana Josifović je paušalno i bez ikakve argumentacije izazvala paniku kod građana Srbije i nepoverenje na tržištu nepokretnosti govoreći o prevarama pri prometu nepokretnosti i u negativnom kontekstu nekoliko puta naglasila ulogu katastra, odnosno Republičkog geodetskog zavoda. Primeri koje je navela i uloga RGZ-a u prevarama nisu tačni niti mogući.
Sudija Josifović je izjavila da joj je teško da zamisli da se falsifikuje izvod iz katastra, a da u tome ne učestvuju i sami službenici katastra.
Ističemo da je situacija zapravo obrnuta. Danas ne može da se zamisli da u falsifikovanju izvoda iz katastra učestvuju katastarski službenici jer prema zakonu iz 2018. godine sve institucije u Republici Srbiji vrše uvid u podatke katastra elektronskim putem i zabranjeno je da se u bilo kom postupku od građana ili stranke traži papirni list nepokretnosti. Ne postoji mogućnost bilo kakvog falsifikovanja podataka pribavljenih putem digitalnih servisa jer je uvedeno savremeno poslovanje zahvaljujući kojem su podaci katastra dostupni u digitalnom obliku svim relevantnim institucijama i građanima potpuno besplatno. Naglašavamo još jednom da nije moguće „falsifikovanje“ lista nepokretnosti, barem ne u RGZ-u, a nemoguće je i da se falsifikovan list koristi u prevarnim radnjama pred državnim organima.
Sudija je jedan državni organ, kakav je RGZ, i njegove zaposlene navela kao deo „udružene grupe radi izvršenja krivičnog dela, organizovane kriminalne grupe i tzv. građevinske mafije“.
Ističemo da su upravo zahvaljujući RGZ-u i naporima Vlade Srbije uvedene antikoruptivne mere, uprkos ogromnom otporu i opstrukciji različitih interesnih grupa čijeg predstavnika su građani mogli na kratko i da vide u pomenutoj emisiji.
Sudija pominje falsifikovanje ugovora kao još jedan način prevare u kojem učestvuje katastar, odnosno RGZ navodeći primer hapšenja u Novom Sadu i Voždovcu.
Istina je da su prevare otkrivene i hapšenja izvršena upravo zahvaljujući saradnji RGZ-a i službenika katastra sa Ministarstvom unutrašnjih poslova i tužilaštvom.
Sudija Višeg suda bi morala da zna da se sistem zemljišne administracije, koji je ona napala u svom gostovanju na javnom servisu RTS-u, obuhvata utvrđivanje prava, registraciju, arhiviranje i distribuciju i da se sve prevarne radnje mogu desiti u fazi utvrđivanja prava vlasništva koje ne radi RGZ već sudovi, javni beležnici, lokalne samouprave, državni organi, izvršitelji.
Кatastar nepokretnosti je mesto u sistemu gde padaju sve maske, gde postaju vidljive sve prevare načinjene pre postupka upisa. Današnji katastar nikako nije generator problema nego pokretač eventualne odgovornosti učesnika u prometu, institucija koja signalizira da je neki dokument nepotpun. O tome govore proverljivi podaci koji pokazuju da je od uvođenja novog sistema upisa polovinom 2018. godine, čak 39.544 postupka katastar negativno rešio zbog nepotpunosti javnobeležničkih isprava, a posebno zabrinjava da je u istom periodu bilo 8.402 postupka sa nesprovodivim sudskim odlukama, najčešće kao posledica nekorišćenja podataka katastra nepokretnosti.
Prostor za falsifikovanje starih isprava postoji zato što su sudovi uništavali primerke overenih ugovora nakon 10 godina čuvanja. Takođe, prilikom overe javnog beležnika ne postoji potpuno siguran način da se eliminiše mogućnost da je ugovor čija se kopija overava zapravo falsifikat.
Na insistiranje Republičkog geodetskog zavoda u zakon je uneta odredba da se za stare ugovore upisuje posebna zabeležba čime se upozorava da postoji rizik i da se mora posvetiti dodatna pažnju prilikom kupovine nepokretnosti.
RGZ je u poslednjih nekololiko godina uveo brojne i revolucionarne antikoruptivne mere koje su sigurnost građana prilikom kupoprodaje nepokretnosti podigle na najviši nivo. Izveštaj relevantnih međunarodnih organizacija po kojima je Srbija na 10. mestu u Evropi i 14. na svetu po sigurnosti vlasništva nad nepokretnostima pokazuje doprinos i značaj RGZ-a. Neprihvatljivo je da pojedinci željni slave i samopromocije beskrupulozno dovode katastar u vezu sa prevarama u prometu nepokretnosti.
Sudija Ivana Josifović je iznela potpuno prozivoljne ocene o umešanosti zaposlenih u RGZ-u u falsifikovanje isprava koje eventualno mogu biti zasnovane na rekla-kazala saznanjima, a ne na činjenicama i time, koristeći se svojom titulom sudije Višeg suda u Novom Sadu i predsednika upravnog odbora Udruženja sudija i tužilaca Srbije, kao garantom puzdanosti, obmanula javnost i stvorila nesigurnost na tržištu nepokretnosti.
Republički geodetski zavod javno poziva Visoki savet sudstva da razmotri nastupe sudije Josifović na RTS-u i najstrože sancioniše ovakvo iznošenje neistina i uznemiravanje javnosti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik SRS dr Vojislav Šešelj ponovo je na Tanjug TV imao verbalni obračun sa voditeljem Dejanom Miletićem.
12.01.2026
22:51
Milan Knežević se oglasio za Informer TV, gde je govorio o trenutnoj situaciji u Crnoj Gori.
12.01.2026
20:52
Skandalozan snimak iz studija jedne hrvatske televizije osvanuo je na društvenim mrežama. Na njemu se vidi kako se hrvatska poslanica "Stranke sa imenom i prezimenom", Dalija Orešković, raspravlja s voditeljem o proustaškom pokliču "Za dom spremni", a izgovara stravičnu rečenicu na račun Srbije.
12.01.2026
21:20
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da građani jasno razlikuju prazne reči od konkretnih rezultata i da upravo zato na izborima daju poverenje onima koji rade i bore se za bolji život svojih porodica.
12.01.2026
22:10
Nakon što je krajem prošle godine, tokom protesta u Botunu u Crnoj Gori, priveden Milan Knežević, predsednik DNP i dosledni borac za prava Srba u Crnoj Gori, usledio je novi udarac na Srbe u Crnoj Gori nakon što je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović pokrenuo disciplinski postupak i doneo rešenje o suspenziji lidera Slobodne Crne Gore i rukovodioca gradske Službe za građane Vladislava Dajkovića, još jednog borca za prava Srba, a sve zbog pružanja podrške građanima na prostestu u Botunu!
12.01.2026
21:39
Večeras od 21 čas samo na Informer televiziji očekuje vas šesta epizoda Exatlona, koja donosi brutalne borbe, okršaje, svađe, ali i jednu novinu - odabir kapitena ekipa.
12.01.2026
14:45
Prvi takmičar koji je napustio Exatlon, najveći sportski rijaliti program na svetu, Marko Milovanović, bio je gost specijalne emisije na Informer televiziji, gde je govorio o boravku u Dominikanskoj Republici i iskustvu u takmičenju.
12.01.2026
23:44
U najvećem sportskom rijalitiju na svetu, sukob između Sanje Kalinović i devojaka u Plavom timu ne jenjava i nikako ne mogu da pronađu zajednički jezik.
12.01.2026
23:33
Plavi tim je u šestoj epizodi Exatlona savladao Crveni sa 10:7, a pitanje pobednika prvi put je bilo rešeno posle treće runde.
12.01.2026
22:59
U šestoj epizodi Exatlona nakon žestoke borbe takmičara pobedu je odnela ekipa Plavih.
12.01.2026
22:45
Danas je za Informer TV u emisiji Rat uživo – Odjeci govorio ekskluzivno ambasador Kube Pavel Orensi Dijaz Ernandes.
11.01.2026
19:15
Večeras, u 18.40, uživo na Informer TV, emisija Rat uživo – Odjeci donosi ekskluzivni razgovor sa ambasadorom Kube Pavelom Orensiom Dijazom Enandesom.
11.01.2026
14:52 >> 15:00
Ne propustite novi epizodu emisije "Na merama"!
10.01.2026
10:48
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
09.01.2026
18:36
Državljanin Srbije (32) uhapšen je u bečkom kvartu Leopoldštat zbog sumnje da je svojoj supruzi (42) pretio smrću.
13.01.2026
06:30
Vođa "kavačkog" klana Radoje Zvicer, navodno se predao pripadnicima FBI, ekskluzivno za Informer tvrdi Blažo Marković, bivši policajac i predsednik pokreta "Novi ljudi, nova snaga Srbije".
12.01.2026
22:15
Na lokalitetu Begluk, u blizini sela Rudna Glava kod Majdanpeka, sinoć oko 21.00 čas došlo je do požara u kojem je u potpunosti izgoreo objekat u vlasništvu Z. S. iz Majdanpeka.
12.01.2026
22:59
Šest osoba, među kojima i troje dece, povređeno je u stravičnoj nesreći na auto-putu u smeru ka Beogradu kod isključenja za Lastu.
12.01.2026
22:20
Teška saobraćajna nesreća dogodila se večeras nešto pre 21 čas na auto-putu u smeru ka Beogradu kod isključenja za Lastu.
12.01.2026
21:40
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da Sjedinjene Američke Države imaju pravo da deluju protiv drugih zemalja ukoliko procene da postoji pretnja po njihovu bezbednost i ponovio da ga u takvim slučajevima ograničava isključivo sopstveni moral, a ne međunarodno pravo.
13.01.2026
05:30
Dok američka mornarica zaplenjuje tankere pod ruskom zastavom koji prevoze naftu, u Moskvi se suočavaju s neprijatnom istinom.
13.01.2026
05:00
Ukrajinci su spremni da napuste Donbas – barem tako govore u privatnim razgovorima, daleko od anketa, kamera i zvaničnih izjava.
13.01.2026
00:00
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp oglasio se na društvenoj mreži Truth Social, upozoravajući na ogromne finansijske posledice ukoliko bi Vrhovni sud presudio protiv američke administracije u vezi sa carinama.
12.01.2026
23:50
Jedna saobraćajna nesreća dovoljna je da se sruši fasada i ogoli mračna strana ljudske prirode, a upravo je to tema domaćeg trilera "Saučesnici" koji od 14. januara stiže na velika platna.
12.01.2026
16:00
Stiven Grejem, jedan od autora hvaljene Netfliksove serije "Adolescencija" ("Adolescence"), potvrdio je da je nastavak serije u razmatranju, iako je projekat prvobitno zamišljen kao mini-serija.
12.01.2026
15:22
Agata Kristi je pravila otrove i smrtonosne koktele kako bi njene priče zvučale zastrašujuće uverljivo, upravo ta neobična kombinacija književnog dara i farmaceutskog znanja vinula ju je u večnost svetske književnosti.
12.01.2026
14:53
Reditelj Dejan Zečević kaže da će serija "Zvaćeš se Varvara" svojom radnjom i pričom prodrmati gledaoce u Srbiji.
12.01.2026
13:41
Turski glumac Džan Jaman oglasio se povodom hapšenja zbog sumnje na povezanost s drogom tokom policijske racije u Istanbulu, ističući da su navodi medija netačni.
12.01.2026
13:13
Floridski "beauty-tech" brend "iPolish" predstavio je inovaciju koja bi mogla da promeni industriju nege noktiju — pametne veštačke nokte koji mogu trenutno da menjaju boju.
12.01.2026
19:40
Od 20. maja sudbina snažno staje uz dva horoskopska znaka. Očekuju ih veliki preokreti, uspeh i osećaj da ih vodi viša sila.
12.01.2026
19:00
Nauka ima odgovor: zatvaranje WC poklopca smanjuje širenje bakterija, neprijatne mirise i povećava higijenu u kupatilu.
12.01.2026
18:20
Ilon Mask je najavio da će kompanija X učiniti javno dostupnim (open source) svoj novi algoritam koji određuje koje objave, i organske i plaćene,korisnici vide na platformi.
12.01.2026
17:40
Kuvajt Siti je poznat kao najtopliji grad na svetu – mesto gde ekstremne temperature stvaraju apokaliptične prizore stradanja divljih životinja.
12.01.2026
17:00
Pevačica Dušica Grabović jednom prilikom je otvoreno govorila o privatnom životu i tada priznala da je sa pevačem Peđom Jovanovićem izgubila nevinost.
12.01.2026
23:02
Harmonikaš Borko Radivojević otkrio je da je tokom nastupa na veseljima dobijao vrtoglave sume bakšiša, ali i neobične poklone.
12.01.2026
22:25
Estradni frizer Matija Radulović bio je blizak prijatelj rijaliti učesnice i starlete Maje Marinković
12.01.2026
21:58
Voditeljka Nikolina Pišek prodaje svoju "pametnu" vilu u Zagrebu.
12.01.2026
21:28
Aleksandar Kos, prijatelj političara Čedomira Jovanovića, priznao je da je zaljubljen.
12.01.2026
20:56
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar