NEVEROVATAN SUSRET PISCA I NEMCA U ČIJIM GRUDIMA KUCA SRPSKO SRCE: Johan je prešao u pravoslavlje kako bi usvojio sina svog "prisilnog donora"
Podeli vest
U periodu od juna 1999. do decembra 2000. godine kidnapovan je veliki broj Srba, koji su završili kao "prisilni donatori" organa. Nemac Johan dobio je srce jednog Srbina i želeći da sazna podatke o svom donoru, otkrio je surovu istinu.
Knjiga "Srpsko srce Johanovo" Veselina Dželetovića nastala je po istinitom događaju. Nepravda načinjena nad jednim Srbinom i spasenje života jednog Nemca pretočeno je u istorijsko književno delo.
Na današnji dan pre 106 godina tragoično je nastradao jedan od najpoznatijih i najpriznatijih srpskih pisaca Vladislav Petković Dis.
30.05.2023
14:20
Ovo je priča o srpskoj porodici, jedinoj preostaloj u selu, gotovo iskorenjenoj, kao i priča o Nemcu Johanu koji nosi srce Srbina, kidnapovanog na Kosovu i Metohiji 1999. godine.
Pisac Veselin Dželetović upoznao je Johana 2004. godine na jednom srpskom groblju u selu na teritoriji Kosova i Metohije i tada saznao za neverovatnu priču.
- Knjigu sam želeo da napišem zbog susreta sa čovekom koji nosi srpsko srce i čija priča me je duboko dotakla. Tri godine smo bili u kontaktu, i u meni se probudila neverovatna želja da njegovu priču čuju mnogi. Nekoliko godina nakon transplantacije srca, Johan je želeo da sazna ko je donor i osoba koja mu je spasila život. Tada ga je put naveo na teritoriju Kosova i Metohije - rekao je Dželetović i dodao:
- Izgleda da su nastradali i kidnapovani Srbi 1999. godine bili primorani da potpišu određene papire kao dobrovoljni donatori organa, a to mnogi smatraju upravo jer je Johan ubrzo po dolasku na Kosovo i Metohiju dobio sve podatke o Srbinu koji mu je spasio život. On je bukvalno dobio činjenice o svom donoru od imena i prezimena, preko krvne grupe sve do adrese stanovanja.
Žuta kuća
U Žutoj kuci, koja se nalazi u centralnom delu Albanije, u blizini grada Burelja, rađena je selekcija zarobljenika, vršenu su brojne biohemisjke analize krvi kako bi se uspostavila podudrnost primaoca i "prisilnog davaoca" organa.
Po saznanjima Dika Martija ovde se radilo jedino o eksplantaciji bubrega. Drugi organi nisu bili podesni. Bubreg van organizma može da opstane 24 sata, dok srce recimo može samo 4.
Dvadeset cetiri sata je bilo dovoljno da se zarobljenik ubije, da mu se hirurški izvadi bubreg i da se potom avionom prebaci u drugu zemlju gde je bubreg bio transplantiran primaocu koji najcešce i nije imao saznanja o poreklu organa.
Susret pun emocija
Nemac nije želeo da sazna samo detalje o svom donoru, već mu je namera bila da upozna porodicu čoveka zbog kojeg je i danas živ.
- Nakon saznanja svih detalja, Johan je došao do porodice u nameri da im da novac, tačnije da im pomogne finansijski, jer se porodica nalazila u teškoj situaciji. Nemac je tada istakao da je njegov susret sa dečakom, tačnije sinom čoveka koji mu je spasio život, bio toliko emotivan, da je nakon istog on morao često da dolazi na Kosovo i Metohiju - rekao je Dželetović i istakao detalje susreta:
- Johan mi je lično ispričao da kada je došao ispred kuće nastradalog Srbina, koja je bila omeđana bodljikavom žicom, on je stavio ruke na ogradu. Ugledao je dečaka na dnu dvorišta, i kako mu je dete prilazilo, on je nesvesno sve više stiskao ogradu, toliko da su mu se oštice žice zarile u dlanove. Istakao je da kada je dečak prišao na metar od njega, da su šavovi od operacije hteli da popucaju. To srce oca je htelo da iskoči napolje!
Johan je piscu otkrio neverovatne detalje o događajima koji su usledili nakon prvog susreta sa dečakom
- Da li je srce prepoznalo svoje dete? Da li je njegova autosugestija ili božanska promisao? To mi nikada nećemo saznati, ali od tog momenta morao je da dolazi često na Kosovo i Metohiju i da redovno viđa dečaka - rekao je pisac.
Očevo srce tražilo sina
Mnogi ljudi širom Evrope dobijali su organe koji su 1999. godine oduzimani od kidnapovanih Srba. Međutim oni nisu znali da su "operacije" vađenja organa vršene na najsuroviji način od strane albanskih ekstremista, a da su takozvani dobrovoljni donatori zapravo bili nevini kidnapovani Srbi.
- Johan nije znao da srce koje je mu je spasilo život je uzeto na jedan surov, nehuman i krajnje ilegalan način od nevinog čoveka. I upravo zbog tog srca, on je stvorio prave roditeljske emocije prema dečaku. Nakon što je dečakova majka izvršila samoubistvo, Johan je dobio neobjašnjiv poriv da mora da usvoji to dete - kazao je pisac i dodao:
- On je tražio da dobije dete, ali stric, tačnije brat nastradalog Srbina to nije dozvoljavao uz objašnjenje da ne želi da njegov bratanac pređe u katolike. Johana to nije sprečilo, i upravo zbog dečaka i njegove želje da ga usvoji, on je prešao u pravoslavlje. I na kraju, srpsko srce Johanovo je dobilo pored sebe svog sina, tako da je Nemac usvojio dečaka. Očevo srce nije dozvolilo da bude drugačije!
Porodice otetih i nestalih sa KiM ne odustaju od potrage za istinom
Proces pronalaženja i identifikacije otetih i nestalih sa teritorije Kosova i Metohije u poslednje dve godine je u ozbiljnom zastoju - pre svega zbog opstrukcije Prištine. Aljbin Kurti zaustavio je rad Radne grupe komisije za nestala lica Beograda i Prištine, pa je poslednja sednica održana pre dve godine. Porodice traže otvaranje dosijea, policijskih i istražnih dokumenata, svedocenja onih koji znaju, a cute - decenijama.
Na Kosovu, prema statistici Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, još 1.621 osoba se vodi kao nestala, a za 23 godine identifikovane su samo 382 žrtve.
Većina civila srpske nacionalnosti, nestala je između juna 1999. i decembra 2000. godine, u period kada se rat na Kosovu i Metohiji završio, a snage Republike Jugoslavije povukle.
Porodice nestalih još cekaju Zakon o nestalima, i 23 godine posle neumorno tragaju za istinom o svojim najmilijima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zapad nije sposoban da ponudi Rusiji realno i održivo rešenje sukoba u Ukrajini, pošto je zapadna politika usmerena na održavanje sopstvene dominacije u Evropi i pripremu za nove frontove sukoba, izjavio je za RIA Novosti penzionisani američki diplomata Džim Džatras.
Nakon što je iz Hrvatske pre par dana stigla podrška studentima u Srbiji uz izjavu da je "strateški interes Hrvatske da na vlasti u Srbiji ne bude Aleksandar Vučić", sada su to dopunili da im je cilj i udaljenje Vučića od Putina i ulazak Srbije u NATO!
Dok se predsednik Srbije Aleksandar Vučić svakodnevno bori za bolju Srbiju, antisrpski mediji čitave godine vode prvljavu kampanju protiv njega, udarajući na porodicu i decu predsednika Srbije.
Twitter nalog Vladimir(@samuraj016) koji je objavio post u kome najavljuje sajt sa biografijama, slikama i drugim drzavnih funkcionera pripada Vladimiru (Svetlana) Šiškinu, rođenog u Leskovcu sa mestom prebivališta u Leskovcu.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, rušenje duboke države i moguće planove novoizabranog predsednika Amerike - Donalda Trampa.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili ekonomista Vladimir Đukanović i istoričar dr Stanislav Sretenović, govorili su o ratu u Ukrajini ali i o svim aktuelnim svetskim temama.
U današnjoj emisiji "Info dan" na Informer televiziji gosti su bili Tomislav Bokan iz Pokreta Dinara-Drina-Dunav i savetnik potpredsednika Vlade Marko Šćepanović
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca Srbije, koji je govorio o predstojećim izborima na Kosovu i Metohiji.
Prilikom gašenja požara koji je izbio u Višnjičkoj banji na Paliluli, povređen je vatrogasac N.Đ. (50), a pričinjena je i velika materijalna šteta. Požar je izbio u kući u koj je živela žena M. P. (76), i ubrzo proširio na tri kuće i sambenu zgradu.
Kruševljanin Dejan Steljić (40) zvani Deja Bosanac ubijen je u Kosovskoj Mitrovici, pre sedam godina, zbog svađe oko devojke, ubio ga je prijatelj Mića Urošević.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se večeras u kraljevačkoj Dositijevoj ulici, kada je na dva pešaka naletelo vozilo kurirske službe marke "folksvagen" kojim je upravljavla N.P. (30).
U Moskvi vide naznake da je trka u naoružanju već počela i zato je Rusija prinuđena da radi na održavanju ravnoteže snaga sa SAD, rekao je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.
Bela kuća je saopštila da postoje "indikacije" da su Rusi oborili let Azerbejdžanske erlajnsa koji se srušio u Kazahstanu, a u kom je poginulo 38 ljudi.
Nakon neuspeha u Siriji i zbog sve većih globalnih tenzija, ruski predsednik Vladimir Putin priprema novu „armiju specijalnih jedinica“ — kako tvrde ruski mediji, instruktori iz privatne vojne kompanije „Vagner“ uskoro će obučiti 100.000 vojnika za potrebe ruskih oružanih snaga.
Vladislav Petković Dis jedan je od najznačajnijh autora srpske književnosti 20. veka, a njegova prva zbirka "Utopljene duše" smatra se jednom od najzačajnijih zbirki srpske moderne.
Pozorište Atelje 212 tradicionalno za Novogodišnje i Božićne praznike, poslednjeg vikenda u ovoj godini daruje svoju publiku sa50% popusta na karte za predstave u januaru!
Iako mnogi misle da je pečenje ovog kolača izazovno, uz pravi recept, panetone možete pripremiti i u svom domu, bez obzira na to koliko ste iskusni u kuhinji. Svojim sočnim, mekanim testom, koje je obogaćeno suvim grožđem, kandiranom pomorandžinom korom i luksuznim maslacem, panetone je savršen za svaku prazničnu trpezu.
Trenutno smo u ovom hladnom talasu, a sneg koji je padao pre nekoliko dana prerastao je u poledicu koja zna da i te kako napravi probleme onima koji se nađu na ulici.
Pevačica Vera Matović je ispričala da su je Nikola Rokvić i njegov brat Marko izvređali na društvenim mrežama jer je svojevremeno zalepila svoje plakate na pakovanja kisele vode, namenjene ljudima koji su u Republici Srpskoj pretrpeli poplave.
Glumac Vukašin Marković osvojio je publiku ulogom Bebana u seriji "Porodično blago", a svojevremeno je otkrio detalj o svom odrastanju i porodici. Vukašinov otac je, naime, ostao hendikepiran nakon teškog udesa.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.