DOBRO DOŠLI, BRAĆO! VELIKI DUHOVNI ISTORIJSKI DOGAĐAJ! Posle 55 godina okončan RASKOL SA MAKEDONSKOM CRKVOM!
Podeli vest
Patrijarh SPC Porfirije i arhiepiskop pravoslavne crkve u Severnoj Makedoniji održali juče u Hramu Svetog Save liturgiju pomirenja. SPC je željno čekala da se ta bolna rana zaceli, poručio je patrijarh Porfirije * Makedonci očekuju da će od SPC dobiti autokefalnost
Liturgijom pomirenja u Hramu Svetog Save u Beogradu, koju su juče služili patrijarh srpski Porfirije i arhiepiskop ohridski i makedonski Stefan, makedonska crkva vraćena je u liturgijsko i kanonsko jedinstvo sa Srpskom pravoslavnom crkvom! Time je posle 55 godina okončan raskol dve crkve
Sabor SPC saopštio je danas da prihvata za makedonsku crkvu status najšire moguće autonomije, odnosno pune unutrašnje samostalnosti, koji joj je dodeljen još 1959. godine
16.05.2022
12:32
Dar Božji
- Kako zvone zvona Svetosavskog hrama, tako i naša srca biju od radosti zbog ovog blagoslovenog dana. Dobro došli, draga braćo! Dobro došli u zajednicu ljubavi, vi i sav vaš bogoljubivi narod. Braća smo i samo braća - poručio je patrijarh Porfirije i dodao:
- Raskol sa braćom iz Severne Makedonije trajao je 55 godina i SPC je željno čekala svaki dan da se ta bolna rana zaceli. Ne postoji ništa što možemo sami isceliti, ne može ništa samo našim moćima već je potrebno zajedništvo. Sada je rana isceljena i to je čudo Božje i dar Božji. Kada trpimo, to može biti izraz Božje promisli, a najčešće to jeste posledica našeg izbora i pogrešnih koraka. Rana onda biva kao pedagoška mogućnost, a mi smo je iskoristili i razumeli da je rana naneta našim postupanjem i zato se obratili molitvama Bogu i Svetome Savi - istakao je Porfirije.
Foto: Informer
Patrijarh Porfirije
Arhiepiskop Stefan je zahvalio SPC za darovanu ljubav i obnovu makedonske crkve.
- Zablagodarimo na neizmernoj radosti, došlo je vreme da se završi stradanje za pravoslavni makedonski narod i Makedonsku pravoslavnu crkvu - Ohridsku arhiepiskopiju - rekao je Stefan i dodao da će makedonska crkva produžiti putem koji vodi ka miru i konačnom rešenju pitanja autokefalnosti te crkve.
Niški dogovor
Poslednji pokušaj prevazilaženja raskola SPC i makedonske crkve bio je u Nišu 17. maja 2002. godine, kada je postignuti dogovor podrazumevao da se prizna najšira crkvena autonomija eparhijama u Makedoniji, a da zauzvrat Ohridska arhiepiskopija (SPC) zadrži simbol i izbor poglavara Pravoslavne crkve u Makedoniji koji potvrđuje patrijarh srpski.
Foto: Informer
Liturgija pomirenja
Predlog dogovora je prihvatilo pet od sedam makedonskih episkopa, ali 28. maja te godine krenula je kampanja konferencijom za novinare članova MPC da je u Nišu potpisan samo radni dokument koji nema obavezujući karakter.
Arhiepiskop Jovan: Godinama smo se molili po podrumima
Foto: Informer
Poglavar pravoslavne Ohridske arhiepiskopije SPC Jovan Vraniškovski odao je veliko priznanje arhijerejima MPC i arhiepiskopu Stefanu što su 'izdržali nerazumne i protivcrkvene pritiske javnosti u Severnoj Makedoniji', a patrijarhu Porfiriju zahvalio se na dobroj volji i upornosti da se raskol reši.
- Zahvaljujem se arhijerejima, sveštenstvu, monaštvu i posebno vernicima koji su se godinama molili po privatnim kućama i podrumima jer su to bila naša jedina moguća bogoslužbena mesta. Oni su izdržali ne samo teške uslove bogosluženja već i teške uslove postojanja, gonjenja i zatvora, ali to je bila žrtva za jedinstvo crkve - poručio je arhiepiskop Jovan.
Jedini koji je naknadno prihvatio i potpisao Niški dogovor bio je tada mitropolit veleški i povardarski Jovan Vraniškovski. Zatim je Sabor SPC na svom redovnom majskom zasedanju 2003. doneo odluku o konstituisanju Sinoda autonomne Ohridske arhiepiskopije.
SPC je postavila Jovana za arhiepiskopa ohridskog i mitropolita skopskog. Zbog toga što se izjasnio za kanonsko jedinstvo sa SPC više puta mu je suđeno za izmišljena krivična dela pred sudovima u Severnoj Makedoniji i u zatvoru je proveo pet i po godina, zbog čega mu je zdravlje teško narušeno.
Bokan: Hrabar i smeo poduhvat
Foto: Informer
Dragoslav Bokan
Reditelj i veliki poznavalac crkvene istorije Dragoslav Bokan kaže za Informer da pomirenje dve crkve predstavlja veliki događaj za oba naroda.
- S obzirom na sve okolnosti koje se dešavaju u svetu, ali i na Balkanu ovo zaista jeste više nego pozitivan razvoj događaja, jer se Srbija konačno približava građanima Makedonije sa kojima ima slične probleme i sa kojima deli istoriju i kulturu. Činjenica je da duže od pola veka postoji proces rasparčavanja srpskog naroda, što su započeli Tito i komunistička vlast koja je insistirala na tome da se razbije jedinstvo Srpske pravoslavne crkve. Komunisti su političkim pritiscima, uslovljavanjem i pretnjama doveli do ove podele. Sve to je imalo za cilj da oslabi duhovni stub našeg identiteta - objašnjava Bokan i dodaje da je čin pomirenja hrabar i smeo i da je izbegnut duhovni rat koji nikad nikome ništa dobro nije doneo.
I ustaše umešale prste u razdor
Jednostrana odluka o proglašenju autokefalnosti MPC doneta je 1967. godine na trećem makedonskom crkveno-narodnom saboru održanom 19. jula u Ohridu.
Tada je doneta odluka o proglašenju autokefalnosti MPC i zatraženo je priznanje ne samo od Srpske pravoslavne crkve već i od ostalih pomesnih crkava. Tih dana u Skoplju je, kao slučajno, boravio Antonio Anto Jerkov, pripadnik Ustaške mladeži u vreme NDH.
On je bio jedan od operativaca u stvaranju tzv. hrvatske pravoslavne crkve, a zatim se 'presvukao' i postao jedan od članova Savezne komisije za verska pitanja SFRJ, koji je i učestvovao u procesu proglašenja autokefalnosti MPC.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
teodor
pre 3 godine
Uvek je mirenje u Bogu izuzetan dogadjaj i svi se radujemo ovom velikom cinu ,ali SPS bi narodu mogla jednostavnoscu da obrazlozi pravoslavnim Srbima sta taj cin znaci u smislu crkvene organizacije SPC,tj. da li Ohridska Arhiepiskopija ostaje u sastavu SPC? Sta znaci ako SPC dodeli autokefalnost MPC_OA,da li je ona od tog momenta potpuno izvan sistema SPC ili se neka organizacija i jedinstvo zadrzavaju?
Sta je sa manastirima SPC dole,da li se dve raskoljene crkve u S.Makedoniji ujedinjuju u jednu i koja ipak ostaje u sastavu SPC, kao Mitropolija CG_Primorska,npr?
Sve je to jos nedovoljno jasno a napadno slavljenistvo i ovaj lepi arhijerejski skup u molitvama u nedrima velicanstvenog Hrama Sv.Save,ipk vernom narodu Srpskom duguje jednostavna objasnjenja. Po meni, toga nije bilo do sada,i da li ce?
MPC-OA dobila je autokefalnost od Vaseljenske Patrijarsije!Srpska crkva sa tim nema veze niti moze nekome dati autokefalnost;niti je onaj takozvani vladika Jovan poglavar OA!A slag na torti je ovaj zlocinac i krimos Bokan koji tumaci pitanja crkve!Molim da se objavi komentar na osnovu zakona!
Sabor SPC saopštio je danas da prihvata za makedonsku crkvu status najšire moguće autonomije, odnosno pune unutrašnje samostalnosti, koji joj je dodeljen još 1959. godine
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je obišao Kulu odakle se obratio građanima pred predstojeće lokalne izbore u tom mestu, kao i u još devet gradova i opština širom Srbije.
Blokader Ivan Bikić, zgubidan sa dna kace i odbornik pokreta Dosta je bilo (DJB) u Zemunu, ušao je 25. marta 2026. godine u 12.30 časova na tlo Srbije preko graničnog prelaza Mali Zvornik koristeći pasoš Republike Hrvatske, a ubrzo je policija o njemu došla do zapanjujućih informacija, otkriva Gledalačko obaveštajna služba Informera (GOSI).
Lokalni izbori u deset mesta se približavaju - zakazani su za 29. mart i do njih su ostala još tri dana. Blokaderi se na najčudnije načine pripremaju za njih, što pokazuje slučaj blokaderke iz Knjaževca, koja se snimala u Beogradu, tvrdeći da je tu došla da traži savet od spomenika.
Nevreme u Zagrebu paralisalo je grad, a haos koji je nastao kada je tramvaj izleteo iz šina! Šta bi se desilo da se ovako nešto dogodilo u Srbiji? Ako se pitaju blokaderi i Šolakovi mediji - jedini krivac bio bi Vučić!
Lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić pozvao je sve članove i simpatizere te stranke, kao i Jedinstvene Srbije i Zelene Srbije s kojima se nalaze u koaliciji da izađu na lokalne izbore i glasaju za zajedničku listu "Aleksandar Vučić - Srbija, naša porodica".
Režiser Dragoslav Bokan gostovao je u emisiji "Info jutro" na Informer TV i tom prilikom govorio je o komentarima sa jučerašnje tribine u Knjaževcu, na kojoj je bio i naš glavni urednik Dragan J. Vučićević, marketinški stručnjak Nebojša Krstić i predsednik opštine Knjaževac Milan Đokić.
Posebno teška emisija, kako za urednika i voditelja Igora Ćurčića, tako i za njegove goste – godišnjica zločinačkog NATO Bombardovanja SRJ, Srbije pre svega.
Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo ugostiće predsednika skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovana Drecuna, zatim novinara Sašu Borojevića, advokata Srđana Aleksića poznatog po inicijativi da građani i institucije Srbije tuže NATO, kao i njegovog italijanskog kolegu advokata Anđela Fiore Tartalju koji je u više navrata pobedio NATO na sudu, zastupajući italijanske vojnike koji su boraveći na Kosovu i Metohiji oboleli od kancera.
Srbija je danas imala samo jedan izbor i napravila ga je jasno: Informer televizija je apsolutno najgledanija u trenutku prenosa velikog narodnog skupa SNS-a!
Viši sud u Negotinu sutra će doneti odluku o potvrđivanju ili odbacivanju optužnice u slučaju Danke Ilić, devojčice koja je nestala na današnji dan pre tačno dve godine.
Američki predsednik Donald Trump izjavio je da Sjedinjene Američke Države dobijaju rat protiv Irana i da Teheran moli za postizanje dogovora o njegovom okončanju.
Američki predsednik Donald Tramp tokom sastanka kabineta sarkastično je odgovorio na pitanje novinara o Iranu, sa kojim su SAD već skoro četiri nedelje u sukobu.
Nakon rasta cena goriva u Nemačkoj, društvene mreže preplavio je satirični video influenserke Karine Kip, koja je na šaljiv način prikazala kako bi 2030. godine moglo da izgleda "crno tržište" benzina.
Američke pretnje da će se iskrcati na ostrvo Harg – na kome se nalazi glavna iranske infrastrukture za izvoz nafte, "definitivno su dimna zavesa", rekao je za Sputnjik Žak Ogar, veteran francuske vojske sa 26 godina iskustva i bivši komandant KFOR-a.
Producent filma "Žetva" Dragan Ivanović kaže da su mnogi domaći i strani glumci odbijali uloge u ovom ostvarenju iz straha da im karijer ne bi bile ugrožene.
Produkcija nove TV serije o Hariju Poteru pojačala je mere bezbednosti nakon što je jedan od glumaca dobio pretnje smrću, potvrdio je izvršni direktor HBO Kejsi Blojs.
Bila Kozbija (88) je građanska porota u Kaliforniji proglasila odgovornim za drogiranje i seksualni napad na Donu Motsinger, koji se dogodio davne 1972. godine.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar