OPREZ! AKO NE PAZITE, LETOVANJE MOŽE DA VAM SE PRETVORI U PRAVI KOŠMAR: Grci skidaju tablice za bacanje opušaka, kazna za nevezan pojas 350 EVRA
Podeli vest
Ko u Crnoj Gori vozi pijan, platiće kaznu i do 2.000 evra, u Bugarskoj za nepropisno parkiranje bićete kažnjeni sa 100 evra
Srbi koji su se odlučili da na letovanje putuju automobilom moraju dobro da obrate pažnju i da ne prave saobraćajne prekršaje jer su kazne izuzetno visoke i ceo odmor im lako može presesti!
Grčka je najčešća destinacija za srpske turiste preko leta, a najveći broj njih na odmor ide kolima. Za sve njih stiže važna vest vezana za promenu u saobraćajnim propisima u ovoj zemlji koja bi mogla da donese velike troškove za sve koji ne paze. Umesto kazni, Grci su uveli joj rigoroznije globe - oduzimanje tablica i vozačke dozvole i to na duži vremenski period.
05.06.2023
16:57
Grčka policija je, kako se objavljuje po društvenim mrežama, od početka ove letnje sezone najrigoroznija dosad, o čemu svedoče i brojne saobraćajne kazne koje ovih dana plaćaju srpski turisti! Naizgled banalno bacanje opuška kroz prozor automobila ili telefoniranje u toku vožnje može vas koštati skidanja tablica i oduzimanja vozačke ili saobraćajne dozvole na čak 60 dana
Kazne ko letovanje
Pored rizika da vam vozilo bez tablica ostane dva meseca u Grčkoj, u toj zemlji su i visoke novčane kazne za prekršaje, pa tako greška u vožnji može da vas košta i više nego ceo aranžman.
Prekoračenje brzine, ukoliko vas zaustave, kreće se od 100 evra do čak 750 evra, dok će vas prolazak na crveno koštati 700 evra, više nego celo letovanje. Vožnju bez pojasa grčki saobraćajci naplatiće vam čak 350 evra, što je čak osam puta više nego u Srbiji. Za, recimo, nepoštovanje prvenstva prolaza pešaka ostaćete bez 200 evra, a za vožnju u papučama kada se vraćate s plaže, 50 evra.
Na ovako rigorozne kazne u Grčkoj i "opasnost od saobraćajaca", koji bukvalno vrebaju iza svakog ćoška, ukazao nam je Beograđanin Marko M.
- Pre nekoliko dana sam se vratio s odmora iz Grčke. Međutim, ono što mi je pokvarilo utisak jeste pooštravanje saobraćajne kontrole i paprene kazne koje su aktuelne od ove sezone. Tako da, Srbi, pazite se! Ja sam lično platio kaznu za vožnju u papučama. Vraćali smo se jednog dana s plaže, umorni, i skroz sam smeo s uma da nisam promenio obuću. Uz to je bilo i pretoplo. Kako sam izašao na magistralni put, tako me je policija zaustavila. Nisam još ni izvadio dokumenta, policajac je pokazao na moje noge i počeo da piše kaznu od 50 evra. Ostao sam šokiran, ali nisam imao kud. Grčki policajci znaju navike turista i zato ih i ima najviše oko popularnih plaža. Najveći problem mi je bio što ne možete da platite na licu mesta, nego da tražite neku ekspozituru pošte ili banke, a njih nema u svakom mestu - ispričao nam je Marko.
Međutim, to nije kraj njegovoj agoniji na letovanju, jer je zbog nesporazuma s policijom rizikovao da mu se letovanje završi brže nego što je počelo.
- Pred sam kraj letovanja krenuli smo do susednog mesta da obiđemo još neke plaže. Uključili smo navigaciju na mobilnom telefonu i pošto smo se izgubili, zastao sam i na telefonu pokušao da namestim lokaciju... U tom trenutku je naišao saobraćajac i odvojio me sa strane. Mislio je da sam koristio telefon i kao iz topa mi rekao da se za taj prekršaj oduzima dozvola i skidaju tablice na 60 dana. U sekundi mi je letovanje propalo i već sam video celu svoju porodicu zarobljenu u Grčkoj. Međutim, uspeo sam nekako da mu objasnim da nisam telefonirao, već da sam namestio navigaciju, pa smo nekako uspeli da se dogovorimo - otkrio nam je ovaj Beograđanin.
Nema povlašćenih
Međutim, ni na drugim destinacijama situacija ništa nije bolja, pa vam se i ne isplati da idete bilo kud kolima, čak ni da obilazite plaže!
Tako, na primer, ukoliko pretičete kolonu u Crnoj Gori, za to se plaća 450 evra, dok za vožnju bez nalepnice o registraciji ili Evropskog izveštaja o saobraćajnim nezgodama kazna je čak 200 evra. U Bugarskoj su nešto manji iznosi, pa je tako najskuplja kazna 500 evra, ukoliko vozite u alkoholisanom stanju, ili 300 ukoliko prekoračite brzinu.
KAZNE PO ZEMLJAMA
CRNA GORA
vožnja pod uticajem alkohola 200-2.000 evra
prekoračenje brzine 50-2.000 evra
prolazak na crveno svetlo 80-350 evra
nevezivanje pojasa 40-100 evra
nepropisno parkiranje 60-150 evra
korišćenje mobilnog telefona 60-150 evra
isključena kratka svetla 30-80 evra
preticanje preko pune linije 300 evra
vožnja deteta na prednjem sedištu 150 evra
dete van sigurnosnog sedišta 30-80 evra
GRČKA
vožnja pod uticajem alkohola 78-1.200 evra
prekoračenje brzine 100-750 evra
prolazak na crveno svetlo 700 evra
nevezivanje pojasa 350 evra
nepropisno parkiranje 40-80 evra
korišćenje mobilnog telefona 100 evra
nepoštovanje prava prednosti pešaka200 evra
vožnja u papučama 50 evra
Skidanje tablica i oduzimanje saobraćajne ili vozačke dozvole na 60 dana
* vožnja motocikla bez kacige
* bacanje kroz prozor opušaka i sličnih predmeta kojima se može izazvati požar ili udes ili se zagađuje okolina
* parkiranje na mestima gde se onemogućava prilaz rampama za invalide ili na mestima predviđenim za parkiranje invalida
* vožnja (čak i na kraće) u zaustavnoj traci na autoputu
* kršenje propisa kojima se reguliše prevoz dece
BUGARSKA
vožnja pod uticajem alkohola 250-500 evra
prekoračenje brzine 10-300 evra*
prolazak na crveno svetlo 25 evra
nevezivanje pojasa 25 evra
nepropisno parkiranje 100 evra
korišćenje mobilnog telefona 25 evra
reflektujući prsluk 25 evra
kratka ili dnevna svetla 25 evra
* 300 evra je kazna za prekoračenje brzine 50 km/h, a potom za svakih 5 km/h više kazna se uvećava za po 25 evra
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Beki
pre 2 godine
Najljepse je u Srbiji blizu svoje kuce i covjek se najbolje i najjeftinije odmori i napuni baterije. Odes u Grcku,Italiju, Crnugoru umoris se putovanjem na ovim vrucinama i guzvama pa se peces na suncu na 40 stepeni desetak dana ,jedes sumljivu hranu pa ponovo vozi nazad ,guzva ,vrucina,granice i dodes kuci umorniji nego kad si otisao. Jedina prednost je da mozes reci komsijama ,"prijateljima" tetkama da si bio u Grckoj,Italiji.....
Grčka je najčešća destinacija za srpske turiste preko leta, a najveći broj njih na odmor ide kolima. Za sve njih stiže važna vest vezana za promenu u saobraćajnim propisima u ovoj zemlji koja bi mogla da donese velike troškove za sve koji ne paze. Umesto kazni, Grci su uveli joj rigoroznije globe - oduzimanje tablica i vozačke dozvole i to na duži vremenski period.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević potpuno je razobličio blokadersku glumicu Anđelku Stević Žugić koja je, podsetimo, otišla u Hrvatsku kako bi gostovala u jednoj tamošnjoj emisiji i na zastrašujuć način, verovali ili ne, pljuvala sopstvenu zemlju.
Tajkunska novinarka Žaklina Tatalović, perjanica antisrspke televizije N1, masno je slagala da je unuka čuvenog srpskog akademika i arhitekte, pokojnog Nikole Hajdina, i to iskoristila kao jedan od glavnih aduta da sebi "podigne" status i postane poželjan kandidat za blokadersku listu na izborima.
Šačica blokadera danas je u Novom Sadu još jednom pokazala svoje pravo lice lažne elite, a među njima su, verovali ili ne, bili i pojedini profesori koji su u kameru pokazivali srednji prst.
Ministarstvo unutrašnjih poslova ukazuјe na porast broјa slučaјeva nepropisne vožnje kolovoznom trakom namenjenom za kretanje vozila iz suprotnog smera, što predstavlja јedan od naјtežih saobraćaјnih prekršaјa.
Bivši načelnik Službe državne bezbednosti (SDB) Srbije Jovica Stanišić zatražio je od suda u Hagu da ga prevremeno oslobodi izdržavanja kazne od 15 godina zatvora na koju je osuđen zbog ratnih zločina u Hrvatskoj i BiH, 1992-95.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da mu je ruski predsednik Vladimir Putin, tokom telefonskog razgovora, ponudio pomoć u ratu Sjedinjenih Američkih Država sa Iranom, posebno oko obogaćenog uranijuma.
Vlada italijanske premijerke Đorđe Meloni u subotu će postati druga najdugovečnija u Italiji od završetka Drugog svetskog rata, nakon što je stupila na dužnost 22. oktobra 2022. godine.
Glumica Đovana Antoneli (50), koju publika širom regiona i danas pamti kao Žade iz serije "Zabranjena ljubav", i dalje privlači veliku pažnju javnosti.
Mnogi ljudi povremeno razmišljaju o tome šta ih čeka u narednom periodu, a ovaj kratki "test ličnosti" zasniva se na jednostavnom posmatranju dlana i linija na njemu.
Pevačica i ćerka harmonikaša Dragana Stojkovića Bosanca Aleksandra Stojković Džidža prisetila se mladosti i priznala da je nekoliko puta dobila batine od roditelja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar