MAĐARSKA U HAOSU: Mađar vodi zemlju u građanski rat?
102. 07. 2026. u 19:30
202. 07. 2026. u 19:30
Grad Subotica
Vesti
Ovogodišnja bandašica i bandaš, Subotičani Dunja Šimić i Petar Vukmanov Šimokov, predali su gradonačelniku Subotice Stevanu Bakiću hleb od novog roda pšenice.
Nakon što je preuzeo hleb, pokazujući ga na sve četiri strane sveta, gradonačelnik Bakić je, obraćajući se prisutnima, rekao da tradicija i običaji u životu jednog naroda, pored jezika i religije, verovatno najpresudnije utiču na stvaranje i očuvanje etničkog identiteta te zajednice i da upravo „Dužijanca”, kao svetkovina nastala u porodičnim krugovima na ovdašnjim salašima, od davnina ispunjava jednu od svojih najznačajnijih uloga, a to je čuvanje identiteta naroda sa ovih prostora.
- 'Dužijanca' ima svoju istoriju, svoju vrednost, ima svoje bogatstvo, duhovnost, religioznost. Ona je zahvalnost Bogu za završetak žetve i plodove zemlje i pohvala čoveku i njegovom radu. 'Dužijanca’, simbolično, sadrži i najznačajnije osobine žitelja Subotice, ali i cele Autonomne pokrajine Vojvodine. I zato je današnji dan, između ostalog, i praznik zajedništva koji oslikava svu lepotu i raznolikost ovog dela naše zemlje - kazao je Bakić.
Foto: Grad Subotica
Podsetio je da u Subotici, pored Srba, kao većinskog naroda u Vojvodini i Republici Srbiji, žive i pripadnici više od 20 manjinskih nacionalnih zajednica, i istakao da je svaka od tih zajednica posebna, izuzetno važna nijansa raskošnog multietničkog i multikonfesionalog spektra u ovom gradu koji, kako je rekao, svi zajedno, veoma brižljivo čuvamo.
- I to, činjenica je, nije samo uobičajena politička fraza, već autentičan život koji mi, ne samo u Subotici, nego i u Vojvodini i celoj Republici Srbiji, svakodnevno živimo. I u kojem je nacionalnim manjinama, i formalno, ali i u praksi, obezbeđen najviši nivo prava u kulturi, informisanju, službenoj upotrebi maternjeg jezika i svim drugim segmentima društvenog života - podvukao je gradonačelnik Bakić.
Naglasio je da međusobno razumevanje, zajednički rad i trud uvek doprinose zajednici i donose dobre rezultate i da Grad Subotica preduzima sve da zajedništvo, poštovanje identiteta i uvažavanje posebnosti ostanu temelj sutrašnjice i prosperiteta ovog grada.
- Subotička lokalna samouprava će, upravo i zbog toga, i ubuduće pružati podršku hrvatskoj nacionalnoj zajednici, a to ćemo, potpuno je izvesno, činiti kada su u pitanju i sve druge nacionalne zajednice na teritoriji našeg grada - poručio je gradonačelnik Bakić.
Uz izražavanje zadovoljstva što je „Dužijanca“, u okviru novine uvedene 2018-te godine, posle Zagreba, Baje i Novog Sada, u julu ove godine uspešno predstavljena i u Bosni i Hercegovini – u Blagaju i Mostaru, on je kazao da je gotovo sigurno da će „Dužijanca“ – koja treba da sačuva svoje istinske i iskonske vrednosti – zbog velikog broja dece i mladih koji su učestvovali u svim njenim brojnim programima, uključujući i tradicionalno „Takmičenje risara“, još jako dugo biti jedna od najznačajnijih manifestacija u našem gradu.
Foto: Grad Subotica
- Zahvaljujem se Udruženju bunjevačkih Hrvata ’Dužijanca’ na velikoj posvećenosti sa kojom pristupa organizaciji ove manifestacije i afirmaciji njenog kulturnog i duhovnog identiteta. O radu ovog Udruženja, koje će u januaru 2024. obeležiti desetu godišnjicu od osnivanja, mnogo više će se govoriti naredne godine. Ali, ono što se već sada sa sigurnošću može reći jeste da su njegovo rukovodstvo i članovi ostali dosledni u svojoj rešenosti da se težište programa ’Dužijance’ usmeri na duhovno-religioznu i kulturološko-rekreativnu dimenziju, kao i da ona bude pošteđena bilo kakvih političkih uticaja - rekao je Bakić.
On se, takođe, zahvalio i svim učesnicima ove prelepe manifestacije, kao i nosiocima ovogodišnjeg slavlja, a to su – bandaš Petar Vukmanov Šimokov i bandašica Dunja Šimić.
- Svi oni, bez izuzetka, zaslužuju velike pohvale za sve što su učinili kako bi dali što je moguće veći doprinos kvalitetnoj realizaciji ove tradicionalne svetkovine dostojanstva, ponosa i zahvalnosti koja, kao što znate, u sebi nosi i veoma duboku simboliku - zaključio je gradonačelnik Stevan Bakić.
Program svečanog dela „Dužijance” počeo je jutros, ispraćajem i blagoslovom bandaša i bandašice u crkvi Svetog Roka, a nastavljen je svečanim euharistijskim slavljem u katedrali Svete Terezije Avilske. Svečanu misu zahvalnicu, s duhovnog aspekta svakako najvažniji deo proslave „Dužijance”, predvodio je sremski biskup-koadjutor Fabijan Svalina.
Najatraktivniji deo usledio je u svečanoj povorci, gde su od katedrale Svete Terezije Avilske do Trga slobode Subotičani i brojni gosti, po običaju, mogli da vide: barjaktara na konju sa zastavom „Dužijance”; konjanike u svečanoj graničarskoj nošnji; veliku krunu i klas žita; male „kraljice” sa karakterističnim pesmama; risare i risaruše u narodnim nošnjama i sa radnim priborom; svečane zaprege, aptike, fijakere i karuce okićene žitom; defile kulturno-umetničkih društava iz naše zemlje i Hrvatske, a za njima desetak parova bandaša i bandašica iz okolnih naselja u kojima je proteklih nekoliko nedelja, u okviru obeležavanja „Dužijance”, već održana slična svečanost.
Centralni deo programa „Dužijance 2023” nastaviće se u 19.00 časova, kada će bandaš i bandašica u društvu gostiju i visokih zvanica posetiti grob Blaška Rajića, na Kerskom groblju u Subotici.
Centralna manifestacija „Dužijanca 2023” završiće se večeras, tradicionalnim Bandašicinim kolom na Trgu slobode (od 20.00 časova).
Ana Brnabić, presednica Skupštine Srbije, otkrila je kako predsednik Aleksandar Vučić reaguje kad mu kaže da ide na godišnji odmor.
02.07.2026
23:44
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović upustio se u raspravu sa novinarima tokom davanja izjava u Slunju, gde je pratio vojnu vežbu "Borbena moć 26".
02.07.2026
23:11
Predsednik Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević, poznat i kao "Drekavac", još jednom je pokazao koliko mrzi vlast u Srbiji i stao u odbranu novinara "Vijesti" Petra Komnenića kome je zabranjen ulazak u našu državu.
02.07.2026
22:25
NATO general Zdravko Ponoš bio je juče u policiji radi informativnog razgovora na koji je pozvan po nalogu Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu zbog plasiranja laži o upotrebi zvučnog topa na protestu 15. marta 2025. godine, zbog čega je nastala neviđena panika u redovima opozicije.
02.07.2026
21:50
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na Instagramu uz važnu poruku upućenu svim građanima Srbije.
02.07.2026
22:16
Miloš Vidaković (29) iz Pančeva ubijen je 2. jula 2013. godine, sat posle ponoći u jednom lokalu ispred Starog grada u Budvi.
02.07.2026
20:30
Na pruzi Niš–Zaječar, nedaleko od sela Jasenovik, danas je izbio požar na šinobusu. Kako saznajemo, u ovom incidentu nema povređenih osoba.
02.07.2026
20:09
Fatlind B. (26) izgubio je život u stravičnoj nesreći koja se dogodila u planinskom području u selu Delovce kod Suve Reke, kada ga je tokom nevremena pogodio grom.
02.07.2026
20:21
U Ulici Salvadora Aljendea na Karaburmi danas se dogodila saobraćajna nezgoda u kojoj je povređen maloletnik, nakon što je na njega naleteo automobil marke "reno".
02.07.2026
17:58
Na raskrsnici Bulevara Evrope i Rumenačkog puta u Novom Sadu, u neposrednoj blizini kružnog toka, dogodila se teška saobraćajna nezgoda u kojoj je jedno vozilo potpuno uništeno.
02.07.2026
23:29
Savet starešina Čečenije podržao kandidaturu Kadirova za predsednika republike.
02.07.2026
23:30
Francuski novinar i analitičar Didije Maisto ističe da bi pobeda AfD na izborima u Nemačkoj mogla potpuno uništiti Evropsku uniju.
02.07.2026
22:45
Posle zastoja projekta FCAS, zajedničkog francusko-nemačko-španskog lovca šeste generacije, Berlin gura sopstveni digitalni borbeni sistem - mozak rata.
02.07.2026
21:20
Litvanija razmatra ukidanje ustavne zabrane nuklearnog oružja nakon političkog dogovora stranaka, uz poruku predsednika o jačanju bezbednosti.
02.07.2026
23:45
Kultno ostvarenje "Ko to tamo peva" krije brojne anegdote sa snimanja, a jedna do sada neispričana, otkriva kakav je nepopravljivi šaljivdžija bio legendarni glumac Dragan Nikolić.
02.07.2026
14:00
Reditelj filma "Citizen Vigilante" ("Građanin osvetnik") Uve Bol kaže da nije faštista i da svima koji to misle o njemu poručuje: "Je*ite se"!
02.07.2026
13:02
Ruski glumac Ivan Šabaltas kaže da je svoj lik u seriji "Tajne malog grada" gradio po uzoru na svog oca.
02.07.2026
12:26
Glumac Predrag Miki Manojlović kaže da je odbio da glumi u filmu koji je producirao Stiven Spilberg jer je nije želeo da bude deo projekta koji ljude sa ovih prostora predstavlja u negativnom svetlu.
02.07.2026
11:34
Glumačke legende Dragan Nikolić i Dragomir Gidra Bojanić obeležili su srpsku kinematografiju i spadaju među pravim bardovima domaćeg glumišta.
02.07.2026
10:59
Vreme koje je muškarcima potrebno da ponovo postignu erekciju posle orgazma prvenstveno zavisi od starosti, ali i od opšteg fizičkog i psihičkog stanja, objašnjavaju stručnjaci.
02.07.2026
23:20
Ako postite na vodi, a želite lakši obrok ili jednostavno izbegavate ulje, ovo jelo je fenomenalna opcija.
02.07.2026
22:00
Visoke temperature i velika vlažnost vazduha otežavaju podnošenje letnjih dana. Organizam se tada teže hladi, više se znojimo i brže umaramo, ali uz nekoliko jednostavnih trikova možete lakše preživeti sparinu i rashladiti i sebe i svoj dom.
02.07.2026
21:20
Japanska kompanija Soni saopštila je da će od januara 2028. godine prestati da proizvodi fizičke diskove za sve nove video-igre za konzole Plejstejšen, čime će buduća izdanja biti dostupna isključivo u digitalnom formatu.
02.07.2026
20:40
Iako se mnogi parovi nadaju prilici da letnji odmor provedu zajedno, ponovo se povežu i poprave svoj brak, za mnoge problematične odnose ovaj period bi mogao da bude kraj, navode stručnjaci.
02.07.2026
20:00
Učesnici rijalitija "Elita" od učešća uspevaju da zarade i po nekoliko stotina hiljada evra, a među njima se izdvajaju najplaćeniji takmičari koji za boravak pred kamerama inkasiraju vrtoglave sume.
02.07.2026
19:41
Pevačica Barbara Bobak nastupila je u jednom prestoničkom klubu, a sve prisutne ostavila je bez teksta kada je otkrila da ispod garderobe ne nosi donji veš.
02.07.2026
18:41
Srpska estrada odavno je sinonim za luksuzan način života, a pojedine zvezde bez razmišljanja izdvajaju i desetine hiljada evra za uživanje.
02.07.2026
23:56
Trudna rijaliti učesnica Anita Stanojlović i njen partner Luka Vujović koriste svaku priliku kako bi imali intimne odnose.
02.07.2026
23:24
Aktuelna rijaliti učesnica Aneli Ahmić priznala je da je bila intimna sa cimerom Filipom Đukićem iako je u početku to negirala.
02.07.2026
22:41
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.