HEROJI SA KOŠARA DOBILI IKONU! Oni su živote dali braneći Srbiju od NATO zločinaca i Albanaca (FOTO)
Bitka za Košare se smatra najvećom bitkom u novijoj srpskoj istoriji, a sada su naši junaci dobili svoju ikonu
24.03.2022
08:05
printscreen
Vesti
Od tog Velikog petka, 9. aprila u 4.30 sati u ranim jutarnjim satima pa sve u narednih 67 dana, živote je izgubilo 108 naših boraca, tako postavši besmrtni heroji, iliti nebeski vitezovi, a ranjeno je njih 265...
I nakon odbrane Košara, broj nebeskih vitezova je rastao, a kako, najbolje zna komandant teritorijalne odbrane Košara Ljubinko Đurković, živi svedok svih dešavanja od aprila do juna 1999. godine, a i posle.
- 9. aprila na Veliki petak, u ranim jutarnjim satima u 4.30 časova, prvo je demonstrativni napad počeo na pravcu Karaula-Morina. Tada su počela prva artiljerijska dejstva, a nakon toga i napad pešadijskih delova. Bitka za Košare trajala je 67 dana. Prvi udar je privatila Granična četa, ali je pod naletom tih arnauta odnosno 131. i 137. brigade UČK, koja je direktno bila pod komandom NATO snaga, čak i na nivou četa i bataljona su bili NATO instruktori koji su faktički duplirali komandu u tim jedinicima, nije izdržala, bez obzira na to što su 9. aprila uvedene sveže snage - delovi policijskog 5. bataljona iz Beograda i drugi delovi bataljona 125. motrizovane brigade – priča Đurković.
Konačno, 10. aprila zaustavljeno je napredovanje UČK jedinica na našoj teritoriji, a već 11. se krenulo u protivnapad.
- Od 11. do 14. aprila je izveden protivnapad i jedinice su oslobodile zauzeti prostor. Akcija je kontrolisana vatrom naših jednica. Do 19. aprila se stabilizovala linija fronta i onda su se vodile svakodnevne, sporadične ali neprekidne borbe na delovima fronta širine od 20 kilometara. Tako je i avijacija dejstvovala, s tim da nismo svakog dana bili pod avijacijom, a svakodnevno smo bili u aktivnim borbenim dejstvima – kaže Đurković i nastavlja:
- Karakteristično je i da je drugi motorizovani bataljon u čijem sastavu je bila granična četa, neprekidno 67 dana bila u rovovima, a druge jedinice i policijski bataljon peti, i policijski bataljon 52. prištinskog korpusa, zatim drugi delovi iz 125., koji su pridodavani, su se menjali u određenim periodima na 7, 10, 15 dana. Ono što je važno jeste da je 52. bataljon vojne policije prištinskog korpusa, jedna od najelitnijih jedinica, dala svoj doprinos 14. aprila kada smo vršili taj protivnapad i svaki vojnik je svojom požrtvovanošću doprineo da se front stabilizuje.
Foto: Privatna arhiva
Kako ističe Đurković, iz tog 52. bataljona za vojne specijalne namene prištinskog korpusa pripadnik Žarko Radonjić iz Subotice je zarobio teroristu i predao ga bezbednjacima. To je bio jedini zarobljen, potpuno naoružan terorista na Košarama.
Kako je Radonjić prošle godine govorio za medije, tada je imao svega 19 godina. Kuću nije video 13 meseci, a u vojsci je napunio 20 godina. Uvek se naježi trenutka kada je na 8 do 10 metara video potpuno naoružanog teroristu. Tog dana major Steva Kopanja, komandant vojne policije vodio je akciju.
- Teroristi sam naredio šta da radi. Pošto je iz okoline Peći, razumeo je. Tek tada sam ga zarobio, a video sam i da su dvojica mrtva u zaklonu. Odmah je dotrčao Nemanja Borota iz Sombora i Željko Tošić, po kojem jedna ulica u Smederevskoj Palanci nosi ime. Vezali smo ga i predali starešinama. Pre nego što smo ga predali bezbednjacima, nagovorili smo ga da izađe na proplanak, i da javi svojima da se predaju. Međutim, oni su počeli da ispaljuju rafale prema njemu. Nisu ga ubili. Povukli smo ga nazad, vezali lisicama i predali komandi – ispričao je jednom Radonjić.
Prošle godine na Pešteru, tik uz predsednika Aleksandra Vučića bili su uravo ovi preživeli borci. Komandant Ljubinko Đurković podseća da ih je 108 izgubilo živote, i postali nebeski vitezovi, besmrtni heroji, da ih je bilo 265 ranjeno za tih 67 dana, ali da bitka i dalje traje.
Foto: Privatna arhiva
- Rat je i posle rata ili Košare su bitka koja traje. Jer 47 vojnika je izgubilo život posle rata od kancera, od posledica ranjavanja i posledica stresa koji su doživeli tamo. Moram da kažem da nam predsednik Srbije Aleksandar Vučić, za razliku od mnogih drugih i samog državnog rukovostva, ukazuje i čast i poštovanje i to svuda. Nije to učinio samo prošle godine na Pešteru, nego je on došao i na Dan junaka Košara 14. juna na otkrivanje spomenika preko puta Kliničko-bolničkog centra "Dr Dragiša Mišović" pred sam odlazak u Brisel. I bio je sa nama na otkrivanju spomenika i odavanju pijeteta i pošte svim nastradalim ljudima. I na svim značajnim skupovima on nam odaje zahvalnost – kaže Đurković.
I danas 23 godine kasnije, kaže da je Košare bitka posle bitke. Zašto?
- Treba da se izborimo za status u društvenoj zajednici, za borce u celini, ali posebno za pakao koji su doživeli borci na Košarama. Treba da se izborimo za njihovo kontinuirano zdravstveno osiguranje i minimalnu egzistenciju, jer oni su izgubili psihofizičku kondiciju i nisu više kadri da privređuju u svojoj struci u dovoljnoj meri kako bi obezbedili za sebe i za svoju porodicu sigurnu egzistenciju.
Bonus video:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Blokaderi su pokazali ponovo svoju monstruoznu stranu, pa su javno ismevali malog dečaka Andriju Kneževića.
17.03.2026
12:13
Andrej Radenković (21), blokader iz Novog Pazara, izbo je nožem Denisa Zečevića (50), takođe blokadera iz tog grada, saznaje Informer.
17.03.2026
10:42
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je na svom Instagram nalogu da neće biti lako, ali da ćemo uspeti da sačuvamo mir i stabilnost.
17.03.2026
18:00
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić oglasio se na svom zvaničnom Instagram nalogu važnom porukom, pri čemu je objavio i nekoliko potresnih fotografija.
17.03.2026
17:40
U Gračanici je danas parastosom u manastiru, polaganjem belih ruža kod instalacije "Missing" i venaca ispred spomenika žrtvama i komemorativnom akademijom obeležena godišnjica pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji.
17.03.2026
16:50 >> 16:51
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
03.03.2026
14:55
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
16.03.2026
15:49
Na Informer televiziji, od danas je počeo prvi rani jutarnji program u Srbiji - Budilnik.
16.03.2026
07:26
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
14.03.2026
14:19
U 14.50 vatrogasci su dobili poziv da gori nehigijensko naselje na Čukaričkoj padini, u ulici Milorada Jovanovića.
17.03.2026
18:32
Policija je uhapsila kinesku državljanku na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" zbog pokušaja davanja mita.
17.03.2026
17:13
Pripadnici saobraćajne policije u Nišu zaustavili su na auto-putu turskog državljanina (48) koji je upravljajući kamionom marke "reno" oborio neslavni rekord u broju saobraćajnih prekršaja.
17.03.2026
16:25
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, na opštini Zvezdara, uhapsili su D. O. (65) zbog sumnje da je izvršio jezivo nasilje u porodici.
17.03.2026
15:11
Zbog pretnje učenika petog razreda da je u školu doneo vatreno oružje, jedan deo učenika Osnovne škole "Stojan Novaković" na Letinjikovcu, kod Šapca, danas je napustio nastavu.
17.03.2026
15:31
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će francuski predsednik Emanuel Makron "vrlo brzo napustiti svoju funkciju".
17.03.2026
18:00
Izraelske vazdušne snage (IDF) su u više talasa napale podzemni objekat za proizvodnju i skladištenje balističkih raketa Irana u Širazu.
17.03.2026
17:30
Predsednik SAD Donald Tramp oglasio se nakon što su brojne evropske države odbile da pošalju brodove da se otvori Ormuski moreuz.
17.03.2026
17:07
U bečkom okrugu Alsergrund u Austriji danas je došlo do teške nesreće kada je tokom betoniranja u dvorištu jedne stare zgrade došlo do urušavanja.
17.03.2026
16:32
Svetski dan pozorišta za decu i mlade biće obeležen velikim programom na Trgu Republike.
17.03.2026
14:57
Producent filma "Žetva" kaže da je tokom snimanja ovog ostvarenja o zločinima u "Žutoj kući" trpeo velike pritiske i da se mnogima nije svidela ova tema.
17.03.2026
12:29
Dženifer Lopez (56) raspametila je svoje pratioce na Instagramu najnovijim vrelim fotografijama na kojima se vide njene noge i guza.
17.03.2026
11:42
RTS je objavio novu listu filmova koje će emitovati u periodu od 21. do 27 marta na svojim kanalima.
17.03.2026
11:18
Kristin Kabot prvi put je stala pred kamere nakon "kiss cam" skandala koji joj je uništio karijeru i otkrila da je i njen suprug te večeri bio na koncert grupe Coldplay.
17.03.2026
10:49
Pun Mesec koji će se pojaviti u znaku Vage 25. marta 2026. godine donosi snažnu emotivnu energiju i razotkriva pitanja vezana za odnose među ljudima, a najviše će uticati na Blizance, Vage i Vodolije.
17.03.2026
19:00
Ovogodišnja dodela Oskara u Los Anđelesu pretvorila se u pravi spektakl, ali ne samo zbog nagrada, već i zbog modnih ispada koji su mnoge ostavili bez teksta.
17.03.2026
18:20
Kris Mejdžor, britanski stjuard sa 25 godina iskustva, otkriva zašto nošenje crnih čarapa u avionu može predstavljati problem i kako naizgled bezazlena navika ponekad dovodi do nepredviđenih situacija.
17.03.2026
17:00
Meta je najavila da će od 8. maja 2026. godine ukinuti opciju "end-to-end" enkripcije u Instagram porukama, navodeći kao razlog to što ju je koristio mali procenat korisnika.
17.03.2026
17:40
Ako vam se kosa brzo masti, suvi šampon je često prvo rešenje. Ipak, Zion Ko Lam tvrdi da postoji jednostavan trik koji može još bolje osvežiti koren kose, micelarna voda.
17.03.2026
16:20
Otac Asmina Durdžića, Mustafa Durdžić, obratio se starleti Staniji Dobrojević na njen 41. rođendan.
17.03.2026
18:03
Pevačica Ana Nikolić oglasila se i uz dokumente iz kruševačke Eparhije demantovala navode Raletove prve žene Slavice Ratković da su pred Bogom još u braku.
17.03.2026
17:21
Starleta Tijana Maksimović, poznatija kao Tijana Ajfon, objavila je snimak na kojem se vidi njena burma koja je skupocena i od žutog je zlata.
17.03.2026
16:42
Pevač Emir Habibović uskoro će postati otac po šesti put.
17.03.2026
15:31
Voditeljka Jovana Jeremić u vikendu koji je ispred nas neće voditi svoju emisiju, budući da će biti van Srbije.
17.03.2026
14:28
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar