Prošle godine u neposrednoj blizini školskih ustanova bilo je oko 18.000 prekršaja. Damir Okanović za Alo! savetuje roditelje, vozače i pešake šta je najvažnije da ne dođe do saobraćajnih nezgoda
30.08.2022
08:40
Onaj ko, po srpskom običaju, čeka poslednji trenutak mogao bi ove sezone tu ležernost debelo da plati. Zbog rata u Ukrajini i poskupljenja sirovina cene auto-guma mogu samo i dalje da rastu, pa stručnjaci savetuju vozače da se na vreme opreme za zimu. Nove pneumatike, dodaju oni, treba birati i prema ceni, jer nekada i one jeftinije gume budu bolje i kvalitetnije od skupljih marki.
Skuplja i zamena
Prema rečima vulkanizera Duška Trišića, do novembra se očekuje još jedno poskupljenje guma, pa je njegov savet da na vreme nabavite zimsku opremu za četvorotočkaše.
- Moj savet vozačima jeste da uvek kupuju nove gume, a ne polovne pneumatike. To je veoma važno zbog bezbednosti. Ali i da uprkos ustaljenim pravilima i navikama pri kupovini guma, kupuju jeftinije pneumatike, one manje poznatih marki, jer su i oni najčešće dobri kao i skuplji - kaže Dušan i dodaje:
- Trebalo bi da se uvek ima jedan set letnjih i jedan set zimskih guma, pa ih menjate u zavisnosti od godišnjeg doba, tako će vam gume najduže trajati i to je i najisplativije. A što se tiče poskupljenja, sigurno je da će cene otići naviše za nekih 15-20 odsto. Samim tim, to će dodatno podići i usluge kod vulkanizera, koje će verovatno biti od 750 do 1.500 dinara po točku, umesto prošlogodišnjih 500-1.000 dinara.
Foto: Informer
Damir Okanović
Da se za zimu preporučuju nove gume i da se već sada treba osigurati za predstojeću sezonu, kaže i direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović.
Cena ne meri kvalitet
Neretko se dešava da relativno jeftina guma iznenadi odličnim karakteristikama, ali i da skupa guma razočara
Damir Okanović
- Preporuka jeste da se kupuju nove gume, jer u tom slučaju potrošač ostvaruje pravo na zaštitu u slučaju neispravnosti proizvoda. Polovnim pneumaticima kupac može biti zadovoljan, ali ukoliko gume nisu ispravne, jako je teško vratiti ih ili zameniti za druge. I važno je opremiti se na vreme zbog trenutne situacije, nestašica i poskupljenja - kaže Okanović i dodaje:
- Zimske gume sa dubinom šare od najmanje četiri milimetra moraju biti na svim točkovima putničkih vozila ako su na kolovozu sneg, led ili poledica. Sve to važi između 1. novembra i 1. aprila. Preporučuje se upotreba zimskih guma i ukoliko na kolovozu nema snega, kada je temperatura ispod sedam stepeni...
Na pitanje da li je cena merilo dobrog kvaliteta Okanović odgovara:
- Viša cena ne znači nužno i viši kvalitet, kao i obrnuto. Zbog toga je najbolje na uglednim automobilskim portalima pogledati rezultate uporednog testiranja i ocene raznih modela zimskih pneumatika. Neretko se dešava da relativno jeftina guma iznenadi odličnim karakteristikama, ali i da skupa guma razočara.
Težak izbor
Automobilski stručnjak, voditelj i autor emisije "Vrele gume" Miodrag Piroški kaže za Informer da se od zimskog pneumatika očekuje da bude efikasan, ekonomičan, sposoban u lošim vremenskim uslovima, ali i korektan na suvoj podlozi.
Foto: Informer
- Kupovina zimske opreme veoma je ozbiljna odluka. Tako, na primer, oni jači i teži automobili zahtevaju i adekvatne pneumatike koji treba da budu za dimenziju uži i manji od standardne letnje gume. Zbog svega toga uvek savetujem vozačima da izbor guma, pre svega, odrede prema svojim potrebama, klimatskim uslovima, tipu automobila, pa tek onda prema ceni. Najkraće, cena pneumatika je samo jedan deo celokupne odluke koju zimsku gumu izabrati, što znači da najskuplja ne mora biti i najbolja za zahteve koji se pred nju postavljaju - savetuje Piroški.
Skuplje i sirovine
Svetsko tržište sirovina za pneumatike već neko vreme pogađa bolest drveta kaučuka. Prošle godine su troškovi proizvodnje prirodne gume skočili za 57 odsto, a sintetičke gume za 66 odsto.
Za proizvodnju jedne automobilske gume potrebno je 25 litara nafte, a za one kamionske i čitavih 100 litara! Sa cenom nafte od oko 100 dolara za barel cene svakako neće ići dole, a tu je i rast cene električne energije, koja će samo rasti u zimskoj sezoni. Zato je sve izvesnije da će i cene guma ove sezone bar nekoliko puta biti povećavane.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Ljubiša
pre 3 godine
Pa jbt. Zime su bile i 70-ih, 80-ih, 90-ih... pa nam nisu trebale zimske i letnje gume, šta su sad drugačije zime?
Prošle godine u neposrednoj blizini školskih ustanova bilo je oko 18.000 prekršaja. Damir Okanović za Alo! savetuje roditelje, vozače i pešake šta je najvažnije da ne dođe do saobraćajnih nezgoda
Blokaderi u Boru snimljeni su u jednoj zgradi u tom gradu kako kucaju stanarima na vrata i od njih traže da se izjasne, ali ono što je, osim te kampanje, sporno jeste i to da li su tom prilikom bili pod uticajem jedne ili više supstanci.
Specijalne jedinice tzv. kosovske policije su rano jutros izvršile upad i blokadu sela Suvo Grlo u opštini Srbica, tokom koje je uhapšeno pet Srba koji se terete za navodne ratne zločine, saopštila je Srpska list (SL).
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, boravio je u zvaničnoj dvodnevnoj poseti Kazahstanu 26. februara. Avion predsednika u vazdušnom prostoru te zemlje sačekala su tri aviona Su-30 u znak dobrodošlice i počasti.
Savo Manojlović, poznati blokader, pokušao je da se predstavi kao ekspert za letove, kada je na Iks-u pisao o evakuaciji naših sugrađana sa Bliskog istoka.
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Skupštine Srbije i narodni poslanik SNS - Uglješa Mrdić oglasio se saopštenjem u kom je postavio direktna pitanja Zagorki Dolovac, vrhovnoj javnoj tužiteljki.
Zbog ratnih zbivanja na Bliskom istoku Informer TV nije bio u prilici da emituje poslednju epizodu emisije Druga strana Exatlona. Ipak, možete je gledati na našem portalu.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam u čemu uživa glumac Mima Karadžić, šta "merka" muzičar Dženan Lončarević, kako izgleda "modni pohod" glumice Vesne Trivalić, na koji način se biznismen Toplica Spasojević odmara od posla, za čime traga fotograf i režiser Dejan Milićević, kuda žuri perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, zašto je poličar u pokušaju Srđan Milivojević teški licemer...
Od 3. marta u 22 časa na Informer TV stiže nova emisija "Dobro veče, Srbadijo", autorski projekat koji podseća na to ko smo, odakle smo i šta ne smemo da zaboravimo.
Prošle sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam sa kim sedi okoreli blokader Jovo Bakić, šta kupuje voditeljka Marija Veljković, kakve su reakcije prolaznika na fudbalera Marka Arnautovića, kako glumica blokaderka Svetlana Bojković glumata u privatnom životu, na koji način se opušta advokat Toma Fila...
Profesor doktor Vladan Petrov, predsednik Ustavnog suda gostujući u Prvim info komentarisao je situaciju u državi i način na koji mediji plasiraju informacije.
Osnovno državno tužilaštvo u Nikšiću predložilo je da se Acu Đukanoviću, crnogorskom biznismenu i bratu bivšeg predsednika Crne Gore Mila Đukanovića odredi pritvor zbog opasnosti od bekstva.
Nikola (18) stradao je u teškoj saobraćajnoj nesreći, koja se dogodila u Vranju, 14. februara. On je, kako se navodi, izgubio kontrolu nad motociklom i zakucao se u drvo.
Sjedinjene Američke Države pretrpele su 200 žrtava u iranskim odmazdnim napadima na vojne baze širom Bliskog istoka, saopštio je Korpus čuvara islamske revolucije (IRGC), prenose iranski mediji.
Belgija je zaplenila naftni tanker za koji tvrdi da pripada ruskoj „floti iiz senke“, saopštio je ministar odbrane Teo Franken, navodeći da je plovilo sprovedeno u luku Zebriž gde će biti uhapšeno.
Oborena raketa pala je u stambeni kvart u Abu Dabiju, prenose mediji, dok su slični incidenti zabeleženi i u Kuvajtu i Dubaiju usled intenzivnih napada i dejstva protivvazdušne odbrane u regionu.
Cena nafte mogla bi da dostigne i 200 dolara po barelu ukoliko dođe do zatvaranja Ormuskog moreuza usled eskalacije sukoba oko Irana, ocenjuje britanski list Fajnenšel tajms.
Jedna od najraskošnijih istorijskih drama, ruska serija "Katarina Velika" ("Ekaterina"), počinje sa emitovanjem sutra na Informer televiziji. Sudeći po reakcijama svetske publike na prestižnom sajtu IMDb, gledaoce očekuje pravi televizijski spektakl.
Kviz "Potera" emitovaće se sutra na Prvom programu RTS sa početkom u 21.40, a jedan od takmičara izgovorio je rečenicu: "Cug štokovani blajbinger" koju je Miodrag Petrović Čkalja rekao davne 1973. godine u kultnoj seriji "Kamiondžije".
Holivudski glumac Kristijan Bejl prihvatio je pravoslavnu veru iz ljubavi prema svojoj supruzi Sibi Blažić, koja je poreklom Srpkinja, a sa kojom već više od dve decenije uživa u jednom od najskladnijih brakova u svetu šou-biznisa.
Na fotografiji do koje je došao Informer, legendarni glumac Danilo Bata Stojković uživa u kafani u Vrnjačkoj Banji u društvu supruge Olge i glumca Nikole Džamića.
Kuhinjske makaze nisu namenjene samo seckanju mesa, začinskog bilja ili ambalaže. Mnogi modeli imaju mali nazubljeni deo između drški koji većina ljudi i ne primećuje, a zapravo je veoma praktičan.
Reper Dragomir Despić Desingerica ušao je u žestok okršaj sa voditeljkom Bojanom Lazić koja je zbog reperovog ponašanja ušla u crveno i zatražila od produkcije da ga izbace sa snimanja.
Influenserka Jovana Jocić otkrila je detalje rastanka sa Vladom Savićem, pevačem iz Magla benda, te ispričala kako je šest meseci prolazila kroz pakao.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar